Harri Haatainen ylitti 80 metriä – Alina Strömberg yritti ennätystään

(Kotimaankatsaus 29.-31.7.) Lapuan Virkiän 38-vuotias Harri Haatainen heitti Urjalan Varstakisoissa keihästä yli 80 metriä. Haatainen on 21 kertaa osallistunut Kalevan kisoihin. Tänä vuonna Oulussa Haatainen oli neljäs, mikä on hänen paras Kalevan kisojen sijoituksensa. Neljänneksi hän on sijoittunut myös neljästi aiemmin.

17-vuotiaiden tyttöjen seiväshypyn tuore Euroopan mestari Larsmo IF:n Alina Strömberg voitti junioreiden Länsi-Suomen aluemestaruuden Alavetelissä tasan neljän metrin tuloksella ja yritti kolmesti uutta ennätystään 416. Tämä oli ahkerasti kilpailevalle Strömbergille jo tämän vuoden 25:s kilpailu.

Someron Esan 22-vuotias Henri Liipola ja 17-vuotias Johanna Witka voittivat Tarvasjoella moukarinheiton Varsinais-Suomen piirinmestaruudet kelpo tuloksin 67,80 ja 57,40. Molempien henkilökohtaisena valmentajana toimii Kari Pihkanen.

Viime kesänä 700 gramman keihästä 17-vuotiaiden poikien Suomen ennätyksen 83,29 heittänyt Limingan Niitto-Miehien Toni Keränen palasi kilpakentille Pudasjärvellä. Keräsen tulos miesten keihäällä oli 65,91. Hänen viimekesäinen ennätyksensä miesten keihäällä on 67,33.

Oulun Pyrinnön vuonna 2002 syntynyt Juho Keränen juoksi Pudasjärvellä 1500 metriä 4.16,43. Tulos on 14-vuotiaiden ikäluokassa toiseksi paras kautta aikain. Nopeammin on juossut vain Miika Eskuri kesällä 2008.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden 15-vuotias Eemil Helander voitti Alavetelissä 17-vuotiaiden aluemestaruuden poikien 1500 metrin juoksussa ajalla 4.09,52. Tätä nopeammin juoksi 15-vuotiaana Niklas Heikkilä viime kesänä, mutta Helanderia ja Heikkilää ennen viimeksi Marko Kotila jo 27 vuotta sitten.

Helsingin IFK:n Sanna Erkinheimo juoksi Joensuun Eliittikisoissa kahdessa lajissa uuden 35-vuotiaiden naisten Suomen ennätyksen. Erkinheimon uusi SE 100 metrillä kirjataan 12,45 ja 400 metrillä 55,46. Lisäksi Kälviän Tarmon Päivi Knutar juoksi 40-vuotiaiden naisten 800 metrin Suomen ennätyksen 2.17,76.

Sade teki olosuhteista haasteelliset useissa viikonlopun kilpailuissa.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 29.-31.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JOENSUU 30.7.2016 Eliittikisat 4/5

Raportti I & Parhaat tulokset:

Raportti II:

Raportti III:

KRUUNUPYY, Alaveteli 29.-30.7.2016 Junioreiden Länsi-Suomen mestaruuskilpailut & Österbottenin junnumestaruuskilpailut

1. päivä 29.7.

Miehet,

100 m (0,8 m/s): 1) Filiph Johansson 19 GamlakarlIF 11,15. – M17 100 m (0,4 m/s): 1) Aaron Yli-Hallila 17 KokkTU 11,12, 2) Nay Tha Ta 16 LarsmoIF (MYA) 11,28. – 2. alkuerä (0,6): 1) Yli-Hallila 11,19.

400 m: 1) Markus Erkkilä 18 KannUra 51,00. – M17 400 m: 1) Rasmus Envall 17 PedersFa 50,83, 2) Antti Tuomela 17 LaihLu 50,91.

110 m aj (100 cm): 1) Mikko Paavola 18 AlajAn 15,98, 2) Eetu Honkanen 19 TeuvRi 16,05.

Korkeus: 1) (mest.kilp. ulkop.) Aleksi Klemola 20 UllavKi 195.

Kiekko (1,75 kg): 1) Veikko Laitinen 19 KeurKi 51,62.

Moukari (6 kg): 1) Otso Puro 18 LappajVe 61,16.

1500 m: 1) Eemil Helander 15 JKU 4.09,52 (15-v. ka-7).

