Aitajuoksussa kova tyttöjen tulos Jämsänkoskella

Helsingin IFK:n Viivi Lehikoinen juoksi Jämsänkosken aitakarnevaalissa 400 metrin aitojen Suomen kaikkien aikojen parhaan 16-vuotiaiden tyttöjen ajan 59,78.

Ennätystään yhdellä sadasosasekunnilla parantanut Lehikoinen on 17-vuotiaiden kaikkien aikojen tilastossa kolmantena Suomen ennätysnaisen Tuija Helanderin kanssa. Elokuussa 16 vuotta täyttävä Lehikoinen nousi kotimaan naisten vuositilastossa kolmanneksi.

Jämsänkoskella toiseksi sijoittui Rantasalmen Urheilijoiden 28-vuotias Kaisa Rytkönen ajalla 60,52. Rytkönen paransi kymmenen vuotta vanhaa ennätystään puolellatoista sekunnilla Kolmanneksi tuli viimevuotisten Kalevan kisojen hopeamitalisti Keski-Uudenmaan Yleisurheilun Eveliina Määttänen.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Petteri Monni voitti miesten 400 metrin aitajuoksun ajalla 52,69. Monni on miesten vuositilastossa neljäntenä.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Ilari Manninen ja Porvoon Akilleksen Viktor Kantele alittivat 110 metrin aitajuoksussa 19-vuotiaiden EM-rajat ajoin 14,32 ja 14,43. Kumpikin juoksi ennätyksensä.

Jämsässä miesten ja naisten 800 metrin parhaat olivat Tampereen Pyrinnön Jaakko Laakso ja IK Falkenin Zenitha Eriksson. Suolahden Urhon 17-vuotias Saija Seppä sijoittui naisten 800 metrillä toiseksi ennätyksellään 2.10,36, joka uupuu vain vajaan sekunnin 19-vuotiaiden EM-rajasta.

(Jyrki Repola.)  

JÄMSÄ 25.6.2015 Jämsänkosken aitakarnevaali

Miehet,
400 m aj: 1) Petteri Monni JKU 52,69, 2) Pekka Sinkkonen 17 HIFK 55,71, 3) Joni Rouhiainen KYUYU 55,89
 4) Jevgeni Aleksandrov HIFK 56,24, 5) Taneli Monni JKU 56,97.

M19,
110 m aj (99,1 cm) (1,6 m/s): 1) Ilari Manninen JKU 14,32 (19-v. EM-raja), 2) Viktor Kantele BorgåAk 14,43 (19-v. EM-raja), 3) Tuomas Valle HKV 14,81, 4) Eemil Koso KymKP 15,23, 5) Tuomas Määttä OP 15,35.
400 m aj: 1) Ilari Manninen JKU 55,33, 2) Aleksi Heimonen TU-38 56,41, 3) Eemil Koso 56,10, 4) Jere Posti OP 57,20.                      

M17,
110 m aj (91,4 cm): 1) Joona Välipakka KuopRe 14,59, 2) Miska Sundberg JKU 14,63, 3) Kaapo Kangas JKU 15,04.
Alkuerä (2,2): Välipakka 14,58, Sundberg 14,62, Kangas 14,86.  

Naiset,
400 m aj: 1) Viivi Lehikoinen 16 HKV 59,78, 2) Kaisa Rytkönen RantasU 60,52, 3) Eveliina Määttänen KUYU 60,77, 4) Simone Wiklund IFNykn 61,47 (B-erän voittaja), 5) Kristiina Halonen 18 LUM 62,54, 6) Oona Hujanen HKV 62,59 (B-erän 2:nen), 7) Kirsi Pekkanen KuopRe 63,01, 8) Kira Kruuti 17 HKV 63,04 (B-erän 3:s), 9) Emma Niemi TuUL 63,29 (B-erän 4:s), 10) Aleksandra Niiranen 16 LUM 63,93 (C-erän voittaja), 11) Hilla Uusimäki 19 KU-58 64,57, 12) Emilija Manninen JKU 64,84 (C-erän 2:nen), 13) Petra Perttula KU-58 65,00 (C-erän 3:s).

