Sunnuntain täydelliset tulokset Kuopiosta, JKU vei Kultainen Juoksija -kilpailun

Jyväskylän Kenttäurheilijat vei SM-halleissa ylivoimaisesti Kultainen Juoksija -kilpailun, eli oli SM-hallien paras seura. Kultaisesta Juoksijasta on kilpailtu vuodesta 1986 lähtien. Vuosi sitten voiton vei Helsingissä käydyissä SM-halleissa HKV.

Kultainen juoksija -kilpailun pisteet:  1) Jyväskylän Kenttäurheilijat 83, 2) Helsingin Kisa-Veikot 54, 3) Lappeenrannan Urheilumiehet 37, 4) HIFK 27, 5) Tampereen Pyrintö 25, 6) Espoon Tapiot, Borgå Akilles 22, 8) Turun Toverit, Saarijärven Pullistus, Joensuun Kataja 19, 

11) Esbo IF, Naantalin Löyly 16, 13) IK Falken 15, 14) Oulun Pyrintö 13, 15) Someron Esa, Pyhtään Yritys 12, 17) Liedon Parma 11, 18) Uudenkaupungin Kenttäkarhut 10, 19) Lahden Ahkera, Vasa IS, Mikkelin Kilpa-Veikot 9,

22) Ikaalisten Urheilijat, Nurmijärven Yleisurheilu, Valtimon Vasama, Turun Weikot, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 8, 27) Seinäjoen Seudun Urheilijat, Lempäälän Kisa Yleisurheilu, Kankaanpään seudun Leisku, Jalasjärven Jalas, Salon Vilpas, Kaipolan Vire, Oriveden Ponnistus 7, 34) Karhulan Urheilijat 6, 35) Karijoen Tappara, Veitsiluodon Kisaveikot, IF Nykarlebynejden, Forssan Salama, Kuopion Reipas 5, 

40) Turun Urheiluliitto, Äänekosken Urheilijat, Kajaanin Kipinä, Lapin Lukko, IF Raseborg, Raision Kuula, Varkauden Kenttä-Veikot, Hangö IK, Maaningan Mahti, Lapuan Virkiä 4, 

50) Gamlakarleby Idrottsförening, Kangasalan Urheilijat, Porin Yleisurheilu, Iisalmen Visa, Virtain Urheilijat 3, 55) Kenttäurheilijat-58, Kuusankosken Urheiluseura, Sibbo-Vargarna IF, Savitaipaleen Urheilijat, Kokkolan Veikot, Perttelin Peikot 2,

61) Noormarkun Nopsa, Loimaan Voima, Pudasjärven Urheilijat, Kuivasjärven Aura, Kannuksen Ura 1.

KUOPIO 17.2.2019 Suomen hallimestaruuskilpailut, 2. päivä

(Pitkä 337 m rata.)

Miehet,

200 m: 1) Oskari Lehtonen NurmijYU 21,33 (kkk), 2) Roope Saarinen EsboIF 21,47, 3) Willem Kajander BorgåAk 21,93 (ae. 21,82), 4) Isac Wedenberg BorgåAk 22,04 (ae. 22,02), Tuukka Huuskola EsboIF ei osallistunut (ae. 22,06).

1. alkuerä: 1) Wedenberg 22,02, 2) (8:s) Eerikki Pekkola IkaalU 22,10, 3) Mikael Granqvist SibVa 22,58, 4) Jonathan Hyvärinen HKV 22,78. – 2. alkuerä: 1) Lehtonen 21,48, 2) Kajander 21,82, 3) Tommi Mäkinen HKV 22,19, 4) Christoffer Envall PedersFa 22,37. – 3. alkuerä: 1) Saarinen 21,62, 2) (6:s) Ville Aarnivala TP 21,99, 3) (7:s) Ilari Ryyppö TU-38 22,10, 4) Elias Jrad KU-58 22,97, Eliel Pohjolainen KuopRe keskeytti. – 4. alkuerä: 1) Huuskola 22,06, 2) Aleksi Tuononen ÄhtärU 22,19, 3) Filiph Johansson GamlakarlIF 22,39, 4) Lassi Kaukonen HKV 22,57, 5) Leo Uusimäki KU-58 23,05.

800 m: 1) Markus Teijula NaantLö 1.51,86, 2) Joonas Rinne SaarijPu 1.53,47, 3) Niko Viljola HKV 1.54,01, 4) Samu Mikkonen JoKa 1.54,35, 5) Alex Rauhala VasaIS 1.54,45 (B-erän voittaja), 6) Elias Tuominen NaantLö 1.55,23, 7) Eelis Uitto VU 1.55,66, 8) Antton Launto SauvU 1.55,81 (B-erän 2:nen), 9) Lauri Hassi OrivPo 1.56,10, 10) Joni Virkkala GamlakarlIF 1.56,68, 11) Julius Mäkinen TP 1.59,69, Niklas Heikkilä KuusankUS & Simon Haglund HIFK keskeyttivät.

