Kaisa Kymäläisen kunto kestää

Seinäjoella uransa ensimmäisen Suomen mestaruuden voittanut Oriveden Ponnistuksen Kaisa Kymäläinen työnsi Oriveden kaupunginmestaruuskilpailuissa uransa kolmanneksi parhaan kilpailutuloksen 15,52.

Pidemmälle Kymäläinen on työntänyt vain Kalevan kisoissa, missä hän voitti tuloksella 15,80 ja viime talvena hallimestaruuskilpailuissa, missä hän voitti tuloksella 15,61.

 

Etelä-Pohjanmaa voitti piiriottelun

Etelä-Pohjanmaan joukkue voitti 17-vuotiaiden neljänpiirinottelun Kuortaneella ylivoimaisesti 32 pisteen erolla. Kamppailussa toisesta tilasta Varsinais-Suomi löi Hämeen yhdellä ainoalla pisteellä.

Lielahden Kipinän Arttu Korkeasalo työnsi Kuortaneella viisikiloista kuulaa 20,31. Hänen nimissään oleva 17-vuotiaiden maailman tämän vuoden kärkitulos on 20,81 ja viimekesäinen Suomen ennätyksensä 21,23.

Seinäjoen Seudun Urheilijoiden 12-vuotias Saana Lappalainen juoksi Kuortaneella 800 metriä 2.16,43. Tulos on 3,32 sekuntia nopeampi, kuin Annemari Sandellin nimissä ollut 12-vuotiaiden aiempi ikäkausiennätys.

Tyttöjen kolmikiloista moukaria heitti Lapuan Virkiän Sara Killinen 16-vuotiaiden kautta aikain kolmanneksi pisimmälle 64,37 ja Someron Esan Silja Kosonen 15-vuotiaiden kautta aikain kuudenneksi pisimmälle 59,54.

Turussa päivää myöhemmin moukaroivat Someron Esan Johanna Witka ja Silja Kosonen täyspainoista naisten moukaria 19-vuotiaiden ja 15-vuotiaiden kautta aikain neljänneksi parhaat tulokset 62,27 ja 51,20.

 

Ikäkausiennätyksiä estejuoksussa

Turussa juostiin myös mainio 2000 metrin estejuoksukilpailu, jonka voitti Lahden Ahkeran 15-vuotias Pinja Kotinurmi ajalla 6.46,15 ja toiseksi sijoittui Veikkolan Veikkojen 16-vuotias Anni Penttilä ajalla 6.48,42.

Kotinurmen aika alittaa sekä Venla Saaren viikko aikaisemmin juokseman 15-vuotiaiden ikäkausiennätyksen että 16-vuotiaidenkin ikäkausiennätyksen, jonka juoksi Kerttu Airila jo ennen Pinjan syntymää vuonna 1999.

Savonlinnan Riennon 17-vuotias Reetta Joronen juoksi Kuopiossa 600 metriä mainiosti 1.32,94. Seinäjoen Kalevan kisojen 800 metrilläkin Joronen juoksi jo kuudenneksi komealla ennätyksellään 2.09,70.

Kosken Kaiun 51-vuotias Viron kansalainen Katrin Mertanen juoksi Turussa 100 metriä 13,26 ja 400 metriä 62,50. Tulokset alittavat Arja Karppisen ja Leena Halmeen 50-vuotiaiden naisten Suomen ennätykset.

Esbo IF:n Saga Andersson hyppäsi Nyland-Åbolandin seuracupissa jo tämän vuoden 27:nnen seiväskilpailunsa ja tulos oli jälleen mainio 425. Hänen kymmenen parhaan kilpailunsa keskiarvo on 426.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 8.-11.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KUOPIO 8.8.2017 Reippaan kuukausikilpailut

Miehet,

600 m: … 6) Elias Vanhanen 10 KuopRe 1.46,92.

Naiset,

600 m: 1) Reetta Joronen 17 SavRi 1.32,94 (17-v. ka-4), 2) Aida-Linnea Kukila JuankKu 1.35,69, 3) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRe 1.35,93.

KUORTANE 8.8.2017 17-v. piiriottelu Etelä-Pohjanmaa – Häme – Satakunta – Varsinais-Suomi

Pisteet: Etelä-Pohjanmaa 304 – Varsinais-Suomi 272 – Häme 271 – Satakunta 232.

