Paavo Nurmen kisojen miesten kiekonheittokilpailussa nähtiin historiallinen kilpailu, kun kolme parasta ylitti 70 metriä. Tämä on ensimmäinen kerta, kun kolme miestä on samassa stadionkilpailussa ylittänyt 70 metriä.
Tämän vuoden huhtikuussa Oklahomassa sijaitsevalla Ramonan peltokentällä heitettiin poikkeuksellisissa tuuliolosuhteissa usean miehen voimin yli 70 metriä. Mutta stadionkilpailuissa samaan ei ennen Paavo Nurmen kisoja ole koskaan aiemmin täysi kolmikko yltänyt.
Turussa oli mukana koko maailman kärki lukuun ottamatta Liettuan ME-miestä (75,56) Mykolas Aleknaa.
Voittoon heitti Slovenian Kristjan Ceh tuloksella 70,61, kakkoseksi Australian Matt Denny, 70,52, ja kolmanneksi Ruotsin Suomi-poika Daniel Ståhl, 70,19. Neljäs oli viime kesän olympiavoittaja Roje Stona, Jamaika, 66,84.
– Sanoin jo eilen, että ylitän 70 metriä, ja tein sen. Olen tyytyväinen, Ståhl kertoi selvällä suomen kielellä.
– Totta kai halusin myös voittaa, mutta tämä oli historiallinen kisa, kun kolme miestä ylitti 70 metriä samalla kertaa.
Ståhl heitti sunnuntaina Tukholmassa 69-metrisen. Oliko nyt väsymystä?
– Ei yhtään, saan tästä Turun kisasta aina niin paljon energiaa.
Ruotsalainen olympiavoittaja ja kaksinkertainen maailmanmestari on innokas kilpailija, sillä jo huomenna hän heittää Kaunasissa Liettuassa ja lauantaina Virossa.
Ståhlin sukujuuret ovat Turussa isoäidin kautta. Oliko tuttuja katsomossa?
– Koko Turun kaupunki, suomalaiset, äiti, isä. Mummi ei päässyt tällä kertaa paikalle, Ståhl luetteli huumori silmäkulmassaan.
Juniori Lampinen nautti huippumiesten seurasta
Suomen nuori Nico Lampinen sai nauttia maailman kärkimiesten seurasta. Hänen oma tuloksensa oli 57,95, jolla hän jäi vajaan metrin ennätyksestään.
– Mahtava harjoitus tulevaisuutta ajatellen. Huippuja oli ympärillä, mutta keskityin omaan kisaani. Yritin joka heitolla parantaa, Lampinen kertoi.
Ja siinä hän onnistuikin, sillä paras tulos syntyi viimeisellä kierroksella.
– Vähän oli teknisiä vaikeuksia. Tämä uusi rinki oli nopeampi kuin mihin olen tottunut, joten oli vähän hakemista. Vasta viimeisillä heitoilla aloin saamaan tekniikasta kiinni, Lampinen kertoi.
Nuorukaisen ura jatkuu syksyllä Yhdysvalloissa, kun hän aloittaa opiskelut Etelä-Kalifornian yliopistossa (USC) Los Angelesissa.
Monosen vauhti kiihtyy
Naisten 3000 metrin esteiden voittoon juoksi varsin ylivoimaisesti Tunisian Marwa Bouzayani ajalla 9.19,46. Seuraavan ryhmän paras oli Australian Cara Feain-Ryan, 9.24,78, ja Mononen roikkui siinä vauhdissa kuudenneksi ajalla 9.29,52.
Se on Monosen kauden kärki ja kaikkien aikojen neljänneksi paras suomalaisen juoksema aika. Paremmin ovat juosseet Mononen itse Pariisin olympiakisoissa ja Rooman EM-kilpailuissa sekä Sandra Eriksson vuonna 2014 Glasgow´n Timanttiliigan osakilpailussa. Monosen ennätys on viime kesältä 9.22,77.
– Tänään oli tosi sopiva letka ja vauhti juosta. Oli helppo seurata joukon mukana, Mononen kertoi kilpailustaan.
