Seitsenottelija Saga Vannisen kilpailukausi on ohi. Vannisen mukaan keho ei ole valmis ottamaan vastaan kuormitusta, joten nyt on syytä katsoa tilannetta pitkällä tähtäimellä ja antaa keholle aikaa palautua.
– Olen koettanut nähdä tilanteen isommassa kuvassa ja miettinyt, mitä nyt on järkevintä tehdä. Minulla on isot tavoitteet ja isossa kuvassa tämä on loppujen lopuksi vain yksi kausi muiden joukossa, vaikka ehkä juuri tässä hetkessä se on vaikea nähdä niin, Vanninen sanoo.
– Tähänkin kauteen oli asetettu isoja tavoitteita, mutta nyt ei ole syytä kaivaa kuoppaa syvemmäksi. Minulla on toivottavasti parhaat vuodet vielä edessä.
Vanninen päätähtäin tälle kaudelle oli elokuisissa Birminghamin EM-kisoissa. Vanninen kilpaili toukokuussa Götzisin moniottelukilpailussa, jossa hän keskeytti seitsenottelun pituushypyn jälkeen.
– Tuntuu vaan, että kroppa ei ole oikein vastaanottavainen treenien suhteen, Vanninen totesi.
Olkapää- ja nilkkavaivat kuntoon
Vannisen mukaan lähiaikoina yksi fokus on kuntouttaa kilpailemista ja harjoittelua kiusanneet vaivat heittokäden olkapäässä ja vasemman nilkassa.
– Keskityn varsinkin olkapäähän, niin että se kestäisi jatkossa heittämistä. Nilkan osalta jätän alkuun pois kaiken kuormituksen, jossa siihen sattuu, eli ei aitajuoksua ainakaan hetkeen.
Vannisen mukaan olkapää ei oikein kestä täystehosta heittämistä, mutta ei vaivaa muuten.
– En koe, että se olisi vaikuttanut suorituskykyyn yleisemmin. Tempaus on ainoa liike mitä en ole tehnyt. Rinnallevetoa ja kaikkea muuta olen pystynyt tekemään.
Nilkka on kiusannut nimenomaan aitajuoksussa.
– Aitajuoksu on vähän haastavaa. Nilkka ei oikein kestä aidalta alastuloa, Vanninen kertoo.
Kohti hallikautta
Kilpailujen suhteen Vannisen katse kääntyy talven hallikauteen.
– Siltä se näyttää, Vanninen sanoo.
Tampereen Pyrintöä edustava Vanninen, 23, harjoittelee virolaisen Erki Noolin valmennuksessa. Urallaan hän on voittanut MM-hallien ja EM-hallien viisiottelusta kultaa sekä MM-hopean ja yhteensä viisi nuorten sarjojen seitsenottelun EM- tai MM-titteliä.



