Parayleisurheilu

Vuosi 2021 on parayleisurheilussa kahden arvokilpailun kausi. Kevätkesällä kilpaillaan EM-kilpailut Puolan Bydgoszczissa ja elo-syyskuun taitteessa paralympiakisat Tokiossa.

Yhteystiedot

Mikko Peltonen

Lajivalmentaja parayleisurheilu

0400 635 315

mikko.peltonen@sul.fi

Olli Mykkänen

Parayleisurheilun nuorten lajivalmentaja

olli.mykkanen@urhea.fi

044-4931630

Arvokilpailut

Parayleisurheilun arvokisat 2021

1-5.6. Parayleisurheilun EM-kilpailut, Bydgoszcz, Puola

7.-8.8, Parayleisurheilun SM-kilpailut. Jyväskylä

24.8.-5.9.  Paralympialaiset  Tokio, Japani

Kauden kärki 2021

Kauden kärkitulokset 2021:

T/F11
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
Kuula11,53Petteri PeitsoKuortane 31.1.
Kiekko31,94Petteri PeitsoBydgoszcz, Puola 5.6.
T/F12
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
200m30,87Jari LinnavuoriJyväskylä 8.8.
800m3.01,22Jari LinnavuoriJyväskylä 8.8.
Kiekko20,14Jari LinnavuoriJyväskylä 8.8.
Keihäs24,28Jari LinnavuoriJyväskylä 8.8.
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
100m14,27Iida LounelaJyväskylä 7.8.
200m28,93 (SE)Iida LounelaJyväskylä 8.8.
400m1.06,44 (SE)Iida LounelaTurku 23.6.
Pituus4,87 (SE)Iida LounelaTurku 26.7.
T/F13
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
5000m19.35,59Inkki InolaJyväskylä 8.8.
T/F20
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m13,94Aku HyvärinenJyväskylä 7.8.
200m29,33Aku HyvärinenJyväskylä 8.8.
400m1.04,85Aku HyvärinenJyväskylä 7.8.
800m2.46,35Joni PajalaJyväskylä 8.8.
1500m5.50,41Ville PereJyväskylä 7.8.
5000m26.23,85Kai KoljonenJyväskylä 8.8.
5000m kävely34.59,51Marko RuotsalainenJyväskylä 8.8.
Pituus4,29Ville MäntynenJyväskylä 8.8.
Korkeus130Kai KoljonenJyväskylä 7.8.
Kuula9,18Jani TissariJyväskylä 7.8.
Kiekko25,54Jani TissariJyväskylä 8.8.
Keihäs40,04Jani TissariJyväskylä 8.8.
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
100m16,23Meri-Tuuli KanervaJyväskylä 7.8.
200m30,81Noora KoponenJyväskylä 8.8.
400m1.12,83 (SE)Noora KoponenJyväskylä 7.8.
800m3.06,11Noora KoponenSeinäjoki 30.5.
3000m kävely26.34,50Sari HaatainenJyväskylä 8.8.
Pituus2,69Meri-Tuuli KanervaJyväskylä 8.8.
T/F21
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m14,78Eliel NikkolaJyväskylä 7.8.
200m32,22Samuel JaloJyväskylä 8.8.
Pituus3,91Eliel NikkolaJyväskylä 8.8.
Kuula9,24Veeti MustalahtiJyväskylä 7.8.
Kiekko20,36Jani TöyryläJyväskylä 8.8.
Keihäs36,52 (SE, ME)Veeti MustalahtiAlavus 5.9.
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
100m20,51Veera LuhtanenJyväskylä 7.8.