 N19,
100 m aj (0,4 m/s): 1) Heta Rasinkangas JKU 14,58.
Alkuerä (1,2): Rasinkangas 14,41.

N17,
100 m aj (76,2 cm): 1) Ellinoora Karvinen SavRi 14,01, 2) Annika Kylmänen KuivasjAu 14,02, 3) Veera Miettinen HKV 14,32, 4) Julia Enarvi TP 14,56.
2. alkuerä (1,2): Karvinen 13,99, Kylmänen 14,02, Anni Siirtola HKV 14,40.  
400 m aj. 1) Janette Hanski 15 KarhU 64,04, 2) Tara Vaittinen LA 65,57, 3) Julia Karjalainen OP 66,55.

---

JÄMSÄ 25.6.2015 Jämsän karnevaali

Miehet,
800 m: 1) Jaakko Laakso TP 1.52,42, 2) Jari Räsänen JoKa 1.53,15, 3) Joonas Rinne SaarijPu 1.53,97, 4) Simon Haglund PedersFa 1.55,17, 5) Lauri Hassi OrivPo 1.55,68, 6) Sami Hänninen 19 KuopRe 1.55,99, 7) Saku Lehikoinen TuUL 1.56,30, 7) Alex Rauhala 18 VasaIS 1.56,94 (B-erän voittaja), 8) Samuel Vorselman 18 HKV 1.57,24, 9) Mikko Rahkola 18 LapLu 1.57,70 … 14) Tomi Lehto 16 EspTa 1.58,41 (C-erän voittaja).
(Kymmenessä erässä yhteensä 85 juoksijaa.)

M19,
3000 m: 1) Pekka Antikainen TuTo 8.59,77, 2) Teemu Visala ValkHa 9.00,27.
Pituus: 1) Joni Heikkilä HKV 691 (4,1 m/s), 2) Julius Toivola 17 JKU 678 (3,0), 3) Joona Kopakkala TU-38 668 (5,1) 661 (1,6) … David Dawkins HKV ilman tulosta.  
3-loikka: 1) Joni Heikkinen OP 13,82 (2,3 )13,59 (1,3).

M17,
3000 m: 1) Aaro Julkunen FoSa 9.22,11.

2000 m ej: 1) Wilho Hautala LA 6.23,88.
Pituus: 1) Valtteri Välläri JanJa 660 (2,8) 623 (0,2), Joska Tommola LA 638 (1,2), 3) Iikka Alingue JanJa 638 (3,2) 609 (1,5).

Naiset,
800 m: 1) Zenitha Eriksson PedersFa 2.07,98, 2) Saija Seppä 17 SuolUrho 2.10,36, 3) Sara Kuivisto PorvU 2.10,92, 4) Eliisa Räsänen EsboIF 2.13,78, 5) Laura Nakolinna 18 TuUL 2.14,72, 6) Maria Valtanen JKU 2.14,99, 7) Marianne Pitkänen KuopRe 2.15,00, 8) Mona Jäppinen 18 PorvU 2.15,73, 9) Heidi Eriksson PedersFa 2.16,37, 10) Roosa Lahtinen TP 2.16,52 (C-erän voittaja), 11) Heini Ikonen 16 JKU 2.18,35 (B-erän voittaja).
(Yhdeksässä erässä yhteensä 80 juoksijaa.)

N19,
Pituus: 1) Heta Haapala TP 595 (1,8), 2) Roosa Määttälä KokkVe 573 (2,5) 565 (0,3), 3) Sandra Ekblom HIFK 571 (2,3) 554 (1,4).  
3-loikka: 1) Saara Hakanen KUYU 12,24 (3,3) 11,58 (1,7), 2) Iina-Kaisa Mäkelä KUYU 11,97 (2,6) 11,90 (1,5), 3) Ida Ounaslehto 15 Esbo IF 11,69 (4,8) 11,40 (1,9).

N17,
3000 m: 1) Heidi Kuuttinen NärpKr 10.09,78.

2000 m ej: 1) Aino Kuljukka LA 7.05,63.
Pituus: 1) Miina Palonen ViitVi 583 (3,7) 572 (0,9), Gia Reinholm KarhKa 565 (2,6) 545 (1,5), 3) Sanni Salmio KuusanKi 558 (2,3) 545 (1,4).