Moukari (5 kg): 1) Victor Hongell 17 KronÅs 66,42, 2) Juhana Karjanlahti 16 AlajAn 58,58.

Naiset,

100 m (0,6 m/s): 1) Jonna Alkula 18 SeinäjSU 12,41

1500 m: 1) Lycke Karlsson 18 VasaIS 4.49,92 (kuurojen Suomen mestari), 2) (17-v. mestari) Alina Suomalainen 16 KuortKu 4.56,54.

Korkeus: 1) (mest.kilp. ulkop.) Elin Pajunen 21 KronÅs 174.

Pituus: 1) Henriika Aaltonen 17 VaasVa 578 (1,1 m/s).

Kiekko: 1) (mest.kilp. ulkop.) Emma Rintamäki 22 Korsh5 40,82.

Moukari (3 kg): 1) Julia Kivinen 15 KaustPV 56,99.

Keihäs (400 g): 1) Minna Hollanti 15 GamlakarlIF 52,53.

2. päivä 30.7.

Miehet,

200 m (-0,4 m/s): 1) Niko Vainionpää 19 TeuvRi 22,22, 2) Filiph Johansson 19 GamlakarlIF 22,62. – M17 200 m (1,4): 1) Konsta Alatupa 17 KokkTU 22,63, 2) Antti Tuomela LaihLu 22,87, 3) Rickard Nygård 17 IFVOM 23,24, 4) Nay Tha Ta 16 LarsmoIF (MYA) 23,25. – 2. alkuerä (-1,4): 1) Tuomela 23,26, 2) Aaron Yli-Hallila 17 KokkTU 23,28 (ei juossut finaalissa).

3000 m: 1) Miska Poikkimäki 16 SievSi 9.33,54.

100 m aj (83,8 cm, -0,6 m/s): 1) Alexander Björkgren 14 JakobstDr 14,16 (14-v. ka-9).

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 17 KarijTa 470.

Kuula (6 kg): 1) Veikko Laitinen 19 KeurKi 15,98, 2) Jonas Solvin 19 PedersFa 15,72.

Keihäs: 1) Jaakko Hauta-aho 19 TöysVe 66,59, 2) Juho Lammi 19 GamlakarlIF 62,92. – Keihäs (700 g): 1) Hermanni Suutala 16 LapuanVi 64,31.

Naiset,

200 m (-0,7 m/s): 1) Veera Perälä 16 SeinäjSU 25,88.

800 m: 1) Emma Katajalaakso 17 KannUra 2.18,38.

3000 m: 1) Cecilia Österblad 16 VasaIS 10.42,45.

400 m aj: 1) Helmi Kortetmaa 18 KannUra 66,09.

Seiväs: 1) Alina Strömberg LarsmoIF 400, 2) (19-v. mestari) Ellinor Kronholm 19 Korsh5 360, 3) Sofie Westerlund 16 JakobstDr 350, 4) Minttu Koskiaho 15 KarijTa 330, 5) Maria Östman 16 VasaIS 330, 6) Miisa Koskiaho 13 KarijTa 320, 7) Siri Sytelä 16 AlavuU 310. – Strömberg (360-xo, 380-xo, 400-xo, 416-xxx).

Kiekko (750 g): 1) Linn Sund 15 VasaIS 43,89.

Keihäs: 1) Noora Ruuska 19 KannonkKi 44,22.

LIETO, Tarvasjoki 30.7.2016 Moukarinheiton Varsinais-Suomen mestaruuskilpailut & Tarvasjoen heittopörssi

Miehet,

Moukari: 1) Henri Liipola SomEsa 67,80, 2) Risto Kauppinen KangKi 63,57.

Naiset,

Kuula (3 kg): 1) Heidi Nevala 15 KosKa 12,97.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,93, 2) Venla Kärhä 9 LoimJa 7,91 (kaksoset).

Moukari: 1) Johanna Witka 18 SomEsa 55,62. – N19 Moukari: 1) Witka 57,40.

Moukari (3 kg): 1) (15-v. mestari) Heidi Nevala 15 KosKa 50,18, 2) (17-v. mestari) Anniina Witka 15 SomEsa 50,06.

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 11 RaisKu 33,38.

MIKKELI 30.7.2016 Ristiinan aikuisurheilukilpailut

Miehet,

100 m (-0,9 m/s): … 2) Jorma Manninen 74 MiKV 14,31. – Ikätasoitus: 10,71.