Pituus2,01Veera LuhtanenJyväskylä 8.8.
Kuula4,85 (SE)Veera LuhtanenJyväskylä 7.8.
Keihäs10,04 (SE)Roosa KukkumäkiJyväskylä 8.8.
T/F34
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m15,58Henry ManniArbon, Sveitsi 22.5.
200m27,67Henry ManniArbon, Sveitsi 21.5.
400m51,78Henry ManniNottwil, Sveitsi 16.5.
800m1.41,91Henry ManniArbon, Sveitsi 24.5.
Kuula8,57Tuomas ManniJyväskylä 7.8.
Kiekko22,25Tuomas ManniJyväskylä 8.8.
Keihäs27,28 (SE)Tuomas ManniLohja 30.7.
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
Kuula4,07Riikka SaastamoinenJyväskylä 6.2.
Keihäs18,74Marjaana HeikkinenKuortane 26.6.
T/F37
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m12,75Eetu KuismaTurku 26.7.
200m26,49Eetu KuismaBydgoszcz, Puola 4.6.
400m1.03,72Eetu KuismaBydgoszcz, Puola 3.6.
800m3.14,82Juha JulmalaJyväskylä 8.8.
1500m7.00,48Juha JulmalaJyväskylä 7.8.
Pituus4,63Eetu KuismaBydgoszcz, Puola 5.6.
Kuula7,68Juha JulmalaJyväskylä 7.8.
Kiekko34,18Timo MustikkamaaLohja 3.7.
Keihäs20,29Juha JulmalaJyväskylä 8.8.
T/F38
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
100m14,52 (SE)Vilma BergBydgoszcz, Puola 2.6.
200m32,57Hanna KasurinenMikkeli 31.7.
400m1.09,68 (SE)Vilma BergBydgoszcz, Puola 5.6.
Pituus4,30 (SE)Vilma BergBydgoszcz, Puola 4.6.
Keihäs18,85 (SE)Hanna KasurinenPihtipudas 3.7.
T/F51
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m19,86 (SE)Toni PiispanenArbon, Sveitsi 22.5.
200m36,35 (ME)Toni PiispanenJyväskylä 8.8.
T/F53
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m19,81Henry SundblomEspoo 10.6.
200m40,60Henry SundblomJyväskylä 8.8.
400m1.20,37Henry SundblomJoensuu 14.7.
T/F54
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
100m13,79Leo-Pekka TähtiJoensuu 14.7.
200m24,71Leo-Pekka TähtiNottwil, Sveitsi 14.5.
400m46,90Leo-Pekka TähtiArbon, Sveitsi 24.5.
800m1.38,17Leo-Pekka TähtiBydgoszcz, Puola 4.6.
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
100m15,93Amanda KotajaTokio, Japani 1.9.
200m29,46Amanda KotajaEspoo 10.6.
400m56,29 (SE)Amanda KotajaJoensuu 14.7.
800m2.22,31Sini PaukkeriJyväskylä 8.8.
F55
NaisetTulosNimiPaikka ja aika
Kuula4,50Jasmine RepoJyväskylä 7.8.
Keihäs13,30 (SE)Jasmine RepoJyväskylä 8.8.
F56
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
Kuula7,49Eemeli RuusunenJyväskylä 7.8.
Kiekko13,22Eemeli RuusunenJyväskylä 8.8.
Keihäs18,33Eemeli RuusunenLapinlahti 17.7.
F57
MiehetTulosNimiPaikka ja aika
Kuula8,20Pasi HeikkiläJyväskylä 7.8.
Kiekko20,47Pasi HeikkiläJyväskylä 8.8.
Keihäs26,70Pasi HeikkiläEspoo 10.6.


Suomen ennätykset

Suomen ennätykset luokittain:

