Nuorisovalmennusseminaarin teemana tekniikkaharjoittelu – esillä myös Launosen ja Saarisen valmennuksellinen urapolku

Yleisurheilun Nuorisovalmennusseminaari järjestetään tänä vuonna Kuortaneen Urheiluopistolla 17.–18. lokakuuta. Järjestyksessään viides seminaari on suunnattu erityisesti nuoruusvaiheen valmentajille. 

– Kantavana teemana on nuoruusvaiheen kehittävä harjoittelu. Tämän vuoden seminaarissa keskitytään tekniikkaharjoitteluun eli erityisteemana on tekniikkaharjoittelu ja tekniikan kehittäminen juniorivaiheesta huippuvaiheeseen. Yleisurheilun lajiesimerkkien lisäksi aihetta lähestytään niin biomekaniikan, ja erityisesti liikemekaniikan, suunnasta kuin myös telinevoimisteluesimerkin kautta, toteaa SUL:n urheilutoimenjohtaja Jarkko Finni.

Seminaarissa kuullaan myös mielenkiintoiset esitykset Päivi Helevä-Launoselta ja Arttu Saariselta heidän valmennettaviensa valmennuksellisesta urapolusta lapsuusvaiheesta nuoruusvaiheeseen.

– Molemmat valmentavat omaa lastaan ja luonnollisesti tuntevat erittäin tarkasti heidän liikunnallisen, urheilullisen ja valmennuksellisen taustansa. On mielenkiintoista ja varmasti myös opettavaista kuulla heidän kokemuksiaan ja näkemyksiään vahvan urheilullisen perustan luomisessa nuorille urheilijoille. Monipuolisen perustan luomiseen keskittyen sekä Sisu Saarinen että Alisa Launonen ovat kehittyneet myös lajituloksissa erinomaisen hyvälle tasolle jo nuoruusvaiheessa. Miten tämä on ollut mahdollista?”

Nuorisovalmennusseminaarin ohjelma ja seminaarin hinnasto ohessa. Ilmoittautuminen seminaariin 1.10. mennessä täältä.

Nuorisovalmennusseminaarin ohjelma

Lauantai 17.10.

10.00 Avaus

10.15 Liikemekaniikka ja tekniikkaharjoittelu, luento – Harri Hakkarainen

12.00 Lounas

13.00 Tekniikkaharjoittelu: perusteista hienosäätöön – lapsuusvaiheesta huippuvaiheeseen, lajiryhmäkohtaista koulutusta

16.00 Tekniikan kehitteleminen telinevoimistelussa, demo – Tiina Vilenius

17.30 Päivällinen

19.00 Iltaohjelmaa

Sunnuntai 18.10.

9.00 Lihasten hermotus, aktivointi ja lihastyöjärjestys, luento – Harri Hakkarainen

10.30 Lajivoimaharjoitteiden ja osaharjoitteiden tarkoituksenmukaisuus, demo – Harri Hakkarainen

11.30 Lounas

12.30 Nuorten voimaharjoittelu – hukkuuko kehitys yksilöllisyyden jahtaamiseen, luento – Aapo Räntilä

13.30 Kahvit

14.00 Sisu Saarisen harjoittelu lapsuudesta nuoruusvaiheeseen, luento – Arttu Saarinen

15.00 Alisa Launosen harjoittelu lapsuudesta nuoruusvaiheeseen, luento – Päivi Helevä-Launonen

16.00 Päätös

Seminaarin järjestäjä pidättää oikeuden muutoksiin.

Seminaarihinnat

Seminaari la-su ilman majoitusta, sis. seminaariohjelma ja ruokailut 150 €. Seminaarihinta SUL Valmentajalisenssin omaaville sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille 115 € 

Seminaari la-su hotellitason majoituksella, sis. seminaariohjelma, ruokailut, aamupalan ja majoituksen 2–3 hh 175 €. (1hh huonelisä +32 €, huonelisä maksetaan vastaanottoon). Seminaarihinta SUL Valmentajalisenssin omaaville sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille 140 €.

Seminaaripaketti pe-su hotellitason majoituksella 2 hengen huoneessa, sis. pe päivällinen, la aamupala, su aamupala, seminaariohjelman ja seminaarin ruokailut 255 €. (1hh huonelisä +32 €/yö, huonelisä maksetaan vastaanottoon). Seminaarihinta SUL Valmentajalisenssin omaaville sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille 220 €.

Seminaarin päiväosallistuja, sis. seminaariohjelma la tai su ja ruokailut kyseisenä päivänä 80 €. SUL Valmentajalisenssin omaaville sekä TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaisille valmentajille yhden päivän seminaariosallistuminen (la tai su) 65 €.

SUL Valmentajalisenssin etuhinnat saat käyttöösi sähköpostista löytyvillä etukoodeilla. TF-junioreiden ja TF-nuorten henkilökohtaiset valmentajat saavat etukoodit valintakirjeen yhteydessä. 

Osallistuminen maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä ja ilmoittautuminen on sitova. Mikäli seura maksaa osallistumisesi, ilmoittaudu alennuskoodilla SEURA. Tällöin seminaarimaksu laskutetaan seuralta. Seurojen laskutukset tehdään kootusti ilmoittautumisajan päätyttyä.

Tarjous Tähtiseuroille

Mikäli neljä seuran valmentajaa ilmoittautuu seminaariin (koko seminaariin la-su), niin seura saa viidennen osallistumisen (koko seminaariin la-su) kaupan päälle.

Share post