ÖID hurjasteli uuden piirinennätyksen - 207 000 euroa!

Vaikka suurimmassa osassa Suomea Kunniakierrosperinteen häviämisen estämiseksi joudutaan todella taistella,  ruotsinkielisellä Pohjanmaalla keräysinto sen kun nousee. Kunniakierroksen tulosennusteet ovat kolmatta vuotta laskussa, mutta molemmilla ruotsinkielisillä alueilla taistellaan rajusti yleistä taantumaa vastaan. NÅID paransi viime vuoden tulostaan lähes 10 000 € 128 000 euroon ja ÖID räväyttää uuden piirin ennätyksen 207 000 euroa. Nämä luvut eivät jätä ketään kylmäksi ja ihmetys ruotsinkielisissä seuroissa monen kärkiseuran passiivisuuteen onkin aiheellinen.

 - "Eihän mistään voi tienata yhtä hyvin ja näin helpolla. Keräsimme 46 000 euroa 10 tunnin työllä, ihmettelee ÖID:n KK-vastaava Christer Aspfors passiivisten seurojen tilannetta"

ÖID:n vuoden 2016 seurojen tulokset ja parhaat kerääjät

  ÖID Kunniakierros 2016 Kertamaksut Kierrosmaksut Yhteensä
1. IK FALKEN 44050 1982 46032
2. IF ÅSARNA 25015 5475 30490
3. IF NYKARLEBYNEJDEN 28415 1909 30324
4. IF DROTT 17885 0 17885
5. GAMLAKARLEBY IF 13370 3577 16947
6. LARSMO IF 16148 0 16148
7. MALAX IF 10540 3151 13691
8. IF KRAFT 8210 852 9062
9. VASA IS 6478 1359 7837
10. IF LÄNKEN 5680 111 5791
11. IF FEMMAN 3350 441 3791
12. KASKÖ IK 2285 661 2946
13. ORAVAIS IF 2150 312 2462
14. TJÖCK IK 2180 197 2377
15. IF VOM 1545 0 1545
         