Moukari: 1) Veikko Vilén 86 MiKV 27,00. – Ikätasoitus: 62,89.

PUDASJÄRVI 30.7.2016 Pudasjärven kansalliset nuorisokilpailut

Miehet,

1000 m: 1) Antti Juvonen 13 OP 2.56,79.

1500 m: 1) Mikko Rahkola 19 PudasjU 4.04,30, 2) Aleksi Härkönen 19 PudasjU 4.05,99, 3) Juho Keränen 14 OP 4.16,43 (14-v. ka-2).

Keihäs: 1) Toni Keränen 18 LimingNM 65,91 (come-back, ed. kilp. 19.9.2015), 2) Heikki Kuurola 19 PudasjU 64,70.

Naiset,

1000 m: 1) Ronja Koskela 13 KuivasjAu 3.01,75 (13-v. ka-4).

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 18 PosPy 51,83.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 54,14.

PYHÄJOKI 30.7.2016 Yppärin Urheilijoiden heittokisat

Miehet,

Kuula (6 kg): 1) Juha Hietala 58 RaahVe 12,73. – Ikätasoitus: 17,07.

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 52 KristLä 50,09. – Ikätasoitus: 69,50.

Kiekko (1,5 kg): 1) Juha Hietala 58 RaahVe 43,24. – Ikätasoitus: 50,69.

HELSINKI, Vuosaari 31.7.2016 Saumalaakson kisat

Miehet,

100 m (0,0 m/s): 1) Jari Suikka 35 VU 11,10.

1000 m: 1) Mikael Lehtimäki 13 SibVa 2.55,98, 2) Paulus Lehtimäki 13 SibVa 3.01,39 (kaksoset).

2000 m: 1) Tero Korpi 10 KU-58 7.22,20.

Naiset,

100 m (-0,6 m/s): 1) Netta Myllynen SavRi 12,29, 2) Kamilla Nurminen HKV 12,51.

1000 m: 1) Elma Hannikainen 11 VU 3.19,68.

1500 m: 1) Henni Tofferi 30 VU 4.37,90, 2) Aino Kuljukka 17 LA 4.41,17.

200 m aj: 1) Viveka Loukola 12 RaisKu 31,25, 2) Inka Pöyry 12 HIFK 32,09. – (Loukola voitti 2. erän tuuleen 0,7 m/s ja Pöyry 1. erän 1,2 m/s).

Pituus: 1) Henna Nevala HIFK 574 (2,6 m/s).

3-loikka: 1) Teija Hannila 36 VU 11,26 (0,7 m/s), (13,70 -05).

Kuula (3 kg): 1) Andrea Österman 17 HIFK 13,09.

KOUVOLA, Kuusankoski 30.-31.7.2016 Kouvola Junior Games

1. päivä 30.7.

Miehet,

100 m (-1,4 m/s): 1) Ilari Manninen 19 JKU 11,27.

800 m: 1) Aleksi Rajaniemi 13 LA 2.10,87.

Pituus: 1) Ilari Manninen 19 JKU 690 (-0,2 m/s).

Pituus, ponnistusvyöhyke: 1) Aleksi Hilska 10 LUM 455.

Naiset,

800 m: 1) Pinja Kotinurmi 14 LA 2.17,34, 2) Moona Korkealaakso 14 LUM 2.17,64.

Kuula: 1) Riikka Purho 17 KouvU 12,16.

Kuula (3 kg): 1) Riikka Purho 17 KouvU 13,95, 2) Janette Hanski 16 KarhU 13,49.

Kiekko: 1) Sanni Salmio 18 KuusankKi 41,42, 2) Riikka Purho 17 KouvU 39,95.

Kiekko (750 g): 1) Veera Laamanen 14 HeinolIs 40,18.

2. päivä 31.7.

Miehet,

60 m aj (60 cm), 1. alkuerä (0,1 m/s): … 2) Visa Liikka 9 KuusankKi 11,30.

Naiset,

200 m (-0,1 m/s): 1) Iina Lehtimäki 19 KuusankKi 25,63.

80 m aj (76,2 cm, -0,7 m/s): 1) Jessica Kähärä 15 MiKV 11,71, 2) Tanja Kokkonen 14 LUM 12,00. – 1. alkuerä (-0,2): 1) Kokkonen 11,97. – 2. alkuerä (-0,5): 1) Kähärä 11,88.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä 15 MiKV 170.

