Jatko- ja täydennyskoulutukset

Seutukunnallinen jatko- ja täydennyskoulutus, joka on suunnattu erityisesti 8–13-vuotiaiden lasten valmentajille. Koulutuksen kesto on noin 2,5–3 h sisältäen luento-osuuden ja käytännön demon (lasten ryhmäharjoituksen) seuraamisen seurantatehtävineen. Koulutus on maksuton, mutta ennakkoilmoittautuminen vaaditaan. Koulutukseen osallistuvalta vaaditaan vähintään 15 vuoden ikää (riittää, että täyttää kuluvana vuonna). Koulutustapahtumat järjestetään yhteistyössä SUL yleisurheilukeskusten vastuuseurojen kanssa.

Kevään 2026 Tulevat Tähdet -valmentajakoulutukset: 

Seinäjoki
Keskiviikko 20.5.2026 klo 17:30–20:00

Espoo, Leppävaara
Perjantai 29.5.2026 klo 17:00–19:30

Ilmoittaudu koulutukseen täältä.

Lisätietoja

Sara Toivonen, sara.toivonen@sul.fi

Verkkokurssin tavoitteena on parantaa urheiluseurojen korkeushypyn tekniikan opetusta ja valmennusta sekä tarjota kaikille lajista kiinnostuneille mahdollisuus tutustua aiheeseen syvällisemmin. Toivottavasti tämä kurssi innostaa ja auttaa uusia valmentajia löytämään tiensä tämän hienon lajin pariin.


Verkkokurssin hinta on 50 € ja sen voi suorittaa omaan tahtiin oppimisympäristössä. Ilmoittautuminen tästä.

Seminaari toimii nuoruusvaiheen valmentajien vuosittaisena jatko- ja täydennyskoulutuksena. Seminaarin kantavana teemana on harjoittelun suunnittelu ja nuoruusvaiheen kehittävä harjoittelu.

Kuortaneen Urheiluopisto 17.-18.10.2026

Ilmoittautuminen seminaariin aukeaa keväällä 2026.

Seminaarihinnat päivittyvät kevään 2026 aikana.

– xxx €: seminaari la-su ilman majoitusta, sis. seminaariohjelma ja ruokailut. Seminaarihinta SUL Huippuvaiheen tai Nuorisovalmentajalisenssillä sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille: xxx €

– xxx €: seminaari la-su hotellitason majoituksella, sis. seminaariohjelma, ruokailut, aamupalan ja majoituksen 2-3 hh (1hh huonelisä +23 €, 1hh huonelisä maksetaan vastaanottoon). Seminaarihinta SUL Huippuvaiheen tai Nuorisovalmentajalisenssillä sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille: xxx €

-xxx €: seminaaripaketti pe-su hotellitason majoituksella 2 hengen huoneessa, sis. pe päivällinen, la aamupala, seminaariohjelman ja seminaarin ruokailut. 1hh huonelisä 23€/yö (1 hh huonelisä maksetaan vastaanottoon). Seminaarihinta SUL Huippuvaiheen tai Nuorisovalmentajalisenssillä sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille: xxx €.

– xx € / päivä: seminaarin päiväosallistuja, sis. seminaariohjelma la tai su ja ruokailut kyseisenä päivänä. SUL Huippuvaiheen ja Nuorisovalmentajalisenssillä yhden päivän seminaariosallistuminen (la tai su) xx €.

SUL Valmentajalisenssin etuhinnat saat käyttöösi sähköpostista löytyvillä etukoodeilla. TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaiset valmentajat saavat etukoodit valintakirjeen yhteydessä syyskuun puolivälissä.

SEURATARJOUS: Ilmoita 4 osallistujaa (koko seminaariin), niin saat viidennen osallistumisen (koko seminaarin) kaupan päälle.

Mikäli seura maksaa osallistumisen, ilmoittaudu koodilla SEURA.

Seminaariohjelma päivittyy kesän ja syksyn 2026 aikana.

Suomen Urheiluliitto ja PN Turku Oy järjestävät järjestyksessään viidennen Paavo Nurmi Gamesien yhteydessä pidettävän kansainvälisen Coaching for success -valmennusseminaarin 3.6.2026. Tänä vuonna seminaari järjestetään yksipäiväisenä.

Seminaari järjestetään ke 3.6.2026 klo 10–15.

Ilmoittaudu 17.5.2026 mennessä täältä.

Seminaarihinta: 135 €

  • SUL huippuvaiheen valmentajalisenssin omaaville valmentajille seminaarihintaa on vahvasti subventoitu ja heille hinta on vain 80 €.
  • Team Finland -huiput valmennusryhmäurheilijan (kaudella 2026) henkilökohtaisen valmentajan, yleisurheilun NOV-valmentajan (kaudella 2026) ja yleisurheilukeskuksen valmennuspäällikön seminaarimaksun maksaa Suomen Urheiluliitto.

ALUSTAVA OHJELMA:

Paikka: Vierailu- ja innovaatiokeskus Joki sekä Paavo Nurmen stadion

9.00–10.00 Rekisteröityminen

10.00–12.00 Koulutusluennot

  • Jänteen toiminta ja harjoittaminen nopeus-teholajeissa: Tapani Keränen
  • Ponnistuskykyisyys ja elastisuus: Tuomas Sallinen

12.00–13.00 Lounas

13.00–15.30 Education lectures (in English)

  • Principles of successful coaching: Anders Möller coach of e.g. Khaddi Sagnia
  • Principles of successful coaching: TBD

Iltapäiväkahvit

Ilta: PNG-kilpailun seuranta

Lue lisää seminaarista täältä.