– Etsin vielä kuitenkin huippupiikkiä, että saisin puristettua vauhtia loppua kohti. Matkavauhti oli nyt helppoa, ja esteiden ylitykset onnistuivat hyvin.
Esteiden luvustaan ja tekniikastaan Mononen totesi, että nuoruuden monipuolinen tausta, jossa oli mukana myös pikajuoksua ja aitomista, auttaa nyt estejuoksussakin.
Miesten 5000 metrillä huippuvauhtia
Miesten 5000 metrillä oli kova kärki: John Heymans, Belgia, 13.03,87, Khairi Bejiga, Etiopia, 13.06,53, ja kolmantena Eritrean Saymon Tesfagiorgis, 13.07,14. Alle 13.20:n paineli yhdeksän juoksijaa, viimeisenä Norjan Henrik Ingebrigtsen 13,19,56.
Turun oma poika Mustafe Muuselle huippuvauhti oli vielä liikaa, ja hän joutui keskeyttämään pian 3000 metrin juoksun jälkeen. Siinä kohtaa hänen väliaikansa oli 8.02, eli noin 13.25:n vauhtia.
Eemil Helander juoksi tasaisella vedolla kotimaisen kärkiajan 13.44,29.
Valmentaja Janne Ukonmaanaho katseli suojattinsa menoa tarkkaan kentän laidalta.
– Hieman erilaisessa kisassa Eemilin tulos olisi voinut olla 13.35:n paikkeilla, sillä nyt hän joutui aloittamaan liian kovalla vauhdilla ja joutui juoksemaan loppumatkan yksin.
Tuuri ja Junnila hiovat hyppyvirettään
Naisten korkeuspaikalla emännöi britti Morgan Lake tuloksella 191. Samaan korkeuteen pääsi myös kakkoseksi sijoittunut Jamaikan Lamara Distin. Heta Tuuri ja Ella Junnila olivat tuloksella 184 sijoilla kuusi ja seitsemän.
– Nopeutta on tullut lisää, mutta loppu odottaa vielä tekijäänsä. Kaksi viimeistä askelta vaatii vielä hiomista, että pääsen hyvään asentoon ja ettei takakaari mene läpi, Tuuri analysoi hyppykuntoaan.
Junnilalle PNG on tuonut yleensä hyvää tulosta vuosien mittaan, entä nyt?
– Tuloksellisesti ei ollut hyvää, mutta kilpailu oli sitäkin opettavaisempi, Junnila kertoi.
– Olen yrittänyt koko kevään kasailla palasia yhteen urheilussa ja hyppäämisessä, ja taas meni hiukan eteenpäin. Tähtäimessä on saada syksyyn ja MM-kisoihin kaikki natsaamaan.
Junnila tunsi, että hänen parhaat hyppynsä olivat Turussa jo tosi hyviä.
– Kaikki asiat ovat jo siellä, joten sen puolesta en ole huolissani. Fysiikka on kunnossa ja jalka tosi kova, nyt vaan toistoja paljon.
Kemppiselle kauden nopein satanen
Lotta Kemppinen kiiti 100 metrin finaalissa kauden parhaansa 11,39. Alkuerän 11,31 osui myötätuuleen. Finaalin nopein oli Uuden-Seelannin Zoe Hobbs ajalla 11,07.
– Ihan ei vielä irtoa juoksu toivotulla tavalla. En aivan pääse haluamaani juoksuasentoon, jonka takia juoksu ei vielä tule loppuun asti. Mutta se on helpompi korjata kuin lähtöpää, Kemppinen kertoi toiveikkaana.
Rinne kaipasi parempaa päivää 1500 metrille
Tasokkaalla 1500 metrillä Joonas Rinteen vauhti 3.37,53 riitti kymmenteen sijaan. Kärjessä viiletti Etiopian Ermiyas Girma ajalla 3.33,49.
– Kohtuu juoksu, mutta tänään ei lähdetty hakemaan mitään kohtuujuoksua, vaan ennätystä. Olen pettynyt, ettei tullut sitä mitä hain, Rinne totesi.
