Mico Lampinen voitti Espoonlahden heittokisoissa miesten kiekonheiton ennätyksellään ja kauden kotimaisella kärkituloksella 58,81. Vantaalaisen Kenttäurheilijat-58:n 19-vuotias Lampinen pidensi ennätystään 1,26 metriä.
Toiseksi sinkautti Pudasjärven Urheilijoiden Antti Pränni tuloksella 55,74 ja kolmanneksi kiekkorinkiin usean välivuoden jälkeen palannut Espoon Tapioiden Oskari Perälampi tuloksella 55,60.
Kilpailu heitettiin navakassa kahdeksan metriä sekunnissa puhaltaneessa tuulessa, joka oli enimmäkseen kiekonheitolle suotuisasti vastainen. Puuskissa tuulen voimakkuus oli ajoittain jopa 15 metriä sekunnissa.
Lampinen sinkautti voittotuloksen viidennellä eli toiseksi viimeisellä kierroksella. Hänen toiseksi pisin heittonsa kantoi 56 metriä. Kaksi ensimmäistä kierrosta Lampinen lämmitteli huppari päällä 55 metrin tuloksilla.
Lampinen oli enimmäkseen tyytyväinen tulokseensa, mutta parantamiseen varaa jäi:
– Lähdin hakemaan 60 metrin tulosta, mutta ennätys on aina ennätys. Tuuliolosuhteet olivat yleisesti hyvät, mutta tuntui siltä, että minun vuorollani tuuli aina tyyntyi. Tänään heitot loppuivat kesken, Lampinen hymyili.
Lampinen kilpailee seuraavan kerran tiistaina 10.6. Turussa Tilastopajacupissa.
– Siellä on tarkoitus puhkaista 60 metriä. Pystyin heittämään 60 metriä ilman tuulten apua, Lampinen sanoi.
Perälampi teki come-backin
Oskari Perälampi voitti miesten kiekonheiton Suomen mestaruuden vuonna 2019 ja saavutti SM-hopeaa vuonna 2020. Hän heitti Kalevan kisoissa vielä vuonna 2021, mutta jäi silloin ilman tulosta. Sen jälkeen Perälampi piti taukoa kolme kautta ja palasi kilpailuihin viime lokakuussa Espoonlahdessa.
Lauantaina Perälampi sijoittui Lampisen ja Prännin jälkeen kolmanneksi ja on nyt kotimaan vuositilastossa neljäntenä. Hän oli tyytyväinen parhaaseen tulokseensa 55,60 sekä heittojensa tasaisuuteen.
– Olen innostunut harjoittelemaan Espoon Kalevan kisoihin. Tulokset olivat tänään hyviä muutaman välivuoden jälkeen, Perälampi iloitsi.
Perälampi lopetti edellisen uransa, kun valmistui tradenomiksi.
– Menin töihin eikä kilpaurheilu oikein enää kiinnostanut. Nyt on taas kiva käydä treenaamassa työpäivien jälkeen. Harjoittelen vähän vähemmän kuin ennen, mutta harjoittelun laatu on nyt parempaa kuin aikaisemmin, 28-vuotias Perälampi kertoi.
Perälammen ennätys on viiden vuoden takainen 58,07.
Kilpailun neljäs oli Piikkiön Kehityksen Juho Suominen tuloksella 54,52.
Leveelahtikin paransi kauden kärkitulosta
Naisten kiekonheiton Espoonlahdessa voitti Virtain Urheiijain Helena Leveelahti kauden kotimaisella kärkituloksella 56,35. Leveelahti hätyytteli jopa ennätystään 57,09. Sen hän sinkautti neljä vuotta sitten saavuttaessaan hopeamitalin alle 23-vuotiaiden EM-kilpailuissa.
– Tänään heitot olivat kohtuullisia suorituksia, mutta eivät mitään maata mullistavia. Heitot eivät oikein olleet teknisesti hyviä. Heiton loppuosa ei osunut kohdalleen. Kiekko lensi kovassa tuulessa tarpeeksi matalalla vain pisimmässä heitossa. Kilon kiekko on niin kevyt, että asennon kanssa pitää olla tarkkana, Leveelahti sanoi.
Leveelahtea on valmentanut viime syksystä lähtien Jorma Haaranen. Aikaisemmin häntä ovat valmentaneet oma äiti Tiina Leveelahti ja Anssi Mäkinen.
– Heiton alku on laitettu uusiksi ja lopussa jalanvaihtoa pyritään tehostamaan, Leveelahti kertoi.
Leveelahden tavoitteena on heittää yli 60 metriä.
– Siihen rahkeeni varmasti riittävät. Olen viime aikoina heittänyt harjoituksissa pidemmälle kuin kilpailuissa. Se lupaa hyvää, sillä aikaisemmin en ole ollut kovinkaan hyvä treeniheittäjä, Leveelahti sanoi.
Toiseksi sijoittui Janakkalan Janan Sanni Kuparinen ennätyksellään 54,33 ja kolmanneksi Pudasjärven Urheilijoiden Enni Aula ennätystään sivuavalla tuloksella 51,19.
Carmen Welling Turun Urheiluliitosta puhkaisi ensi kerran 50 metrin rajan. Hänen uusi ennätyksensä kirjataan 50,91.
(Jyrki Repola.)
ESPOO, Koulumäki 7.6.2025 Espoonlahden heittokilpailut
Miehet,
Kiekko: 1) Mico Lampinen KU-58 58,81 (kkk & 22-v. ka-8 & 20-v. ka-4 & 19-v. ka-2), 2) Antti Pränni PudasjU 55,74, 3) Oskari Perälampi EspTa 55,60, 4) Juho Suominen PiikKe 54,52.
Naiset,
Kiekko: 1) Helena Leveelahti VirtainU 56,35 (kkk), 2) Sanni Kuparinen JanJa 54,33, 3) Enni Aula PudasjU 51,19, 4) Carmen Welling TuUL 50,91, 5) Iiris Veijola HämTa 49,09, 6) Aino Ikäheimo EspTa 48,54, 7) Roosa Naula TuUL 47,59, 8) Pinja Naula TuUL 47,52.