T/F11
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m7,8Heikki KoistinenLahti 7.7.1976Käsiaika, paras sähköaika 8,19 Pauli Viertonen 1.4.1989
100m12,73Pauli ViertonenRaisio 18.6.1988
200m29,6Pauli ViertonenEspoo 20.8.2000
400m58,3Petteri IkäläinenTurku 31.7.1977Käsiaika
800m2.19,3Aapo KoskinenJärvenpää 1974Käsiaika
1500m5.04,8Reijo Luotonen
3000m10.05,8Aapo KoskinenHelsinki 1972Käsiaika
3000m kävely20.50,50Timo PulkkinenLeppävirta 9.9.2018
5000m19.31,17Reijo LuotonenTurku 29.6.1986
Pituus4,95Pauli ViertonenZürich, Sveitsi 1989
Korkeus1,48Ismo Pajula
3-loikka9,88Pauli ViertonenKuortane 1.4.1990
Kuula12,01Petteri PeitsoIkaalinen 27.8.2019
Kiekko38,64Pekka KujalaMikkeli 3.8.198036,27 Petteri Peitso Töysä 29.6.2020
Keihäs50,74Timo SulisaloZürich, Sveitsi 1989
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m8,44Ronja OjaHelsinki 2016
100m13,26Ronja OjaHelsinki 9.6.2018
200m29,11Ronja OjaGrosseto, Italia 11.6.2016
400m1.16,00Elisa MontonenSwansea, Iso-Britannia 23.8.2014
800m2.52,52Tuija LehtonenRiccione, Italia 10.9.1997
1500m5.54,14Tuija LehtonenAssen, Hollanti 21.7.1990
3000m12.17,24Tuija LehtonenSalo 25.8.1991
3000m kävely19.31,40Merja HanskiMikkeli 8.8.1999
Pituus4,51Ronja OjaKirkkonummi 26.7.2016
Korkeus0,93Kirsti PennanenMikkeli 2.8.1980
Kuula8,60Pirkko KohtamäkiOulu 11.8.1985
Kiekko24,72Pirkko KohtamäkiTurku 26.8.1986
Keihäs7,53Ronja OjaLieto 5.8.2018
T/F12-13
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m7,62Ruslan RamazanovHelsinki 9.4.2006T13
100m11,6Risto PiippoVarsova, Puola 23.8.1975T13. Käsiaika
200m25,38Ruslan RamazanovEspoo 11.7.2006T13
400m53,0Risto PiippoVarsova, Puola 24.8.1975T13. Käsiaika
800m2.01,7Jari GusevCaen, Ranska 20.9.1991T13. Käsiaika
1500m4.08,4Jari GusevCaen, Ranska 17.9.1991T13. Käsiaika
3000m8.53,49Jari GusevPori 8.4.2001T13
5000m15.36,21Jari GusevBarcelona, Espanja 9.9.1992T13
10000m34.28,0Jari GusevLahti 11.6.1994T13. Käsiaika
Pituus6,18Kalle Hautalahti
Korkeus1,65Jari ViertonenPori 19.8.1990
Kuula12,98Jorma LaitinenZürich, Sveitsi 1989F13. 11,85 Petteri Peitso, Jalasjärvi (F12)
Kiekko40,45Petteri PeitsoSeinäjoki 29.6.2010F13. 38,47 Petteri Peitso, Seinäjoki 31.8.2013 (F12)
Keihäs50,91Eero HulanmäkiMadrid, Espanja 22.7.1998F13
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m8,44Ronja OjaHelsinki 2016T11. 9,10 Iida Lounela Kuortane 3.3.2019 (T13)
100m13,26Ronja OjaHelsinki 9.6.2018T11
200m28,93Iida LounelaJyväskylä 8.8.2021T12
400m1.06,44Iida LounelaTurku 23.6.2021T12
800m2.35,95Jaana OikarainenSoul, Etelä-Korea 20.10.1998T12
1500m5.30,2Päivi TolonenYlöjärvi 1.6.1991T12. Käsiaika
3000m11.55,62Päivi TolonenEspoo 1988T12
3000m kävely18.43,5Sirkka SulisaloPori 5.8.1979T12. Käsiaika
18.43,5Pirjo KoskinenPori 5.8.1979T12. Käsiaika
Pituus4,87Iida LounelaTurku 26.7.2021T12. 4,54 Merja Vähämaa Espoo 3.6.1990 (T13)
Korkeus0,93Kirsti PennanenMikkeli 2.8.1980T11
Kuula10,59Heini FöhrLeppävirta 14.5.2006F13
Kiekko30,02Tuula HartikainenMäntyharju 12.6.1992
Keihäs26,02Merja VähämaaGöteborg, Ruotsi 14.8.1986F13
T/F20
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m8,22Jani TissariHelsinki 25.2.2006
100m11,86Felipe KylmänenTurku 4.8.2020
200m24,94Felipe KylmänenTurku 28.7.2020
400m54,58Jukka JämsenSevilla, Espanja 16.9.1999
800m2.05,0Antti TiihonenUlvila 1984Käsiaika
1500m4.36,16Jarmo SarholaMadrid, Espanja 13.-20.9.1992
3000m10.16,10Jarmo SarholaMadrid, Espanja 13.-20.9.1992
3000m kävely21.01,21Marko RuotsalainenNastola 23.1.2016
5000m19.18,06Erkki RäsänenLissabon, Portugali 1.5.1998
5000m kävely34.37,49Marko RuotsalainenTurku 30.8.2020
4x100m51,54K. Miikki, R.Wahlström, M. Rovio, J. JämsenSevilla, Espanja 17.9.1999
4x400m3.54,45R.Wahlström, K.Miikki, M.Aalto, J.JämsenLissabon, Portugali 3.5.1998
Pituus5,90Kauko VilkkiläParainen 19785,59 Timo Autio Nastola 31.8.1988
3-loikka12,47Jukka JämsenVaajakoski 1999
Korkeus155Mikko RovioPieksämäki 9.6.1996
155Jarmo LiukkonenHelsinki 24.8.1991
Kuula11,81Ville SeppänenVammala 9.9.2006
Kiekko36,57Joni PajalaLiminka 16.6.2011
Keihäs47,23Jani TissariPihtipudas 1.7.2010
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m9,02Noora KoponenNastola 20.1.2019
100m14,28Noora KoponenSeinäjoki 3.9.2011
200m29,15Noora KoponenEspoo 6.8.2016
400m1.12,83Noora KoponenJyväskylä 7.8.2021
800m2.48,0Marjut VirkkiVierumäki 26.8.1992Käsiaika
3000m12.50,2Marjut VirkkiVierumäki 25.8.1992Käsiaika
3000m kävely22.08,58Noora KoponenNastola 20.1.2019
4x100m1.10,29M.Virkki, J.Peltonen, S.Laitila, K.SillgrenTurku 22.8.1993
Pituus4,51Noora KoponenKirkkonummi 12.8.2017
Korkeus1,11Paula NiemeläPieksämäki 9.6.1996
Kuula10,41Marja-Leena HäkkänenEspoo 5.8.2006
Kiekko23,99Marja-Leena HäkkänenPori 20.2.2010
Keihäs28,90Kirsi HokkanenKangasniemi 26.5.2005
T/F21 (Down)
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m9,16Eliel NikkolaNastola 21.2017
100m14,30Eliel NikkolaTampere 26.7.2019
200m32,13Samuel JaloTurku 30.8.2020
4x100m1.02,05S.Jalo, E.Nikkola, V.Mustalahti, J.OksmanTampere 26.7.2019
Pituus4,28Eliel NikkolaGaia, Portugali 15.10.2017
Korkeus1,20Veeti MustalahtiNastola 20.1.2019
Kuula9,96Joonas EloNastola 17.1.2015
Kiekko21,77Jani TöyryläLieto 5.8.2018
Keihäs36,52Veeti MustalahtiAlavus 5.9.2021
3-ottelu2407Eliel NikkolaTampere 26.7.20193-ottelu: 100m, pituus, kuula
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m13,03Roosa KukkumäkiNastola 19.1.2020
100m20,49Roosa KukkumäkiTurku 29.8.2020
Pituus2,54Roosa KukkumäkiKankaanpää 1.9.2020
Kuula4,85Veera LuhtanenJyväskylä 7.8.2021
Keihäs10,04Roosa KukkumäkiJyväskylä 8.8.2021
T/F33
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula2,98Janne SilvoNastola 20.1.2019
2,98Janne SilvoTurku 29.8.2020
Kiekko6,63Janne SilvoLieto 5.8.2018
Keihäs7,91Janne SilvoLieto 5.8.2018
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula5,70Tiina Ala-ahoLeppävirta 25.5.2002
Kiekko10,90Tiina Ala-ahoLeppävirta 3.6.2006
