Suomi suosikki-Ruotsin ykköshaastajana hallimaaotteluun, katso joukkueet

Kuluvan talven tilastot povaavat Suomen miesten ja naisten joukkueille toista sijaa, eli haastajan paikkaa yleisurheilun pohjoismaisessa hallimaaottelussa Helsingin Liikuntamyllyssä sunnuntaina. Maaottelun voittoja puolustava Ruotsi on selkeä tilastosuosikki molemmissa maaotteluissa.

Hallimaaottelussa ottavat yhteen Suomi, Ruotsi, Norja sekä Tanskan ja Islannin yhdistetty joukkue. Lajeissa on kaksi urheilijaa per maa. Vuosi sitten Norjassa Oslon kupeessa käydyssä maaottelussa Suomen naisten joukkue oli toinen ja miesten joukkue neljäs.

– Tämän talven tilastojen valossa asetelma on selkeä: Ruotsi on suosikki ja Suomi sen ykköshaastaja, mutta hallikausi on vasta alussa, muistuttaa Suomen Urheiluliiton valmennusjohtaja Kari Niemi-Nikkola.

– Suomen joukkueessa suurin osa urheilijoista on kilpaillut vasta muutaman kisan ja tilastovertailuun nähden tiedossamme on paljon nousuodotusta. Näin on tietysti myös muilla joukkueilla. Mutta jos kenttälajien asemat kyetään säilyttämään ja kiertävällä radalla saadaan pisteisiin jonkin verran plussaa, voi jopa maaottelun voittokamppailusta tulla tiukka vääntö, sekä miehissä että etenkin naisten ottelussa.

Tilastojen valossa Ruotsi kokoaa miesten ottelussa 144,5 pistettä, Suomi 112,5, Norja 102 ja Tanskan ja Islannin yhteinen joukkue 85. Naisten ottelussa tilasto-ottelun pisteet ovat Ruotsi 132,5, Suomi 116 ja Tanskan ja Islannin joukkue 103,5 ja Norja 92.

Suomella useita lajien tilastosuosikkeja

Alkutalven tulosten valossa lajinsa tilastosuosikkeja suomalaisista ovat naisten maaottelussa 60 metriä 7,28 juossut Lotta Kemppinen, 450 taivuttanut seiväshyppääjä Wilma Murto, 13,73 ponnistanut kolmiloikkaaja Senni Salminen ja Camilla Richardsson 3000 metrillä.

Miesten lajien suomalaiset tilastokärjet ovat 16,40 kauden avauksessaan ponnistanut kolmiloikkaaja Simo Lipsanen sekä 215 ylittänyt korkeushyppääjä Daniel Kosonen ja 1500 metrillä halliennätyksensä 3.45,33 juossut Joonas Rinne.

Tilastojen valossa suomalaisittain vahvoja lajeja ovat muiden muassa miesten ja naisten kolmiloikka, seiväs, 60 metriä, 60 metrin aidat ja naisten kuula, jossa tosin Ruotsin Fanny Roosin voittoa ei uhkaa kukaan.

Kestävyysjuoksuissa mennään Liikuntamyllyn 200 metrin radalla ”jänisten” vauhdittamina, joten tarjolla tilaisuus tehdä talven parhaita aikoja.

Joukkueeseen on alkuperäiseen verrattuna tullut kaksi muuta: Ville Aarnivala korvaa Tuukka Huuskolan 200 metrillä ja Julia Enarvi juoksee naisten 60 metrin aidat Matilda Bogdanoffin tilalla.

