Kalle Stylman aitoi lähelle Oskari Mörön ikäkausiennätystä

(Kotimaankatsaus 26.-27.7.) Liedon Parman Kalle Stylman voitti Turussa Tilastopajacupin 400 metrin aitajuoksun 83,8 sentin aidoin ajalla 55,07. Tulos on toiseksi nopein 16-vuotiaan juoksema. Nopeampi on samanikäisenä ollut vain Oskari Mörö vuonna 2009.

Kalevan kisojen 800 metrin pronssimitalimies Naantalin Löylyn Markus Teijula voitti 100 metriä uudella ennätyksellään 11,12. Entinen ennätys koheni roimasti 0,32 sekuntia. Raision Kuulan 14-vuotias Johanna Kylmänen juoksi naisten 100 metrillä 12,25. Tulos on tämän ikäluokan neljänneksi nopein kautta aikain.

Kannuksessa juostiin hyvävauhtinen naisten 800 metriä, jonka voitti IF Nykarlebynejdenin 400 metrin juoksija Jonna Julin ajalla 2.10,76. Samassa kilpailussa juoksi Kälviän Tarmon Päivi Knutar uuden 40-vuotiaiden naisten Suomen ennätyksen 2.18,19.

Keskiviikkona alkaneissa Etelä-Suomen juniorimestaruuskilpailuissa Raaseporissa ovat Helsingin Kisa-Veikkojen Anni Siirtola ja Helsingin IFK:n Cecilia Sandell myötätuuleen alittaneet 14 sekunnin rajan 100 metrin aitajuoksussa tuloksin 13,83 ja 13,85. Kaksipäiväiset kilpailut Raaseporissa jatkuvat torstaina.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 26.-27.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

IMATRA 26.7.2016 Etelä-Karjalan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

1000 m: 1) Joonatan Venäläinen 10 ImatrU 3.20,03.

60 m aj (60 cm, -0,2 m/s): 1) Kasperi Vehmaa 11 LUM 9,97.

3-loikka: 1) Kasperi Vehmaa 11 LUM 10,01.

Keihäs (400 g): 1) Aleksi Hilska 10 LUM 37,06.

KANNUS 26.7.2016 Uran kilpailut

Miehet,

300 m: 1) Konsta Alatupa 17 KokkTU 36,15.

1000 m: 1) Antti Juvonen 13 OP 2.57,94 … 3) Eemeli Katajalaakso 12 KannUra 3.04,90.

Korkeus: 1) Roni Luokkanen 10 HimangU 146.

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 17 KarijTa 450, 2) Lassi Yli-Kotila 17 KannUra 450.

Naiset,

300 m: 1) Nelli Mustola 14 KalajJu 43,18.

800 m: 1) Jonna Julin IFNykarl 2.10,76, 2) Emma Katajalaakso 17 KannUra 2.14,84, 3) Erika Utriainen 30 VeitsilKV 2.17,04, 4) Päivi Knutar 40 KälvTa 2.18,19 (40-v. SE, ent. 2.18,38 Eija Kellokoski-Kari 2015), 5) Enni Katajalaakso 14 KannUra 2.19,05, 6) Lycke Karlsson 18 VasaIS 2.19,51 (kuurojen Suomen mestari). – Ikätasoitus: Knutar 2.11,79.

Seiväs: 1) Minttu Koskiaho 17 KarijTa 360.

Keihäs (500 g): 1) Minna Hollanti 15 GamlkarlIF 47,04.

PIHTIPUDAS 26.7.2016 Tuiskun kilpailut

Pojat,

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 10 ViitasVi 41,22.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 13 ViitasVi 44,28.

VAASA, Vähäkyrö 26.7.2016 Viestin kilpailut & Estejuoksun Etelä-Pohjanmaan mestaruuskilpailut

Miehet,

3000 m ej: 1) Joakim Träskelin 32 VasaIS 9.57,11, 2) Jussi Eskola 19 JKU 9.57,97, 3) Jonas Ingo VasaIS 10.04,71.

Naiset,

1500 m ej: 1) Veera Hakomäki 14 VähänkVi 5.27,82, 2) Annika Latva-Koivisto 15 IlmajKi 5.41,99.

2000 m ej: 1) Minna Läspä 16 KaustPV 7.58,96.

Kuula (2,5 kg): 1) Ella Mäntylä 10 VähänkVi 9,47.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 10 VähänkVi 10,06.

Keihäs: 1) Tara Niemi 19 VähänkVi 45,73.

HELSINKI, Eläintarha 27.7.2016 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Kiekko (1 kg): 1) Jorma Liikala 64 LopVKT 45,64. – Ikätasoitus: 52,19.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 10 HKV 36,86.

Naiset,

Korkeus: 1) Tuija Varsala 57 LUU 131. – Ikätasoitus: 174.

ILMAJOKI 27.7.2016 Ilkka-kisat

Miehet,

800 m: 1) Johannes Brännback 16 NärpKr 2.02,38.

Pituus: 1) Lauri Takala 10 SeinäjSU 468.

3-loikka: 1) Artturi Tiipiö 19 TeuvRi 13,85 (3,0 m/s), myös 13,81/1,9, 2) Antti Tuomela 17 LaihLu 13,81 (2,5), myös 13,66/0,6.

Keihäs: 1) Johan Sebastian Teikari KihnU 69,42, 2) Jaakko Hauta-aho 19 TöysVe 67,02.

Naiset,

1000 m: 1) Saana Lappalainen 11 SeinäjSU 3.12,83.

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 15 SeinäjSU 13,11, 2) Eucabeth Kivikangas 14 AlajAn 12,82.

