Tähti on syttynyt: Aino Tapola

(Kotimaankatsaus 13.-14.7.) Lahden Eliittikisoissa avasi pyörätuolikelaajan uransa kansainvälisellä huipputasolla Espoon Tapioiden 17-vuotias Aino Tapola, joka kelasi luokassa 51 ajan 32,44. Tulos olisi tämän luokan uusi Euroopan ennätys. On kuitenkin vielä vahvistamatta, oliko kilpailu Kansainväliselle paralympiakomitealle ennätyskelpoinen.

Tapola on entinen uimahyppääjä ja pesäpalloilija, joka vammautui toissavuonna harjoituksissa Mäkelänrinteen urheilulukiolaisena. Nykyisin urheilullinen nuori nainen kilpailee myös pyörätuolirugbyssa ja pyörätuolimiekkailussa.

100 metrin kelaus luokassa 51 on ensi kertaa paralympiakisojen ohjelmassa tänä vuonna Rio de Janeirossa. Koko kuluvan olympiadin aikana vain Yhdysvaltain Cassie Mitchell ja Kanadan Becky Richter ovat kansainvälisissä kilpailuissa kelanneet Tapolaa nopeammin.

Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden Henry Manni ja Espoon Tapioiden Toni Piispanen kelasivat Lahdessa 100 metriä loistotuloksiin 15,96 ja 21,12. Kuukausi sitten Manni voitti luokan 34 Euroopan mestaruuden EM-kisaennätyksellä 15,86. Piispasen nimissä oleva luokan 51 maailmanennätys on 20,47.

Päivän nopeimman ajan 15,13 kelasi luokassa 54 Espoon Tapioiden Esa-Pekka Mattila. Tulos on hänen tämän kesän parhaansa ja sijoittuu tämän luokan maailmantilastossa 25:nneksi.

Luokan 34 keihäänheiton tuore Euroopan mestari Marjaana Heikkinen Siilinjärven Ponnistuksesta työnsi kuulaa tämän kesän parhaan tuloksensa 6,48. Tulos sijoittuu maailman vuositilastossa kahdeksanneksi.

Helsingin Kisa-Veikkojen Ronja Oja voitti sokeain naisten 100 metrin juoksun ajalla 13,50, mikä alittaisi hänen oman Suomen ennätyksensä 0,07 sekunnilla, mutta myötätuulen voimakkuus oli 2,2 metriä sekunnissa. Pituutta Oja hyppäsi 402 senttiä ja löi seuratoverinsa Elisa Montosen yhdellä sentillä.

Lahden Eliittikisojen naisten 100 metrin aitajuoksussa Espoon Tapioiden 19-vuotias Saga Kivekäs paransi ennätystään valtavasti 0,72 sekuntia tulokseen 13,88. Kivekästä valmentaa iältään vasta 23-vuotias fysioterapeutti ja ammattivalmentaja Diari Sharifi.

Avoimissa Satakunnan mestaruuskilpailuissa Porissa juoksi Helsingin IFK:n Erik Back 400 metriä 48,66, mitä nopeammin ovat tänä kesänä juosseet vain Jani Koskela, Ville Lampinen ja Antti Kokkonen. Uudenkaupungin Kenttäkarhujen Tara Tuominen työnsi kuulaa naisten vuositilaston neljänneksi pisimmälle 14,39.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 13.-14.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ALAJÄRVI 12.-13.7.2016 Länsi-Suomen mestaruuskilpailut

1. päivä 12.7.

Miehet,

200 m (-1,2 m/s): 1) Mikko Laaksonen KaustPV 22,49, 2) Aleksi Tuononen ÄhtärU 22,53, 3) Konsta Alatupa 17 KokkTU 22,97. – B-erä (-0,7): 1) Niko Vainionpää 19 TeuvRi 22,58, 2) Joonas Rinne SaarijPu 23,58.

800 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 1.52,01, 2) Jussi Raittinen KurikRy 1.58,55.

Korkeus: 1) Elmo Savola LappajVe 196, 2) Aleksi Klemola UllavKi 190, 3) Marko Jokela 44 KristU 190.

Pituus: 1) Jarmo Kaleva TeuvRi 703 (4,0 m/s), 2) Samuli Pitkänen ÄänekU 687 (1,5).