Pojat,

100 m (-2,4 m/s): 1) Eero Hirvinen 16 KankaanpSL 11,43, 2) Taavi Leppänen 15 IkaalU 11,65.

400 m: 1) Elias Tuominen 17 NaantLö 50,49.

3000 m: 1) Valtteri Lehtonen 17 TuUL 9.13,60, 2) Vilho Kilpeläinen 17 PiikKe 9.13,60.

110 m aj (91,4 cm, -1,2 m/s): 1) Eero Hirvinen 16 KankaanpSL 14,76, 2) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 15,16, 3) Tomy Nurmesniemi 16 LempKi 15,79.

400 m aj (83,8 cm): 1) Kalle Stylman 17 LiePa 55,97, 2) Markus Hurri 17 LiePa 57,22.

3000 m kävely: 1) Lauri Joukas 16 YlänKi 14.23,41, 2) Valtteri Kalanti 13 HämTa 14.36,61.

Korkeus: 1) Daniel Kosonen 17 TP 191, 2) Tomi Valkama 16 KauhWi 188.

Seiväs: 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 475, 2) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 440.

Pituus: 1) Patrik Jakonen 15 PoYU 660 (2,4 m/s).

Kuula (5 kg): 1) Arttu Korkeasalo 17 LielKi 20,31, 2) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,98. – Korkeasalo (19,86, x, 20,31, x, x, x, x).

Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 54,25, 2) Heikki Leveelahti 17 VirtainU 51,11, 3) Arttu Korkeasalo 17 LielKi 51,10.

Moukari (5 kg): 1) Juhana Karjanlahti 17 AlajAn 66,57, 2) Oskari Lahtinen 16 NoormNo 65,77.

Keihäs (700 g): 1) Teemu Narvi 17 KankaanpSL 67,29, 2) Aleksi Yli-Mannila 16 AlajAn 63,45.

4x100 m: 1) Etelä-Pohjanmaa 44,06 (Joona Kiviaho, Juuso Toivonen, Teemu Tuomela, Niilo Mustalahti), 2) Satakunta 44,50 (Eelis Hirvinen, Patrik Jakonen, Asseri Välimäki, Leevi Vihtalahti), 3) Varsinais-Suomi 44,85 (Eetu Kuusela, Kalle Stylman, Markus Hurri, Robin Lainto).

Tytöt,

100 m (-1,0 m/s): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 12,40.

400 m: 1) Veera Perälä 17 SeinäjSU 57,24.

800 m: 1) Veera Hakomäki 15 VähänkVi 2.15,26, 2) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 2.16,43.

100 m aj (76,2 cm, -1.4 m/s): 1) Olivia Ben Khalifa 17 TP 14,92.

400 m aj: 1) Frida Hämäläinen 17 TP 61,12, 2) Pinja Heinonen 16 TP 65,98.

3000 m kävely: 1) Heta Veikkola 14 LapuanVi 16.11,28.

Korkeus: 1) Adeliina Herrala 17 KokemKV 166.

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 16 PoYU 340, 2) Essi Melender 15 VaasVa 310, 3) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 310.

Pituus: 1) Olivia Mäkinen 17 TP 577 (1,3 m/s), 2) Minttu-Maaria Alanen 16 LappajVe 576 (1,5).

3-loikka: 1) Oona Hietala 17 TP 11,87 (3,1 m/s).

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,92.

Kiekko: 1) Roosa Naula 16 TuUL 43,88, 2) Silja Ahonen 16 ParkU 40,03, 3) Maria Vähätupa 16 KalannVa 39,96.

Moukari (3 kg): 1) Sara Killinen 16 LapuanVi 64,37 (16-v. ka-3), 2) Silja Kosonen 15 SomEsa 59,54 (15-v. ka-6), 3) Anniina Witka 16 SomEsa 51,94, 4) Janina Ylinen 17 KauhajKa 50,90.

Keihäs (500 g): 1) Sofia Pölkky 17 SeinäjSU 47,25, 2) Miia Puolakka 17 KokemKV 44,89, 3) Anni-Linnea Alanen 15 LappajVe 44,63.