Keihäs14,14Tiina Ala-ahoAssen, Hollanti 19.6.2003
T/F34
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m11,42Henry ManniNastola 21.1.2017
100m15,46Henry ManniRio de Janeiro, Brasilia 12.9.2016
200m27,16Henry ManniArbon, Sveitsi 7.6.2015
400m51,38Henry ManniArbon, Sveitsi 1.6.2019
800m1.41,28Henry ManniArbon, Sveitsi 2017
1500m3.22,16Henry ManniStoke Mandeville, Iso-Britannia 8.9.2019
5000m12.58,49Henry ManniNottwil, Sveitsi 31.5.2015
10000m38.03,30Janne SeppäläLeppävirta 28.5.2000
Kuula8,88Tuomas ManniTurku 29.8.2020
Kiekko22,86Tuomas ManniTurku 30.8.2020
Keihäs27,28Tuomas ManniLohja 30.7.2021
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m26,4Piia JollaLeppävirta 25.5.2002Käsiaika
200m56,80Piia JollaIisalmi 30.8.2009
Kuula6,59Marjaana HeikkinenKuortane 17.6.2017
Keihäs19,58Marjaana HeikkinenLapinlahti 28.7.2018
T/F36
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m14,1Antti MäkinenHelsinki 2.7.1988Käsiaika. 14,55 Antti Mäkinen Göteborg, Ruotsi 13.8.1986
200m31,30Ari LehtoGreve, Tanska 1982
400m1.03,6Ari LehtoJyväskylä 21.7.1985Käsiaika
800m2.22,40Ari LehtoNew York, USA 1984
1500m4.47,3Ari LehtoGöteborg, Ruotsi 9.8.1986Käsiaika
3000m10.49,8Ari LehtoTaivalkoski 1987Käsiaika
5000m17,55,1Ari LehtoKälviä 28.6.1992Käsiaika
10000m46.34,32Ari LehtoLeppävirta 17.5.1998
Puolimaraton1.41,09Ari LehtoRanua 15.4.1980
Maraton3.20,18Ari LehtoOulu 9.10.1977
Pituus4,93Antti MäkinenSoul, Etelä-Korea 1988
Korkeus1,30Antti MäkinenHelsinki 3.7.1988
Kuula10,55Antti MäkinenKälviä 28.6.1993
Kiekko22,60Antti MäkinenLahti 11.6.1988
Keihäs44,36Antti MäkinenSoul, Etelä-Korea 1988
T/F37
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m8,13Eetu KuismaNastola 20.1.2019
100m12,70Eetu KuismaTurku 29.8.2020
200m26,27Eetu KuismaTurku 28.7.2020
400m58,2Heikki LehikoinenKuusankoski 5.8.1989Käsiaika
800m2.10,91Heikki LehikoinenKuopio 7.8.1993
1500m4.30,50Heikki LehikoinenMikkeli 29.6.1991
3000m10.14,5Heikki LehikoinenLahti 29.5.1993Käsiaika
5000m17.22,3Heikki LehikoinenKälviä 28.6.1992Käsiaika
Pituus5,37Heikki LehikoinenKälviä 18.6.1988
Korkeus1,55Heikki LehikoinenOulu 24.2.1991
Kuula10,55Antti MäkinenKälviä 28.6.1993F36. 9,90 Timo Mustikkamaa Mänttä-Vilppula 2014 (F37)
Kiekko44,06Timo MustikkamaaIisalmi 30.8.2009
Keihäs44,36Antti MäkinenSoul, Etelä-Korea 1988F36. 19,41 Timo Mustikkamaa Leppävirta 1999
T/F38
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m8,13Eetu KuismaNastola 20.1.2019T37
100m12,70Eetu KuismaTurku 29.8.2020T37. 12,98 Antti Hovi, Turku 29.8.2020 (T38)
200m26,27Eetu KuismaTurku 28.7.2020T37. 26,87 Antti Hovi, Turku 30.8.2020 (T38)
400m58,2Heikki LehikoinenKuusankoski 5.8.1989T37. Käsiaika
800m2.10,91Heikki LehikoinenKuopio 7.8.1993T37. 2.38,87 Samuel Taipale Nastola 21.1.2017 (T38)
1500m4.30,50Heikki LehikoinenMikkeli 29.6.1991T37. 5.30,27 Samuel Taipale Kirkkonummi 13.8.2014 (T38)
3000m10.14,5Heikki LehikoinenLahti 29.5.1993T37. Käsiaika
