Opekoulutus

Opekoulutus

Vinkkejä ja uusia ideoita yleisurheilun opettamiseen 

Opettajien yleisurheiluillat ovat noin 3 tunnin pituisia yleisurheilun koulutustilaisuuksia, joita järjestävät Suomen Urheiluliiton piirijärjestöt ympäri Suomen.
Tilaisuuksissa käydään läpi lasten yleisurheilulajien perusteita ydinkeskeisen oppimisen näkökulmasta ja käytännön tekemisen kautta. Virikkeitä ja vinkkejä siitä, miten yleisurheilulajeja tulisi eri-ikäisille opettaa, yleisurheiluharjoitteista ja niiksi sopivista leikeistä ja peleistä, sekä myös lasten yleisurheiluvälineistä. Tilaisuudet sopivat niin aloittelijalle kuin kokeneellekin yleisurheilun taitajalle. Kouluttajina toimivat SUL:n piirien kouluttajat.

Ajankohtaista tietoa ja vinkkejä ylesurheiluopetukseen opettaja saa liittymällä H-hetkeen: Liity mukaan. Kouluyleisurheilunmateriaaleja löydät myös H-hetki materiaalipankista: Materiaalit ja kouluyleisurheilulle pohjan rakennat helposti Voitto Onnisen lajiradoilla, jotka löydät: Voitto Onnisen lajiradat

Opettajien yleisurheiluiltoja järjestetään piireittäin ja niiden ajankohdat ja paikat ilmestyvät tälle sivulle. Piirien opekoulutusvastaavat näet alta ja voit myös tiedustella heiltä suoraan opekoulutuksista. Opekoulutus voidaan myös räätälöidä suoraan sinulle, sinun tarpeisiisi ja sinulle sopivana ajankohtana. Kysy lisää!

Etelä-Karjala
Matti Sutela, matti.sutela(at)mesta.net, p. 050 327 4203

Etelä-Pohjanmaa
23.8. klo 17-20 Lapua  (Lapuan urheilukenttä), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ti 20.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPELAPUA2019
Iida Kasari, iida.kasari(at)plu.fi, p. 040 483 9168

Etelä-Savo
Noora Sipinen, noorasipinen(at)gmail.com, p. 045 631 5121

Helsinki
Espoo: Sanna Saarman, sanna.saarman(at)esboif.fi, p. 046 6243 766
Vantaa: Olli-Pekka Mykkänen, olli.mykkanen(at)vantaansalamat.fi, p. 045 146 6711
Espoo: Mika Reijonen, mikareijonen(at)hotmail.com, p. 045 871 8668

Häme
19.8. klo 17-19.30 Tampere (Pirkkahalli), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ke 14.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi tunnus TREOPE2019
Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi,  044 257 6169

Kainuu
Tuomas Karjalainen, tuomaska(at)hotmail.com, p. 044 532 5919

Keski-Pohjanmaa
22.8. klo 18-21 Kälviä (Kälviän urheilukenttä), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ma 19.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPEKEPY2019
Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 040 740 8300, kouluttaja kouluttaja Harri Yli-Kotila  050 359 3297.

Keski-Suomi
15.8. klo 17:30-20.30 Muuramessa, Muuramen urheilukenttä (Kenttätie 11), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ma 12.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPEKESY2019
kouluttaja Jesse Jokinen 040 516 9450.

Kymenlaakso                
Jari-Petteri Partanen, jarzu_(at)hotmail.com, 044 0200716

Lahti
Matti Hannikainen, matti.hannikainen(at)lahdenahkera.fi, p. 044 257 4545

Lappi
Pertti Aula, pertti.aula(at)ulapland.fi, 050 372 9001

Länsi-Pohja
Elli-Tarja Hallikainen, ellitarja52(at)gmail.com, 040 039 5894

Pohjois-Karjala
Kimmo Hyppönen, kimmo.hypponen(at)jns.fi, p. 050 436 7839

Pohjois-Pohjanmaa
28.8.2019 (keskiviikko) klo 15-17.30 Oulu Raatin Stadion (lisäalue)
ilmoittautumiset maanataihin 26.8.2019 mennessä Heikki Auralle, haura76(at)gmail.com
Lisätietoja:
piirikouluttaja Heikki Aura (sähköposti yllä), 050 523 5312
aluepäällikkö Yrjö Kelhä, yrjo.kelha(at)sul.fi, 040 588 3894

Pohjois-Savo
Ilpo Koponen, ilpo.koponen(at)sul.fi, p. 050 414 5085

Satakunta
21.8. klo 17-19.30 Pori (Stadion), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ke 14.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi tunnus PORIOPE2019
Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi,  044 257 6169
Elina Kärki, elina(at)kuntokarki.fi, p. 044 022 6677

Uusimaa
Ani Viherlinna, ani.viherlinna(at)uudy.fi, p. 041 434 9215

Varsinais-Suomi
Juha Oksanen, varsy.toimisto(at)gmail.com, p. 040 571 4836

Österbottens ID
Johan Nordmyr, johan(at)yourcoach.fi, p. 050 340 8398

Tervetuloa mukaan!