Kuula: 1) Timo Kööpikkä LaihLu 17,99, 2) Mika Flinkkilä SeinäjSU 15,87, 3) Matti Kahilainen PihtipTu 14,67, 4) Elmo Savola LappajVe 12,73.

Moukari: 1) Juha Rinta-aho TöysVe 58,34, 2) Tuomo Tarvainen 41 KauhWi 57,64, 3) Ilari Huttula AlajAn 54,64, 4) Otso Puro 18 LappajVe 53,38.

Naiset,

200 m (-1,1 m/s): 1) Aino Pulkkinen 18 ÄänekU 24,65.

800 m: 1) Saija Seppä 18 SuolUrho 2.11,25. – B-erä: 1) Päivi Knutar 40 KälvTa 2.25,09.

400 m aj: 1) Helmi Kortetmaa 18 KannUra 66,96.

Seiväs: 1) Minttu Koskiaho 15 KarijTa 360, 2) Miisa Koskiaho 13 KarijTa 320, 3) Tuuli Kujala 16 SeinäjSU 310.

Pituus: 1) Elisa Kirvesniemi 31 JKU 582 (2,3 m/s).

Kuula: 1) Minna-Marjatta Liimatainen AlajAn 13,27, 2) Hanna Vuolteenaho YlivKu 12,30 … 4) Elisa Kirvesniemi 31 JKU 11,44.

Moukari: 1) Jenni Penttilä KaustPV 62,24, 2) Essi Levelä-Pohjala 18 TöysVe 51,52.

2. päivä 13.7.

Miehet,

100 m (-0,1 m/s): 1) Teemu Veteläsuo LappajVe 10,91, 2) Aleksi Tuononen ÄhtärU 11,07.

110 m aj (0,1 m/s): 1) Tero Ojala 30 LohtVe 16,70.

Seiväs: 1) Johan-Antti Kivilahti 18 HaapajKi 463, 2) Tero Ojala 30 LohtVe 453, 3) Toni Latvala 39 HaapajKi 453, 4-7) Lassi Yli-Kotila 17 KannUra & Mikko Paavola 18 AlajAn & Johannes Eronen HaapajKi & Jesse Salmi 18 VasaIS 443, 8) Elmo Savola LappajVe 433, 9) Iiro Suutarinen 16 ÄhtärU 423.

3-loikka: 1) Emil Storlund IFVOM 13,99 (2,4 m/s), 2) Marko Jokela 44 KristU 13,98 (1,8), 3) Artturi Tiipiö 19 TeuvRi 13,88 (2,1).

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 52 KristLä 49,15, 2) Veikko Laitinen 19 KeurKi 48,74, 3) Juuso Sillanpää 37 JKU 48,12, 4) Topi Laitila 31 TeuvRi 46,76, 5) Elmo Savola LappajVe 40,95, 6) Seppo Paavola 56 SeinäjSU 38,92. – Ikätasoitus: Åkerlund 68,20, Paavola 60,39.

Keihäs: 1) Sami Peltomäki AlajAn 76,14, 2) Eetu Vanhamäki SeinäjSU 68,53, 3) Jere Salo LauttakLu 67,11, 4) Robert Heinonen JämsänkIl 65,58, 5) Tuomo Marttila KälvTa 63,95, 6) Tero Ojala 30 LohtVe 61,96.

Naiset,

400 m: 1) Cecilia Långnabba PedersFa 58,80.

Korkeus: 1) Venla Ruotanen 17 YlivKu 173, 2) Jutta Väkeväinen 16 LappajVe 169.

3-loikka: 1) Sini Sanaslahti KaipVi 11,94 (2,7 m/s).

Kiekko: 1) Piia Koski TeuvRi 42,09, 2) Heli Kortesmäki TeuvRi 41,32 … 4) Jaana Kivistö 53 TeuvRi 36,53. – Ikätasoitus: Kivistö 50,76.

Keihäs: 1) Piia Pyykkinen ÄänekU 47,91, 2) Matleena Nenonen RuovPi 46,60, 3) Jenna Jaakkola SoinSi 43,10, 4) Milla Koski-Vähälä 17 LimingNM 42,65.

FORSSA 13.7.2016 Forssan juniorikilpailut

Pojat,

60 m (-3,5 m/s): 1) Eemil Siuko 9 PunkalKu 9,49.