Viime vuonna hän onnistui ennätyshaaveissaan, kun hän teki SE-lukemat 3.35,20.
– Yleensä tonnivitosella tuntee toisella kierroksella, millainen päivä on, ja nyt tuntui siltä, ettei ole aivan huippupäivä.
– Taktiikka onnistui, alussa säästellen ja lopussa viimeinen 700 metriä aktiivinen. Sen puolesta olisi tullut hyvää hedelmää, jos olisi vain se viimeinen kova vaihde löytynyt, Saarijärven Pullistuksen maileri manasi.
Neziri palaa huippuaikoihinsa
Naisten 100 metrin aitojen nopein oli odotetusti Sveitsin Ditaji Kambundji ajalla 12,66. Nooralotta Neziri ja Reetta Hurske juoksivat finaalissa kauden parhaansa ajoin 12,89 ja 12,92.
– 12,8 alkava tuntuu hyvältä, mutta pehmeä juoksu oli. Alkuerä oli parempi, Neziri kommentoi.
– Juoksussa tulee vielä siinä keskellä sellainen kuollut vaihe. Alku menee hyvin ja loppukin, kommentoi puolestaan Hurske.
Alkuerissä nähtiin runsaasti suomalaisia. Sieltä poimitaan ajat: Neziri 12,93, Hurske 12,95, Lotta Harala 13,05, Vilma Mäki 13,07, Saga Vanninen 13,51, Anni Siirtola 13,73 ja Siiri Siirtola 13,77.
Kuusiniemelle kauden kärki
Myös miesten pika-aidoissa nähtiin kauden parasta suomalaisvauhtia, kun Santeri Kuusiniemi aitoi seitsemänneksi ajalla 13,61. Jo alkuerissä hän veti hyvin 13,65.
Voittoon juoksi Yhdysvaltain Dylan Beard aitoi ajan 13,16 ja otti finaalissa selvän voiton.
Myös Ilari Manninen juoksi alkuerässään hyvin, 13,89, mutta finaali jäi haaveeksi. Elmo Lakan vauhti riitti tällä kertaa 14,09:ään.
– Olen vaihtanut alkusileän seitsemään askeleeseen, ja se on aiheuttanut pientä stressiä, kuinka lähtee toimimaan. Askelta joutuu venyttämään ja voimantuottoaika on erilainen, Kuusiniemi selvitti.
Keihään voitto Keniaan, Keräsen kroppa vielä kohmeessa
Keihäspaikalla isännöi Kenian Julius Yego voittotuloksella 83,08 ennen Puolan Cyprian Mrzyglódia, joka kiskaisi 82,90. Suomalaisvärejä piti yllä Toni Keränen, jonka 81,96-siivu toi kolmannen sijan.
– Keskinkertainen kisa, kroppa on vielä syvässä kohmeessa, Keränen totesi ykskantaan.
– En saa heittoon osumaan kaikkia asioita kohdalleen. Kun yhden hyvän heiton saisi, niin se voisi olla kaukana, mutta se ei meinaa ihan helposti tulla. Mutta ei ihme, sillä treenikuormaa on vielä kropassa, Sitä pitää nyt ruveta sulattelemaan.
Eemil Porvarin keihäs lensi tulokseen 78,34, ja Topias Laineen heitto kantoi 77,33:een.
Pulli: En saanut hyppyä nousemaan
Mattia Furlani oli odotettu pituuspaikan valtias tuloksella 811. Muita yli kahdeksan metrin hyppyjä hänelle kertyi vain yksi. Kakkoseksi hyppäsi Australian Liam Adcock, 805, ja kolmanneksi Jamaikan Tajay Gayle, 797.
Kristian Pulli leiskautti viidenneksi tuloksella 781, Kasperi Vehmaa oli kuudes, 775, ja Kalle Salminen seitsemäs, 769.
– Keskivertoa hyppäämistä. Ei saanut sellaista hyvää hyppyä aikaiseksi. Rata oli nopea ja kova myötätuuli. En saanut hyppyä ihan nousemaan, Pulli sanoi.
