Pohjoismaiden yleisurheilijat kohtaavat hallimaaottelussa Ruotsin Karlstadissa sunnuntaina (1.2.). Nordenkampenissa kamppaillaan Pohjoismaiden mestaruuksista, ja joukkueiden ottelussa ottavat yhteen Ruotsi, Suomi, Norja sekä Tanskan ja Islannin yhdistelmäjoukkue. Viime vuonna Espoossa Ruotsi oli paras niin miehissä kuin naisissa.
Lähtölistojen perusteella luvassa on varsin tasaisia kilpailuja suurimmassa osassa lajeista, vaikka Ruotsi onkin ennakkosuosikki. Mukana on kaikki lajit yhteenlaskettuna paljon EM-tason urheilijoita.
– Hallikausi on aina varsin lyhyt ja kilpailumahdollisuuksia on rajallisesti, joten tämä kilpailu on tärkeä paikka tuloksenteon kannalta myös suomalaisurheilijoille. Uusi Eva Lisa Holtz -areena tarjoaa erinomaisen hyvät suorituspaikat ja vastus muilta pohjoismailta on juuri sopivaa, kertoo Suomen joukkueenjohtaja Tuomo Salonen.
– Tärkeintä tänä viikonloppuna on onnistuneet suoritukset ja sen myötä omien ennätysten rikkominen ja lajivoittojen napsiminen, Salonen jatkaa.
Alatupa himoitsee SE–aikaa
Neljännesmaileri Konsta Alatupa (artikkelikuva) tähtää tosissaan halli-SE:n 47,09 rikkomiseen. Nyt se on Jussi Heikkilän nimissä vuodelta 2008. Talven ensimmäisessä kisassaan Kuortaneella pari viikkoa sitten Alatupa lämmitteli aikaan 47,27.
– Kyllä minun pitäisi mennä sinne alle neljäseiskaan. Eikä pitäisi tarvita hirveän hyvää onnistumistakaan, perusjuoksulla, Alatupa lupaa.
Katteeksi lupauksille Alatupa mainitsi onnistuneet valmistavat harjoitukset, ja myös syksyn pitkä leiri Etelä-Afrikassa onnistui hyvin. Kisapaikalle Karlstadiin juoksija matkusti jo päivää muuta joukkuetta aikaisemmin perjantaina, jotta jalat saavat lepoa. Ne kun tahtovat Alatuvalla kipeytyä selän kanssa lentokoneessa istumisesta.
Kiriapuakin SE-jahtiin on tarjolla, sillä osallistujajoukon tämän kauden tilastokärki on Norjan Andreas Grimerud ajalla 47,02.

Rinne toivoo hyvää vauhtia
Joonas Rinne on miesten joukkueen kapteeni. Samaa virkaa naisten joukkueessa hoitaa pikajuoksija Emma Tainio. PM-halli on Rinteelle talven ensimmäinen kisastartti. Alkutalven hän vietti neljän viikon leirillä Etelä-Afrikassa.
– Oli onnistunut neljä viikkoa, jäi eheämpi ja parempi fiilis kuin vuosi sitten samalta leiriltä, vaikka sekin tuntui silloin hyvältä, Rinne kommentoi.
Leirillään maileri kertoi keskittyneensä avaintreeneihin ja ottaneensa muut harjoitukset rennommin ilman limiitille menoa. Karlstadissa kestävyysmatkoille on luvassa vetoapua jäniksiltä, ja sitä Rinne toivoo hyödynnettävän.
– Lähtölista näyttää siltä, että toivoisin sieltä löytyvän halukkuutta juosta kovaa. Toivon alle 3.40:n vauhtia, mutta ensimmäinen kisa on aina arvoitus. Treenit viittaavat kuitenkin siihen, että pitäisi pystyä jo hyvään vauhtiin, Rinne kertoo.

Oliver Asikainen on tyytyväinen, että PM-halleissa on kestävyysjuoksumatkoilla ”jänikset” mukana.
– Tykkään ajatuksesta. Se varmistaa, että juostaan kovaa, eikä sellaista taktista, hidasta kisaa, Asikainen sanoo.
Asepalvelustaan suorittava Asikaisen kertoo tulevansa hyvässä vireessä PM-mittelöön.
– Tavoitteena on juosta vahva kisa ja sijoittua hyvin. Mieluiten voittaa, ja tehdä mahdollisesti ennätys.

Moukarimies Liipola painonheitossa
PM–ottelun ohjelmassa on myös painonheitto (15,88 kg), joka on Suomessa suurelle yleisölle vielä varsin tuntematon hallilaji. Moukarinheittäjä Henri Liipolalle se on tutumpi, vaikka mies ei sitä varsinaisesti harjoittelekaan. SE-lukemat 22,81 ovat hänen nimissään.
– Hyvä fiilis, mutta sokkona tulen kisaan, kun painonheittoa olen tehnyt vain pressuun. Väline ei tunnu painavan käsissä, Liipola vihjaa kunnostaan.
Osallistujalistalla kovimman ennätyksen 23,52 omistaa Ruotsin Ragnar Carlsson, ja niille lukemille tähtää myös Liipola.

Pulli odottelee vireensä nousua – Aalto täydessä iskussa
Pituushyppääjä Kristian Pulli avasi hallikautensa reilu viikko sitten Tampereella tuloksella 782.
– Se oli varmaan paras hallikauden avaus minulle. Jatketaan täällä positiivisesti ylöspäin siitä, mihin jäin Tampereella, Pulli kertoo.
Hyppääjä on palautellut ja herkistellyt alkutalven leirityksen jälkeen.
– Kroppa tuntuu hyvältä, ei mitään ongelmia. Toivotaan että huomenna kulkee.
Kilpailukauden Tampereella tuloksella 636 ja tasaisella sarjalla avannut Taika Koilahti puolustaa Karlstadissa mestaruutta.
– Kiva tulla tänne kisaamaan ja saada kansainvälistä vastusta hallikauden alkuun, ja kun viime vuonna voitin pohjoismainen mestaruuden hallissa, niin onhan se kiva päästä puolustamaan mestaruutta, Koilahti sanoo.
– Tampereelle tuli hyviä hyppyjä ja niistä on hyvä jatkaa.
Aalto: Olen täydessä iskussa ja kunto kohdillaan
Eljas Aalto lupaa 200 metrillä kovaa vauhtia, vaikka talven kaksi ensimmäistä kilpailua sujuivat epäonnisesti.
– Ensimmäisessä kisassa (21,45) oli tehotreenien tukkoisuutta, toisessa sairastuminen ruokamyrkytyksen takia. Mutta huomenna olen täydessä iskussa ja kunto kohdillaan, Aalto kertoo.
Pikakiitäjä oli alkutalven vuoristoleirillä ja tyytyväinen leirin antiin.
– Reaktiivisuus ja kimmoisuus paranivat selkeästi. Nyt odotan, että se alkaa näkyä myös suorituksissa.
Nordenkampen kisasivut:
https://www.friidrott.se/landskamper/nordenkampen/
Osallistujalistat:
https://www.friidrott.se/landskamper/nordenkampen/
Tulokset:
https://www.friidrott.se/landskamper/nordenkampen/resultat/
TV-lähetys:

