Yleisurheilun Motonet GP kilpaillaan ensi kesänä viidellä paikkakunnalla. Kisasarjan kilpailut järjestetään Lahdessa (10.6.), Kuortaneella (20.6.), Joensuussa (8.7.), Tampereella (12.7.) ja Espoossa (19.8.). Motonet jatkaa sarjan nimikkokumppanina jo yhdeksättä vuotta.
Yleisurheilun Motonet GP muodostaa kesällä kotimaisten yleisurheilukilpailujen rungon yhdessä Paavo Nurmi Gamesin, Kalevan kisojen ja Ruotsi-ottelun kanssa.
– Kun ensi kesänä kaikki yleisurheilun Motonet GP:n kilpailut ovat Kansainvälisen yleisurheiluliiton (WA) pronssitasoa, tarjoavat ne suomalaisurheilijoille oivan mahdollisuuden tasokkaisiin kansainvälisiin kilpailuihin – ja samalla myös rankingpisteiden kartuttamiseen kotimaassa, sanoo Suomen Urheiluliiton (SUL) huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen.
Ensi kesänä eurooppalainen yleisurheilukausi huipentuu elokuussa Birminghamin EM-kilpailuun. Rankingpisteiden keruu EM-kisojen urheilijavalintaan päättyy 26. heinäkuuta.
– Espoon Motonet GP -kilpailulla on EM-kisojen jälkeen hieno paikka heti arvokilpailuiden jatkona. Kilpailulla on luonnollisesti myös roolia, kun rakennetaan joukkuetta syksyn Ruotsi-otteluun, joka käydään Helsingissä elokuun viimeisenä viikonloppuna, Salonen sanoo.
Tapahtumakonseptin uudistus jatkuu
Motonet GP-sarjan järjestelyistä vastaavat Suomen Urheiluliitto ja kisapaikkakuntien seurat Lahden Ahkera, Kuortaneen Kunto, Joensuun Kataja, Tampereen Pyrintö ja Espoon Tapiot.
– Yhdessä seurojen ja kisat televisioivan Ylen kanssa kisojen tapahtumakonseptia uudistettiin tälle vuodelle. Työ jatkuu saatujen kokemusten pohjalta myös tulevalla kaudella, sanoo kisasarjasta vastaava Track & Field Finland Oy:n toimitusjohtaja Jari Töykkä.
– Me haluamme tarjota sekä TV-katsojille että yleisölle paikan päällä entistä viihdyttävämmän, hyvin rytmitetyn ja tiiviin urheilutapahtumaelämyksen.
Lisätiedot:
Jari Töykkä
Toimitusjohtaja
Track & Field Finland Oy
040 553 3996