5000m17.22,3Heikki LehikoinenKälviä 28.6.1992T37. Käsiaika
Pituus5,37Heikki LehikoinenKälviä 18.6.1988T37
Korkeus1,55Heikki LehikoinenOulu 24.2.1991T37
Kuula10,55Antti MäkinenKälviä 28.6.1993F36
Kiekko44,06Timo MustikkamaaIisalmi 30.8.2009F37
Keihäs44,36Antti MäkinenSoul, Etelä-Korea 1988F36
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m9,94Vilma BergNastola 20.1.2018
100m14,52Vilma BergBydgoszcz, Puola 2.6.2021
200m30,46Vilma BergTurku 30.8.2020
400m1.09,68Vilma BergBydgoszcz, Puola 5.6.2021
800m2.51,14Vilma BergNottwil, Sveitsi 4.8.2019
1500m6.20,92Emma KauppiNastola 23.1.2016
Pituus4,30Vilma BergBydgoszcz, Puola 4.6.2021
Kuula8,58Hanna KasurinenKangasala 17.8.2019
Kiekko14,85Emma KauppiEspoo 7.8.2016
Keihäs18,85Hanna KasurinenPihtipudas 3.7.2021
T/F46
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m11,71Mattias AspVaasa 13.6.2019
200m23,90Mattias AspKruunupyy 19.6.2019
400m57,42Mattias AspVaasa 26.7.2018
Kuula11,77Petri ÄikiäHelsinki 2.7.1988
Kiekko39,66Petri ÄikiäHelsinki 3.7.1988
Keihäs27,00Petri ÄikiäKälviä 27.6.1987
T/F51
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m14,60Toni PiispanenNastola 18.1.2014
100m19,86Toni PiispanenArbon, Sveitsi 22.5.2021
200m36,35Toni PiispanenJyväskylä 8.8.2021
400m1.22,31Toni PiispanenNottwil, Sveitsi 21.5.2014
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m33,17Aino TapolaEspoo 6.8.2016
200m1.26,03Aino TapolaKirkkonummi 13.8.2017
Keilanheitto10,47Anna PasanenTurku 29.8.2020
T/F52
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m14,60Toni PiispanenNastola 18.1.2014T51
100m19,86Toni PiispanenArbon, Sveitsi 22.5.2021T51
200m36,35Toni PiispanenJyväskylä 8.8.2021T51
400m1.22,31Toni PiispanenNottwil, Sveitsi 21.5.2014T51
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m33,17Aino TapolaEspoo 6.8.2016T51
200m1.26,03Aino TapolaKirkkonummi 13.8.2017T51
Kiekko8,43Sari KarjalainenTurku 30.8.2020
T/F53
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m16,89Rauno SaunavaaraTampere 2012
200m32,65Rauno SaunavaaraKankaanpää 17.7.2011
400m1.09,71Matti LeinonenSoul, Etelä-Korea 1988
800m2.34,7Matti LeinonenHelsinki 3.7.1988Käsiaika
1500m4.54,2Matti LeinonenKälviä 6.8.1989Käsiaika
Keihäs25,68Matti LeinonenBerliini, Saksa 23.7.1994
Kuula7,11Matti LeinonenTampere 8.3.1987
Kiekko21,44Matti LeinonenSIU:n SM-kisat 21.7.1985
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m20,66Mina MojtahediGöteborg, Ruotsi 12.8.2000
200m36,25Mina MojtahediGöteborg, Ruotsi 13.8.2000
400m1.08,43Mina MojtahediGöteborg, Ruotsi 12.8.2000
800m2.15,76Mina MojtahediGöteborg, Ruotsi 13.8.2000
1500m4.29,79Mina MojtahediGöteborg, Ruotsi 12.8.2000
5000m18.00,17Mina MojtahediMikkeli 30.6.1991
10000m38.03,00Mina MojtahediStoke Mandeville, Iso-Britannia 1991
T/F54
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m9,59Leo-Pekka TähtiKuopio 2.2.2008
100m13,59Leo-Pekka TähtiIbach, Sveitsi 21.5.2008Virallinen ME: 13,63 Tähti, Lontoo 1.9.2012
