Keihäs lensi kauas 15- ja 14-vuotiaiden SM-kilpailuissa

Saarijärvellä 15- ja 14-vuotiaiden SM-kilpailuissa tehtiin kovia tuloksia muun muassa aitajuoksussa, keihäänheitossa ja estejuoksussa.

Siuntiolaisen Sjundeå IF:n Emilia Karell voitti 15-vuotisten tyttöjen keihäänheiton tuloksella 54,67. Se on sarjassa Suomen kaikkien aikojen neljänneksi paras tulos.

Parhaansa viimeisellä kierroksella kiskaissut Karell kepitti toiseksi sijoittuneen Äänekosken Urheilijoiden Viivi Raatikaisen peräti viiden ja puolen metrin erolla. Sarjassa heitetään 400 grammaa painavaa keihästä.   

 

Aita- ja estejuoksuissa kaikkien aikojen kolmostuloksia

Lappeenrannan Urheilu-Miesten Konsta Rutonen oli 14-vuotiaiden poikien 300 metrin aitajuoksun ykkönen kaikkien aikojen kolmanneksi parhaalla ajalla 40,96.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Heidi Salminen voitti 15-vuotiaiden tyttöjen 300 metrin aitajuoksun ajalla 43,23 ja Oulun Pyrinnön Laura Loponen 14-vuotiaiden tyttöjen 300 metrin aidat ajalla 44,69.

Salminen harppasi kaikkien aikojen tilastossa viidenneksi ja Loponen seitsemänneksi.

Laihian Lujan Heikki Kumara voitti 15-vuotiaiden poikien 1500 metrin estejuoksun ajalla 4.27,53. Se on Suomen kaikkien aikojen kolmanneksi nopein aika 76,2 senttiä korkeilla esteillä.

Poikien 14-vuotiaiden 1500 metrin esteet voitti Kannuksen Uran Eemeli Katajalaakso kaikkien aikojen nelosajalla 4.43,44. 15- ja 14-vuotiaat pojat ovat ylittäneet 76,2-senttisiä naisten esteitä vuodesta 2009 alkaen ja sitä ennen 91,4-senttisiä miesten esteitä.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Venla Saari voitti 15-vuotiaiden tyttöjen 1500 metrin estejuoksun ajalla 4.58,63 ja rovaniemeläisen Pohjan Koiton Enni Petrelius 14-vuotiaiden tyttöjen esteet ajalla 5.11,02. Saari on sarjansa kaikkien aikojen tilastossa kolmantena ja Petrelius neljäntenä.

Karijoen Tapparan Miisa Koskiaho voitti 15-vuotisten tyttöjen seiväshypyn tuloksella 350. Saman tuloksen hypännyt Esbo IF:n Silja Andersson sijoittui toiseksi.

Kävelyissä matkana oli 3000 metriä. Nopeimman ajan, 14.55,52, käveli 15-vuotiaiden tyttöjen mestari Lapuan Virkiän Heta Veikkola. 

(Jyrki Repola.)

SAARIJÄRVI 10.8.2018 15- ja 14-vuotiaiden SM-kilpailut

Kaikki tulokset http://live.time4results.com/yu/2018/sm1415/

Mitalistit:

P14 1500 m ej:1) Eemeli Katajalaakso KannU 4.43,44, 2) Patrik Järvinen TampPy 4.55,03, 3) Aleksi Nokkanen ViipU 5.06,35.

P14 300 m aj: 1) Konsta Rutonen LappUM 40,96, 2) Simeon Vorselman HKV 42,19, 3) Samuli Takkunen AlavVi 42,59.

P14 3000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti HämeenlTa 15.52,08, 2) Sajan Irincheev ViipU 15.55,67, 3) Vikke Savola TampPy 20.06,65.

P14 Moukari: 1) Max Lampinen SomE 59,85, 2) Simo Piirainen KaipVi 58,03, 3) Mikko Huhta NurmijYU 53,25.

P14 Moukari joukkuekilpailu: 1) Someron Esa 93,70, 2) Nurmijärven Yleisurheilu 77,60, 3) Töysän Veto 72,98.

 

P15 1500 m ej: 1) Heikki Kumara LaihLu 4.27,53, 2) Wäinö Hautala LahdA 4.34,02, 3) Mikael Lehtimäki IFSibboV 4.38,07.

P15 300 m aj: 1) Valtteri Louko LapVi 40,81, 2) Matias Komi IFSibboV 41,57, 3) Matias Tulokas IFSibboV 41,76.

P15 3000 m kävely: 1) Jonathan Ekberg EsboIF 15.40,37.

P15 Moukari: 1) Arttu Härkönen SavonlRie 59,88, 2) Lauri Hirvelä JämsI 56,76, 3) Jaakko Tenhunen LappVei 54,98.

P15 Moukari: 1) Lappajärven Veikot 104,83, 2) Varkauden Kenttä-Veikot 93,71, 3) Naantalin Löyly 61,03.

 

T14 1500 m: 1) Enni Petrelius PohjKoi 5.11,02, 2) Nora Kytäjä LempKiYU 5.18,77, 3) Pauliina Koivuniemi VammsVoi 5.19,99.

T14 300 m aj: 1) Laura Loponen OulPy 44,69, 2) Carla Liukkonen EspTa 45,56, 3) Milja Mahlavuori LappUM 46,15.

T14 3000 m kävely: 1) Cindy Ahponen PyhäsU 16.13,01, 2) Iida Sallinen PyhäsU 16.53,95, 3) Rosa Niittyviita LahdA 17.37,77.

T14 3000 m kävely joukkuekilpailu: 1) Pyhäselän Urheilijat 33.06,96, 2) Rekolan Raikas 38.23,06.

T14 Seiväs: 1) Vanessa Lindberg RiihimKi 321, 2) Vilma Mikkola KeskiUYU 300, 3) Nelli Pajula JyväskKU 290.

T14 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 601, 2) Turun Urheiluliitto 540, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 540.

T14 Keihäs: 1) Emmi Hietanen RiihimKi 45,38, 2) Salla Koskimäki KaustPV 45,32, 3) Tiisa Paukku PihtipTui 43,79.

T14 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 83,99, 2) Pihtiputaan Tuisku 81,37, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 75,26.

 

T15 1500 m ej: 1) Venla Saari JyväskKU 4.58,63, 2) Ronja Koskela KuivAu 5.01,67, 3) Vilma Pere EurRai 5.07,29.

T15 300 m aj: 1) Heidi Salminen JyväskKU 43,23, 2) Vilma Itälinna TampPy 43,41, 3) Iina Holopainen HIFK 46,37.

T15 3000 m kävely: 1) Heta Veikkola LapVi 14.55,52, 2) Eevi-Inkeri Tossavainen SavonlRie 15.02,14, 3) Ellen Seisto EspTa 15.43,12.

T15 3000 m kävely joukkuekilpailu: 1) Rekolan Raikas 36.31,32.

T15 Seiväs: 1) Miisa Koskiaho KarijTa 350, 2) Silja Andersson EsboIF 350, 3) Emma Rovasalo HyvsU 335.

T15 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Kosken Kaiku 620, 2) Tampereen Pyrintö 590, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 580.

T15 Keihäs: 1) Emilia Karell SjundeåIF 54,67, 2) Viivi Raatikainen ÄänekU 49,11, 3) Vivian Suominen HIFK 48,76.

T15 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Parikkalan Urheilijat 85,19, 2) Sjundeå IF 79,38, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 71,94.