Sandblom löysi rentouden ja ylitti SE:n 193

Korkeushyppääjä Linda Sandblomin piti tovin hakea sanoja Kuortaneen Eliittikisoissa syntyneen SE-hypyn jälkeen. Hän ylitti 193 kolmannellaan ja siirsi Hanna Groblerin yksitoistavuotiaan SE:n sentillä historiaan.

- Kilpailun alusta asti oli hyvä fiilis, mutta on aina vaikeaa säilyttää fokus, kun joutuu aloittamaan niin alhaalta, Sandblom totesi.

Sandblom aloitti Kuortaneella korkeudesta 174 ja meni kaikki korkeudet ensimmäisellään aina 193:een asti. Ensimmäinen yritys SE-korkeudesta oli hyvä, toinen epäonnistui ja kolmas sai Sandblomin pomppimaan riemusta.

- Se oli kisan vaikein hetki, kun toinen yritys SE:stä meni yliyrittämiseksi, Sandbom muisteli.

Hankolainen sai kuitenkin nopeasti koottua ajatukset ja keskittymisen ja teki näyttävän ylityksen.

Mistä se oikea tekniikka löytyi?

 - Yritin muistella sitä, kun olen hypännyt rennosti, Sandblom kertoi.

Sandblom teloi rajusti nilkkansa vuosi sitten Kalevan kisoissa. Sitkeän kuntoutuksen jälkeen hän palasi kilparadoille jo hallikaudella, jolloin hän ylitti 184.

Kuluvan ulkoratakauden mittaan hän on ollut kotimaan selkeä ykkönen ja ponnisti jo aiemmin keväällä Espanjassa 190.

- Hallikaudesta jäi aika lailla hampaankoloon, Sandblom sanoi.

Ja parempaa on tulosta.

- Ainon parantaa SE:tä vielä tulosta. Toivottavasti tänä kesänä, Sandblom sanoi.

Kuortaneen Eliittikisat:

Miehet

100 m: (+2,8): 1) Sesele Lebokeng E-Afrikka 10,31, 2) Viljami Kaasalainen MikkKV 10,47, 3) Markus Skyttä KouvU 10,57, 4) Hannu Hämäläinen HämeenlTa 10,60, 5) Juho Kaihlajärvi JyväskKU 10,88, 6) Valtteri Ahtamo JyväskKU 10,91, Jari Suikka ViipU DNS.

200 m: (+2,1): 1) Ville Aarnivala TampPy 21,42, 2) Jonathan Åstrand IFKraft 21,59, 3) Jani Koskela TampPy 21,69, 4) Juho Kaihlajärvi JyväskKU 22,13, 5) Valtteri Ahtamo JyväskKU 22,41, 6) Niko Vainionpää TeuvRi 22,41.

800 m: 1) Jordy Williams Australia 1.48,31, 2) Jaakko Laakso TampPy 1.49,08, 3) Babker Abdo Koudi Sudan 1.49,31, 4) Paul Robinson Irlanti 1.49,66, 5) Ville Lampinen KU-58 1.49,69, 6) Joshua Ralph Australia 1.50,01, 7) Markus Teijula NaantLöy 1.50,08, 8) Tuomo Salonen EspTa 1.51,77, 9) Marco Bertolotti TuUL 1.52,14, 10) Julius Uutela HKV 1.52,16,

11) Mikko Rahkola PudasjU 1.55,58, 12) Jussi Raittinen KurikRy 1.55,83, 13) Aladdin Bouhania Ruotsi 1.56,16, 14) Ville Borgmästars IKFalken 1.56,40, 15) Lauri Mäki KauhWi 1.56,52, 16) Tuomas Puputti IFRaseb 1.57,16, 17) Saku Lehikoinen TuUL 1.58,30, 18) Simon Haglund IKFalken 2.00,07, 19) Sami Hänninen KuopRei 2.00,52, 20) Mikko Raittinen KurikRy 2.03,04. Juostiin kahdessa erässä.

3000 m: 1) Patrick Tiernan Australia 7.54,12, 2) David McNeil Australia 7.54,29, 3) Stewart McSweyn Australia 7.54,43, 4) Kevin Batt Irlanti 7.58,82, 5) Ossi Kekki LahdA 8.09,51 (kkk), 6) Arttu Vattulainen JoensKa 8.11,60, 7) Martti Siikaluoma LahdA 8.18,22, 8) Panu Jantunen ParikkU 8.20,68, 9) Riku Marttinen LahdA 8.22,22, 10) Hannu Granberg LahdA 8.25,15,

11) Anders Lindahl IFLänken 8.27,36, 12) Joonas Lehtinen TuUL 8.28,72, 13) Kennedy Charicha TuUL 8.30,33, 14) Ilari Piipponen KarhKa 8.35,41.

110 m aj: (-0,9): 1) Ville Rajala AlajA 14,35, 2) Elmo Savola LappVei 14,67, 3) Joona-Ville Heinä HIFK 15,04, 4) Petri Lemmetyinen KU-58 15,27, 5) Otto Ylöstalo IFSibboV 15,69.

400 m aj: 1) Christian Heimann Saksa 51,72, 2) Joni Vainio-Kaila LaitJy 51,92, 3) Petteri Monni JyväskKU 52,75, 4) Pekka Sinkkonen HIFK 54,67, 5) Valtteri Toimela TampPy 54,68.

Seiväs: 1) Mikael Westö VasaIS 510, 2) Eemeli Salomäki SomE 510, Niko Koskinen JanJa NH, Oscar Janson SWE NH, Calle StÈnson SWE NH,

Pituus: 1) Roni Ollikainen HKV 7,84, 2) Kristian Bäck VasaIS 7,79, 3) Henri Väyrynen KajKi 7,78, 4) Kristian Pulli KaipVi 7,78, 5) Arttu Halmela ViipU 7,72, 6) Eero Haapala SeinäjSU 7,58, 7) Janne Etelämäki KuortKu 7,46, 8) Adrian Rivera MEX 7,24.

