14-vuotias heitti keihästä 73,58

Kalevan kisojen jälkeisellä viikolla ovat useat nuoret urheilijat tehneet komeita ennätyksiään. 16-vuotias Lapuan Virkiän pitkä ja voimakas Sara Killinen heitti Kauhajoella kolmikiloista moukaria huipputuloksen 63,90.

16-vuotiaana ovat parempaan yltäneet vain Kiira Väänänen, joka viime kesänä palkittiin 17-vuotiaiden EM-kilpailuissa pronssimitalilla ja Julia Kivinen, joka juuri voitti kultamitalin Euroopan nuoriso-olympiafestivaalissa vain 32 senttiä Killistä pidemmällä heitolla – samana päivänä kuin Killinen heitti ennätyksensä,

Hartolan Voima järjesti 90-vuotiskilpailunsa Joutsan Urheilukentällä, missä Eemil Porvari heitti 600-grammaista keihästä 14-vuotiaiden poikien ikäkausiennätyksen 73,58. Tähän asti pisimmälle 14-vuotiaana oli heittänyt Harri Haatainen, joka vuonna 1992 kiskaisi 71,22 hieman nykyisestä poikkeavalla keihäsmallilla.

Kuivasjärven Auran 15-vuotias Sofia Lindholm aitoi Oulussa Raatin kentällä etusuoran upeasti 14,37. Aitojen korkeus oli 76,2 senttiä. Vain seitsemän muuta tyttöä on aiemmin juossut samanikäisenä tätä nopeammin.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 24.-26.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JOUTSA 24.7.2017 Hartolan Voiman 90-vuotiskilpailut

Miehet,

Keihäs (600 g): 1) Eemil Porvari 14 HartVo 73,58 (14-v. SE, ent. 71,22 Harri Haatainen 1992), 2) Onni Ruokangas 14 JanJa 61,94. – Porvari (69,94, 69,42, x, 73,58, x, 67,80).

Naiset,

Kiekko: 1) Anna Olkkonen HartVo 45,20.

KOUVOLA, Elimäki 24.7.2017 Ratakävelyn Kaakkois-Suomen mestaruuskilpailut

Pojat,

1000 m kävely: 1) Veikka Porkka 10 KarhKa 5.30,8.

VIRRAT 24.7.2017 Virtain Urheilijoiden viikkokisat

Naiset,

Kiekko: 1) Silja Ahonen 16 ParkU 40,01.

AKAA, Viiala 25.7.2017 Kultapörssikisat

Pojat,

200 m (-2,9 m/s): 1) Ville Suoniemi 15 TP 23,62.

Tytöt,

400 m: 1) Erika Pyykkö 11 FoSa 69,24, 2) Iida Kastarinen 10 TP 70,24. – (Pyykkö voitti 2. erän ja Kastarinen 3. erän.)

60 m aj (76,2 cm, -3,1 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 9,79.

JOENSUU, Kiihtelysvaara 25.7.2017 Pohjois-Karjalan seuracup

Pojat,

1000 m kävely: 1) Väinö Kontkanen 12 PyhäselU 5.04,14.

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Veera Kontkanen 15 JoKa 4.53,20.

KAUHAJOKI 25.7.2017 Karhu Junior Games

Pojat,

400 m: 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 51,64, 2) Tomy Nurmesniemi 16 LempKi 52,40.

110 m aj (91,4 cm, 0,2 m/s): 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 15,15, 2) Tomy Nurmesniemi 16 LempKi 15,81.

Keihäs (700 g): 1) Teemu Narvi 17 KankaanpSL 72,76, 2) Aleksi Yli-Mannila 16 AlajAn 65,90, 3) Juho Järvinen 16 KarstKi 61,21.

Keihäs (400 g): 1) Olavi Yli-Mannila 13 AlajAn 50,12.

Tytöt,

1000 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 2.59,15.

