Valta vaihtumassa yleisurheilussa

Yleisurheilussa vuoden 2015 hallimestaruuskilpailut Tampereella tulevat olemaan nuoren kaartin esiinmarssi. Poikkeuksellisen moni vanha mestari on joko väistynyt syrjään tai keskittyy kesäkauteen.

LIVE-Tulospalvelu

Yhteensä 441 yleisurheilijaa on ilmoittautunut kilpailemaan hallimestaruuksista Tampereen Pirkkahallissa viikonloppuna 21.-22. helmikuuta. Hallimestaruuksista kilpaillaan tänä vuonna jo 54. kerran.

Kotimaisista tähtiurheilijoista Tampereella kilpailevat mm. aitajuoksija Nooralotta Neziri, pikajuoksijat Hanna-Maari Latvala ja Jonathan Åstrand, kuulantyöntäjä Arttu Kangas, kävelijä Jarkko Kinnunen, kestävyysjuoksija Oona Kettunen, seiväshyppääjä Minna Nikkanen ja kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä.

 

Nooralotta haastaa Hanna-Maarin

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Hanna-Maari Latvala puolustaa naisten 60 ja 200 metrin kaksoismestaruuttaan. 60 metrin aitajuoksun Suomen ennätysnainen Turun Urheiluliiton Nooralotta Neziri on kuitenkin ilmoittautunut haastamaan Latvalan myös aidattomassa 60 metrin juoksussa.

Kaksoismestaruutta tavoittelee myös Orimattilan Jymyn tuore Suomen ennätysnainen Kristiina Mäkelä, joka on ilmoittautunut kolmiloikkaan ja pituushyppyyn. Miesten pituushypyssä tammilankulle tähtäävät mestaruus ja EM-kilpailuiden tulosraja mielessään mm. Kristian Pulli, Arttu Halmela ja Henri Väyrynen.

Naisten seiväshypyssä Suomen ennätysnainen Minna Nikkanen kohtaa joukon nuoria haastajia, mm. Wilma Murron, Elina Lampelan ja Aino Siitosen. Miesten seiväskuopalle puolestaan palaa erilaisten vaikeuksien jälkeen tukku vanhoja mestareita Eemeli Salomäki, Jere Bergius ja Jouni Marjaniemi.

Pääpaino Pirkkahallissa on kovassa keskinäisessä kilpailussa. Kisojen lyhimmällä matkalla miesten 60 metrillä kultamitalista kamppailevat Jonathan Åstrand, Eetu Rantala ja Ville Myllymäki ja kisojen pisimmällä matkalla 5000 metrin kävelyssä Pekingin MM-kilpailuihin jo valitut Jarkko Kinnunen ja Aku Partanen.

 

Ainakin 10 lajissa uusi mestari

Jukka Keskisalo ja Kristiina Mäki eivät puolusta 1500 ja 3000 metrin juoksujen kaksoismestaruuksiaan. Oona Kettunen oli viime vuonna molemmilla matkoilla toinen ja Panu Jantunen miesten 1500 metrillä toinen. Miesten 3000 metrillä sen sijaan koko viime vuoden mitalikolmikko puuttuu ilmoittautuneiden joukosta.

Miesten viime vuoden 12 henkilökohtaisesta mestarista neljä vaihtuu varmasti, sillä Keskisalon ohella mestaruuksiaan eivät tänä vuonna puolusta myöskään Antti Kokkonen 400 metrin juoksussa eikä Jussi Viita korkeushypyssä.

Naistenkin mestareista neljä vaihtuu varmasti, sillä poissa ovat myös Anne Halkivaha 3000 metrin kävelystä ja esikoistaan odottava Elina Torro kolmiloikasta. Elinan aviomies, korkeushypyn Suomen ennätyksen haltija Osku Torro on ilmoittautunut mukaan, mutta tällä kerralla korkeushypyn sijasta 60 metrin aitajuoksuun.

Pirkkahallissa juostaan standardia hallirataa pidemmällä 300 metrin radalla, mikä mahdollistaa kilpailemisen myös 300 metrin aitajuoksussa. Tässä lajissa juostiin viimeksi hallimestaruuksista vuonna 2012, jolloin mestareiksi aitoivat Jussi Heikkilä ja Noora Toivo.

