Alisa Vainio starttaa sunnuntaina EM-kisojen maratonille, jossa hän on tilastoykkösenä ja viimeaikaisten hyvin juoksujen ansiosta suurimpia suosikkeja.
Juoksija itse on odotuksissa maltillinen.
– Tavoitteeni on, että saan otettua itsestäni irti kaiken sen mikä on otettavissa. Muuta en lähde spekuloimaan, Vainio kertoi Suomen joukkueen mediatilaisuudessa perjantaina.
Maratonkilpailua starttaa liikkeelle sunnuntaina kello 9.30 Suomen aikaa, paikallista aikaa kello 7.30.

Raskas reitti puhuttaa
Etukäteen suurin puheenaihe on ollut epätavallisen raskas reitti.
Reitti koostuu yhden kilometrin meno- ja paluujuoksusta viiden kilometrin kierrokselle Birminghamin keskustassa. Vainion valmentaja Jarmo Viskari on tutkinut tarkkaan reittiä.
– Tästä tulee kaikkien aikojen rankin arvokisamaraton tuon reittinsä puolesta, Viskari toteaa.
– Yhdellä 5 kilometrin reitillä on nousua yli 80 metriä. Tasaisilla kaupunkimaratoneilla kokonaisnousua koko matkalla on 30–50 metriä, nyt sitä on yhteensä 670 metriä.

Oman juoksun hallinta tärkeää
Viskarin mielestä nyt tulee korostumaan juoksijoiden erilaiset vahvuudet. Nyt pitää pystyä pitämään yllä omaa optimaalista vauhtiaan.
– Liian kova vauhti alamäissä voi kostautua lopussa todella rajusti. Erot tulevat olemaan todella suuria, haastavaa juoksemista odotettavissa.
Myös Vainio on valmistautunut vaikeaan maratoniin.
– Olen tehnyt harjoituksia mäkisissä maastoissa, ja ne ovat menneet hyvin. Mutta lihakset ovat ihan eri tavalla kovilla kuin tasaisella. On kysymysmerkki, mitä tapahtuu sitten 35 kilometrin jälkeen. Vähän on kauhu siihen, kuinka jalat reagoivat, Vainio kertoi.
Jalat ovat juoksijan mukaan ylä- ja alamäissä kovemmalla mitä hengitys.
– Pitää yrittää mennä niin, että on tunteen päällä matkan aikana ja pystyy ennakoimaan, ettei tule mitään yllättävää.

Alisa Vainiolla on kokemusta kovista olosuhteista. MM-kisoissa 2019 taisteltiin hellettä vastaan.
Mäkitreenejä on tehty kotona
Ylämäet eivät sinällään ole Vainiolle outoja, sillä harjoittelussaan hän tekee mäkivetoja viikoittain. Nyt hän on tehnyt myös viimeisiä raskaita harjoituksia mäkisillä reiteillä.
Vainio juoksi talvella ja keväällä kaksi kovaa maratonia huippuajoin, Sevillassa 2.20 ja Pariisissa 2.21. Sen jälkeen oli kaksi helpompaa puolimaratonina kotimaassa alkukesästä. Kunto tuntuu olevan nyt mallillaan.
– Kesäkuun alussa oli pieni taantumavaihde, mutta jälkikäteen ajatellen se on ollut varmaan jopa hyvä, sillä viimeiset viikot ovat sujuneet hyvin. Olisihan se taantuma voinut tulla nyt päälle. Nyt olen saanut otettua treeneistä irti sen mikä on ollut otettavissakin, Vainio kertoi.
Raskaan reitin vaikutusta loppuaikoihin juoksija ja valmentaja eivät pysty arvioimaan, mutta jotain viitettä asiasta on.
– Sevillan tapaisella nopealla reitillä Alisan kilometriajoissa oli vaihtelua 3–5 sekuntia per kilometri. Kotona mäkisillä reiteillä tehdyissä kovissa harjoituksissa vaihtelu tuli jopa minuutti.
Vainio oli mukana EM-maratonilla jo neljä vuotta sitten, mutta tuloksena oli keskeytys. MM-kisoissa hän on esiintynyt jo neljästi, ja sijoitusten perusteelle suoritukset ovat olleet nousujohteisia: 26-16-22 ja viime vuonna Tokion yllätyksellinen viides sija, joka löi juoksijan läpi kansainväliselle huipulle.
Kaiken lisäksi Vainion on kokenut varsinkin MM-maratoneilla kuluttavia helleolosuhteita, josta on varmasti hyötyä nyt EM-maratonille.