Naisten seipäässä Belgian ennätys
Belgian Elien Vekemans teki naisten seipäässä maansa ennätyksen 461, joka riitti myös kilpailun voittoon. Samaan korkeuteen pääsi myös Uuden-Seelannin Imogen Ayris. Samasta maasta löytyi myös kisan kolmonen, kun Olivia McTaggart hyppäsi 451.
Suomen Saga Andersson pääsi tulokseen 426 ja oli kisan yhdeksäs.
Glave satasen nopein ajalla 10,08
TURKU 17.6.2025 Paavo Nurmen kisat
Miehet,
100 m (1,0 m/s): 1) Romell Glave GBR 10,08, 2) Jerome Blake CAN 10,09, 3) Benjamin Azamati GHA 10,10, 4) Simon Hansen DEN 10,17, 5) Benji Richardson RSA 10,18, 6) Andre De Grasse CAN 10,23, 7) Kyree King USA 10,33, 8) Lamont Marcell Jacobs ITA 10,44.
100 m, luokka 20 (-0,9 m/s): 1) Dany Richnau TuSKU 13,66 (kkk).
100 m, luokka 37 (-0,9 m/s): 1) Eetu Kuisma TuSKU 13,93 (kkk).
100 m, luokka 38 (-0,9 m/s): 1) Antti Hovi TuSKU 13,16 (kkk), 2) Eevert Haakana TuSKU 13,44.
100 m, luokka 46 (-0,9 m/s): 1) Jan-Mattias Asp VasaIS 12,00 (kkk).
100 m kelaus, luokka 34 (-0,2 m/s): 1) Henry Manni LUU 15,59.
100 m kelaus, luokka 54 (-0,2 m/s): 1) Esa-Pekka Mattila EspTa 14,41, 2) Tuomo Himanka OulTa 15,23, 3) Niko Ristiranta KuusankKi 15,55.
400 m kelaus, luokka 34: 1) Henry Manni LUU 51,17.
400 m kelaus, luokka 54: 1) Esa-Pekka Mattila EspTa 51,60, 2) Tuomo Himanka OulTa 52,59, 3) Niko Ristiranta KuusankKi 55,25.
1500 m: 1) Ermiyas Girma ETH 3.33,49, 2) Narve Gilje Nordås NOR 3.33,83, 3) Brian Komen KEN 3.34,06, 4) Cathal Doyle IRL 3.35,00, 5) Tshepo Tshite RSA 3.35,22, 6) Romain Mornet FRA 3.35,85, 7) Filip Sasínek CZE 3.35,99, 8) Adrián Ben ESP 3.36,12, 9) Andrew Coscoran IRL 3.36,72, 10) Joonas Rinne SaarijPu 3.37,53, 11) Noah Baltus NED 3.37,76, 12) Charles Philibert-Thiboutot CAN 3.38,17, 13) Thomas Keen GBR 3.38,84, Žan Rudolf SLO keskeytti.
5000 m: 1) John Heymans BEL 13.03,87, 2) Khairi Bejiga ETH 13.06,53, 3) Saymon Tesfagiorgis ERI 13.07,14, 4) Santiago Catrofe URU 13.08,76, 5) Jonas Raess SUI 13.14,78, 6) Florian Bremm GER 13.15,49, 7) Thomas Fafard CAN 13.18,74, 8) Miguel Moreira POR 13.18,97, 9) Henrik Ingebrigtsen NOR 13.19,56, 10) Maximilian Thorwirth GER 13.22,34, 11) James West GBR 13.27,37, 12) Rory Leonard GBR 13.30,29, 13) Fabien Palcau FRA 13.38,92, 14) Eemil Helander JKU 13.44,29 (kkk), 15) Sam Gilman USA 13.53,32, Adam Czerwinski POL & Mustafe Muuse TuUL & Duarte Gomes POR & Urgessa Negassa Kitesa ETH keskeyttivät.