Kilpailut alkavat Pirkkahallissa lauantaina 21.2. kello 15.25 ja päättyvät kello 19.05. Sunnuntaina 22.2. kilpailut alkavat kello 11.30 ja päättyvät kello 16.20. Suuren osallistujamäärän vuoksi miesten ja naisten 60 metrin alkuerät juostaan lauantaina jo useita tunteja ennen finaalien alkua kello 12.00.

Järjestävä seura on Tampereen Pyrintö, joka järjestää viikonloppuna Pirkkahallissa myös painonnoston SM-kilpailut. Lauantaina 21.2. heitetään Kaustisissa myös moukarinheiton talvimestaruuksista.

Lisätietoja:

Pääsihteeri: Elisa Hakanen, 050 – 352 0982, elisa.hakanen@tampereenpyrinto.fi

Lehdistövastaava: Tapio Nevalainen, 040 – 7752 528, tapio.nevalainen@sul.fi

Pääsyliput: http://tampereenpyrinto.fi/yleisurheilu/liput

---

TAMPERE 21.-22.2.2015 LIV Suomen hallimestaruuskilpailut

Osallistujaluettelo:

(Mestaruuden puolustajan nimi on lihavoitu.)

Miehet,

60 m (32)
Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat
Aleksi Ala-Prinkkilä Kauhajoen Karhu
Jonathan Åstrand IF Kraft
Aaro Forss Hämeenlinnan Tarmo
Aleksi Haapakoski Oulun Pyrintö
Arttu Halmela Viipurin Urheilijat
Joona-Ville Heinä Helsingfors IFK
Visa Hongisto Valkealan Kajo
Juho Kaihlajärvi Jyväskylän Kenttäurheilijat
Julius Kasule Viipurin Urheilijat (UGA)
Lauri Kirkkola Turun Urheiluliitto
Markus Kiuru Kouvolan Urheilijat
Markus Koivula Tampereen Pyrintö
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera
Ilari Mäkinen Helsingfors IFK
Jaakko Malmivirta Turun Urheiluliitto
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat
Oskari Mörö Esbo IF
Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku
Heikki Nieminen Janakkalan Jana
Perttu Noponen Mikkelin Kilpa-Veikot
Tobias Öhman Esbo IF
Kasperi Pöntinen Ristiinan Urheilijat
Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
Arttu Seppänen Hämeenlinnan Tarmo
Markus Skyttä Kouvolan Urheilijat
Jari Suikka Viipurin Urheilijat
Tatu Vähäkangas Jyväskylän Kenttäurheilijat
Johan Versluis Helsingfors IFK
Teemu Veteläsuo Lappajärven Veikot
Mikael Vilén Viipurin Urheilijat
 
200 m (29)
Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna
Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö
Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat
Lauri Alasaukko-oja Tampereen Pyrintö
Jonathan Åstrand IF Kraft
Kristian Bäck Vasa IS
Tommi Eerola Esbo IF
Christoffer Envall IK Falken
Visa Hongisto Valkealan Kajo
Filiph Johansson Gamlakarleby IF
Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot
Juho Kaihlajärvi Jyväskylän Kenttäurheilijat
Markus Karlstedt Turun Urheiluliitto
Markus Kiuru Kouvolan Urheilijat
Markus Koivula Tampereen Pyrintö
Jani Koskela Tampereen Pyrintö
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera
Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu
Artem Lopatenko Helsingfors IFK
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat
Oskari Mörö Esbo IF
Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku
Tobias Öhman Esbo IF
Kasperi Pöntinen Ristiinan Urheilijat
Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat
Aaron Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Johan Versluis Helsingfors IFK
Ville Wendelin Turun Urheiluliitto
 
400 m (29)
Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna
Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö
Lauri Alasaukko-oja Tampereen Pyrintö
Jevgeni Aleksandrov Helsingfors IFK
Niklas Bryggare Helsingin Kisa-Veikot
Don-Zheni Ekoebve Helsingfors IFK
Christoffer Envall IK Falken
Matthew Fox Viipurin Urheilijat (AUS)
Simon Haglund IK Falken
Juuso Hassi Oriveden Ponnistus
Filiph Johansson Gamlakarleby IF
Teemu Keronen Oravisalon Urheilijat
Ville Keskinen Kuopion Reipas
Gustav Klingstedt Helsingfors IFK
Jani Koskela Tampereen Pyrintö
Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö
Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58
Matias Linkoaho Helsingin Kisa-Veikot
Artem Lopatenko Helsingfors IFK
Omar Mountassir Helsingfors IFK
Ismo Pekkanen Karhulan Katajaiset
Juho Pirskanen Kuopion Reipas
Jani Rastas Helsingfors IFK
Pekka Sinkkonen Helsingfors IFK
Valtteri Toimela Tampereen Pyrintö
Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske
Eemeli Välimäki Noormarkun Nopsa
Matti Välimäki Noormarkun Nopsa
Ville Wendelin Turun Urheiluliitto
 