Moukari: 1) David Söderberg IFVom 76,81 (kkk), 2) Aleksi Jaakkola NokU 73,42, 3) Tuomas Seppänen NoormNo 72,38, 4) Jesse Lehto KaustPV 72,10, 5) Tommi Remes KiuruvU 71,09, 6) Henri Liipola SomE 70,14, 7) Hassan Mohamed Mahmoud EGY 70,11, 8) Joachim Koivu EsboIF 67,48.

Keihäs: 1) Johannes Vetter Saksa 88,23, 2) Antti Ruuskanen PielavSa 86,90 (kkk), 3) Thomas Röhler Saksa 86,30, 4) Tero Pitkämäki SeinäjSU 85,35, 5) Vitezslav Vesel Tshekki  80,45, 6) Ihab Abdelrahman Egypti 80,39, 7) Teemu Wirkkala ToholU 79,05, 8) Ari Mannio LehtimJy 77,52, 9) Ahmed Bedir Magour QAT 77,28, 10) Jani Kiiskilä VeitsilKV 77,03,

11) Sami Peltomäki AlajA 74,57, 12) Sampo Lehtola LapinlVe 72,89, 13) Brian Toledo ARG 71,99, 14) Joni Karvinen TampPy 69,50.

Naiset:

800 m: 1) Anastasia Tkachuk Ukraina 2.02,98, 2) Genevieve LaCaze Australia 2.04,05, 3) Zoe Buckman Australia 2.04,54, 4) Sara Kuivisto PorvU 2.05,04 (kkk), 5) Zenitha Eriksson IKFalken 2.08,42, 6) Saija Seppä SuolU 2.08,47, 7) Aino Paunonen TuUL 2.09,03, 8) Heidi Eriksson IKFalken 2.11,73, 9) Jemina Forss TampPy 2.12,63, 10) Sanni Taipalus LehtimJy 2.12,66,

11) Maria Murtorinne KuopRei 2.14,25, 12) Anni Penttilä VeikkVei 2.16,18.

3000 m ej: 1) Genevieve LaCaze Australia 9.41,06.

100 m aj 1. juoksu: (+1,9): 1) Reetta Hurske TampPy 13,29, 2) Emma Koistinen JyväskKU 13,43, 3) Viivi Avikainen LahdA 13,71, 4) Erika Nevanperä KalajJu 13,73, 5) Heta Rasinkangas JyväskKU 14,36.

Naiset 100 m aj 2. juoksu: (+1,6): 1) Nooralotta Neziri TuUL 12,81 (SE, kkk), 2) Susanna Kallur Ruotsi 12,91, 3) Hanna Plotitsina Ukraina 13,09, 4) Reetta Hurske TampPy 13,25, 5) Emma Koistinen JyväskKU 13,64, 6) Viivi Avikainen LahdA 13,70, 7) Erika Nevanperä KalajJu 13,85, 8) Heta Rasinkangas JyväskKU 14,36.

400 m aj: 1) Hilla Uusimäki KU-58 57,62 (kkk), 2) Viivi Lehikoinen HIFK 57,96, 3) Eveliina Määttänen KeskiUYU 59,37, 4) Anniina Laitinen HKV 59,57, 5) Siiri Rainio JyväskKU 1.02,20, 6) Katariina Liipo EsboIF 1.04,63, Kirsi Pekkanen KuopRei DNF.

Korkeus: 1) Linda Sandblom HIK 193 (SE, kkk), 2) Eleriin Haas KristU 183, 3) Laura Rautanen VilppVei 179, 4) Elin Pajunen IFÅsarna 174, 5) Gabriela Kosonen TampPy 174, Senni Ronkainen KarhU DNS, Elina Smolander LapVi DNS,

Seiväs: 1) Nicole Büchler Sveitsi 472, 2) Maryna Kylypko Ukraina 434, 3) Erica Hjerpe VasaIS 416, 4) Ida Beate Öysthus Norja 404, Wilma Murto SalVil NH,

Kolmiloikka: 1) Sanna NygÂrd VasaIS 13,21, 2) Jasmin Sabir Ruotsi 13,00, 3) Liisa Naskali NokU 12,34, 4) Anna Pajunen IFÅsarna 12,18, 5) Hanna-Maria Penttinen HKV 11,82, 6) Jonna Peritalo LapVi 11,76.

Keihäs: 1) Heidi Nokelainen SimpU 60,82 (kkk), 2) Sofi Flink Ruotsi 59,16, 3) Jenni Kangas SeinäjSU 58,65, 4) Nikola Ogrodnikova Tshekki 57,02, 5) Sanni Utriainen TampPy 56,85, 6) Oona Sormunen TohmajU 55,34, 7) Jelena Jaakkola SoinSi 51,16.

Parayleisurheilulajit:

100 m kelaus: (+1,1): 1) Henry Manni LänsiUU 15,91, 2) Amanda Kotaja VampU 16,10, 3) Tuomo Himanka KalajJu 17,33.

200 m kelaus: (-1,1): 1) Henry Manni LänsiUU 27,85, 2) Amanda Kotaja VampU 29,94, 3) Tuomo Himanka KalajJu 32,63.

Tuolikuula: 1) Marjaana Heikkinen SiilPo 6,43, 2) Niina Seppälä MäntsU 4,11, Risto Simonen KiihtU.

Tuolikeihäs: 1) Risto Simonen KiihtU 22,33, 2) Marjaana Heikkinen SiilPo 18,01. (SE)

25.06.2016 - 14:36