110 m aj (-0,1 m/s): 1) Dylan Beard USA 13,16, 2) Jakub Szymanski POL 13,35, 3) Eduardo Rodrigues BRA 13,47, 4) Job Geerds NED 13,50, 5) Eric Edwards Jr. USA 13,59, 6) Manuel Mordi GER 13,59, 7) Santeri Kuusiniemi JKU 13,65, 8) Aurel Manga FRA 14,18.
3000 m ej: 1) Frederik Ruppert GER 8.10,39, 2) Karl Bebendorf GER 8.11,52, 3) Salaheddine Ben Yazide MAR 8.14,05, 4) Ruben Querinjean LUX 8.14,33, 5) Jean-Simon Desgagnés CAN 8.14,40, 6) Jacob Boutera NOR 8.16,09, 7) Geordie Beamish NZL 8.17,77, 8) Mohammed Tindoufti MAR 8.21,01, 9) Ben Buckingham AUS 8.24,70, 10) Zak Seddon GBR 8.25,39, 11) Wilberforce Kones KEN 8.34,20, 12) Eero Heinonen TuUL 9.03,25, Nahuel Carabaña AND & Wesley Langat KEN keskeyttivät.
Pituus: 1) Mattia Furlani ITA 811, 2) Liam Adcock AUS 805, 3) Tajay Gayle JAM 797, 4) Thobias Montler SWE 792, 5) Kristian Pulli OP 781, 6) Kasperi Vehmaa LUM 775, 7) Kalle Salminen JoKa 769, 8) Daníel Ingi Egilsson ISL 757.
Kiekko: 1) Kristjan Ceh SLO 70,61, 2) Matt Denny AUS 70,52, 3) Daniel Ståhl SWE 70,19, 4) Roje Stona JAM 66,84, 5) Clemens Prüfer GER 65,50, 6) Lukas Weißhaidinger AUT 64,71, 7) Lawrence Okoye GBR 64,64, 8) Mico Lampinen KU-58 57,95.
Keihäs: 1) Julius Yego KEN 83,08, 2) Cyprian Mrzyglód POL 82,90, 3) Toni Keränen LimingNM 81,96 (kkk), 4) Keshorn Walcott TTO 81,91, 5) Eemil Porvari HartVo 78,34, 6) Topias Laine HKV 77,33, 7) Genki Dean JPN 76,55, 8) Marcin Krukowski POL 75,63, 9) Gatis Cakšs LAT 71,61.
Alkuerät ja muut erät:
100 m, alkuerät:
1. erä (0,7 m/s): 1) Jerome Blake CAN 10,19, 2) Benji Richardson RSA 10,22, 3) Simon Hansen DEN 10,26, 4) Lamont Marcell Jacobs ITA 10,30, 5) Abdul Hakim Sani Brown JPN 10,34, 6) Eino Vuori HämTa 10,47, 7) Santeri Örn PolvijU 10,56, Rohan Browning AUS hylättiin (vilppilähtö).
2. erä (1,7 m/s): 1) Romell Glave GBR 10,12, 2) Benjamin Azamati GHA 10,18, 3) Andre De Grasse CAN 10,21, 4) Kyree King USA 10,29, 5) Riku Illukka VantSa 10,47, 6) Topi Huttunen VieremKo 10,56, 7) Valtteri Louko LapuanVi 10,60.
110 m aj, alkuerät:
1. erä (1,8 m/s): 1) Dylan Beard USA 13,21, 2) Eduardo Rodrigues BRA 13,53, 3) Manuel Mordi GER 13,60, 4) Santeri Kuusiniemi JKU 13,61 (kkk), 5) Eric Edwards Jr. USA 13,64, 6) Elmo Lakka JKU 14,09, 7) Juuso Peltola JKU 14,20, 8) Joni Järvinen LA 14,64.
2. erä (1,8 m/s): 1) Aurel Manga FRA 13,45, 2) Jakub Szymanski POL 13,47, 3) Job Geerds NED 13,64, 4) Omar McLeod JAM 13,67, 5) Ilari Manninen JKU 13,89, 6) Matias Komi SibVa 14,22, 7) Konsta Kankainen TP 14,51, Rasmus Vehmaa LUM kompastui ja hylättiin.