4x100 m: 1) Häme (TP) 48,97 (Olivia Ben Khalifa, Olivia Mäkinen, Pinja Heinonen, Frida Hämäläinen), 2) Etelä-Pohjanmaa (N16) 49,18 (Viivi Lehtinen, Minttu-Maaria Alanen, Elise Lähdemäki, Neea Puskala), 3) Varsinais-Suomi 49,73 (Eveliina Ojaniittu, Sofia Kankaanpää, Enni Harittu, Johanna Kylmänen).

MUSTASAARI 8.8.2017 Österbottenin seuraottelu

Tytöt,

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 362, 2) Maria Östman 17 VasaIS 342.

ROVANIEMI, Saarenkylä 8.8.2017 Arctic-heitot

Miehet,

Paino (11,34 kg): 1) Petri Launonen 52 ONMKYU 16,81. – Ikätasoitus: 18,13.

Naiset,

Kiekko (750 g): 1) Enni Aula 14 PohjanKo 42,47.

Moukari: 1) Tytti Oikarinen 19 PosPy 52,40.

URJALA 8.8.2017 Urjalan Urheilijoiden juniorikilpailut

Tytöt,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,04.

VIITASAARI 8.8.2017 Viitasaaren iltakisat

Miehet,

Pituus: 1) Tuomas Rouvali JKU 701 (0,5 m/s), 2) Juho Nieminen 17 JKU 678 (0,7).

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 42,12. – 2. kilpailu: 1) Räsänen 41,17.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 44,95.

HELSINKI, Eläintarha 9.8.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Jesse Huttunen SavitU 203 … 4) Reijo Sundell 68 VihdUV 148. – Ikätasoitus: Sundell 217.

Kiekko (1 kg): 1) Jorma Liikala 65 LopVKT 43,53 … 3) Into Turvanen 77 HKV 33,11. – Ikätasoitus: Liikala 50,66, Turvanen 50,25.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 52,12.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 44,12, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 38,26.

Naiset,

Korkeus: … 2) Tuija Varsala 58 LUU 130. – Ikätasoitus: 175.

HÄMEENLINNA 9.8.2017 Kolmiottelun Tarmon mestaruuskilpailut

Pojat,

3-ottelu (60 m, pituus, 4 kg kuula): 1) Eino Vuori 15 HämTa 2091 (7,30/-0,7, 511/2,0, 11,09).

Tytöt,

3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): … 2) Aino Ojaniemi 12 HämTa 1275 (8,50/0,1, 455/0,2, 8,68).

JANAKKALA 9.8.2017 Etelä-Hämeen ja Pohjoisen-Uudenmaan seuracup

Pojat,

1000 m kävely: 1) Sulo Aalto 15 JanJa 4.22,86 (ent. ennätys 5.12,37 -16).

Seiväs: 1) Jermu Tarkiainen 16 HyvinkSU 420.

Keihäs (700 g): 1) Onni Ruokangas 14 JanJa 56,66.

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Laura Kankkunen 15 KUYU 4.27,46 … 7) Maija Harju 9 JanJa 5.54,99.

Seiväs: 1) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 350.

JÄMSÄ 9.8.2017 Paunucup

Naiset,

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 47,58, 2) Anna Olkkonen HartVo 44,34.

KOKEMÄKI 9.8.2017 Tyttö- ja poika-olympialaiset

Pojat,

Kiekko (600 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 39,19.

KRUUNUPYY, Alaveteli 9.8.2017 Österbottenin seuracup

Pojat,

100 m aj (83,8 cm, -0,1 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 13,65.

Tytöt,

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 360, 2) Maria Östman 17 VasaIS 350 … 5) (seuarcupin ulkop.) Marja Eskelinen 48 VetelU 280. – Ikätasoitus: Eskelinen 354.

4x800 m sekaviesti: 1) PedersFa (M15) 9.34,78 (Anton Lassen, Ronja Gäddnäs, Josef Höglund, Suzette Finne).

SIPOO 9.8.2017 Nyland-Åbolandin seuracup

Tytöt,

200 m (0,3 m/s): 1) Helmi Isometsä 13 SibVa 26,55.

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 425, 2) Marielle Gustafsson 17 EsboIF 335 … 5) Lumi Kenttä 11 IFRaseb 235.

