Kuvisto juoksi ennätyksensä - Kajander paineli 10,51

Sara Kuivisto voitti Porvoossa Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton (SFI) naisten 3000 metrin mestaruuden ennätyksellään 9.20,84. Porvoon Akilleksen Kuivisto voitti ylivoimaisesti soolojuoksulla.

Toiseksi tullut Lovisa Torin Johanna Lindholm hävisi hänelle 48 sekuntia eli noin 250 metriä. Kuivisto on päämatkojensa 800:n ja 1500 metrin hallitseva Suomen mestari.

Porvoon Akilleksen Willem Kajander hurjasteli miesten 100 metrin mestariksi 2,4 sekuntimetrin myötätuulessa ajalla 10,51. Kajander on juossut ennätyskelpoisessa tuulessa ennätyksekseen 10,66.

Miesten 400 metriä oli varsin hyvätasoinen kilpailu. Jopa neljä ensimmäistä alittivat 49 sekuntia. IK Falkenin Christoffer Envall voitti ajalla 48,33. Seuraaviksi tulivat IF Sibbo Vargarnan Eljas Aalto (48,35), Helsingin IFK: n Erik Back (48,75) ja Gamlakarleby IF:n Filiph Johansson (48,81).

Samoin naisten 100 metriä oli mainio kilpailu. IF Ålandin Hanna Wiss kiiti mestariksi ennätystään 11,86 sivuten. Larsmo IF:n 18-vuotias seiväshyppääjä Alina Strömberg viiletti ennätyksensä 11,93. HIFK:n Jasmin Showlah tuli kolmanneksi ajalla 11,99.

IF Åsarnan Elin Pajunen voitti naisten korkeushypyn ennätyksellään 180. Naisten 400 metriä voitti IF Kraftin 17-vuotias Wilman Lassfolk ajalla 56,27.

(Jyrki Repola.)

 

PORVOO 13.8.2017 Suomen ruotsinkielisen urheilulilton (SFI) mestaruuskilpailut 

2. päivä 13.8.

Miehet,

100 m (2,4 m/s): 1) Willem Kajander BorgåAk 10,51, 2) Jonathan Brace EsboIF 10,73, 3) Eljas Aalto SibVa 10,84, 4) Ilari Mäkinen HIFK 10,98 (ae. 10,97), 5) Mathias Launonen 19 NärpKr 11,00, 6) Joona Luotonen SibVa 11,06. – 1. alkuerä (0,7): 1) Kajander 10,69. – 2. alkuerä (1,6): 1) Brace 10,84, 2-3) Aalto & Mäkinen 10,97, 4) Luotonen 11,00.

400 m: 1) Christoffer Envall PedersFa 48,33, 2) Eljas Aalto SibVa 48,35, 3) Erik Back HIFK 48,75, 4) Filiph Johansson GamlakarlIF 48,81, 5) Rasmus Envall 18 PedersFa 50,60, 6) Anton Kunnas 18 SibVa 50,87.

1500 m: 1) Ville Borgmästars PedersFa 4.04,22.

110 m aj (0,9 m/s): 1) Viktor Kantele BorgåAk 14,53.

5000 m kävely: 1) Elmo Koivunen EsboIF 21.58,87, 2) Mikko Ruokolainen 36 EsboIF 24.43,11.

Seiväs: 1) Jussi Autio 42 HIFK 470, 2) Christian Westö 38 Korsh5 460. – Ikätasoitus: Autio 520.

3-loikka: 1) Daniel Sjölind 32 KronÅs 13,69 (-2,3 m/s).

Kiekko: 1) Conny Karlsson 42 IFRaseb 44,42 … 6) Otto Ylöstalo SibVa 37,15 (moniottelija). – Ikätasoitus: Karlsson 50,76.

Moukari: 1) Joachim Koivu EsboIF 66,57, 2) Roope Auvinen 19 SjuIF 64,82, 3) Fredrik Fröberg SjuIF 64,58, 4) Simon Solvn PedersFa 58,56, 5) Marco Kammer 19 HIFK 56,13, 6) Victor Hongell 18 KronÅs 55,00.

M17,

100 m (1,4 m/s): 1) Severi Mäntylä 16 BorgåAk 11,16 (ae. 11,07), 2) Pavel Mäkinen 17 HIFK 11,20, 3) Jimi Nukala 17 VasaIS 11,41 (ae. 11,19). – 1. alkuerä (1,4): 1) Mäntylä 11,07. – 2. alkuerä (1,3): 1) Mäkinen 11,21. – 3. alkuerä (2,9): 1) Nukala 11,19.