Keihäs: 1) Pauliina Salovaara 18 IlmajKi 43,86, 2) Milla Koski-Vähälä 17 LimingNM 43,06.

KAJAANI 27.7.2016 Kipinän kilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Seppo Hirvonen 34 KajKi 68,67, 2) Ville Lehtinen 51 KajKi 54,99. – Ikätasoitus: Lehtinen 74,53.

Naiset,

200 m (0,7 m/s): 1) Annika Haverinen 17 KajKi 25,1.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 51,51.

Keihäs: 1) Suvi Kemppainen 18 KajKi 44,57.

SAVONLINNA 26.-27.7.2016 Avoimet Etelä-Savon junnumestaruuskilpailut

1. päivä 26.7.

Tytöt,

100 m (0,3 m/s): … 2) Julia Jäälinoja 12 KuivasjAu 12,90.

2. päivä 27.7.

Miehet,

Kiekko (750 g): 1) Arttu Härkönen 13 SavRi 46,23.

Moukari (6 kg), ei pm-kilpailu: 1) Niko Partanen 19 SulkavU 64,72.

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 13 SavRi 53,69.

Tytöt,

300 m: 1) Jessica Kähärä 15 MiKV 42,63.

Korkeus: 1) Neea Käyhkö 14 SavRi 166.

3-loikka: 1) Jessica Kähärä 15 MiKV 12,06 (1,6 m/s).

TURKU 27.7.2016 Tilastopajacup

Miehet,

100 m (1,7 m/s): 1) Markus Teijula 18 NaantLö 11,12.

M17 100 m (1,9 m/s): 1) Heikki Äijälä 15 NouSu 11,43.

800 m: 1) Antton Launto SauvU 1.54,08, 2) Elias Tuominen 16 NaantLö 1.57,91, 3) Elias Vuorinen 19 TuUL 1.57,96 … 5) Niklas Lainto 17 TuUL 1.59,83.

1000 m: 1) Matias Auremaa 10 TuUL 3.19,24.

2000 m: 1) Julius Mäkinen 15 TP 5.57,59, 2) Niklas Erkintalo 14 NoormNo 6.07,99, 3) Mikael Lehtimäki 13 SibVa 6.35,99.

3000 m ej: 1) Vilho Kilpeläinen 16 PiikKe 10.37,72.

60 m aj (60 cm, 0,4 m/s): 1) Eero Honkanen 10 TuUL 10,15.

400 m aj: 1) Juho Launto TuUL 54,75.

400 m aj (83,8 cm): 1) Kalle Stylman 16 LiePa 55,07 (16-v. ka-2), 2) Christian Vänttinen 17 NaantLö 56,00, 3) Elmo Kekkonen 17 TuUL 57,46.

Korkeus: 1) Jussi Lepistö 18 OrivPo 194.

Pituus: 1) Juha Sola NaantLö 710 (0,7 m/s), 2) Daniel Ofosu 19 TuWe 678 (1,1 m/s).

Kuula (5 kg): 1) Aaro Leinonen 16 RymättSo 15,39.

Kiekko (1,5 kg): 1) Timi Riento 17 NoormNo 50,89, 2) Aaro Leinonen 16 RymättSo 50,88.

Naiset,

100 m (0,8 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,15, 2) Johanna Kylmänen 14 RaisKu 12,25 (14-v. ka-4), 3) Tiia Tammisalo 17 TP 12,42, 4) Annika Mäenpää NoormNo 12,46.

N15 100 m (0,7 m/s): … 5) Pinja Naula 12 TuUL 13,38.

800 m: 1) Kaisa Tyni HaminPo 2.11,15, 2) Henni Tofferi 30 VU 2.17,48 … 4) Marika Aarnio 17 TuWe 2.19,62, 6) Johanna Kylmänen 14 RaisKu 2.21,79.

1000 m: 1) Saana Talsta 11 HKV 3.15,72, 2) Selene Rossi 11 EspTa 3.18,30.

2000 m: 1) Vilja Kauranen 15 EspTa 6.42,93, 2) Isabella Latva 15 RaisKu 6.55,35.

200 m aj (1,3 m/s): 1) Iida Verainen 13 NouSu 29,84, 2) Aada Aho 13 RaisKu 30,29, 3) Charlotta Pettersson 13 NoormNo 30,93.

400 m aj: 1) Viola Järvinen 17 TuUL 63,17 (ent. ennätys 65,95), 2) Emma Niemi TuUL 63,33, 3) Venla Määttä 18 NaantLö 66,89, 4) Marika Salmi 31 TuWe 67,34.

N17 400 m aj: 1) Meri Suomalainen 14 VähänkVi 68,33.

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 357, 2) Laura Sirkiä 18 SalVil 345, 3) Pinja Koivumäki 18 LauttakLu 318.

Kuula: 1) Tara Tuominen UKK 14,08, 2) Suvi Arvela 18 VehmKi 12,59.

Kiekko: 1) Tiina Viitakangas TuWe 40,11.

Kiekko (750 g): 1) Roosa Naula 15 TuUL 47,67 (15-v. ka-7).

Keihäs: … 5) Marika Salmi 31 TuWe 33,77 (moniottelija).

(364 ennakkoon ilmoittautunutta kilpailijaa.)

Kotimaankatsaus 21.-25.7.

 

Kalevan kisat Oulussa 21.-24.7.

Torstai 21.7.

Perjantai 22.7. aamu

Perjantai 22.7. ilta

Lauantai 23.7. aamu

Lauantai 23.7. ilta

Sunnuntai´24.7.