Helsingin Kisa-Veikkojen toiminnanjohtajaksi on nimitetty liikuntatieteiden maisteri ja 110 metrin aitojen Suomen ennätyksen haltija Elmo Lakka. Työt Lakka aloittaa 1. syyskuuta, kun HKV:n pitkäaikainen toiminnanjohtaja Reijo ”Rekku” Siitonen jää eläkkeelle.
Lakka edustaa nykyistä seuraansa Jyväskylän Kenttäurheilijoita kilpailukauden loppuun ja siirtyy sen jälkeen pääkaupunkiseudulle ja aloittaa täysipäiväisesti HKV:n pestissä.
– Upea juttu, että pääsen kehittämään kokonaisvaltaisesti Helsingin Kisa-Veikkoja yhdessä kisa-veikkolaisten kanssa ja olemaan mukana seuran seuraavissa askeleissa, Lakka sanoo.
– Suomen menestyneimmässä yleisurheiluseurassa on tehty laadukasta työtä monella osa-alueella. Odotan innolla syksyä, että pääsen syventymään työskentelyyn HKV:n hyväksi.
Monipuolinen kokemus yleisurheilun eri tehtävissä
Aitajuoksijana Lakka, 33, on voittanut Kalevan kisoista 10 ja SM-halleista 11 mestaruutta. Hän on moninkertainen arvokisaedustaja ja maajoukkueen kapteeni, joka on urheilu-uransa ohella valmistunut liikuntatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta.
Lakka on toiminut myös Olympiakomitean urheiluvaliokunnan jäsenenä, Yleisurheilijat ry:n hallituksessa ja vuosina 2022–26 JKU:n johtokunnassa. Viime vuosina Lakka on urheilu-uransa ohella työskennellyt JKU:n myyntipäällikön ja tapahtumatuottajan tehtävissä.
– Elmon taustassa yhdistyvät vahva huippu-urheilun tuntemus, näkemys menestyvän yleisurheiluseuran kehittämisen painopisteistä ja aito henkilökohtainen kiinnostus johtaa seuratoiminnan päivittäistä arkea, sanoo HKV:n puheenjohtaja Janne Hirsto.
– Lakasta HKV saa hyvän toiminnanjohtajan jatkamaan Reijo Siitosen työtä kohti seuran vuosien 2026–30 kunnianhimoisia strategisia tavoitteita. Kiitän koko kisa-veikkoyhteisön puolesta suuresti ”Rekkua” yli 30 vuoden ansiokkaasta työstä HKV:n johdossa ja hänen omistautumisestaan seuratoiminnalle koko sydämellään. HKV toivottaa Rekulle ansaittuja ja leppoisia eläkepäiviä.
Lisätietoja:
Janne Hirsto
Puheenjohtaja, Helsingin Kisa-Veikot
Puh. 040 864 4597