400 m: 1) Ossian Newby 16 HIFK 51,23, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 51,73.

110 m aj (91,4 cm, 0,6 m/s): 1) Batuhan Yildirim 16 HIFK 14,86, 2) Tatu Heikkinen 17 HIFK 14,90.

Korkeus: 1) Casper Tillander 17 SibVa 197.

Kuula (5 kg): 1) Jonathan Björksten 17 BorgåAk 16,60.

Keihäs (700 g): 1) Viljami Hanhisalo 17 HIFK 60,39, 2) Antti Vornanen 17 JakobstDr 60,05.

M15,

1500 m ej: 1) Mikael Lehtimäki 14 SibVa 4.49,18, 2) Anton Lassen PedersFa 4.50,68, 3) Paulus Lehtimäki 14 SibVa 4.57,00 (kaksoset).

Naiset,

100 m (0,9 m/s): 1) Hanna Wiss MIFK (Åland) 11,86 (ae. 11,78), 2) Alina Strömberg LarsmoIF 11,93 (oma enn. 2 viikkoa sitten 12,49), 3) Jasmin Showlah HIFK 11,99, 4) Nathalie Westman 19 GamlakarlIF 12,32, 5) Aino Tapio SibVa 12,56 (ae. 12,37) … 7) Amanda Liljendal 19 BorgåAk 12,72 (ae. 12,55). – 1. alkuerä (1,5): 1) Wiss 11,78, 2) Tapio 12,37, 3) Westman 12,44, 4) Liljendal 12,55. – 2. alkuerä (0,0): 1) Strömberg 12,25, 2) Showlah 12,35.

400 m: 1) Wilma Lassfolk 18 NärpKr 56,27, 2) Jessica Rautelin EsboIF 56,43, 3) Krista Lindholm IFRaseb 58,35.

3000 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 9.20,84, 2) Johanna Lindholm 44 LovTor 10.09,40, 3) Sofie Lövdahl VasaIS 10.12,80. – Ikätasoitus: Lindholm 9.22,45.

100 m aj (1,3 m/s): 1) Jessica Rautelin EsboIF 14,16, 2) Mathilda Kvist 18 VasaIS 14,18, 3) Noora Juslin 18 BorgåAk 15,09.

3000 m kävely: 1) Hanna Westerlund JakobstDr 14.56,22, 2) Lycke Karlsson 19 VasaIS 15.57,99 (kuurojen Suomen mestari), 3) Ursula Koivunen 48 EsboIF 17.43,06.

Korkeus: 1) Elin Pajunen KronÅs 180. – Pajunen (167-o, 171-xo, 175-o, 178-o, 180-0, 182-xxx.)

3-loikka: 1) Kira Kytölä EsboIF 12,43 (1,4), 2) Anna Pajunen KronÅs 12,11 (-0,9), 3) Tiia Gustafsson IFRaseb 11,65, 4) Riina Rautelin EsboIF 11,33, 5) Ida Gustafsson IFRaseb 11,15.

Kuula: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 13,24, 2) Ida Otstavel PargIF 12,73, 3) Sara Oraheimo IFRaseb 12,06, 4) Jessica Rautelin EsboIF 11,94, 5) Lotta Kemppinen 19 HIFK 11,66 (60 m iSM-2 -17), 6) Amanda Liljendal 19 BorgåAk 11,55.

Moukari: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 49,82, 2) Andrea Österman 18 HIFK 48,99.

N17,

100 m (-0,8 m/s): 1) Kaisa Mikander 17 EsboIF 12,54 (ae. 12,34). – 2. alkuerä (3,2): 1) Mikander 12,34.

400 m: 1) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 59,00.

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 425, 2) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 370, 3) Maria Östman 17 VasaIS 340. – Andersson (390-o, 405-xo, 425-xxo, 435-xxx).

Moukari (3 kg): 1) Jenna Sorvari 17 BorgåAk 50,10.

N15,

100 m (1,5 m/s): 1) Sandra Piippo-Pinho 15 HIFK 12,52.

300 m aj: 1) Iina Holopainen 14 HIFK 47,85, 2) Ida Henricson 14 BorgåAk 47,90.

Kiekko (750 g): 1) Patricia Kellgren 15 HIFK 47,02 (15-v. ka-3, ent. ennätys 42,37).

willem_kajander_ii.jpg
13.08.2017 - 21:23