Kuula (3 kg): 1) Annukka Saalismaa 14 OP 13,33.

ROVANIEMI, Saarenkylä 31.7.2016 Lapin leiskautukset

Miehet,

Moukari: 1) Jussi Syväniemi 31 RovanAA 52,86, 2) Petri Launonen 51 ONMKYU 45,26. – Ikätasoitus: Launonen 64,06.

Keihäs (700 g): 1) Aleksi Illikainen 17 AlatornPi 63,39 (ens. kilp. 5.6.2016).

Naiset,

100 m (-0,1 m/s): 1) Elisabet Salmela 19 VeitsilKV 12,32, 2) Matleena Kuure VeitsilKV 12,38, 3) Ainomari Kangas LapLu 12,44. – 3. alkuerä (-1,3): 1) Salmela 12,41.

200 m (0,3 m/s): 1) Elisabet Salmela 19 VeitsilKV 25,54, 2) Mette Baas 16 VeitsilKV 26,01.

Pituus: 1) Katja Kangas PohjKo 568 (0,2 m/s).

TUUSULA, Hyrylä 30.-31.7.2016 Keski-Uudenmaan Yleisurheilun kansalliset nuorisokilpailut

1. päivä 30.7.

Pojat,

300 m aj (76,2 cm): 1) Chibunna Ezeabasirim 15 HKV 40,15, 2) Akseli Salin 15 HIFK 40,58, 3) Tomi Laakso 14 TapanilErä 42,86.

Keihäs (600 g): 1) Topias Laine 15 HKV 68,24.

Tytöt,

100 m (1,0 m/s): 1) Kerttu Latvala 15 KUYU 12,57, 2) Inka Pöyry 12 HIFK 13,00.

300 m aj: 1) Kia Laisi 15 EspTa 46,55.

Kuula (3 kg): 1) Lotta Putkiranta 13 EspTa 11,91.

2. päivä 31.7.

(Satoi.)

Pojat,

300 m: 1) Mauno Havukorpi 15 VihdVi 36,74 … 3) Evangelos Spartiotis 14 EspTa 37,84.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 10 HKV 35,53.

Tytöt,

200 m (-0,7 m/s): 1) Nea Mattila 17 HIFK 25,18, 2) Elina Kujala 16 KUYU 25,67, 3) Sanni Pajasmaa 17 HIFK 25,98.

3000 m kävely: 1) Jenni Korvenpää 13 KU-58 18.16,09.

Kuula (3 kg): 1) Iina-Kaisa Mäkelä KUYU 13,73, 2) Saara Hakanen 17 KUYU 12,06 (moniottelijoita).

URJALA 31.7.2016 Varstakisat

Miehet,

1000 m: 1) Konsta Manninen 10 VehmaistU 3.15,27.

Pituus: 1) Miika Mäkinen RiihimKi 687 (2,0 m/s).

Kuula: 1) Eetu Kangas SeinäjSU 14,19.

Kiekko: … 2) Eetu Kangas SeinäjSU 40,30 (moniottelija).

Keihäs: 1) Harri Haatainen 38 LapuanVi 80,32, 2) Jami Kinnunen ÄänekU 72,32, 3) Ville Ruusu RaumU 69,50, 4) Markus Pohjonen 34 NurmijYU 69,26. – Haatainen (x, 78,43, 75,12, 77,53, 77,15, 80,32). – Ikätasoitus: Haatainen 84,88.

Naiset,

3000 m: 1) Klaara Leponiemi 18 LempKi 10.14,48.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,62, 2) Venla Kärhä 9 LoimJa 7,91 (kaksoset).

Kiekko: 1) Pinja Karhunen 18 HämTa 45,12, 2) Anni Siirola RiihimKi 40,57.

Kiekko (600 g): … 4) Pinja Kärhä 9 LoimJa 21,68.

ÄHTÄRI 31.7.2016 Eläinpuistokisat

Pojat,

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen 16 ÄhtärU 430.

Tytöt,

100 m (-2,8 m/s): 1) Viivi Lehtinen 15 VaasVa 12,68.

Pituus: … 3) Eerika Koivuniemi 12 KauhavWi 486.

 

Edellinen kotimaankatsaus 28.7.