  ÖID YHTEENSÄ 187301 20027 207328
         
         
ÖID TOP 100 kerääjät 2016
1. ALLAN ZITTRA 7 570   IK FALKEN
2. JAN-ERIK NYMAN 4 950   IF DROTT
3. BO-ERIK ISAKAS 4 285   IK FALKEN
4. VICTOR WESTÖ 3 445   LARSMO IF
5. IF NYKARLEBYNEJDENS 3 400   IF NYKARLEBYNEJDEN
6. HÅKAN PREST 3 390   GAMLAKARLEBY IF
7. MIKAEL EKLUND 3 285   IK FALKEN
8. INGVALD WIK 3 102   IK FALKEN
9. ELLI FLEN 3 015   IF NYKARLEBYNEJDEN
10. MARKUS KARLSSON 2 686   IF DROTT
11. TOMAS NYLUND 2 634   LARSMO IF
12. HANS INGVESGÅRD 2 600   IF LÄNKEN
13. SOFIA STORBJÖRK 2 390   IF ÅSARNA
14. LILIAN LIBÄCK-SKRIFVA 2 325   IF NYKARLEBYNEJDEN
15. JÖRGEN BLOMQVIST 2 105   IK FALKEN
16. LENA SOLVIN 1 850   IF NYKARLEBYNEJDEN
17. JOHAN MATTBÄCK 1 800   IK FALKEN
18. RAOUL CARLSTEDT 1 710   IF NYKARLEBYNEJDEN
19. JAN-ERIK THYLIN 1 695   GAMLAKARLEBY IF
20. EMELY HÄGER 1 616   IF NYKARLEBYNEJDEN
21. FREDRIK BJÖRKQVIST 1 600   IF ÅSARNA
22. MIKAEL GRANHOLM 1 600   IF ÅSARNA
23. GUY HÄGGBLOM 1 590   IF DROTT
24. DAVID RÖNNQVIST 1 400   IK FALKEN
25. ADA BRÄNNKÄRR 1 393   IF ÅSARNA
26. STEFAN STORVALL 1 315   IF ÅSARNA
27. ALINA STRÖMBERG 1 300   LARSMO IF
28. HEIKKI HAARALA 1 230   GAMLAKARLEBY IF
29. JENNY WIKLUND 1 225   IF FEMMAN
30. MATS HOLM 1 155   GAMLAKARLEBY IF
31. AMANDA PARKKINEN 1 150   LARSMO IF
32. PETER LERBACKA 1 130   GAMLAKARLEBY IF
33. KENT SÖDERLUND 1 120   MALAX IF
34. DANIEL STORE 1 115   GAMLAKARLEBY IF
35. IDA MARTIN 1 090   LARSMO IF
36. EYOLF PETTERSSON 1 042   KASKÖ IDROTTSKLUBB
37. ANDERS BYGGMÄSTAR 1 030   IF NYKARLEBYNEJDEN
38. PER NYLUND 1 030   IF NYKARLEBYNEJDEN
39. KRISTIAN ÅNÄS 1 025   GAMLAKARLEBY IF
40. CHRISTER STRANDVALL 1 022   IF DROTT
41. PATRIK STORBACKA 1 020   GAMLAKARLEBY IF
42. GREGER FORSBLOM 1 015   IK FALKEN
43. OSCAR HÖGNABBA 1 009   IF ÅSARNA
44. CHRISTER ASPFORS 1 000   IK FALKEN
45. KEVIN SANDELL 1 000   IK FALKEN
46. ANNA JULIN 990   IF NYKARLEBYNEJDEN
47. NEAH NYMAN 990   IF ÅSARNA
48. THEO GULLBERG 953   VASA IS
49. ANDREAS LINDÉN 923   IF NYKARLEBYNEJDEN
50. RUNE IF PP WÄRNMAN 865   IK FALKEN
51. EMIL STORLUND 850   IF VOM
52. JOSEF HÖGLUND 824   IK FALKEN
53. VILLE JOKIRANTA 810   KASKÖ IK
54. MALIN KÄLLMAN 810   LARSMO IF
55. JENNY BROÄNDA 806   IF ÅSARNA
56. LINN BRANDTBERG 805   VASA IS
57. BO BÄCKSTRÖM 765   IF KRAFT
58. PATRICK FORSBACKA 730   IF ÅSARNA
59. JENNY SKUTHÄLLA 724   IF ÅSARNA
60. CHRISTIAN TARVONEN 697   IK FALKEN
61. CHARLOTTA SANDKULLA 670   IF ÅSARNA
62. SUNE LIND 640   IK FALKEN
63. STEPHAN EKMAN 630   IK FALKEN
64. MAXIM BACKLUND 625   IF NYKARLEBYNEJDEN
65. KENNETH SUNDVIK 616   LARSMO IF
66. JOHNNY STRÅKA 601   IF NYKARLEBYNEJDEN
67. RITVA WESTERLUND 600   IF KRAFT
68. FANNY STORVALL 596   IF ÅSARNA
69. ANDERS SOLVIN 595   IF NYKARLEBYNEJDEN
70. JONATHAN ÅSTRAND 590   IF KRAFT
71. AMANDA HANSéN 590   IF ÅSARNA
72. MARKUS BRÄNNSTRÖM 580   IF ÅSARNA
73. EMILIA BORGMÄSTARS 570   IK FALKEN
74. IF LÄNKEN FRIIDROTT 550   IF LÄNKEN
75. EVERT VIKMAN 537   IF ÅSARNA
76. ADRIAN BRÄNNKÄRR 535   IF ÅSARNA
77. HEIDI FORSSTRÖM 527   IF ÅSARNA
78. FREJ STRANG 523   IF NYKARLEBYNEJDEN
79. KRISTER LUNDFORS 522   MALAX IF
80. EMIL APPEL 520   MALAX IF
81. EDVIN BRÄNNKÄRR 490   IF ÅSARNA
82. MONICA CEDERBERG 480   IK FALKEN
83. MATTIS NORDSTRÖM 455   IF KRAFT
84. DAN-OLAV SPETS 455   IF ÅSARNA
85. AUGUST HÖGNABBA 446   IF ÅSARNA
86. CHRISTIAN STORRANK 445   IF ÅSARNA
87. SONJA KATAJAMÄKI 443   IF NYKARLEBYNEJDEN
88. AXEL KARLSSON 439   MALAX IF
89. ANTON LASSéN 435   IK FALKEN
90. EDGAR BRÄNNKÄRR 430   IF ÅSARNA
91. VICTOR HONGELL 424   IF ÅSARNA
92. HANS BYGGMÄSTAR 417   IF DROTT
93. CAROLINA GRANÖ 408   IK FALKEN
94. ERIK HOLM 400   IK FALKEN
95. SIMONE WIKLUND 400   IF NYKARLEBYNEJDEN
96. HELENA JOSKITT 395   IK FALKEN
97. LINDA GRANLUND 392   IF NYKARLEBYNEJDEN
98. ANN-BRITT ABRAHAMSSON 390   IF LÄNKEN
99. MALIN BRÄNNKÄRR 390   IF ÅSARNA
100. FRIDA UTFOLK 379   TJÖCK IK