200m24,40Leo-Pekka TähtiLapinlahti 28.7.2018
400m46,73Leo-Pekka TähtiBerliini, Saksa 22.8.2018
800m1.34,25Leo-Pekka TähtiNottwil, Sveitsi 24.5.2018
1500m3.17,30Leo-Pekka TähtiDubai, Arabiemiraatit 25.2.2015
5000m11.35,91Leo-Pekka TähtiNottwil, Sveitsi 30.5.2015
10000m25.19,55Leo-Pekka TähtiGöteborg, Ruotsi 13.8.2000
Maraton1.40.02Markku KarjalainenPorvoo 10.8.1991
Kuula9,92Markku NiinimäkiPeking, Kiina 16.9.2008
Kiekko21,09Rauno SaunavaaraKempele 6.6.1999
Keihäs29,33Markku NiinimäkiPeking, Kiina 12.9.2008Vanhalla keihäsmallilla: 29,88 Mikael Saleva 1996
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
60m11,36Amanda KotajaNastola 23.1.2016
100m15,64Amanda KotajaArbon, Sveitsi 4.6.2015
200m29,18Amanda KotajaArbon, Sveitsi 6.6.2015
400m56,29Amanda KotajaJoensuu 14.7.2021
800m1.57,85Amanda KotajaArbon, Sveitsi, 7.6.2015
1500m3.57,24Amanda KotajaAylesbury, Iso-Britannia 5.8.2014
Kuula4,53Niina SeppäläNastola 21.1.2017
Keihäs8,96Niina SeppäläEspoo 7.8.2016
F55
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula9,92Markku NiinimäkiPeking, Kiina 16.9.2008F54. 9,64 Mikael Saleva, Lahti 25.5.1996 (F55)
Kiekko29,52Petri KärkäinenJyväskylä 14.1.1996
Keihäs29,33Markku NiinimäkiPeking, Kiina 12.9.2008F54. 28,40 Mikael Saleva, Sydney, Australia 23.10.2000 (F55)
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula4,53Niina SeppäläNastola 21.1.2017F54. 4,48 Jasmine Repo, Jyväskylä 6.2.2021
Keihäs13,30Jasmine RepoJyväskylä 8.8.2021
F56
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula13,13Aleksi KirjonenLahti 14.6.2015
Kiekko31,41Aleksi KirjonenGrosseto, Italia 10.6.2016
Keihäs32,16Aleksi KirjonenPihtipudas 29.6.2013
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula4,53Niina SeppäläNastola 21.1.2017F54. 3,93 Sinianne Jokinen, Turku 29.8.2020 (F56)
Keihäs12,91Jasmine RepoPihtipudas 3.7.2021F55. 6,85 Sinianne Jokinen, Turku 30.8.2020 (F56)
F57
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula13,13Aleksi KirjonenLahti 14.6.2015F56. 10,18 Juha Hämäläinen, Leppävirta 25.5.2002 (F57)
Kiekko31,41Aleksi KirjonenGrosseto, Italia 10.6.2016F56. 28,65 Juha Hämäläinen, Leppävirta 17.5.2003 (F57)
Keihäs32,16Aleksi KirjonenPihtipudas 29.6.2013F56. 24,88 Juha Hämäläinen, Leppävirta 11.8.2002 (F57)
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula4,53Niina SeppäläNastola 21.1.2017F54
Keihäs12,91Jasmine RepoPihtipudas 3.7.2021F55
T/F63
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula12,61Mika MarkkanenJyväskylä 14.1.1996
Keihäs43,20Kai VilenKälviä 1995
Kiekko29,64Kai VilenKälviä 1995
NaisetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
Kuula6,43Marjaana VäreTampere 7.2.2004
Keihäs28,79Marjaana VäreAteena, Kreikka 24.9.2004
T/F64
MiehetTulosNimiPaikka ja aikaLisähuomioita
100m14,09Jussi LotvonenSeinäjoki 31.8.2013
200m29,19Jussi LotvonenSeinäjoki 1.9.2013
5000m21.13,67Jussi LotvonenSeinäjoki 1.9.2013