Tytöt,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LaitJy 8,70.

HELSINKI, Eläintarha 13.7.2016 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: … 2) Matti Nieminen 64 HKV 156. – Ikätasoitus: 214.

Naiset,

Korkeus: … 2) Seija Sario 76 HKV 102. – Ikätasoitus: 178.

JOUTSA 13.7.2016 Pommin 100-vuotiskilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 200, 2) Valtteri Mattila ÄänekU 200, 3) Arttu Mattila 15 ÄänekU 195, 4) Urpo Sippola 34 LaukU 190.

Pituus: 1) Eemil Porvari 13 HartVo 568 (-0,5 m/s).

Keihäs (400 g): 1) Eemil Porvari 13 HartVo 58,80.

JÄMSÄ 13.7.2016 Paunucup

Pojat,

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 10 KeurKi 241.

Tytöt,

200 m (0,2 m/s): 1) Olivia Asikainen 12 KaipVi 27,63.

3-loikka: 1) Iina Niemelä 9 LempKi 8,16, 2) Niia Niemelä 9 LempKi 8,15 (kaksoset).

LAPINLAHTI 13.7.2016 Pohjois-Savon juoksukoulun tonnit

Pojat,¨

1000 m: 1) Valtteri Pennanen 15 LeppävirrVi 2.49,25. – M13 1000 m: 1) Antti Juvonen 13 OP 2.59,87.

Tytöt,

1000 m: 1) Veera Mensonen 17 MaaningMa 3.01,95.

NOKIA 13.7.2016 Nokian kiekkoranking

Miehet,

Kiekko: 1) Ville Kivioja NokU 55,18, 2) Kalle Kivioja NokU 46,34, 3) Ari Salo 36 ValkeakHa 45,83, 4) Olli Kivioja NokU 45,34. – V.Kivioja (55,18, 53,18, x, 53,67, x, 53,85).

Naiset,

Kiekko: 1) Tanja Komulainen 36 TP 51,62, 2) Pinja Karhunen 18 HämTa 43,18. – Komulainen (51,62, 50,11, x, 49,98, x, x). – Ikätasoitus: Komulainen 54,33.

OUTOKUMPU 13.7.2016 Pohjois-Karjalan seuracup

Miehet,

Moukari: 1) Arttu Väänänen VarpaisjVi 56,82.

Naiset,

Moukari (3 kg): 1) Iida Heikkinen 17 OutokPa 52,01.

PORI 12.-13.7.2016 Avoimet Satakunnan mestaruuskilpailut

1. päivä 12.7.

Miehet,

400 m aj: 1) Antti Lempinen NoormNo 58,16.

400 m aj (83,8 cm): 1) Juuso Toivonen 16 ÄhtärU 57,14.

Kiekko: 1) Juha Lahdenranta 40 PoYU 54,87. – Ikätasoitus: 60,43.

Kiekko (1,5 kg): 1) Timi Riento 17 NoormNo 49,14.

Keihäs: 1) Tuomas Laaksonen TuUL 67,94, 2) Petri Korte 31 RaisKu 65,33.

Naiset,

400 m aj: 1) Anna Kohtamäki NoormNo 63,29.

Pituus: 1) Taika Koilahti 18 TuWe 590 (1,5 m/s).

Kiekko: 1) Elina Mattila TuUL 49,23, 2) Sonja Jokiranta 19 NaantLö 46,71, 3) Krista Uusi-Kinnala 19 LaitJy 46,02, 4 Netta-Nana Mäkkylä 19 KankaanpSL 40,01 … Anna Olkkonen HartVo ilman tulosta.

Keihäs: 1) Venla Olli 17 EurajVe 43,37, 2) Sanne Erkkola TuUL 42,97.

Keihäs (500 g): 1) Julia Valtanen 15 RaumU 51,67.

2. päivä 13.7.

Miehet,

100 m (-0,3 m/s): 1) Samir Demnati OrimJy 10,96, 2) Eerikki Pekkola TKT 11,03. – 1. alkuerä (-0,6): 1) Demnati 11,06. – 2. alkuerä (-1,3): 1) Pekkola 11,09.

400 m: 1) Erik Back HIFK 48,66, 2) Joni Vainio-Kaila LaitJy 48,88, 3) Tuomas Lehtonen 18 LiePa 49,49.

1500 m: … 2) Jouko Mahlamäki 51 LauttakLu 4.26,20, 3) Niklas Erkintalo 14 NoormNo 4.29,41. – Ikätasoitus: Mahlamäki 3.50,32.

110 m aj (91,4 cm, -0,7 m/s): 1) Pyry Santahuhta 17 KankaanpSL 15,25, 2) Joni Ruokaismäki 17 OrivPo 15,93.

Seiväs: 1) Einari Välimäki NoormNo 490.

3-loikka: 1) Niko Simola VammSV 13,93 (-0,6 m/s).

Kuula: 1) Mika Lönnblad 39 TuUL 16,65, 2) Mikko Toiviainen LoimJa 15,19.

Moukari: 1) Risto Kauppinen KangKi 64,28.

Moukari (5 kg): 1) Oskari Lahtinen 15 NoormNo 61,27 (15-v. ka-8).

Moukari (4 kg): 1) Oskari Lahtinen 15 NoormNo 70,48 (15-v. ka-9).

Naiset,

100 m (-0,1 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,38. – 1. alkuerä (-1,0 m/s): 1) Jokinen 12,53.

400 m: 1) Noora Toivo ToijVau 57,27.

100 m aj (-1,0 m/s): 1) Jonna Kangasniemi NoormNo 15,08.

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 355, 2) Pinja Koivumäki 18 LauttLu 320.

3-loikka: 1) Reeta Ruoho 16 PoTa 11,89 (-0,2 m/s).

Kuula: 1) Tara Tuominen UKK 14,39.

Moukari, yhdessä 15-v. poikien kanssa: 1) (2:nen) Tiina Vuohijoki HarjavJy 52,04.

ROVANIEMI, Saarenkylä 13.7.2016 Arctic-heitot

Miehet,

Kuula: Henri Pakisjärvi RovanAA ilman tulosta.

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 18 PosPy 51,07.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 53,06.

YLIVIESKA 13.7.2016 Kuulan kilpailut

Miehet,

200 m (0,0 m/s): 1) Antti Kokkonen OP 22,44.

Naiset,

200 m (-0,6 m/s): 1) Henriikka Parpala 18 KokkVe 25,07, 2) Mette Baas 16 VeitsilKV 25,54.

JOENSUU 14.7.2016 Pyhäselän heinäkisat

Miehet,

Moukari: 1) Markus Kokkonen PyhäselU 65,72.

Naiset,

Moukari (3 kg): 1) Iida Heikkinen 17 OutokPa 50,37.

LAHTI 14.7.2016 Eliittikisat 3/5

(Lämpötila kilpailuiden alkaessa 23˚C ja päättyessä 19˚C.)

Miehet,

100 m (0,2 m/s): 1) Ryan Shields 33 Jamaika (JAM) 10,41, 2) Patrick Chinedu 31 Nigeria (NGR) 10,43, 3) Ville Myllymäki KankaanpSL 10,49, 4) Markus Skyttä KouvU 10,56, 5) Viljami Kaasalainen MiKV 10,68, 6) Samuli Lehtinen LA 10,75, 7) Visa Hongisto ValkealKa 10,89. – B-erä (0,0): 1) Hannes Siitonen HKV 11,00, 2) Kasperi Pöntinen LA 11,11, 3) Joona-Ville Heinä HIFK 11,30.

100 m kelaus, luokka 34 (0,7 m/s): 1) Henry Manni LUU 15,96, 2) Tuomas Manni LUU 17,65.

100 m kelaus, luokka 51 (0,6 m/s): 1) Toni Piispanen 40 EspTa 21,21.

100 m kelaus, luokka 52 (0,6 m/s): 1) Antti Sinisaari 35 EspTa 26,42.

100 m kelaus, luokka 54 (0,7 m/s): 1) Esa-Pekka Mattila EspTa 15,13, 2) Tuomo Himanka KalajJu 17,61.

800 m: 1) Niklas Lainto 17 TuUL 2.01,26, 2) Janne Kanerva 17 LA 2.02,00, 3) Abdoullah Yousfi 17 TuUL 2.02,02, 4) Lassi Kuva 16 LA 2.02,44, 5) Eelis Uitto 15 VU 2.03,52.

