Sara Killinen moukaroi 64,82

Lapuan Virkiän 16-vuotias lahjakkuus Sara Killinen heitti Kaustisen moukaricupissa tyttöjen kolmikiloista moukaria upeasti 64,82. Tämän ikäluokan maailmantilastossa Killinen kohoaa kuudenneksi heti Kaustisen Pohjan-Veikkojen Julia Kivisen jälkeen, joka on maailmantilaston viides tuloksella 65,60.

 

Kestävyysjuoksijat virittelevät kuntoaan Ruotsi-otteluun

Seinäjoen Kalevan kisojen miesten 10000 metrin juoksun kaksi parasta Tampereen Pyrinnön Jarkko Järvenpää ja Turun Weikkojen Tuomas Jokinen sekä 3000 metrin juoksun kauden kotimaisen kärkiajan haltija Lahden Ahkeran Martti Siikaluoma ottivat yhteen Lempäälän pitäjänmestaruuskilpailuissa.

Järvenpää voitti 5000 metrin kilpailun kauden kolmanneksi parhaalla suomalaistuloksella 14.23,02. Jokisen aika oli 14.46,71. Siikaluoma joutui keskeyttämään.

Turussa Tilastopajacupissa nousivat IF Raseborgin Otto Loukkalahti ja Turun Urheiluliiton Jesse Laukkarinen 3000 metrin vuositilaston kärkikymmenikköön. Kalevan kisojen estejuoksun pronssimitalimies Loukkalahti juoksi ennätyksensä 8.27,80 ja maajoukkuesuunnistaja Laukkarinen tämän matkan debyytissään 8.32,53.

Kalevan kisojen miesten kuulantyönnön neljä parasta kohtasivat Loimaalla. Kaikkiaan kilpailuun osallistui Kalevan kisojen seitsemästä parhaasta miehestä kuusi ja kymmenestä parhaasta miehestä kahdeksan.

Laihian Lujan Timo Kööpikkä laittoi Kankaanpään seudun Leiskun Suomen mestarin Arttu Kankaan ensi kerran tänä vuonna ahtaalle työnnettyään avauskierroksella 18,40. Kolmannella kierroksella Kangas ohitti Kööpikän yhden sentin erolla ja pyörähti viimeisellä kierroksella voittotulokseksi 18,94.

Porin Yleisurheilun Eero Aholan kuulakaari 17,52 Vilppulan urheilukentän vihkiäiskilpailuissa on vain 16 senttiä vähemmän, kuin 18-vuotiaiden ikäkausiennätys täyspainoisella miesten olympiakuulalla. Ikäkausiennätystä pitää hallussaan Lielahden Kipinän Arttu Korkeasalo, joka hallikaudella työnsi 17,68.

 

18-vuotiaana 17 metriä ylittäneet kuulantyöntäjät:

1) Arttu Korkeasalo (17-v.) LielKi 17,68i -17

2) Niko Hauhia KarhU 17,67 -07

3) Mika Vasara PieksämVe 17,63 -01

4) Mika Halvari KemKu 17,62 -88

5) Arsi Harju 17,60 -92

6) Eero Ahola PoYU 17,52 -17

7) Ville Tiisanoja KU-58 17,35 -93

8) Robert Häggblom VasaIS 17,33 -00

(Koonnut Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

Kotimaankatsaus 15.-19.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ESPOO, Leppävaara 14.-15.8.2017 Etelä-Suomen junnumestaruuskilpailut

1. päivä 14.8.

Pojat,

800 m: 1) Atte Nevala 15 KU-58 2.00,82, 2) Aleksi Rajaniemi 14 LA 2.03,78.

300 m aj: 1) Atte Timgren 15 HKV 41,28.

Korkeus: 1) Eemil Porvari 14 HartVo 177.

Keihäs: 1) Eemil Porvari 14 HartVo 69,43.

Tytöt,

100 m (2,7 m/s): 1) Anna Pursiainen 14 EspTa 12,45.

300 m aj: 1) Vilma Hakala 15 EspTa 45,85, 2) Venla Pulkkanen 15 LA 46,62.

Seiväs: 1) (mest.kilp. ulkop.) Merituuli Saarela 16 EspTa 330.

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 41,68, 2) Annukka Vainonen 14 IitPy 40,65.

