Määttänen toipuu sydänlihaksen tulehduksestaan – ”Uskon, että tästä tulee vielä hyvä”

Eveliina Määttäsen hyvin alkanut harjoituskausi tyssäsi heti alkuunsa sydänlihaksen tulehdukseen, mutta juoksija katsoo optimistisena tulevaisuuteen.

Määttänen kirjoitti taannoin Instagram-tilillään, että terveystarkastuksen yhteydessä otetussa sydämen EKG:ssä löytyi yllättäen pieni muutos aikaisempaan. Sydänlihastulehdus, myokardiitti, laittoi urheilijan pakkolepoon.

– Uutinen pysäytti minut. On yllättävää, miten jokin noin vakava voi hiipiä kehoon niin hiljaa, lähes huomaamatta, Määttänen kertoi.

Kuukauden harjoittelutauko on nyt takana. Tänä aikana kaikki sykettä nostava harjoittelu on ollut pannassa

– Joogaa ja pilatesta olen tehnyt, samoin kevyttä voimaharjoittelua, mutta sitäkin sykemittarin kanssa, Määttänen kertoo.

– Tänään (25.11.) sain kuitenkin kardiologiltani luvan aloittaa tunnustelevan juoksun. Joulukuussa menen rasitustestiin, jonka tulokset ratkaisevat sitten jatkon.

 

Rutiinitarkastus paljasti tulehduksen

Sydänlihaksen tulehdus tuli ilmi yllättäen, kun EKG-filmissä löytyi pieni muutos aikaisempaan. Määttäsellä oli myös tallessa aikaisempia sydänfilmejä, joihin voitiin tehdä vertailuja.

– Halusin tehdä syksyllä itselleni perusteellisen terveystarkastuksen, jotta saan luottoa kehoni terveyteen heikosti menneen kesän jälkeen. Kaikkea mahdollista tutkittiin, myös sydämestä kertova sydänfilmi, joka toi ilmi tulehduksen. Mitään tuntemuksia sydämessäni ei ole ollut, Määttänen kertoo yllättävästä tilanteestaan.

Määttänen konsultoi lääkäreitä jo alkukesällä, kun juoksemisessa oli vaikeuksia kevään vuoristoleirin jälkeen. Harjoittelu kyllä sujui, mutta viimeinen vaihde puuttui, ja se söi loppukiriä ja parasta tuloskuntoa.

– Silloin löytyi virus keuhkoista, ja olimme tyytyväisiä, että oireille löytyi selitys. Sydäntä ei tutkittu, en tiedä olisiko se kertonut jo silloin jotain.

Syksyllä Määttänen ehti harjoitella jo kolmisen viikkoa, hieman jo tehojakin tunnustellen, ennen kuin tieto sydämen ongelmasta tuli esille.

– Olen optimisti. Uskon, että tästä tulee vielä hyvä. Mutta varman päälle on edettävä, eikä mitään riskiä kannata ottaa, juoksija kertoo luottavaisena.

– Haluan kuitenkin muistuttaa kaikkia urheilijoita ja aktiivisia ihmisiä siitä, että sairastelun jälkeen on tärkeää odottaa tarpeeksi pitkään, ennen kuin jatkaa taas treenaamista, Määttänen kirjoitti Instagramissa.