1500 m: 1) Jerry Motsau Etelä-Afrikka (RSA) 3.43,46, 2) Josephat Menjo 37 Kenia (KEN) 3.43,67, 3) Maksim Justshanka Valko-Venäjä (BLR) 3.44,22, 4) Panu Jantunen ParikkU 3.44,80 (kkk), 5) Babker Abdo Koudi 19 Sudan (SUD) 3.44,91, 6) Mike Sang Kenia (KEN) 3.45,96, 7) Ossi Kekki LA 3.46,42, 8) Tuomo Salonen EspTa 3.47,47, 9) Martti Siikaluoma LA 3.50,53, 10) Samu Mikkonen KuopRe 3.50,70, 11) Tommi Sundell PoYU 3.54,52, 12) Jari Räsänen JoKa 3.58,12, 13) Jiri Karjalainen 19 JoKa 4.07,68, 14) Markus Teijula 18 NaantLö 4.08,47, Aki Nummela 31 HKV keskeytti. – 400 m 59,15. 800 m 1.59,06. 1000 m <2.29,11. 1200 m 2.59,16.

110 m aj (-1,7 m/s): 1) Elmo Lakka JKU 13,86, 2) Vitali Parahonka Valko-Venäjä (BLR) 14,28, 3) Ville Rajala AlajAn 14,50, 4) Niko Tahvanainen PyhäselU 15,58.

Seiväs: 1-2) Eemeli Salomäki SomEsa & Mareks Ārents 30 Latvia (LAT) 540, 3) Tomas Wecksten KarhU 530, 4) Urho Kujanpää 19 TP 530 (19-v. ka-10), 5) Niko Koskinen JanJa 515. Perttu Korhonen LA & Jarno Kivioja 34 HKV ilman tulosta (500). – Salomäki (460-o, 480-o, 500-o, 515-o, 530-o, 540-xxo, 555-x). Ārents (515-o, 530-o, 540-xxo, 555-xxx). Wecksten (515-xo, 530-o, 540-xxx). Kujanpää (480-o, 500-xo, 515-xo, 530-xxo, 540-xxx). Koskinen (515-xo, 530-xxx).

Pituus: 1) Kristian Bäck VasaIS 762 (0,5 m/s), 2) Konsta Kauppinen OrimJy 750 (-0,8), 3) Natsuki Yamakawa Japani (JPN) 745 (-1,5), 4) Arttu Halmela VU 744 (0,8), 5) Kristian Pulli KaipVi 737 (-1,3), 6) Denis Eradiri 33 Bulgaria (BUL) 722 (0,9), 7) Yasuhiro Moro Japani (JPN) 720 (-0,9). – Bäck (x, 751/-1,7, -, 762/0,5, -, -). Kauppinen (750/-0,8, x, 694/-0,5, 705/0,7, x, 718/0,5).

Moukari: 1) David Söderberg 37 IFVOM 75,95, 2) Siarhei Kalamojets Valko-Venäjä (BLR) 72,51, 3) Arno Laitinen JKU 64,11, 4) Joni Syrjälä TP 61,98, 5) Fredrik Fröberg SjuIF 59,30. – Söderberg (72,84, 75,76, 75,95, x, x, x). – Ikätasoitus: Söderberg 81,12.

Keihäs: 1) Petr Frydrych Tšekki (CZE) 82,22, 2) Jaroslav Jílek Tšekki (CZE) 80,40, 3) Ahmed Bader Magour Qatar (QAT) 79,04, 4) Zigismunds Sirmais Latvia (LAT) 77,41, 5) Joni Karvinen TP 76,10, 6) Jani Kiiskilä VeitsilKV 75,54, 7) Teo Takala IFRaseb 69,21, 8) Chad Herman Etelä-Afrikka (RSA) 65,29. – Frydrych (75,49, 82,22, 80,80, x, -, -). Sirmais (x, 76,75, 74,91, 77,41, x, 75,42). Karvinen (68,21, 75,34, 70,70, x, x, 76,10).

Naiset,

100 m, luokka 11 (2,2 m/s): 1) Ronja Oja HKV 13,50 (alle SE:n, mutta myötätuuleen), 2) Elisa Montonen HKV 15,06.

100 m, luokka 13 (2,2 m/s): 1) Iida Lounela 13 IlmajKi 15,16.