M13 1000 m: 1) Benjamin Kero TuUL 3.01,55.
M11 1000 m: 1) Luka Lehtilä TuUL 3.19,02.
M9 40 m (-0,6 m/s): 1) Lassi Laaksonen NaantLö 6,76.
Naiset,
100 m (1,2 m/s): 1) Zoe Hobbs NZL 11,07, 2) Boglárka Takács HUN 11,11, 3) Thelma Davies LBR 11,14, 4) Audrey Leduc CAN 11,16, 5) Patrizia van der Weken LUX 11,20, 6) Cambrea Sturgis USA 11,31, 7) Delphine Nkansa BEL 11,37, 8) Lotta Kemppinen HIFK 11,39 (kkk).
100 m, luokka 12 (-0,9 m/s): 1) Iida Lounela HKV 13,50.
100 m, luokka 38 (-0,9 m/s): 1) Aamu Hulmi HKV 15,07.
100 m, luokka 47 (-0,9 m/s): 1) Iiris Päiviö TuWe 14,51 (luokan 47 SE).
100 m kelaus, luokka 54 (-0,2 m/s): 1) Amanda Kotaja VampU 15,86.
400 m kelaus, luokka 54: 1) Amanda Kotaja VampU 56,66 (kkk).
800 m: 1) Audrey Werro SUI 1.59,39, 2) Anna Wielgosz POL 1.59,55, 3) Sage Hurta-Klecker USA 1.59,58, 4) Assia Raziki MAR 1.59,92, 5) Charne Swart RSA 2.00,26, 6) Habitam Alemu ETH 2.01,09, 7) Rachel Pellaud SUI 2.01,33, 8) Majtie Kolberg GER 2.01,40, 9) Adelle Tracey JAM 2.03,12, 10) Catriona Bisset AUS 2.03,50, Agata Kolakowska POL keskeytti.
1500 m: 1) Gabriela DeBues-Stafford CAN 4.02,00, 2) Revee Walcott-Nolan GBR 4.02,25, 3) Erin Wallace GBR 4.03,59, 4) Esther Guerrero ESP 4.04,15, 5) Helen Schlachtenhaufen USA 4.04,70, 6) Maureen Koster NED 4.04,98, 7) Marta García ESP 4.05,11, 8) Gaia Sabbatini ITA 4.05,46, 9) Eleanor Fulton USA 4.05,79, 10) Yolanda Ngarambe SWE 4.06,04, 11) Sintayehu Vissa ITA 4.10,22, 12) Kristiina Sasinek Mäki LA 4.10,28, Winnie Nanyondo UGA keskeytti.
100 m aj (1,2 m/s): 1) Ditaji Kambundji SUI 12,66, 2) Pia Skrzyszowska POL 12,68, 3) Giada Carmassi ITA 12,81, 4) Alaysha Johnson USA 12,85, 5) Maayke Tjin A-Lim NED 12,87, 6) Nooralotta Neziri JKU 12,89, 7) Reetta Hurske TP 12,92, 8) Ida Beiter Bomme DEN 12,98.
3000 m ej: 1) Marwa Bouzayani TUN 9.19,46, 2) Cara Feain-Ryan AUS 9.24,78, 3) Elise Thorner GBR 9.25,32, 4) Olivia Markezich USA 9.26,55, 5) Olivia Gürth GER 9.26,63, 6) Ilona Mononen LA 9.29,52 (kkk), 7) Jolanda Kallabis GER 9.37,47, 8) Juliane Hvid DEN 9.43,57, Agnieszka Chorzepa POL & Alisa Virtanen JKU keskeyttivät.
Korkeus: 1) Morgan Lake GBR 191, 2) Lamara Distin JAM 191, 3) Britt Weerman NED 188, 3) Imke Onnen GER 188, 5) Safina Sadullayeva UZB 184, 6) Heta Tuuri TuUL 184, 7) Ella Junnila TP 184, 8) Lia Apostolovski SLO 180, 9) Sini Lällä JKU 180.