Elinsiirron saaneiden Suomen ennätykset ja kuurojen/kuulovammaisten Suomen ennätykset ovat omissa erillisissä listauksissaan:

Elinsiirron saaneet:

https://www.paralympia.fi/images/tiedostot/ELLIennatykset/elli_yleisurheilu_enntykset.pdf

Kuurot:

https://www.skul.org/yleisurheilun-suomen-ennatykset/

Suomen ennätyksistä:                                                                      

Suomen ennätykseksi voidaan hyväksyä tulos, jonka tehnyt urheilija täyttää jonkun alla olevista ehdoista:                                                                     

  1. Hänellä on parayleisurheilun kansainvälinen luokitus (T/F11-64)
  2. Hänellä on parayleisurheilun kansallinen luokitus, joka on tehty vuonna 2005 tai sen jälkeen (koskee liikuntavammaisten luokkia T/F31-64)
  3. Hänellä on parayleisurheilun kansallinen luokitus tehtynä ennen vuotta 2005, ja luokittelun tehnyt henkilö on vahvistanut sen paikkansa pitävyyden (koskee liikuntavammaisten luokkia T/F31-64)
  4. Hänellä on kehitysvammadiagnoosi (koskee luokkaa T/F20 ja downien luokkaa T/F2
  5. Hänellä on näkövammaisten urheiluluokittelu (B1-B3)
  6. Erittäin perustelluista syistä urheilija, jolla ei ole nykymuotoista luokitusta, mutta jonka osalta pystytään todentamaan, että vamma vastaa nykyluokkaa.

Suomen ennätyksen täytyy olla tehtynä virallisessa kilpailussa. Pikamatkojen ja pituushypyn osalta täytyy pystyä osoittamaan tuloksen syntyneen sallituissa tuuliolosuhteissa (max. +2.0m/s).

Näkövammaisten luokkien osalta luokat 12 ja 13 on SE-tilastoissa yhdistetty ainakin toistaiseksi, koska takautuvasti on hyvin vaikea saada järkevästi eroteltua luokkien tulokset toisistaan

Rinnakkaisluokkien (T/F11-12/13, T/F31-34, T/F35-38, T/F40-41, T/F42-44, T/F45-47, T51-54, F52-57, T/F61-64) osalta ns. lievempivammaisten luokan tuloksen täytyy olla parempi kuin alemman luokan tulos, jotta voi tulla hyväksytyksi Suomen ennätykseksi. Muussa tapauksessa alemman luokan tulos on myös ylemmän luokan SE (esim. jos T51-luokan 100 metrin tulos on parempi kuin T52-luokan vastaava, on T51-luokan SE myös T52-luokan SE).

Jos luokan parasta sähköaikaa ei ole tiedossa tai paras sähköaika on merkittävästi heikompi kuin saman luokan paras käsiaika, voidaan käsiaika hyväksyä luokan Suomen ennätykseksi. Tavoitteena on kuitenkin, että luokan paras sähköaikakin saataisiin selvitettyä.                                                

Suomen ennätykset ladattavana Excel-tiedostona.

Parayleisurheilun_Suomen_ennatykset

Kansainväliset ennätykset ja tuloksia

Maailman, -maanosien ja arvokisojen ennätykset:

https://www.paralympic.org/athletics/records

Löydä oma seura

Seuravaihtoehtoja löytyy täältä

SUL:n valmennusryhmät

Parayleisurheilijat Suomen Urheiluliiton valmennusryhmissä löytyvät täältä

Arvokisavalinnat

Parayleisurheilun arvokisajoukkueiden valintapäivät- ja kriteerit löytyvät täältä