Maaottelun videostreamia voi seurata täältä

Kisasivut, mm. aikataulu

Joukkueet pohjoismaiseen hallimaaottelun 9.2. Helsingin Liikuntamyllyssä

MIEHET
LajiNimiMaaKauden paras
60 mFrederik Schou-NielsenDEN/ISL6.88
60 mSimon HansenDEN/ISL6.89
60 mVille MyllymäkiFIN6.73
60 mSamuel PurolaFIN6.75
60 mEven MeinsethNOR6.83
60 mMathias Hove JohansenNOR6.85
60 mHenrik LarssonSWE6.72
60 mEmmanuel DawlsonSWE6.75
200 mAri Bragi KárasonDEN/ISL21.95 -2015
200 mKasper AnderssonDEN/ISL22.33
200 mRoope SaarinenFIN21.58
200 mVille AarnivalaFIN21.85
200 mMathias Hove JohansenNOR21.37
200 mFilip BøeNOR21.56
200 mErik AnnerfalkSWE21.69
200 mEmil JohanssonSWE21.98
400 mGustav Lundholm NielsenDEN/ISL48.62
400 mKormákur Ari HaflidasonDEN/ISL48.82
400 mErik BackFIN48.48
400 mFiliph JohanssonFIN48.97
400 mFredrik øVerengNOR48.31
400 mJørgen KåshagenNOR48.65
400 mCarl BengtströmSWE47.84
400 mNick Ekelund-ArenanderSWE47.96
800 mAndreas BubeDEN/ISL1:47.19 -2017
800 mChristoffer Frost JohansenDEN/ISL1:53.21
800 mEelis UittoFIN1:53.67
800 mNiko ViljolaFIN1:53.76
800 mDidrik Hexeberg WarloNOR1:49.87
800 mSigurd TveitNOR1:50.77
800 mJoakim AnderssonSWE1:51.28
800 mFelix FrancoisSWE1:51.50
1500 mMikkel Dahl-JessenDEN/ISL3:47.09
1500 mMikael JohnsenDEN/ISL3:51.22
1500 mJoonas RinneFIN3.45.33
1500 mTuomo SalonenFIN3:52.37
1500 mNarve Gilje NordåsNOR3:55.15
1500 mMarius øYre VedvikNOR3:55.32
1500 mSuldan HassanSWE3:46.57 -2019
1500 mRobin RohlénSWE3:46.60
3000 mHlynur AndréssonDEN/ISL7:59.11 -2019
3000 mJakob Dybdal AbrahamsenDEN/ISL8:20.54
3000 mArttu VattulainenFIN8:06.77 -2018
3000 mEero SalevaFIN8:20.72
3000 mBjørnar Sandnes LillefosseNOR8:02.53
3000 mPer SvelaNOR8:23.74
3000 mSimon SundströmSWE7:59.86
3000 mJonatan FridolfssonSWE8:12.83
60 m ajSebastian Sund FrandsenDEN/ISL8.37
60 m ajJonas BjerremandDEN/ISL8.54
60 m ajIlari ManninenFIN7.91
60 m ajViktor KanteleFIN8.01
60 m ajHåvard BeckerNOR8.39
60 m ajCarl Erik LandsvikNOR8.53
60 m ajMax HreljSWE7.76
60 m ajJonathan HolmSWE7.94
KorkeusKristjan Viggo SigfinnssonDEN/ISL2.13
KorkeusMads Moos LarsenDEN/ISL2.00
KorkeusDaniel KosonenFIN2.15
KorkeusArttu MattilaFIN2.07
KorkeusVetle Raa EllingsenNOR2.10
KorkeusToralv OpsalNOR2.04
KorkeusOskar LundqvistSWE2.13
KorkeusSimon WiklundSWE2.13
SeiväsRasmus JørgensenDEN/ISL4.80
SeiväsMikkel RingstedDEN/ISL4.80
SeiväsMikko PaavolaFIN5.41
SeiväsTommi HolttinenFIN5.38
SeiväsPål Haugen LillefosseNOR5.65
SeiväsEirik Greibrokk DolveNOR5.20
SeiväsSimon ThorSWE5.13
SeiväsRobin JacobssonSWE5.00
PituusAndreas TrajkovskiDEN/ISL7.50
PituusSebastian Ree PedersenDEN/ISL7.49
PituusTopias KoukkulaFIN7.34 -2018
PituusPyry KeränenFIN7.16 -2019
PituusIngar KiplesundNOR7.47
PituusHenrik FlåtnesNOR7.47
PituusThobias MontlerSWE8.10
PituusAndreas CarlssonSWE7.55
KolmiloikkaJannick BaggeDEN/ISL15.23 -2018
KolmiloikkaPeder P. NielsenDEN/ISL14.43
KolmiloikkaSimo LipsanenFIN16.40
KolmiloikkaTuomas KaukolahtiFIN16.35 -2019
KolmiloikkaMarius Bull HjeltnesNOR14.96
KolmiloikkaSondre Vie YtrearneNOR14.95
KolmiloikkaErik EhrlinSWE15.87 -2019
KolmiloikkaGustaf BålströmSWE15.05 -2019
KuulaGudni Valur GudnasonDEN/ISL18.43
KuulaCasper JørgensenDEN/ISL17.38
KuulaArttu KangasFIN18.57
KuulaMikko ToiviainenFIN18.35
KuulaMarcus ThomsenNOR21.01
KuulaSondre Alexander HøylandNOR14.34