2. päivä 15.8.

Pojat,

2000 m: 1) Aleksi Rajaniemi 14 LA 6.10,50.

100 m aj (83,8 cm, 0,0 m/s): 1) Atte Timgren 15 HKV 14,10.

Pituus: 1) Evangelos Spartiotis 15 EspTa 631 (0,8 m/s).

Tytöt,

300 m: 1) Nella Varjas 15 EspTa 42,72, 2) Anna Pursiainen 15 EspTa 42,91.

2000 m: 1) Pinja Kotinurmi 15 LA 6.25,85.

Korkeus & Kuula (3 kg): 1) Lotta Putkiranta 14 EspTa 164 & 12,93.

IITTI 15.8.2017 Pyrinnön seurakisat

Miehet,

800 m: 1) Niklas Heikkilä 17 KuusankUS 1.56,2.

JANAKKALA 15.8.2017 Puuhamaacup

Pojat,

Keihäs: 1) Onni Ruokangas 14 JanJa 61,26.

Tytöt,

Kuula (2,5 kg): … 2) Aino Aalto 11 HämTa 10,25.

Kiekko: 1) Sanni Kuparinen 16 JanJa 42,02.

Kiekko (600 g): … 3) Aino Aalto 11 HämTa 33,13.

JÄRVENPÄÄ 15.8.2017 Keski-Uudenmaan Yleisurheilun kiekkokilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Mika Loikkanen 43 KUYU 45,99, 2) Petri Ihander KUYU 37,91 (moniottelija). – Ikätasoitus: Loikkanen 52,31.

Naiset,

Kiekko: 1) Niina Kelo 37 KUYU 47,65, 2) Johanna Lehtiö KU-58 42,52, 3) Milla Kelo 39 KUYU 40,78. – Ikätasoitus: N.Kelo 50,83.

KARIJOKI 15.8.2017 Tapparan kilpailut

Tytöt,

Moukari (2 kg): … 5) Olivia Laasanen 9 IlmajKi 22,34.

KÄLVIÄ 15.8.2017 Tarmon kilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Toni Palosaari 33 PalosUS 65,65.

MÄNTTÄ-VILPPULA 15.8.2017 Vilppulan urheilukentän vihkiäiskilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

HELSINKI, Eläintarha 16.8.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: … 3) Reijo Sundell 69 VihdUV 147. – Ikätasoitus: 215.

Naiset,

Korkeus: 1) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: 177.

HELSINKI, Eläintarha 16.8.2017 Helsingin IFK:n 120-vuotiskilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

JOENSUU 16.8.2017 Katajan kuukausikisat

Miehet,

Kiekko: 1) Teemu Poikolainen JoKa 52,05.

Kiekko: 1) Katri Hirvonen JoKa 51,14. – Hirvonen (x, x, x, 51,14, x, x).

KAAVI 16.8.2017 Kaiun kilpailut

Miehet,

3-loikka: 1) Ilpo Kantanen SuonenjVa 14,23 (1,3 m/s).

KAJAANI 15.-16.8.2017 Aikuisurheiluliiton avoimet Kainuun mestaruuskilpailut

1. päivä 15.8.

Miehet,

Korkeus: 1) Matti Kostamo 70 LeppävirrU 139. – Ikätasoitus: 206.

Moukari (6 kg): 1) Jari Matinolli 52 TyrnTe 48,85. – Ikätasoitus: 60,46.

2. päivä 16.8.

Miehet,

Kiekko (1,5 kg): 1) Juha Hietala 59 YppärU 42,94. – Ikätasoitus: 51,29.

Keihäs (700 g): 1) Ville Lehtinen 52 KajKi 57,83. – Ikätasoitus: 73,55.

KAJAANI 16.8.2017 Kipinän kilpailut

Miehet,

400 m: … Antti Kokkonen 31 OP hylättiin.

Naiset,

100 m (1,7 m/s): 1) Annika Haverinen 18 KajKi 11,8.

LAPINLAHTI 16.8.2017 Seuraottelu LapinlVe – IisVi – VarpaisjVi

Pojat,

200 m (1,6 m/s): 1) Jussi Julkunen 16 KuopRe 23,34 … 7) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 27,15, 8) Elias Vanhanen 10 KuopRe 29,67. – (Vauhkonen 11-v. erässä 3,7 m/s. Vanhanen 10-v. erässä 2,0 m/s.)

