Karalis haluaa päättää kauden ryminällä Budapestissä: Oma ennätys, yli 620:n menevä tulos olisi kirsikka kakun päälle

Kreikan seiväshyppytähti Emmanouil Karalis haluaa päättää kilpailukauden komeasti perjantaina Budapestissä alkavassa Ultimate Championship -kilpailussa. Seiväs on ohjelmassa heti kolmen iltasession kilpailun avauspäivänä.

– Oma ennätys, yli 620:n menevä tulos olisi kirsikka kakun päälle. Etenen askel askeleelta ja nautin, Karalis summasi tavoitteitaan kv. yleisurheiluliitolle.

Karalis on ollut läpi kauden huippuvedossa. Birminghamin EM-kisojen hopean jälkeen hän meni Lausannessa 616, Zürichissä 620 ja Brysselissä Timanttiliigan finaalissa 612, joka riitti voittoon. Kilpailun suosikki Armand ”Mondo” Duplantis jäi tuolloin kilpailusta sivuun nivusvaivan takia.

Zürichissä Karalis otti tuntumaan myös ME-korkeuteen 632.

 – Toivottavasti pystyn jonakin päivänä tekemään maailmanennätyksen. Täällä suunnitelmani on edetä askel askeleelta. Haluan kunnioittaa jokaista korkeutta. Toivon, että saan päätettyä kilpailun ”ryminällä”, Karalis hekumoi.

Kuva: Christel Saneh

Millainen seiväskisa on tulossa, riippuu myös Duplantisin hyppykunnosta, joka on hienoinen arvoitus. Duplantis vetäytyi kesällä Lontoon Timanttiliigan kilpailusta nivusvaivan takia, mutta jatkoi sitten kilpailemista kunnes Timanttiliigan finaali jäi väliin samasta syystä. Vaivaa on sittemmin hoidettu Monacossa.

Budapestissä Duplantis esiintyy myös kisojen päättäjäisıssä, jossa hän esittää livenä levyttämänsä kisojen tunnuskappaleen Gold.

Jaossa on 10 miljoonan Yhdysvaltain dollarin palkintopotti

Kansainvälisen yleisurheiluliiton (WA) uusi Ultimate Championship -kilpailu kilpaillaan perjantaista alkaen Unkarissa Budapestissä Gyula Zsivotzky yleisurheilukeskuksen stadionilla. Mukana on 28 lajia ja yhteensä 381 yleisurheilun kansainvälistä huippunimeä.

Kilpailussa on mukana olympia- ja MM-voittajia, Timanttiliigan lajivoittajat sekä kuluvan muita kärkinimiä. Jaossa on 10 miljoonan Yhdysvaltain dollarin palkintopotti, josta yksittäiset lajien voittajat tienaavat 150 000 Yhdysvaltain dollaria.

Kisojen avauspäivän loppukilpailulajit ovat 4 x 100 metrin sekaviesti ja miehillä moukari, seiväs, 5000 metriä ja 110 metrin aidat sekä naisilla korkeushyppy, pituushyppy ja 100 metrin aidat. Miesten ja naisten pika-aidoissa juostaan myös välierät. 

Perjantaina kilpaillaan myös miesten ja naisten 400 metrin välierät sekä naisten 800 metrin välierät.

Starttilistat ja livetulokset:

https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-ultimate-championship/2026/timetable

Ultimate Championship Ylen kanavilla

Perjantaina 11.9.

Klo 20.00 TV2 

Lauantaina 12.9.

Klo 19.00 Yle Areena

Klo 20.00 TV2 

Sunnuntaina 13.9.

Klo 19.00 Yle Areena

Klo 20.00 TV2

Share post