100 m kelaus, luokka 51 (0,6 m/s): 1) Aino Tapola 17 EspTa 32,44.

100 m kelaus, luokka 54 (0,7 m/s), yhdessä miesten kanssa: 1) (3:s) Amanda Kotaja VampU 16,47, 2) (6:s) Sini Paukkeri 15 PudasjU 19,52.

200 m (0,2 m/s): 1) Alena Kievitsh Valko-Venäjä (BLR) 24,24, 2) Emma Koistinen JKU 24,48, 3) Netta Myllynen SavRi 24,76, 4) Milla Heiskanen IisVi 24,80, 5) Sara Jokinen TP 25,19.

800 m: 1) Veera Perälä 16 SeinäjSU 2.18,55, 2) Silja Rönkä 15 LA 2.19,63.

1500 m: 1) Laura Carlyle Yhdysvallat (USA) 4.25,49, 2) Heidi Eriksson 30 PedersFa 4.26,02, 3) Zenitha Eriksson PedersFa 4.26,06, 4) Annie St. Geme Beck Yhdysvallat (USA) 4.26,45, 5) Aino Paunonen TuUL 4.28,34, 6) Kaisa Tyni HaminPo 4.29,03, 7) Henni Tofferi 30 VU 4.31,32. – 400 m 74,02. 800 m 2.27,38. 1000 m <3.02,49. 1200 m 3.37,61.

3000 m ej: 1) Mira Tuominen 35 ValkeakHa 11.05,16, Sofia Muinonen EspTa keskeytti. – 1000 m Tuominen 3.24,27. 1500 m Tuominen <5.17,77. 2000 m Tuominen 7.11,28.

100 m aj (0,4 m/s): 1) Reetta Hurske TP 13,32, 2) Emma Koistinen JKU 13,54, 3) Lotta Harala TP 13,80, 4) Saga Kivekäs 19 EspTa 13,88 (ent. ennätys 14,60), 5) Henna Palosaari KuivasjAu 14,04, 6) Ida Aidanpää JKU 14,06, 7) Ilona Paljanskaja Valko-Venäjä (BLR) 15,26.

Pituus, luokka 11: 1) Ronja Oja HKV 402 (1,0 m/s), 2) Elisa Montonen HKV 401 (0,8).

Pituus, luokka 13: 1) Iida Lounela 13 IlmajKi 385 (2,7 m/s), myös 368 (-0,5).

3-loikka: 1) Elina Torro 30 LUM 12,99 (3,3 m/s), 2) Essi Lindgren KuivasjAu 12,97 (1,6), 3) Elina Kostiainen VihdVi 12,46 (-0,7), 4) Laura Rautiainen 18 SaarijPu 12,02 (3,3), myös 11,90/-0,9, 5) Hanna Jämsä ToholU 12,00 (-1,5). – Torro (x, 12,99/3,3, x, x, x, x). Lindgren (x, x, 12,65/-0,7, 12,97/1,6, x).

Kuula: 1) Suvi Helin 31 TP 14,68, 2) Senja Mäkitörmä VarpaisjVi 13,88, 3) Henna Sallinen 18 SavRi 13,64, 4) Hennariikka Järvinen 32 TuUL 13,40, 5) Salli Kirvesmies LUM 12,44. – Helin (14,68, x, 14,48, x, x, x).

Kuula, luokka 34: 1) Marjaana Heikkinen 49 SiilinjPo 6,48.

Kuula, luokka 54: 1) Niina Seppälä MäntsU 4,75.

Keihäs: 1) Oona Sormunen TohmajU 58,86, 2) Heidi Nokelainen SimpU 58,78, 3) Kelsey-Lee Roberts Australia (AUS) 58,52, 4) Sanni Utriainen TP 57,76, 5) Jenni Kangas SeinäjSU 56,39, 6) Jelena Jaakkola SoinSi 50,43, 7) Piia Pyykkinen ÄänekU 47,44. – Sormunen (58,48, 56,38, 58,86, 58,74, x, x). Nokelainen (58,78, x, 56,22, 56,51, 54,55, 57,37). Utriainen (53,68, 56,09, x, 55,87, 57,76, 56,26). Kangas (54,72, x, x, 56,39, x, 55,02).