TURKU 9.8.2017 Tilastopajacup

Miehet,

100 m (1,3 m/s): 1) Samuli Samuelsson IkaalU 10,34, 2) Eerikki Pekkola TKT 10,84. 3) Samir Demnati OrimJy 10,97, 4) Sampo Kiviharju 33 HämTa 11,00, 5) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 11,13.

200 m (-0,2 m/s): … 8) Lukas Brandt (9-v.) NaantLö 30,42 (11-v. erän 2:nen).

400 m: 1) Mikko Kangas YlistarKV 49,66, 2) Martin Kidron 19 EspTa 50,18 … 6) Heikki Äijälä 16 NouSu 52,36 (B-erän voittaja).

800 m: 1) Niklas Heikkilä 17 KuusankUS 1.55,90.

2000 m ej: 1) Vilho Helenius 17 NokU 6.21,91, 2) Vilho Kilpeläinen 17 PiikKe 6.29.24, 3) Juuso Hava 16 KU-58 6.31,25.

60 m aj (60 cm, 1,4 m/s): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 9,90.

400 m aj: 1) Markus Teijula 19 TuUL 56,15 (debyytti).

Seiväs: … 2) Otto Hiivola 13 KalannVa 336.

3-loikka: 1) Matti Mäkitalo PaimU 15,10 (0,7 m/s), 2) Veikko Nugraha EspTa 14,96 (-0,4), 3) Niko Simola VammSV 14,41 (-0,1).

Kiekko: 1) Juha Lahdenranta 41 PoYU 49,86, 2) Topi Laitila 32 TeuvRi 47,73 … 5) Otto Ylöstalo SibVa 34,81 (moniottelija). – Ikätasoitus: Lahdenranta 55,95.

Kiekko (1,75 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 49,02.

Moukari: 1) Henri Liipola SomEsa 70,99. – Liipola (69,67, x, 70,99, 68,33, x, 70,40).

Moukari (6 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 70,32, 2) Oskari Eskola 19 SäkylU 60,57. – Auvinen (x, 70,32, x, 69,29, x, 69,85).

Keihäs (400 g): 1) Henrik Lehtinen 13 LauttakLu 52,90.

Naiset,

100 m (-0,2 m/s): 1) Milja Thureson TuTo 11,97, 2) Jenna Jokela HIFK 11,99, 3) Jenni Jokinen NakkVire 12,09, 4) Annika Mäenpää NoormNo 12,26, 5) Noora Toivo ToijVau 12,59 … 16) Katrin Mertanen 51 KosKa (EST) 13,26 (C-erän 3:s -0,7 m/s, alittaa 50-v. SE:n 13,63 Arja Karppinen 2015), Lotta Harala TP keskeytti. – Ikätasoitus: Mertanen 11,63.

200 m (0,4 m/s): 1) Inka Pöyry 13 HIFK 26,34, 2) Pinja Naula 13 TuUL 26,62 … 11) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 30,96 (11-v. erän 2:nen -0,3 m/s).

400 m: 1) Jonna Berghem HangIK 54,72, 2) Aino Paunonen TuUL 54,93 … 5) Katrin Mertanen 51 KosKa (EST) 62,50 (alittaa 50-v. SE:n 64,24 Leena Halme 1991). – Ikätasoitus: Mertanen 53,08.

800 m: 1) Maria Valtanen JKU 2.12,37, 2) Silja Pelto-Piri TuUL 2.14,07, 3) Anni Suominen RaisKu 2.15,43, 4) Viola Järvinen 18 TuUL 2.17,54.

2000 m ej: 1) Pinja Kotinurmi 15 LA 6.46,15 (17-v. ka-3 & 16-v. ikäkausiennätys, ent. 6.48,01 Kerttu Airila 1999 & 15-v. ikäkausiennätys, ent. 7.09,52 Venla Saari Tampere 1.8.), 2) Anni Penttilä 16 VeikkVe 6.48,42 (17-v. ka-5 & 16-v. ka-3), 3) Vilja Kauranen 16 EspTa 7.21,91 (debyytti), 4) Heljä-Viivi Unkila 15 FinMR 7.22,20 (15-v. ka-4), 5) Heidi Färm 17 PoYU 7.36,84.