800 m (16)
Matthew Fox Viipurin Urheilijat (AUS)
Simon Haglund IK Falken
Sami Hänninen Kuopion Reipas
Lauri Hassi Oriveden Ponnistus
Jussi Huuskonen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat
Markus Jokinen Teuvan Rivakka
Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö
Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58
Jussi Raittinen Kurikan Ryhti
Mikko Raittinen Kurikan Ryhti
Jari Räsänen Joensuun Kataja
Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
Tuomo Salonen Espoon Tapiot
Tommi Sundell Porin Yleisurheilu
Marko Vendelin IF Raseborg
 
1500 m (11)
Jimmy Finnholm IK Falken
Joonas Harjamäki Viipurin Urheilijat
Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat
Jiri Karjalainen Joensuun Kataja
Anders Lindahl IF Länken
Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset
Jari Räsänen Joensuun Kataja
Joonas Rinne Saarijärven Pullistus
Tuomo Salonen Espoon Tapiot
Tommi Sundell Porin Yleisurheilu
Arttu Vattulainen Joensuun Kataja
 
3000 m (17)
Kennedy Charicha Turun Urheiluliitto (SSD)
Jimmy Finnholm IK Falken
Joonas Harjamäki Viipurin Urheilijat
Ville Heikkilä Lammin Säkiä
Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit
Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat
Tapani Kärjä Kalajoen Junkkarit
Jiri Karjalainen Joensuun Kataja
Joonas Lehtinen Turun Urheiluliitto
Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Riku Marttinen Lahden Ahkera
Oskari Pennanen Joensuun Kataja
Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset
Pauli Ruostetsaari Gamlakarleby IF
Eero Saleva Sjundeå IF
Marko Tuokko Naantalin Löyly
Arttu Vattulainen Joensuun Kataja
 
60 m aj (23)
Thomas Barrineau Kuopion Reipas
Juuso Hassi Oriveden Ponnistus
Joona-Ville Heinä Helsingfors IFK
Juha-Matti Iso-Jaakkola Lauttakylän Luja
Sami Itani Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jesse Jokinen Sysmän Sisu
Valtteri Kalliokulju Liedon Parma
Joli Koivu Esbo IF
Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat
Joel Lapinlampi Turun Urheiluliitto
Jere Lehto Oulun Pyrintö
Petri Lemmetyinen Kenttäurheilijat -58
Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Perttu Noponen Mikkelin Kilpa-Veikot
Samuel Rautapalo Helsingin Kisa-Veikot
Pasi Roslund Turun Urheiluliitto
Tero Sarkala Liedon Parma
Elmo Savola Lappajärven Veikot
Otto Seppälä Lamminpään Korpi
Niko Tahvanainen Pyhäselän Urheilijat
Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jussi Vähätiitto Oulun Pyrintö
Tuomas Valle Helsingin Kisa-Veikot
 
300 m aj (13)
Jevgeni Aleksandrov Helsingfors IFK
Don-Zheni Ekoebve Helsingfors IFK
Aleksi Harju Lahden Ahkera
Juho Launto Turun Urheiluliitto
Antti Lempinen Noormarkun Nopsa
Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Taneli Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jani Rastas Helsingfors IFK
Joni Rouhiainen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Pekka Sinkkonen Helsingfors IFK
Valtteri Toimela Tampereen Pyrintö
Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske
Juha Virkkunen Tampereen Pyrintö
 
5000 m kävely (7)
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas
Elmo Koivunen Esbo IF
Matias Korpela Raahen Vesa
Artturi Oila Espoon Tapiot
Aleksi Ojala Turun Weikot
Aku Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Timo Viljanen Turun Weikot
 