LEMPÄÄLÄ 16.8.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut

Miehet,

3000 m: 1) Leevi Keronen 17 LempKi 9.12,27, 2) Teppo Syrjälä 42 TeivoSt 9.15,55.

5000 m: 1) Jarkko Järvenpää 31 TP 14.23,02, 2) Tuomas Jokinen 30 TuWe 14.46,71, Martti Siikaluoma LA keskeytti.

1500 m ej: 1) Santtu Heikkinen 15 LempKi 4.43,90, 2) Patrik Järvinen 13 TP 5.05,59.

Korkeus: 1) Matias Mustonen LempKi 195, 2) Manu Mäenpää 14 LempKi 184.

Naiset,

1500 m ej: 1) Nora Kytäjä 13 LempKi 5.38,24, 2) Fanny Kukonlehto 14 ValkeakHa 5.48,66.

Keihäs: 1) Sanni Utriainen TP 49,91, 2) Sini (Kiiski-)Hentilä LaitJy 45,26.

PORVOO 16.8.2017 XLVI Vasakisa

Tytöt,

600 m: 1) Ida Suuronen 13 PorvU 1.42,37 (ent. ennätys 1.58,11 -14), 2) Elma Hannikainen 12 VU 1.42,44.

RAAHE 16.8.2017 Vesan mestaruuskilpailut

Pojat,

Seiväs: … 4) Matias Tornberg 9 RaahVe 220.

RAASEPORI 16.8.2017 Bromarvin heitot

Miehet,

Moukari: 1) Fredrik Fröberg SjuIF 62,30.

Naiset,

Kuula: 1) Sara Oraheimo IFRaseb 12,05.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,67.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 30,66.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 57,05.

SEINÄJOKI 16.8.2017 Etelä-Pohojolaanen timanttiliiga

Miehet,

100 m (-2,2 m/s): 1) Aleksi Lehto SeinäjSU 10,99.

100 m (-1,7 m/s): 1) Aleksi Lehto SeinäjSU 22,32, 2) Tha Nay Ta 17 LarsmoIF (MYA) 23,54 … 5) Eetu Kangas SeinäjSU 24,23 (moniottelija).

Seiväs: 1-2) Santtu Koskiaho 18 KarijTa & Mikko Paavola 19 AlajAn 470, 3) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 440.

Pituus: 1) Jarmo Kaleva TeuvRi 687 (3,0 m/s), 2) Tomi Valkama 16 KauhWi 652 (1,8).

Kuula: 1) Niklas Loukola SeinäjSU 16,38, 2) Eetu Kangas SeinäjSU 13,92.

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 53 KristLä 50,39 … 3) Eetu Kangas SeinäjSU 38,58, Pyry Niskala SeinäjSU ilman tulosta. – Ikätasoitus: Åkerlund 71,53.

Naiset,

100 m (-1,6 m/s): 1) Jonna Alkula 19 SeinäjSU 12,64.

200 m (-2,6 m/s): 1) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 25,42, 2) Eveliina Ojala SoinSi 25,95.

800 m: 1) Veera Hakomäki 15 VähänkVi 2.16,45.

1000 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 3.02,86.

300 m aj: 1) Veera Perälä 17 SeinäjSU 44,28.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 SeinäjSU 370, 2) Linnea Marttala SeinäjSU 360.

Pituus: 1) Henriikka Aaltonen 18 VaasVa 552 (3,9 m/s) … 6) Niina Kelo 37 KUYU 499 (3,1).

3-loikka: 1) Selma Saarinen 16 LappajVe 11,70 (1,2 m/s).

Kuula: 1) Niina Kelo 37 KUYU 13.93. – Ikätasoitus: 14,85.

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,20.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 13,54.

Kiekko: 1) Niina Kelo 37 KUYU 45,48. – Ikätasoitus: 48,47.

Keihäs (500 g): 1) Sofia Pölkky 17 SeinäjSU 45,34, 2) Ronja Koivisto 17 KauhWi 45,10.

Keihäs (400 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 47,02, 2) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 46,70.

