Euroopan nuorten olympiafestivaaleılle 28 yleisurheilijaa

Yhteensä 28 yleisurheilijaa on Euroopan nuorten olympiafestivaaleille (EYOF). Kisat järjestetään Azerbaidzhanin Bakussa 21.-27. heinäkuuta. Valinnat teki Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö. Suomen

Bakun kesäkisoissa on mukana noin 3000 nuorta urheilijaa 50 eri maasta. Suomen joukkueessa on 65 urheilijaa kuudessa eri lajissa: yleisurheilussa, uinnissa, telinevoimistelussa, painissa, judossa ja pyöräilyssä.

Yleisurheilijat Euroopan nuorten olympiafestivaaleille:

(Urheilijan nimen perässä on hänen syntymävuotensa, seuransa ja urheiluakatemiansa.)

Eino Vuori (2002), Hämeenlinnan Tarmo, 100 m

Niilo Mustalahti (2002), Seinäjoen Seudun Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia, 200 m

Tuure Haapanen (2002), Turun Urheiluliitto, Turun seudun urheiluakatemia, 1500 m

Alexander Björkgren (2002), IF Drott, 110 m aitajuoksu

Santtu Heikkinen (2002), Lempäälän Kisa Yleisurheilu, 2 000 m estejuoksu

Juho Alasaari (2003), Laihian Luja, seiväshyppy

Jonatan Kinnunen (2002), Jyväskylän kenttäurheilijat, Jyväskylän urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka

Miika Lahtonen (2003), Mynämäen Isku, kuulantyöntö ja kiekonheitto

Arttu Härkönen (2003), Savonlinnan Riento, moukarinheitto

Eemil Porvari (2003), Hartolan Voima, keihäänheitto

Jerry Jokinen (2002), Naantalin Löyly, Turun seudun urheiluakatemia, 10 000 m kävely

Ville Toivonen (2002), Ähtärin Urheilijat, Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia, 10-ottelu

Johanna Kylmänen (2002), Raision Kuula, 100 m ja 400 m

Anna Pursiainen (2003), Espoon Tapiot, 200 m

Alisa Virtanen (2002), Jyväskylän Kenttäurheilijat, Jyväskylän urheiluakatemia, 800 m

Moona Korkealaakso (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Etelä-Karjalan urheiluakatemia, 3 000 m

Tanja Kokkonen (2002), Lappeenrannan Urheilu-Miehet, 100 m aitajuoksu

Aada Aho (2003), Raision Kuula, 400 m aitajuoksu

Pinja Kotinurmi (2002), Lahden Ahkera, Päijät-Hämeen urheiluakatemia, 2 000 m estejuoksu

Lotta Putkiranta (2003), Espoon Tapiot, korkeushyppy

Silja Andersson (2003), Esbo IF, seiväshyppy

Nea Lento (2002), Tampereen Pyrintö, Tampereen urheiluakatemia, pituushyppy ja kolmiloikka

Eucabeth Kivikangas (2002), Alajärven Ankkurit, kuulantyöntö

Patricia Kellgren (2003), Helsingfors IFK, kiekonheitto

Silja Kosonen (2002), Someron Esa, moukarinheitto

Vivian Suominen (2003), Helsingfors IFK, keihäänheitto

Heta Veikkola (2003), Lapuan Virkiä, 5 000 m kävely

Saga Vanninen (2003), Tampereen Pyrintö, Tampereen urheiluakatemia, 7-ottelu

Valmentajat ja lajijohto:

Pauliina Savijoki, lajijohto

Kirsi Ahonen, heittolajit

Jesse Jokinen, moniottelut

Jouni Kykyri, kestävyyslajit

Ari Kylmänen, pika- ja aitajuoksut

Joanna Riihimäki, hyppylajit

Kilpailujen kotisivut: https://eyofbaku2019.com/

Suomen Olympiakomitean kisasivut: https://www.olympiakomitea.fi/huippu-urheilu/kisat/eyof-kisat/baku-2019/