ÖID hurjasteli uuden piirinennätyksen – 207 000 euroa!

ÖID hurjasteli uuden piirinennätyksen - 207 000 euroa!

Vaikka suurimmassa osassa Suomea Kunniakierrosperinteen häviämisen estämiseksi joudutaan todella taistella,  ruotsinkielisellä Pohjanmaalla keräysinto sen kun nousee. Kunniakierroksen tulosennusteet ovat kolmatta vuotta laskussa, mutta molemmilla ruotsinkielisillä alueilla taistellaan rajusti yleistä taantumaa vastaan. NÅID paransi viime vuoden tulostaan lähes 10 000 € 128 000 euroon ja ÖID räväyttää uuden piirin ennätyksen 207 000 euroa. Nämä luvut eivät jätä ketään kylmäksi ja ihmetys ruotsinkielisissä seuroissa monen kärkiseuran passiivisuuteen onkin aiheellinen.

 – ”Eihän mistään voi tienata yhtä hyvin ja näin helpolla. Keräsimme 46 000 euroa 10 tunnin työllä, ihmettelee ÖID:n KK-vastaava Christer Aspfors passiivisten seurojen tilannetta”

ÖID:n vuoden 2016 seurojen tulokset ja parhaat kerääjät

 ÖID Kunniakierros 2016KertamaksutKierrosmaksutYhteensä
1.IK FALKEN44050198246032
2.IF ÅSARNA25015547530490
3.IF NYKARLEBYNEJDEN28415190930324
4.IF DROTT17885017885
5.GAMLAKARLEBY IF13370357716947
6.LARSMO IF16148016148
7.MALAX IF10540315113691
8.IF KRAFT82108529062
9.VASA IS647813597837
10.IF LÄNKEN56801115791
11.IF FEMMAN33504413791
12.KASKÖ IK22856612946
13.ORAVAIS IF21503122462
14.TJÖCK IK21801972377
15.IF VOM154501545
     