SULKAVA 16.8.2017 Savonlinnan Jyryn aikuisurheilukilpailut

Miehet,

Kiekko (1 kg): 1) Pentti Montonen 72 MiKV 37,71. – Ikätasoitus: 50,54.

TURKU 16.8.2017 Tilastopajacup

Miehet,

200 m (0,6 m/s): 1) Eerikki Pekkola TKT 21,69, 2) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 21,82, 3) Kalle Kompuinen 18 SäkylU 22,35, 4) Markus Teijula 19 NaantLö 22,70, 5) Mauno Havukorpi 16 VihdVi 22,80 … 9) Heikki Äijälä 16 NouSu 23,25. – (Havukorpi & Äijälä 17-v. erässä 0,4 m/s.)

400 m: 1) Mauno Havukorpi 16 VihdVi 51,79, 2) Heikki Äijälä 16 NouSu 52,08.

1500 m: 1) Valtteri Lehtonen 17 TuUL 4.13,92.

3000 m: 1) Otto Loukkalahti IFRaseb 8.27,80, 2) Jesse Laukkarinen TuUL 8.32,53 (maajoukkuesuunnistaja, debyytti), 3) Akseli Ruohola 19 LiePa 8.56,34 … 7) Mustafe Muuse 16 TuUL 9.13,84, 8) Walte Hautala 16 LA 9.18,12, Joonas Harjamäki 31 VU keskeytti.

1500 m ej: 1) Carl Björkendahl 15 PorvU 4.41,11, 2) Iivo Kalajoki 15 RaisKu 4.44,58, 3) Ramses Backman 14 PorvU 4.53,61.

Korkeus: 1) Miro Rastas RaisKu 201, 2) Valtteri Välimäki UKK 198.

Seiväs: 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 334, 2) Verneri Vesala 13 FoSa 326.

Pituus: 1) Juha Sola TuUL 715 (-0,4 m/s).

3-loikka (1 m ponnistusvyöhyke): … 2) Viljami Launonen 9 NaantLö 8,63, 3) Lukas Brandt 9 NaantLö 8,28.

Kuula: 1) Mika Lönnblad 40 TuUL 16,48, 2) Nico Oksanen LoimVo 16,29. – Ikätasoitus: Lönnblad 18,35.

Kuula (5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,87.

Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 53,94, 2) Markus Alajoki 17 VammSV 51,05.

Keihäs: 1) Joonas Oksanen TP 67,29 … 7) Ari Kittilä 54 PöytU 51,41. – Ikätasoitus: Kittilä 70,23.

Naiset,

60 m (0,8 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 8,16 … 3) Mariella Laakso 12 TuTo 8,35.

200 m (1,2 m/s): 1) Milja Thureson TuTo 24,88, 2) Noora Toivo ToijVau 24,93, 3) Annika Mäenpää NoormNo 25,41, 4) Emma Hyvärinen TuUL 25,53, 5) Saara Keskitalo 17 EspTa 25,67, 6) Noora Kauranen HämTa 25,78, 7) Pinja Naula 13 TuUL 26,16 (17-v. erän voittaja 1,8 m/s).

300 m: 1) Emma Tainio 14 PaimU 42,66.

400 m: 1) Frida Hämäläinen 17 TP 57,91, 2) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 58,98.

1500 m: 1) Janna Hautala LA 4.46,93.

3000 m: 1) Saara Nikander LUU 9.54,82, 2) Anni Suominen RaisKu 9.59,45, 3) Mona Jäppinen PorvU 10.25,63, 4) Roosa Hämäläinen KälvTa 10.27,38 (debyytti), 5) Maiju Niemelä TuUL 10.32,52 (debyytti), 6) Vilja Kauranen 16 TuUL 10.34,43 (debyytti) … 10) Selene Rossi 12 EspTa 10.49,97.

1500 m ej: 1) Vilma Pere 14 EuRa 5.17,00, 2) Heljä-Viivi Unkila 15 FinMR 5.17,42, 3) Saimi Lupala 14 IFRaseb 5.31,60.

80 m aj (76,2 cm, 1,6 m/s): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 11,69, 2) Iida Verainen 14 NouSu 11,96.

100 m aj (76,2 cm, 0,2 m/s): 1) Saara Keskitalo 17 EspTa 14,19, 2) Olivia Ben Khalifa 17 TP 14,28, 3) Camilla Kohl 17 EspTa 14,75.