Korkeus (13)
Samuli Eriksson Salon Vilpas
Herman Haavisto Himangan Urheilijat
Mika Hietaniemi Länsi-Uudenmaan Urheilijat
Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat
Sami Itani Jyväskylän Kenttäurheilijat
Mauri Kaattari Himangan Urheilijat
Valtteri Mattila Äänekosken Urheilijat
Samuli Nurminen Noormarkun Nopsa
Richard Östman IF VOM
Heikki Pärnä Turun Urheiluliitto
Miro Rastas Raision Kuula
Samuli Sievi-Korte Viialan Valtti
Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut
 
Seiväs (24)
Thomas Barrineau Kuopion Reipas
Jere Bergius Tampereen Pyrintö
Juuso Erkkilä Kyrön Voima
Kalle Harmaala Jyväskylän Kenttäurheilijat
Tommi Holttinen Someron Esa
Samuli Järvelä Soinin Sisu
Joonas Jokivartio Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jussi Kaavi Helsingin Kisa-Veikot
Perttu Korhonen Lahden Ahkera
Niko Koskinen Janakkalan Jana
Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö
Jouni Marjaniemi Vehmaan Kiisto
Joonas Mikkanen Lahden Ahkera
Tuomas Outinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Olli Rannikko Nokian Urheilijat
Vesa Rantanen Virtain Urheilijat
Jesse Salmi Vaasan Vasama
Eemeli Salomäki Someron Esa
Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto
Akseli Välimäki Noormarkun Nopsa
Einari Välimäki Noormarkun Nopsa
Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat
Christian Westö IF Femman
Mikael Westö Vasa Idrottssällskap
 
Pituus (12)
Kristian Bäck Vasa Idrottssällskap
Janne Etelämäki Kuortaneen Kunto
Arttu Halmela Viipurin Urheilijat
Konsta Kauppinen Orimattilan Jymy
Joli Koivu Esbo IF
Joona Kokkola Valtimon Vasama
Kristian Pulli Kaipolan Vire
Jasu Salonen Karhulan Katajaiset
Elmo Savola Lappajärven Veikot
Juha Sola Naantalin Löyly
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38
Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä
 
3-loikka (14)
Janne Harju Viipurin Urheilijat
Mauri Kaattari Himangan Urheilijat
Ilpo Kantanen Suonenjoen Vasama
Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58
Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Tomi Litendahl Viitasaaren Viesti
Elias Mäkelä Helsingin Kisa-Veikot
Ville Mylläri Heinäveden Yleisurheilijat
Dmitry Reznikov Kuopion Reipas
Daniel Sjölind IF Åsarna
Emil Storlund IF VOM
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38
Artturi Tiipiö Teuvan Rivakka
Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat
 
Kuula (12)
Eero Ahola Porin Yleisurheilu
Mika Flinkkilä Seinäjoen Seudun Urheilijat
Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku
Timo Kööpikkä Laihian Luja
Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat
Pyry Niskala Vasa Idrottssällskap
Nico Oksanen Loimaan Voima
Jani Santala Himangan Urheilijat
Matti Sivonen Kuivasjärven Aura
Tomas Söderlund IF Raseborg
Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto
Mikko Toiviainen Loimaan Jankko

4x300 m (13):

Esbo IF

Esbo IF II

Helsingfors IFK

Helsingfors IFK II

Helsingfors IFK III

Jyväskylän Kenttäurheilijat

Jyväskylän Kenttäurheilijat II

Kenttäurheilijat -58

Kuopion Reipas

Noormarkun Nopsa

Tampereen Pyrintö

Tampereen Pyrintö II

Turun Urheiluliitto
 
Naiset,

60 m (26)
Jonna Berghem Hangö IK
Elisa Hakamäki Lahden Ahkera
Heli Halonen Lahden Ahkera
Annika Haverinen Kajaanin Kipinä
Inari Heikkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Milla Heiskanen Iisalmen Visa
Jenni Jokinen Nakkilan Vire
Anna Julin IF Nykarlebynejden
Lotta Kemppinen Helsingfors IFK
Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura
Matleena Kuure Veitsiluodon Kisaveikot
Jessi Landström Tampereen Pyrintö
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jutta Luhtala Turun Weikot
Anna Mäkelä Maarian Mahti
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto
Kaisa Nurme Lahden Ahkera
Kamilla Nurminen Helsingin Kisa-Veikot
Eeva Paavilainen Turun Urheiluliitto
Henriikka Parpala Kokkolan Veikot
Jasmin Showlah Helsingfors IFK
Milja Thureson Turun Toverit
Aurora Troberg Esbo IF
Hanna Wiss IF Åland
 