100 m aj (1,4 m/s): 1) Lotta Harala TP 13,46, 2) Noora Kauranen HämTa 14,57 … 4) Martta Rautala VU 16,34 (moniottelija).

300 m aj: 1) Vilma Itälinna 14 TP 48,26.

400 m aj: 1) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 65,96, 2) Saara Keskitalo 17 EspTa 66,99.

Korkeus: 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 136.

Seiväs: 1) Pinja Koivumäki 19 LauttakLu 360.

Pituus: 1) Tiina Hakanen 32 TP 557 (0,4 m/s), 2) Inka Pöyry 13 HIFK 531 (0,2).

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 11,20.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 13 TuUL 44,25 … 5) Pinja Kärhä 10 LoimJa 30,09.

Moukari: 1) Johanna Witka 19 SomEsa 62,27 (19-v. ka-4), 2) Heli Rinnekari NurmijYU 59,26, 3) Silja Kosonen 15 SomEsa 51,20 (15-v. ka-4), 4) Tahiti Ojansivu 19 TuWe 49,06. – Witka (62,27, -, 60,80, -, -, -).

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 56,34, 2) Marika Virtanen 14 SomEsa 55,20.

Keihäs: 1) Sini (Kiiski-)Hentilä LaitJy 48,00.

(395 kilpailijaa.)

Raportti:

VANTAA, Hiekkaharju 9.8.2017 Pääkaupunkiseudun seuracup

Pojat,

100 m aj (83,8 cm, -0,5 cm): 1) Atte Timgren 15 HKV 13,87.

1000 m kävely: 1) Kasper Hietanen 12 EspTa 4.52,30.

Seiväs: 1) Sami Laakkonen 17 HKV 425.

Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,62.

Moukari (4 kg): … 2) Max Lampinen 13 HKV 45,46.

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Ellen Seisto 14 EspTa 4.52,37 (debyytti), 2) Essi Hietula 14 TapanilErä 5.05,42.

Seiväs: 1) Saana Ivakko 16 EspTa 340.

4x600 m sekaviesti: 1) HKV 7.18,93 (Jaakko Siltala, Mona Korelin, Simeon Vorselman, Isabella Hale).

4x800 m sekaviesti: 1) EspTa 9.39,27 (Jonatan Sperryn, Laura Nissinen, Eetu Kalske, Nella Varjas), 2) KU-58 9.46,51 (Atte Nevala, Rosa Salonen, Rasmus Krogell, Mette Juuti).

ÄÄNEKOSKI 9.8.2017 Äänekosken kansalliset kilpailut

Miehet,

100 m (-0,9 m/s): 1) Mikko Laaksonen KaustPV 11,18, 2) Jesse Väyrynen 17 JKU 11,39 (ae. 11,27/-0,5), 3) Juuso Peltola 16 JKU 11,51 (ae. 11,46/-0,5). – 1. alkuerä (-0,9): … 2) Otto Kilpi 30 JKU 11,54 (pituus 796 -10). – 2. alkuerä (-0,5): … 2) Väyrynen 11,27, 3) Peltola 11,46, 4) Eetu Kangas SeinäjSU 11,57 (moniottelija).

Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 211, Arttu Mattila 16 ÄänekU ilman tulosta (201-xxx). – Eriksson (201-o, 206-o, 211-xxo, 214-xxx).

Pituus: 1) Juuso Hassi OrivPo 693 (0,9 m/s), 2) Ville Hakomäki YlihJu 688 (-0,4), 3) Otto Kilpi 30 JKU 684 (0,4).

Kuula: 1) Timo Kööpikkä LaihLu 17,44, 2) Panu Tirkkonen KeitKu 17,01, 3) Lauri Lindqvist 19 SiilinjPo 14,87, 4) Jussi Tukeva 30 JalasjJa 14,81, 5) Matti Kahilainen PihtipTu 14,69. – Kööpikkä (17,44, 17,40, x, x, x, x). Tirkkonen (x, 17,01, 16,79, 16,80, x, x).