Korkeus: 1) Elin Pajunen KronÅs 178, 2) Elina Kakko PerttPe 178, 3) Merituuli Saarela 16 EspTa 166, 4) Frida Hämäläinen 17 TP 166. – Pajunen (166-o, 169-o, 172-o, 175-o, 178-o, 181-xxx.) Kakko (166-o, 169-o, 172-o, 175-xo, 178-xxo, 181-xxx.)

Seiväs: … 4) Linnea Sariola 10 SomEsa 225.

Kuula: 1) Hennariikka Järvinen 33 TuUL 14,01.

Kiekko: 1) Roosa Naula 16 TuUL 44,52.

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 12 RaisKu 41,22.

Keihäs (500 g): 1) Julia Valtanen 16 RaumU 52,76. – Valtanen (47,68, 47,81, 52,76, 47,43, x, x).

HELSINKI, Eläintarha 17.8.2017 Eltsukisat

Miehet,

Seiväs: 1) Sami Laakkonen 17 HKV 430.

Naiset,

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 420, 2) Jatta Salmela VasaIS 375, 3) Helmi Huotilainen HKV 330. – Andersson (390-xo, 405-o, 420-xo, 430-xxx).

HUITTINEN 17.8.2017 Kaupunginmestaruuskilpailut

Pojat,

Kuula (5 kg): 1) Miikka Oinonen 16 VammSV 15,76.

LAPPEENRANTA 17.8.2017 Urheilu-Miesten loikkakilpailut

Naiset,

3-loikka: 1) Emma Weckström 15 LUM 11,77 (-0,5 m/s).

ORIVESI 17.8.2017 Ponnistuksen juniorikilpailut

Pojat,

Seiväs: 1) Jami Siira 16 TP 440, 2) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 290.

RIIHIMÄKI 17.8.2017 Heittolajien avoimet Kiskon mestaruuskilpailut

Tytöt,

Keihäs (500 g): 1) Heta Paavola 17 KeravU 48,93.

SAVONLINNA 17.8.2017 ABC-kilpailut

Miehet,

Kiekko (1 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 50,79.

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 61,70.

Naiset,

100 m aj (0,2 m/s): 1) Petra-Sofia Laakso 18 SavRi 14,72.

Moukari (3 kg): 1) Minttu Kovanen 15 SavRi 51,09.

ALAVIESKA 19.8.2017 Virin elokuun kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 48,43, 2) Johan Åkerlund 53 KristLä 48,18, 3) Mikko Martinmäki VihannU 47,81. – Ikätasoitus: Åkerlund 68,40.

ASIKKALA 19.8.2017 Asikkalan heittocup

Miehet,

Kuula (6 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 15,72.

Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,89.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 48,09.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 45,17.

Naiset,

Kiekko: 1) Anna Olkkonen HartVo 43,69.

HÄMEENLINNA 19.8.2017 Viestinjuoksun Hämeen junnumestaruuskilpailut

Pojat,

4x100 m: 1) TP (M15) 46,46 (Joel Turkka, Ari Mahmoudian, Aleksi Savolainen, Kasperi Valonen).

4x60 m aj (60 cm): 1) TP (M13) 41,30 (Konsta Kankainen, Eino Perämaa, Antti Sainio, Juho Talvitie).

Tytöt,

4x50 m: 1) TP (N11) 28,74 (Unni Leinonen, Monamaria Pyhältö, Emilia Nieminen, Krista Lehti). – (22 joukkuetta ja 88 osallistujaa.)

4x100 m: 1) TP (N15) 49,77 (Venla Väliharju, Nea Lento, Lotta Alasaukko-oja, Rosa Muuraisniemi), 2) TP II (N15) 52,39 (B-erän voittaja, Siiri Elomaa, Ada Varvio, Meri Elomaa, Emilia Heino). – N13 4x100 m: 1) TP (N13) 52,39 (Tuuli Ingman, Anniina Huura, Anni Nurminen, Eerika Heiskala).

4x600 m: 1) FoSa 7.55,50 (B-erän voittaja, Miranda Lehtimäki, Miisa Tuomola, Malla Tuomola, Erika Pyykkö), 2) VehmaistU 7.59,49 (Amanda Saltbacka, Emmi Savenius, Matilda Saltbacka, Inka Peltola). – (19 joukkuetta ja 76 osallistujaa.)