Moukari (3 kg): 1) Sara Killinen 16 LapuanVi 63,90.

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 43,77, 2) Emilia Väistö 13 SeinäjSU 41,60.

KEURUU 25.7.2017 Järvituulicup

Naiset,

Kuula (3 kg): 1) Kristiina Peltola 51 KeurKi 11,33. – Ikätasoitus: 14,53.

KUUSAMO 25.7.2017 Erä-Veikkojen heittokisat

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 50,51.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 52,68.

LAHTI, Radiomäki 25.7.2017 Reilucup

Miehet,

1000 m: 1) Elias Vanhanen 10 KuopRe 3.18,04, 2) Aapo Virkajärvi 10 KaipVi 3.18,82.

300 m aj (76,2 cm): 1) Eemil Porvari 14 HartVo 42,41.

400 m aj: 1) Viktor Kantele BorgåAk 53,77, 2) Kaapo Kangas 18 JKU 55,08.

Keihäs: 1) Joonas Hyvärinen KUYU 66,71, 2) Petri Ihander KUYU 57,05 (moniottelija).

Naiset,

1000 m: … 2) Inka Peltola 10 VehmaistU 3.22,68.

300 m aj: 1) Emmi Pennanen 15 JKU 46,64.

OULU, Heinäpää 25.7.2017 Pyrinnön tiistaikisat

Tytöt,

Kiekko (750 g): … 2) Anette Saalismaa 13 OP 37,32.

Kiekko (600 g): 1) Anette Saalismaa 13 OP 42,39.

OULU 25.7.2017 Pyrinnön aitajuoksukilpailut

Tytöt,

100 m aj (76,2 cm, 1,2 cm): 1) Sofia Lindholm 15 KuivasjAu 14,37 (15-v. ka-8), 2) Ella Nisula 16 KuivasjAu 14,67.

PEDERSÖRE 25.7.2017 Falkenin kilpailut

Miehet,

200 m (-0,9 m/s): 1) Konsta Alatupa 18 KokkTU 22,47.

800 m: 1) Simon Haglund PedersFa 1.53,56.

Moukari: 1) Petri Rautio 35 AlavVi 61,56, 2) Simon Solvin PedersFa 59,72, 3) Markus Granö 38 PedersFa 55,20.

Naiset,

200 m (-0,6 m/s): 1) Aino Tapio SibVa 25,61.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 333, 2) Marja Eskelinen 48 VetelU 280. – Ikätasoitus: Eskelinen 354.

HELSINKI, Eläintarha 26.7.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 45,79.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 44,21.

HÄMEENLINNA 26.7.2017 Tarmon viikkokisat

Pojat,

100 m (2,1 m/s): 1) Eino Vuori 15 HämTa 11,50.

KEMI 25.-26.7.2017 Avoimet Länsi-Pohjan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 25.7.

Pojat,

100 m: 1) Konsta Kekäläinen 15 VeitsilKV 11,4.

Tytöt,

100 m: 1) Olivia Bojang 15 AlatornPi 12,1, 2) Emma Mäkikallio 15 PohjanKo 12,4.

2. päivä 26.7.

Pojat,

Seiväs: 1) Onni Hirsivaara 9 VeitsilKV 210.

UUSIKAUPUNKI, Kalanti 26.7.2017 Vankan heittokilpailut

Pojat,

Kiekko (750 g): 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 50,90.

Kiekko (600 g): 1) Riku Naula 11 TuUL 31,24.

Tytöt,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,28, 2) Venla Kärhä 10 LoimJa 9,65 (kaksoset).

Kiekko: 1) Roosa Naula 16 TuUL 41,85.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 13 TuUL 43,08 … 3) Pinja Kärhä 10 LoimJa 30,54.

(Teknisten ongelmien vuoksi 27.-28.7. päivitetään myöhemmin,)

 

Kalevan kisat laji lajilta 20.-23.7.

Edellinen kotimaankatsaus 12.-17.7.