Keihäs: 1) Jani Kiiskilä VeitsilKV 73,84, 2) Sampo Lehtola LapinlVe 73,52, 3) Toni Kuusela KuortKu 73,39, 4) Taneli Juutinen KuopRe 69,94 (come-back, ed. kilp. 7.8.2016), 5) Toni Lifländer ImatrU 68,61, 6) Eetu Kangas SeinäjSU 68,15, 7) Ville Ruusu RaumU 67,75, 8) Markus Pohjonen 35 NurmijYU 65,86 … 10) Juuso Hassi OrivPo 55,13.

Naiset,

100 m (-0,6 m/s): 1) Aino Pulkkinen 19 ÄänekU 12,17, 2) Maria Räsänen KuopRe 12,30, 3) Minna Laukka 30 JKU 12,30.

Korkeus: 1) Elina Smolander LapuanVi 178.

Pituus: 1) Emmi Mäkinen JKU 598 (0,3 m/s).

Kuula: 1) Eveliina Rouvali 19 KuopRe 14,22.

Moukari: 1) Merja Korpela 36 SoinSi 65,09, 2) Johanna Salmela JKU 63,07 … 5) Aada Koppeli 15 JKU 48,45. – Korpela (x, 63,65, 63,65, 64,69, 64,06, 65,09). Salmela (x, x, 62,71, x, 63,07, x).

Keihäs: 1) Jenni Kangas SeinäjSU 55,97, 2) Līna Mūze Latvia (LAT) 55,63, 3) Gerli Israel Viro (EST) 52,98, 4) Saara Lipsanen LUM 52,74, 5) Roosa Ylönen 18 HankasHa 49,24. – Kangas (55,97, 53,17, 55,90, 52,45, 53,17, 54,61). Lipsanen (52,50, 52,74, x, x, 51,50, 50,04).

Raportti:

HÄMEENLINNA 10.8.2017 Hippokisat

Tytöt,

Korkeus: 1) Aino Aalto 11 HämTa 145.

IMATRA 10.8.2017 Etelä-Karjalan seuracup

Pojat,

60 m aj (83,8 cm, 1,3 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 14,78.

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 59,62.

Tytöt,

300 m: 1) Moona Korkealaakso 15 LUM 42,04.

80 m aj (76,2 cm, 0,4 m/s): 1) Tanja Kokkonen 15 LUM 11,60.

Seiväs: 1) Venla Peltola 16 LUM 350.

Keihäs (500 g): 1) Venla Peltola 16 LUM 44,88.

4x800 m sekaviesti: 1) LUM 9.55,27 (Joni Loukkojärvi, Rebecca Nisonen, Konsta Rutonen, Moona Korkealaakso).

KUUSAMO 10.8.2017 Erä-Veikkojen heittokilpailut

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 17 KuusamEV 53,34.

MIKKELI 10.8.2017 Ristiinan Urheilijoiden kilpailut

Miehet,

2000 m: … 2) Ville Viitakoski 10 MiKV 7.18,02.

Naiset,

Kuula: 1) Salli Kirvesmies MiKV 12,17.

Kuula (3 kg): 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 10,38 (moniottelija).

ORIMATTILA 10.8.2017 Lahden piirin junnumestaruuskilpailut, 2. päivä

Pojat,

Seiväs: 1) (mest.kilp. ulkop.) Veeti Vesalainen 17 LA 440.

Tytöt,

600 m: 1) Sini Rajaniemi 13 LA 1.40,95.

Seiväs: 1) Viivi Kupiainen 12 HartVo 280.

ORIVESI 10.8.2017 Kaupunginmestaruuskilpailut

Miehet,

Pituus: 1) Lasse Hämelahti 17 LängelmU 656 (1,9 m/s).

Kuula (6 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 15,92.

Naiset,

Kuula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,52.

ROVANIEMI 10.8.2017 Lapin seuracup

Tytöt,

300 m: 1) Emma Mäkikallio 15 PohjanKo 40,99.

LAHTI 11.8.2017 Seuraottelu LA – TP

Pojat,

1000 m: 1) Patrik Järvinen 13 TP 3.00,72.

Tytöt,

1000 m: 1) Sini Rajaniemi 13 LA 3.08,40. – N11 1000 m: 1) Helmiina Saarikunnas 11 LA 3.20,36.

60 m aj (60 cm, 1,4 m/s): 1) Helmiina Saarikunnas 11 LA 10,12.

 

Edellinen kotimaankatsaus 5.-7.8.