4x60 m aj (60 cm): 1) TP (N13) 40,52 (Anni Nurminen, Tuuli Ingman, Vilma Väliharju, Helmi Tarkiainen).

KAARINA 19.8.2017 Kaarinan heittopörssi ja juoksuscup

Pojat,

150 m (1,1 m/s): 1) Lukas Brandt 9 NaantLö 22,48.

Kiekko (750 g): 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 45,20.

Tytöt,

150 m (-0,3 m/s): 1) Pinja Naula 13 TuUL 19,53.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 13 TuUL 41,28 … 3) Pinja Kärhä 10 LoimJa 32,82.

KAUSTINEN 19.8.2017 Kaustisen moukaricup

Miehet,

Moukari: 1) Markus Granö 38 PedersFa 56,69, 2) Tuomo Tarvainen 42 KauhWi 56,02. – Ikätasoitus: Tarvainen 65,60, Granö 61,63.

Moukari (6 kg): 1) Victor Hongell 18 KronÅs 65,38.

Naiset,

Moukari: 1) Viivi Paavola 19 KaustPV 49,52.

Moukari (3 kg): 1) Sara Killinen 16 LapuanVi 64,82.

Moukari (2,5 kg): … 3) Olivia Laasanen 9 IlmajKi 23,55.

KOSKI (Turun lääni) 19.8.2017 Kaiun seiväskilpailut

Miehet,

Seiväs: … 3) Verneri Vesala 13 FoSa 332.

LOIMAA 19.8.2017 Voiman kuulakilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 18,94, 2) Timo Kööpikkä LaihLu 18,40, 3) Tomas Söderlund IFRaseb 17,53, 4) Nico Oksanen LoimVo 16,66, 5) Mika Lönnblad 40 TuUL 16,50, 6) Panu Tirkkonen KeitKu 16,26, 7) Niklas Loukola SeinäjSU 16,17, 8) Ville Välimaa 19 KU-58 15,50, 9) Mikko Toiviainen LoimJa 15,00. – Kangas (18,32, x, 18,41, x, 18,52, 18,94). Kööpikkä (18,40, 17,98, x, 17,90, x, x). Söderlund (x, 17,53, x, x, x). – Ikätasoitus: Lönnblad 18,38.

POLVIJÄRVI 19.8.2017 Outokummun Partion ja Polvijärven Urheilijoiden seuracup

Miehet,

Kiekko: 1) Teemu Poikolainen JoKa 51,00.

Naiset,

Kiekko: 1) Katri Hirvonen JoKa 50,91. – Hirvonen (50,91, 50,36, 50,27, x, 49,07.)

SAARIJÄRVI 19.8.2017 Keski-Suomen junnumestaruuskilpailut

Pojat,

3-loikka: 1) (mest.kilp. ulkop.) Jonatan Kinnunen 15 SaarijPu 13,52 (0,3 m/s).

Tytöt,

60 m aj (76,2 cm, -0,8 m/s): 1) Alisa Seilonen 13 JKU 9,24.

Pituus: 1) Olivia Asikainen 13 KaipVi 517 (2,4 m/s).

SASTAMALA 19.8.2017 Viestinjuoksun Satakunnan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

4x400 m: 1) NoormNo (M9) 5.20,59 (Mikael Saastamoinen, Joakim Kujala, Elias Ruusuvuori, Sakarja Koivisto).

4x60 m aj (60 cm): 1) KankaanpSL (M13) 41,56 (Kosti Saine, Elias Sairio, Eetu Heiniluoma, Mikael Lähteenmäki).

SIILINJÄRVI 19.8.2017 Ponnistuksen kuula- ja kiekkokilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Matti Kahilainen PihtipTu 14,65.

Kiekko (600 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 37,03.

Naiset,

Kuula: 1) Eveliina Rouvali KuopRe 14,65.

Kuula (3 kg): 1) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 14,40.

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 46,40, 2) Tiia Tirkkonen KeitKu 42,33 … 4) Liisa Mäkitörmä 60 VarpaisjVi 28,76. – Ikätasoitus: Mäkitörmä 45,90.

 

Edellinen kotimaankatsaus 12.-14.8.