200 m (26)
Felicia Åbacka IF Fyren
Jonna Berghem Hangö IK
Elisa Hakamäki Lahden Ahkera
Anni Halko Jyväskylän Kenttäurheilijat
Heli Halonen Lahden Ahkera
Inari Heikkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Milla Heiskanen Iisalmen Visa
Emma Hyvärinen Turun Urheiluliitto
Jenni Jokinen Nakkilan Vire
Sara Jokinen Tampereen Pyrintö
Anna Julin IF Nykarlebynejden
Lotta Kemppinen Helsingfors IFK
Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jutta Luhtala Turun Weikot
Netta Myllynen Savonlinnan Riento
Maiju Niemelä Turun Urheiluliitto
Kaisa Nurme Lahden Ahkera
Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas
Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat
Eliisa Räsänen Esbo IF
Jasmin Showlah Helsingfors IFK
Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot
Milja Thureson Turun Toverit
 
400 m (16)
Felicia Åbacka IF Fyren
Emilia Borgmästars IK Falken
Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Jonna Julin IF Nykarlebynejden
Ella Kumpulainen Savonlinnan Riento
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Emilija Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Janette Niemi Haminan Ponteva
Aleksandra Niiranen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Mette Paavolainen IK Falken
Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas
Marianne Pitkänen Kuopion Reipas
Eliisa Räsänen Esbo IF
Karin Storbacka IK Falken
Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58
 
800 m (10)
Katja Erävistö Helsingin Kisa-Veikot
Heidi Eriksson IK Falken
Zenitha Eriksson IK Falken
Nea Hyvärinen Hämeenlinnan Tarmo
Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat
Roosa Lahtinen Tampereen Pyrintö
Maria Murtorinne Kuopion Reipas
Laura Nakolinna Turun Urheiluliitto
Karin Storbacka IK Falken
Noora Wallenius Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
 
1500 m (16)
Katja Erävistö Helsingin Kisa-Veikot
Heidi Eriksson IK Falken
Zenitha Eriksson IK Falken
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset
Hilkka Kontro Helsingin Kisa-Veikot
Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat
Silja Meronen Orimattilan Jymy
Maria Murtorinne Kuopion Reipas
Laura Nakolinna Turun Urheiluliitto
Saara Norrgrann IF Länken
Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap
Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot
Karin Storbacka IK Falken
Anni Suominen Raision Kuula
Mira Tuominen Valkeakosken Haka
Noora Wallenius Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
 
3000 m (11)
Nina Chydenius Viipurin Urheilijat
Heidi Eriksson IK Falken
Oona Kettunen Karhulan Katajaiset
Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat
Saara Nikander Länsi-Uudenmaan Urheilijat
Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi
Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap
Mira Tuominen Valkeakosken Haka
Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Ilona Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut
Anna Vuorimaa Heinolan Isku
 
60 m aj (13)
Viivi Avikainen Mikkelin Kilpa-Veikot
Tiina Hakanen Tampereen Pyrintö
Lotta Harala Tampereen Pyrintö
Maria Huntington Tampereen Pyrintö
Reetta Hurske Tampereen Pyrintö
Jonna Kangasniemi Noormarkun Nopsa
Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Paula Kuronen Mikkelin Kilpa-Veikot
Miia Kurppa Salon Vilpas
Jessi Landström Tampereen Pyrintö
Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto
Elisa Oksanen Tampereen Pyrintö
Henna Palosaari Kuivasjärven Aura
 
300 m aj (24)
Linda Aho Helsingfors IFK
Kaisa Eronen Rantasalmen Urheilijat
Jenny Fagerstedt Esbo IF
Elisa Hakamäki Lahden Ahkera
Anni Halko Jyväskylän Kenttäurheilijat
Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot
Julia Karjalainen Oulun Pyrintö
Anna Kohtamäki Noormarkun Nopsa
Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Jenna Konttila Helsingfors IFK
Katariina Liipo Esbo IF
Hanna Liukka Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Emma Niemi Turun Urheiluliitto
Aleksandra Niiranen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas
Iiris Peterzéns Espoon Tapiot
Eerika Reunanen Lempäälän Kisa
Aino Tapio IF Sibbo-Vargarna
Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58
Tara Vaittinen Lahden Ahkera
Jenni Walli Noormarkun Nopsa
Simone Wiklund IF Nykarlebynejden
 
