SUL Valmennus – kuka, mitä, miten?

Suomen Urheiluliiton valmennusjärjestelmä perustuu lajikohtaisesti johdettuihin maajoukkueohjelmiin, viidessä keskuksessa tapahtuvaan liiton ja seurojen yhdessä koordinomaan päivittäisvalmennustoimintaan, sekä seuroissa toteutettavaan valmennukseen.

Valmennusjärjestelmän johtamisesta,  strategisesta kehittämisestä, operatiivisesta toiminnasta ja taloudesta vastaa liiton valmennuksen – ja koulutuksen johtaja yhdessä huippu-urheilun valmennuspäällikön kanssa. Laji- ja keskustoiminnoista vastaavat niihin kuhunkin nimetyt vastuuhenkilöt. SUL tekee valmennusjärjestelmän kehittämisessä tiivistä yhteistyötä Suomen Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön kanssa.

 

Valmennuksen toimintatavat ja yhteystiedot

Valmennuksen yhteystiedot

Valmennuksen johto:

Jarkko Finni

Valmennuksen ja koulutuksen johtaja

040 536 2680

jarkko.finni@sul.fi

 

Tuomo Salonen

Huippu-urheilun valmennuspäällikkö

050 329 1769

tuomo.salonen@sul.fi

 

Valmennuskeskukset

Eeva Kantomäki

Valmennuspäällikkö, Pääkaupunkiseudun keskus

050 394 7123

eeva.kantomaki@sul.fi

 

Tommi Evilä

Valmennuspäällikkö, Tampereen keskus

050 536 5797

tommi.evila@sul.fi

 

Otto Kilpi

Valmennuspäällikkö, Jyväskylän keskus

050 3205263

otto.kilpi@jku.fi

Lajivalmennus

 

Pika- ja aitajuoksu

Petteri Jouste

Lajivalmentaja 100-200 m

0400 506 012

petteri.jouste@sul.fi

 

Antti Haapakoski

Lajivastaava 100, 110 metrin aj

050 9100005

haapakoskiantti8@gmail.com

 

Petra Stenman

Lajivastaava 400 m, 400 m aj

0407234777

petra.stenman@idrott.fi

 

Kestävyysjuoksu

Rami Virlander

Lajivalmentaja

044 538 3057

rami.virlander@pajulahti.com

 

Hypyt

Korkeus

Jouko Kilpi

Lajivastaava

040 7038258

jokke.kilpi@gmail.com

 

Seiväs

Pituus

Jari Kataja

Lajivastaava

041 513 6799

kataja.jari@gmail.com

 

Kolmiloikka 

Tuomas Sallinen

Lajivastaava

044 5887719

tuomas.sallinen@koskitl.fi

 

Kuula

Mika Lönnblad

Lajivastaava

044 5855274

mika.lonnblad@gmail.com

 

Kiekko

Anssi Mäkinen

Lajivastaava

0400 857656

kiekkorinki@gmail.com

 

Moukari

Kalle Lehmusvuori

Lajivalmentaja

0400 857656

kalle.lehmusvuori@sul.fi

 

Keihäs

Petteri Piironen

Lajivalmentaja

040 5806015

petteri.piironen@sul.fi

 

Tero Pitkämäki

Lajivalmentaja

tero.pitkamaki@sul.fi

 

Kilpakävely

Jani Lehtinen

Lajivalmentaja

050 4471044

jani.lehtinen@sul.fi

 

Moniottelut

Jesse Jokinen

Lajivastaava

040 5169450

jesse.jokinen@sul.fi

 

Parayleisurheilu

Mikko Peltonen

Lajivalmentaja

0400 635315

mikko.peltonen@sul.fi

Keskusvalmentajat:

Harri Laiho, Pääkaupunkiseutu

Mikael Ylöstalo, Pääkaupunkiseutu

Matti Liimatainen, Tampere

Valmennuksen johtoryhmä

Valmennuksen johtoryhmä toimii valmennuksen ja koulutuksen johtajan johdolla ja vastaa valmennuksen operatiivisen toiminnan linjausten valmistelusta, laji- ja keskustoimintojen linjauksista ja kehittämisestä, sekä valmennuksen budjetin valmistelusta.

Sparri - valmennuksen seuranta

Sparriraportointi ja -kokoukset  ovat SUL:n sopimusurheilijoita koskeva urheilijan kokonaishyvinvoinnin ja valmennuksen seurannan työkalu. Toiminnan tavoitteena on seurata ja lisätä hyvien harjoituspäivien määrää, madaltaa kynnystä ja lyhentää viivettä ongelmiin ja haasteisiin puuttumisessa, ja tehostaa tiedonkulkua avainurheilijoiden ja liiton välillä.  Sparrikeskusteluihin osallistuvat maajoukkue- ja keskustoiminnoista vastaavat valmentajat, sekä valmennuksen tukitoiminnoista vastaavat, erikseen nimetyt asiantuntijat (lääkäri, urheilupsykologi). Sparrijärjestelmään kirjataan urheilijan harjoituksellinen ja terveydellinen tilanne, ja sparrikokouksissa päätetään viiveettä mahdolliset interventiotarpeet ja vastuu niiden toteuttamisesta ja seurannasta. Sparrikeskustelut käydään kahden viikon sykleissä.

Valmennusvaliokunta

Valmennusvaliokunta on SUL:n hallituksen asettama elin, jonka tehtävänä on toimia valmennusjohtajan keskustelukumppanina ja edesauttaa strategian toimeenpanoa käytännön tasolla. Valmennusvaliokunta nimetään tammikuussa yhdeksi vuodeksi kerrallaan.

Valmennusvaliokunnan kokoonpano 2021 on seuraava:

Jens Wallin (H) puheenjohtaja

Jarkko Finni varapuheenjohtaja

Hannele Hiilloskorpi

Jukka Latva-Rasku (LV)

Antti Mero sr

Kristiina Mäkelä (LV)

Petra Stenman

Simo Tarvonen

Urheilijaedustajat

Urheilijat valitsevat parillisten vuosien Ruotsi-ottelujen yhteydessä keskuudestaan edustajat Urheiluliiton liittovaltuustoon. Urheilijoilla on liittovaltuustossa sekä läsnäolo-, että puheoikeus.
Urheilijaedustajat tavoitat osoitteesta: urheilijaedustajat@gmail.com .

Kulu- ja matkalaskujen teko

Valmennustukiin ja arvokilpailuihin liittyviin kulukorvauksien hakemiseen käytetään Bezala-järjestelmää. YU:n tukisäätiön valmennusrahasto käyttää myös Bezalaa, joten sinulla tulee olla tunnukset molempiin, jos käytät myös valmennusrahastoa. Bezalaan Suomen Urheiluliiton puolelle pääset kirjautumaan ensimmäistä kertaa tämän linkin kautta .

Kaikki valmennustukiin liittyvät kulukorvaukset tulee etukäteen olla sovittu vastuuvalmentajan kanssa. Arvokilpailujen kulukorvaukset on ilmoitettu kyseisen kilpailun kutsun yhteydessä.