KuulaWictor PeterssonSWE20.65 -2019
KuulaJesper ArbingeSWE18.43
NAISET
LajiNimiMaaKauden paras
60 mMathilde U KramerDEN/ISL7.42
60 mAstrid Glenner-FrandsenDEN/ISL7.47
60 mLotta KemppinenFIN7.28
60 mJohanna KylmänenFIN7.43
60 mHenriette JægerNOR7.37
60 mVilde Humstad AasmoNOR7.57
60 mElin ÖstlundSWE7.43
60 mFilippa SivnertSWE7.44
200 mMette GraversgaardDEN/ISL23.81
200 mGudbjörg Jóna BjarnadóttirDEN/ISL23.98
200 mAino PulkkinenFIN24.03
200 mAnniina KortetmaaFIN24.59
200 mHenriette JægerNOR23.55
200 mElisabeth SlettumNOR24.04
200 mElin ÖstlundSWE23.87
200 mLisa LiljaSWE24.04
400 mSara Slott PetersenDEN/ISL52.59 -2016
400 mThórdís Eva SteinsdóttirDEN/ISL56.14
400 mMilja ThuresonFIN55.25
400 mViivi LehikoinenFIN55.76
400 mAmalie Hammild IuelNOR52.25
400 mLine KlosterNOR54.11
400 mElise MalmbergSWE53.81 -2015
400 mMoa HjelmerSWE54.60
800 mMathilde Diekema JensenDEN/ISL2:09.66 -2019
800 mAnnemarie NissenDEN/ISL2:10.99
800 mViola WestlingFIN2:12.48
800 mHeini IkonenFIN2:12.69
800 mHedda HynneNOR2:04.79
800 mSigrid Bjørnsdatter WahlbergNOR2:11.40
800 mHanna HermanssonSWE2:02.80 -2018
800 mRebecca HögbergSWE2:07.65 -2010
1500 mLine K SchulzDEN/ISL4:17.84 -2016
1500 mJosefine RytterDEN/ISL4:34.44 -2015
1500 mNathalie BlomqvistFIN4:23.50 -2019
1500 mVeera MensonenFIN4:42.83
1500 mMalin EdlandNOR4:30.20
1500 mGrethe TyldumNOR4:32.13
1500 mLinn NilssonSWE4:20.29
1500 mLinn SöderholmSWE4:21.19 -2018
3000 mMaja AlmDEN/ISL9:11.65 -2019
3000 mHelene SvaneDEN/ISL9:55.07 -2018
3000 mCamilla RichardssonFIN9:13.44 -2018
3000 mJohanna PeiponenFIN9:52.81
3000 mKristine Lande DommersnesNOR9:42.77
3000 mAndrea Modin EngesæthNOR9:44.48
3000 mLisa HavellSWE9:21.67
3000 mSara ChristianssonSWE9:24.44 -2018
60 m ajMette GraversgaardDEN/ISL8.36
60 m ajMathilde HeltbechDEN/ISL8.51
60 m ajJulia EnarviFIN8.47
60 m ajLotta HaralaFIN8.38
60 m ajAndrea RoothNOR8.46
60 m ajMartine HjørnevikNOR8.60
60 m ajTilde JohanssonSWE8.38
60 m ajAmanda HolmbergSWE8.45
KorkeusRikke AndersenDEN/ISL1.79
KorkeusEva María BaldursdóttirDEN/ISL1.73
KorkeusHeta TuuriFIN1.83
KorkeusLaura RautanenFIN1.82
KorkeusTonje AngelsenNOR1.90
KorkeusKatarina MögenburgNOR1.83
KorkeusBianca SalmingSWE1.86
KorkeusSofie SkoogSWE1.84
SeiväsCaroline Bonde HolmDEN/ISL4.20
SeiväsLine R JensenDEN/ISL3.92
SeiväsWilma MurtoFIN4.50
SeiväsElina LampelaFIN4.20
SeiväsSynne Marie EngebretsenNOR3.44
SeiväsAgnes Elisabeth MorudNOR3.44
SeiväsMichaela MeijerSWE4.30
SeiväsLinnea JönssonSWE4.10
PituusHafdís SigurdardóttirDEN/ISL6.37
PituusJosefine Skifter AndersenDEN/ISL5.79
PituusRoosa MäättäläFIN6.31
PituusSini SanaslahtiFIN6.10
PituusMia Guldteig LienNOR6.02
PituusThale Leirfall BremsetNOR5.97
PituusErica JarderSWE6.27
PituusKaiza KarlénSWE6.27
KolmiloikkaJanne NielsenDEN/ISL13.60 -2018
KolmiloikkaLaura TølløseDEN/ISL11.39
KolmiloikkaSenni SalminenFIN13.73
KolmiloikkaEmma PullolaFIN12.98
KolmiloikkaMonika Elisabeth BenserudNOR12.58
KolmiloikkaMari Sellevåg AarøNOR12.23
KolmiloikkaRebecka AbrahamssonSWE13.05
KolmiloikkaMalin MarmbrandtSWE12.60
KuulaÁsdís HjálmsdóttirDEN/ISL15.57
KuulaMaria Sløk HansenDEN/ISL13.82
KuulaEveliina RouvaliFIN16.02
KuulaSenja MäkitörmäFIN15.58
KuulaLotta Flatum FallingenNOR14.35
KuulaElisabeth RosvoldNOR13.31
KuulaFanny RoosSWE18.61 -2019
KuulaFrida ÅkerströmSWE15.40