3000 m kävely (9)
Hele Haapaniemi Espoon Tapiot
Sini Jussila Vihdin Viesti
Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Venla Laiho Laitilan Jyske
Mikaela Löfbacka Vasa Idrottssällskap
Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Enni Nurmi Espoon Tapiot
Erika Parviainen Espoon Tapiot
Henrika Parviainen Espoon Tapiot

Korkeus (16)
Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset
Heidi Erkinheimo Seinäjoen Seudun Urheilijat
Eleriin Haas Kristiinan Urheilijat (EST)
Ella Junnila Janakkalan Jana
Gabriela Kosonen Tampereen Pyrintö
Miia Kurppa Salon Vilpas
Sini Lällä Oriveden Ponnistus
Alisa Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot
Elin Pajunen IF Åsarna
Laura Rautanen Vilppulan Veikot
Senni Ronkainen Karhulan Urheilijat
Linda Sandblom Hangö IK
Miia Sillman Tampereen Pyrintö
Elina Smolander Lapuan Virkiä
Vanessa Varjolampi Turun Urheiluliitto
Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto
 
Seiväs (14)
Erica Hjerpe Vasa Idrottssällskap
Katri Isomäki Seinäjoen Seudun Urheilijat
Soile Koponen Leppävirran Viri
Ellinor Kronholm IF Femman
Elina Lampela Oulun Pyrintö
Wilma Murto Salon Vilpas
Minna Nikkanen Someron Esa
Elina Peltola Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Jatta Salmela Vasa IS
Aino Siitonen Helsingin Kisa-Veikot
Laura Sirkiä Salon Vilpas
Alina Strömberg Larsmo IF
Ida Turunen Helsingfors IFK
Julia Uutela Tapanilan Erä
 
Pituus (18)
Heta Haapala Tampereen Pyrintö
Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Tiina Hakanen Tampereen Pyrintö
Jonna Kangasniemi Noormarkun Nopsa
Elina Kostiainen Vihdin Viesti
Miia Kurppa Salon Vilpas
Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58
Kadi Lindman Vasa IS
Tilda Lipasti Helsingfors IFK
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap
Henna Palosaari Kuivasjärven Aura
Noora Pesola Lahden Ahkera
Miia Sillman Tampereen Pyrintö
Merika Sumanen Tampereen Pyrintö
Sara Vorselman Helsingin Kisa-Veikot
Hanna Wiss IF Åland
 
3-loikka (16)
Reetta Aaltonen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Suvi Eerikäinen Helsingfors IFK
Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Teija Hannila Viipurin Urheilijat
Salli Kokkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat
Elina Kostiainen Vihdin Viesti
Ida Kriikkula Soinin Sisu
Kira Kytölä Esbo IF
Essi Lindgren Kuivasjärven Aura
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy
Liisa Naskali Nokian Urheilijat
Sanna Nygård Vasa IS
Anna Pajunen IF Åsarna
Senni Salminen Imatran Urheilijat
Marjo Starck Turun Weikot
Heini Vainionpää Helsingfors IFK
 
Kuula (18)
Minna Henttonen Mäntsälän Urheilijat
Katri Hirvonen Joensuun Kataja
Maarit Iso-Jaakkola Punkalaitumen Kunto
Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
Taija Keskinen Ylistaron Kilpa-Veljet
Salli Kirvesmies Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Miia Kurppa Salon Vilpas
Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus
Helena Leveelahti Virtain Urheilijat
Minna-Marjatta Liimatainen Alajärven Ankkurit
Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire
Sara Oraheimo IF Raseborg
Maria Pulkkinen Merikarvian Into
Eveliina Rouvali Kuopion Reipas
Henna Sallinen Savonlinnan Riento
Tara Tuominen Uudenkaupungin Kenttäkarhut
Katariina Valla Nakkilan Vire
Oona Vilermo Nokian Urheilijat

4x300 m (12):

Esbo IF

Esbo IF II

Helsingfors IFK

Hämeenlinnan Tarmo

Jyväskylän Kenttäurheilijat

Jyväskylän Kenttäurheilijat II

Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

Lahden Ahkera

Mikkelin Kilpa-Veikot

Noormarkun Nopsa

Tampereen Pyrintö

Tampereen Pyrintö II

---

neziri_noora-lotta.jpeg