Raportti I:

Raportti II:

Raportti III:

Raportti IV:

TAMPERE, Hervanta 14.6.2016 Ratakävelyn Hämeen mestaruuskilpailut

Miehet,

10000 m kävely: 1) Heikki Lahtinen 69 IkurVi 58.49,63, 2) Asko Turkki 56 KyröskPo 62.24.77. – Ikätasoitus: Lahtinen 41.00,86, Turkki 45.31,81.

2000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti 12 HämTa 10.55,50.

Naiset,

5000 m kävely: 1) Jenni Lahtinen 35 IkurVi 29.15,70 (isä ja tytär voittivat miesten ja naisten mestaruudet).

2000 m kävely: 1) Rosa Niittyviita 12 LA 10.56,49.

1000 m kävely: 1) Melia Palsinajärvi 11 KaipVi 5.13,40.

600 m kävely: 1) Iina Niemelä 9 LempKi 2.59,68, 2) Niia Niemelä 9 LempKi 3.15,51 (kaksoset).

ÄÄNEKOSKI 14.6.2016 Äänekosken Urheilijoiden heinäkuun nuorisokisat

Pojat,

Keihäs (600 g): 1) Heikki Marin 15 PihtipTu 63,52.

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 10 ViitasVi 39,51.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 13 ViitasVi 42,53.

TÄYDENNYKSIÄ:

RUOVESI 9.7.2016 Ruoveden korkeuskarnevaali – TÄYDENNETYT TULOKSET

Miehet,

Korkeus: 1) Jussi Viita 31 TP 214, 2) Mauri Kaattari 30 HimangU 210, 3) Valtteri Välimäki UKK 203, 4) Mika Hietaniemi EspTa 203, 5) Samuli Eriksson SalVil 200, 6) Arttu Mattila 15 ÄänekU 200, 7) Matias Mustonen 19 LempKi 200, 8) Ville Waher 19 TuUL 200, 9) Samuli Sievi-Korte ViialVa 197, 10) Urpo Sippola 34 LaukU 194, 11) Valtteri Mattila ÄänekU 194, 12) Heikki Pärnä 35 TuUL 190, 13-14) Otto Takala JoutsPo & Richard Östman IFVOM 190, 15) Aleksi Klemola UllavKi 190, 16) Jussi Lepistö 18 OrivPo 190, 17) Jean Westman GamlakarlIF 190. – Viita (203-o, 206-xo, 210-xxo, 214-o, 218-xxx). Kaattari (197-, 203-o, 206-xxo, 210-xo, 214-xxx).

Naiset,

Korkeus: 1) Laura Rautanen VilppVe 180, 2) Ilona Äyräväinen 19 KarhKa 177, 3) Senni Ronkainen KarhU 177, 4) Gabriela Kosonen TP 174, 5) Miia Kurppa VU 174, 6) Elin Pajunen KronÅs 174, 7) Jessica Kähärä 15 MiKV 171, 8) Viivi Voutilainen TuUL 171. – Rautanen (171-o, 174-o, 177-xo, 180-xxo, 183-xxx).

JOENSUU 10.7.2016 Joensuun kansalliset veteraanikilpailut

Miehet,

1500 m: 1) Valde Piiroinen 62 PolvijVa 4.51,26. – Ikätasoitus: 3.46,45.

Kiekko (1 kg): 1) Kaarle Tuovinen 80 KuopRe 33,19. – Ikätasoitus: 54,57.

LOHJA, Nummi 10.7.2016 Kipinän kisat

Miehet,

Kuula (4 kg): 1) Saku Laine 14 TP 15,24.

Naiset,

Pituus: 1) Elina Kakko 19 PerttPe 575 (1,7 m/s).

Kuula: 1) Elina Kakko 19 PerttPe 12,15.

RUOVESI 10.7.2016 Ruoveden korkeuskarnevaalin Leirikilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Ville Tuki 15 TammRy 181.

Naiset,

Korkeus: 1) Ilona Äyräväinen 19 KarhKa 181, 2) Laura Anttonen 15 ToijVau 173.

SAVONLINNA 12.7.2016 Riennon kansalliset kilpailut - KORJAUS

Miehet,

200 m (1,1 m/s): … 6) Aki Ruotsalainen 45 LUM 23,85. – Ikätasoitus: Ruotsalainen 22,03.

Edellinen kotimaankatsaus 11.-12.7.