Seiväs: 1) Elien Vekemans BEL 461, 2) Imogen Ayris NZL 461, 3) Olivia McTaggart NZL 451, 4) Gabriela Leon USA 451, 5) Hanga Klekner HUN 441, 6) Elisa Molinarolo ITA 441, 7) Lene Onsrud Retzius NOR 426, 8) Marleen Mülla EST 426, 9) Saga Andersson EsboIF 426.
Moukari: 1) Camryn Rogers CAN 74,59, 2) Silja Kosonen TuUL 73,21, 3) Janee’ Kassanavoid USA 73,15, 4) Anita Wlodarczyk POL 72,81, 5) Katrine Koch Jacobsen DEN 72,79, 6) Rose Loga FRA 71,80, 7) Annette Echikunwoke USA 69,71, 8) Sara Fantini ITA 68,58, 9) Krista Tervo KarhKa 65,41, 10) Suvi Koskinen KauhajKa 62,92.
Alkuerät ja muut erät:
100 m, alkuerät:
1. erä (2,4 m/s): 1) Zoe Hobbs NZL 11,09, 2) Boglárka Takács HUN 11,10, 3) Audrey Leduc CAN 11,21, 4) Lotta Kemppinen HIFK 11,31, 5) Cambrea Sturgis USA 11,33, 6) Aino Pulkkinen JKU 11,62, 7) Anna Pursiainen EspTa 11,85, 8) Katja Luukkola LeppävaarSi 11,93.
2. erä (-1,2 m/s): 1) Thelma Davies LBR 11,29, 2) Patrizia van der Weken LUX 11,31, 3) Delphine Nkansa BEL 11,45, 4) Rani Rosius BEL 11,56, 5) Nora Lindahl HIFK 11,61, 6) Emma Tainio PaimU 11,83, 7) Elmiina Siikala HIFK 12,15.
800 m, B-erä: 1) Taimi Vallinoja HKV 2.10,48, 2) Karoliina Olli TuUL 2.10,81, 3) Sini-Minea Saarikoski KeravU 2.11,43, 4) Laura Laukka HIFK 2.11,54, 5) Marika Aarnio TuWe 2.11,93, 6) Roosa Buri PorvU 2.12,64, 7) Venla Virrantuomi HKV 2.13,73, 8) Ilona Pulkkinen TuWe 2.14,98, Minea Lindén LoimLe keskeytti.
100 m aj, alkuerät:
1. erä (0,8 m/s): 1) Pia Skrzyszowska POL 12,69, 2) Maayke Tjin A-Lim NED 12,83, 3) Alaysha Johnson USA 12,84, 4) Nooralotta Neziri JKU 12,93, 5) Luca Kozák HUN 12,95, 6) Sarah Lavin IRL 13,14, 7) Saga Vanninen TP 13,51, 8) Siiri Siirtola HKV 13,77.
2. erä (0,5 m/s): 1) Ditaji Kambundji SUI 12,80, 2) Giada Carmassi ITA 12,91, 3) Reetta Hurske TP 12,95, 4) Ida Beiter Bomme DEN 13,00, 5) Lotta Harala TP 13,05, 6) Vilma Mäki KuortKu 13,07, 7) Anni Siirtola HKV 13,73.
Masters 100 m (-1,5 m/s): 1) Jasmina Glad-Schreven 47 VeikkVe 13,54, 2) Elisa Lahdensuo 57 TuUL 14,10, 3) Katrin Mertanen 59 VSM 14,12, 4) Kati Oikarinen 64 HKV 15,22, 5) Sinikka Illaru 71 VihdHM 15,96, 6) Anna-Liisa Salminen 68 HKV 16,44, 7) Kirsti Viitanen 83 VSM 21,28.
N13 1000 m: 1) Elena Kero TuUL 3.06,56.
N11 1000 m: 1) Anni Korpi TuUL 3.21,82.
N9 40 m (-0,1 m/s): 1) Livia Mäkinurmio RaisKu 6,42, 2) Milena Haarala LiePa 6,49.