 ÖID YHTEENSÄ18730120027207328
     
     
ÖID TOP 100 kerääjät 2016
1.ALLAN ZITTRA7 570 IK FALKEN
2.JAN-ERIK NYMAN4 950 IF DROTT
3.BO-ERIK ISAKAS4 285 IK FALKEN
4.VICTOR WESTÖ3 445 LARSMO IF
5.IF NYKARLEBYNEJDENS3 400 IF NYKARLEBYNEJDEN
6.HÅKAN PREST3 390 GAMLAKARLEBY IF
7.MIKAEL EKLUND3 285 IK FALKEN
8.INGVALD WIK3 102 IK FALKEN
9.ELLI FLEN3 015 IF NYKARLEBYNEJDEN
10.MARKUS KARLSSON2 686 IF DROTT
11.TOMAS NYLUND2 634 LARSMO IF
12.HANS INGVESGÅRD2 600 IF LÄNKEN
13.SOFIA STORBJÖRK2 390 IF ÅSARNA
14.LILIAN LIBÄCK-SKRIFVA2 325 IF NYKARLEBYNEJDEN
15.JÖRGEN BLOMQVIST2 105 IK FALKEN
16.LENA SOLVIN1 850 IF NYKARLEBYNEJDEN
17.JOHAN MATTBÄCK1 800 IK FALKEN
18.RAOUL CARLSTEDT1 710 IF NYKARLEBYNEJDEN
19.JAN-ERIK THYLIN1 695 GAMLAKARLEBY IF
20.EMELY HÄGER1 616 IF NYKARLEBYNEJDEN
21.FREDRIK BJÖRKQVIST1 600 IF ÅSARNA
22.MIKAEL GRANHOLM1 600 IF ÅSARNA
23.GUY HÄGGBLOM1 590 IF DROTT
24.DAVID RÖNNQVIST1 400 IK FALKEN
25.ADA BRÄNNKÄRR1 393 IF ÅSARNA
26.STEFAN STORVALL1 315 IF ÅSARNA
27.ALINA STRÖMBERG1 300 LARSMO IF
28.HEIKKI HAARALA1 230 GAMLAKARLEBY IF
29.JENNY WIKLUND1 225 IF FEMMAN
30.MATS HOLM1 155 GAMLAKARLEBY IF
31.AMANDA PARKKINEN1 150 LARSMO IF
32.PETER LERBACKA1 130 GAMLAKARLEBY IF
33.KENT SÖDERLUND1 120 MALAX IF
34.DANIEL STORE1 115 GAMLAKARLEBY IF
35.IDA MARTIN1 090 LARSMO IF
36.EYOLF PETTERSSON1 042 KASKÖ IDROTTSKLUBB
37.ANDERS BYGGMÄSTAR1 030 IF NYKARLEBYNEJDEN
38.PER NYLUND1 030 IF NYKARLEBYNEJDEN
39.KRISTIAN ÅNÄS1 025 GAMLAKARLEBY IF
40.CHRISTER STRANDVALL1 022 IF DROTT
41.PATRIK STORBACKA1 020 GAMLAKARLEBY IF
42.GREGER FORSBLOM1 015 IK FALKEN
43.OSCAR HÖGNABBA1 009 IF ÅSARNA
44.CHRISTER ASPFORS1 000 IK FALKEN
45.KEVIN SANDELL1 000 IK FALKEN
46.ANNA JULIN990 IF NYKARLEBYNEJDEN
47.NEAH NYMAN990 IF ÅSARNA
48.THEO GULLBERG953 VASA IS
49.ANDREAS LINDÉN923 IF NYKARLEBYNEJDEN
50.RUNE IF PP WÄRNMAN865 IK FALKEN
51.EMIL STORLUND850 IF VOM
52.JOSEF HÖGLUND824 IK FALKEN
53.VILLE JOKIRANTA810 KASKÖ IK
54.MALIN KÄLLMAN810 LARSMO IF
55.JENNY BROÄNDA806 IF ÅSARNA
56.LINN BRANDTBERG805 VASA IS
57.BO BÄCKSTRÖM765 IF KRAFT
58.PATRICK FORSBACKA730 IF ÅSARNA
59.JENNY SKUTHÄLLA724 IF ÅSARNA
60.CHRISTIAN TARVONEN697 IK FALKEN
61.CHARLOTTA SANDKULLA670 IF ÅSARNA
62.SUNE LIND640 IK FALKEN
63.STEPHAN EKMAN630 IK FALKEN
64.MAXIM BACKLUND625 IF NYKARLEBYNEJDEN
65.KENNETH SUNDVIK616 LARSMO IF
66.JOHNNY STRÅKA601 IF NYKARLEBYNEJDEN
67.RITVA WESTERLUND600 IF KRAFT
68.FANNY STORVALL596 IF ÅSARNA
69.ANDERS SOLVIN595 IF NYKARLEBYNEJDEN
70.JONATHAN ÅSTRAND590 IF KRAFT
71.AMANDA HANSéN590 IF ÅSARNA
72.MARKUS BRÄNNSTRÖM580 IF ÅSARNA
73.EMILIA BORGMÄSTARS570 IK FALKEN
74.IF LÄNKEN FRIIDROTT550 IF LÄNKEN
75.EVERT VIKMAN537 IF ÅSARNA
76.ADRIAN BRÄNNKÄRR535 IF ÅSARNA
77.HEIDI FORSSTRÖM527 IF ÅSARNA
78.FREJ STRANG523 IF NYKARLEBYNEJDEN
79.KRISTER LUNDFORS522 MALAX IF
80.EMIL APPEL520 MALAX IF
81.EDVIN BRÄNNKÄRR490 IF ÅSARNA
82.MONICA CEDERBERG480 IK FALKEN
83.MATTIS NORDSTRÖM455 IF KRAFT
84.DAN-OLAV SPETS455 IF ÅSARNA
85.AUGUST HÖGNABBA446 IF ÅSARNA
86.CHRISTIAN STORRANK445 IF ÅSARNA
87.SONJA KATAJAMÄKI443 IF NYKARLEBYNEJDEN
88.AXEL KARLSSON439 MALAX IF
89.ANTON LASSéN435 IK FALKEN
90.EDGAR BRÄNNKÄRR430 IF ÅSARNA
91.VICTOR HONGELL424 IF ÅSARNA
92.HANS BYGGMÄSTAR417 IF DROTT
93.CAROLINA GRANÖ408 IK FALKEN
94.ERIK HOLM400 IK FALKEN
95.SIMONE WIKLUND400 IF NYKARLEBYNEJDEN
96.HELENA JOSKITT395 IK FALKEN
97.LINDA GRANLUND392 IF NYKARLEBYNEJDEN
98.ANN-BRITT ABRAHAMSSON390 IF LÄNKEN
99.MALIN BRÄNNKÄRR390 IF ÅSARNA
100.FRIDA UTFOLK379 TJÖCK IK