Matti Hannikainen on valittu Suomen Urheiluliiton (SUL) Lasten yleisurheilun kehityspäälliköksi. Hannikaisen tehtävänä on erityisesti Tulevat Tähdet -kehitysohjelman kehittäminen ja toteutus. Hannikainen aloittaa tehtävässä syyskuun alussa.
Hannikainen on työskennellyt Lahden Ahkerassa nuorisopäällikkönä vuodesta 2019 lähtien, joten lasten yleisurheilu ja Tulevat Tähdet -kehitysohjelma ovat hänelle tuttu työmaa.
– Ajattelen seuratoimintaa paljon kehittämisen, uusien ideoiden ja järjestelmien kautta. Kun luin työpaikkailmoituksen, minulle tuli heti tunne, että tämä on työpaikka, jota haluan hakea. Sain myös useammalta tuttavalta viestin, että ”SUL hakee sinua töihin”, Hannikainen sanoo.
– Tämä oli mahdollisuus, jota olin odottanut. Koin, että työtehtävät olivat juuri niitä asioita, joihin olen kasvanut vuosien varrella.
Uusi tehtävä kiinnosti laajasti
Lasten yleisurheilun kehityspäällikön tehtävä on SUL:ssa uusi, ja se kiinnosti laajasti.
– Hakemuksia tehtävään tuli runsaasti. Mukana oli paljon erinomaisia hakijoita, joista Matti Hannikainen valittiin. Hänellä on laaja kokemus ja ymmärrys lasten yleisurheilusta, ja ajatuksia toimenpiteistä sen kehittämisestä, sanoo SUL:n lasten yleisurheilujohtaja Tapio Rajamäki.
Hannikainen kiittää Lahden Ahkeraa yhteisistä vuosista. Hän kertoo 17 vuoden työrupeaman opettaneen ja koulineen häntä uuden tehtävän haasteisiin.
– Työ Lahden Ahkerassa on tarjonnut mahdollisuuksia toimia niin seuran perusarjen kuin projektien merkeissä. Olen ollut alusta asti mukana kehittämässä lasten ja nuorten yleisurheilua osin vapaaehtoisena ja osin seuraroolini kautta, Hannikainen sanoo.
– Nyt odotan innolla, että pääsen SUL:n tiimin kanssa rakentamaan Tulevat Tähdet -toimintaa, ja tarjoamaan työkaluja seura-arkeen lasten yleisurheilun vahvistamiseksi ja seuratoimijoiden tueksi.
Lisätiedot:
Tapio Rajamäki
Lasten yleisurheilujohtaja
Suomen Urheiluliitto
040 740 8300