3000 m: 1) Jaakko Piesanen SaarijPu 8.25,42, 2) Eero Saleva HKV 8.29,92, 3) Ossi Kekki LA 8.31,67, 4) Joonas Harjamäki HKV 8.33,26, 5) Mika Kotiranta JoKa 8.35,66, 6) Wilho Hautala LA 8.41,37, Jiri Karjalainen JoKa ei osallistunut, Miika Tenhunen NivU keskeytti.

60 m aj: 1) Elmo Lakka JKU 7,67 (kkk & ka-3), 2) Ilari Manninen JKU 7,88, 3) Santeri Kuusiniemi LempKi 8,04, 4) Valtteri Kalliokulju LiePa 8,12, 4) Miska Sundberg JKU 8,12.

Alkuerät: 1) Lakka 7,68, 2) Manninen 7,95, 3) Sundberg 8,13, 4) Kuusiniemi 8,19, 5) Kalliokulju 8,23, 6) Otto Kilpi JKU 8,36, 7) Juuso Peltola JKU 8,47, 8) Juuso Hassi OrivPo 8,49, 9) Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu 8,76.

300 m aj: 1) Chibunna Ezeabasirim HKV 37,66, 2) Tuomas Lehtonen LiePa 37,92, 3) Don-Zheni Ekoebve HIFK 38,24, 4) Kalle Stylman LiePa 38,25 (B-erän voittaja), 5) Anton Tallbacka HIFK 38,70 (C-erän voittaja), 6) Edward Lindberg SibVa 38,87 (B-erän 2:nen), 7) Jonni Blomqvist BorgåAk 39,66, 8) Atte Timgren HKV 40,10, 9) Samuli Raikunen LiePa 40,88, 10) Markus Hurri LiePa 41,47, Gustav Klingstedt HIFK keskeytti.

Seiväs: 1) Urho Kujanpää TP 555, 2) Tommi Holttinen SomEsa 545, 3) Tomas Wecksten KarhU 535, 4) Santtu Koskiaho KarijTa 525, 5) Eetu Turakainen TuUL 525, 6) Anton Kunnas SibVa 495, 7-8) Mikko Paavola AlajAn & Joonas Jokivartio JKU 480, Einari Välimäki NoormNo ilman tulosta (480).

Pituus: 1) Roni Ollikainen HKV 786 (kkk & ka-9), 2) Kalle Salminen JoKa 767, 3) Simo Lipsanen LUM 762, 4) Tuomas Rouvali JKU 745, 5) Henri Väyrynen KajKi 741, 6) Joona Kokkola ValtimVa 732, 7) Pyry Keränen KarkkPo 713, 8) Kristian Pulli KaipVi 712, 9) Konsta Kauppinen OrimJy 709, 10) Jimi Nukala VasaIS 704, 11) Ville Hakomäki YlihJu 698, 12) Juuso Hassi OrivPo 690, 13) Arttu Tyystjärvi LUM 674, 14) Mikko Rummukainen RistiinU 666.

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 19,02 (kkk, 2. pisin 18,89)), 2) Timo Kööpikkä SeinäjSU 19,02 (kkk, 2. pisin 18,83), 3) Tomas Söderlund IFRaseb 18,13, 4) Eero Ahola PoYU 17,75, 5) Samuli Kyrönviita IkaalU 17,60, 6) Nico Oksanen LoimVo 17,24, 7) Mikko Toiviainen LoimJa 17,14, 8) Juha Kumpulainen IisVi 14,30.

4x337m: 1) HKV (Matias Linkoaho, Tommi Mäkinen, Chibunna Ezeabasirim, Niko Viljola) 2.40,82, 2) JKU (Ilari Manninen, Miska Sundberg, Viljami Kaasalainen, Teemu Keronen) 2.42,98, 3) HIFK (Anton Tallbacka, Gustav Klingstedt, Lauri Siltanen, Don-Zheni Ekoebve) 2.43,79, 4) JKU II (Pietari Valoranta, Petteri Monni, Daniel Savolainen, Dani Lirkki) 2.44,25 (B-erän voittaja), 5) LiePa (Tuomas Lehtonen, Kalle Stylman, Markus Hurri, Samuli Raikunen) 2.44,46, 6) TP (Aleksi Kuusinen, Samuli Losoi, Kalle Raitala, Ville Aarnivala) 2.45,95, 7) KU-58 (Leo Uusimäki, Elias Jrad, Tuomas Hyytiäinen, Veeti Katainen) 2.46,64 (B-erän 2:nen), 8) JKU III (Jesse Väyrynen, Juuso Peltola, Tuomas Rouvali, Jonatan Kinnunen) 2.47,90 (B-erän 3:s), 9) GamlakarlIF (Filiph Johansson, Joni Virkkala, Pauli Ruostetsaari, Väinö Venetjoki) 2.48,85, NoormNo hylättiin (Eemeli Välimäki, Matti Välimäki, Asseri Välimäki, Einari Välimäki).

Naiset,

200 m: 1) Aino Pulkkinen JKU 23,82 (kkk & ka-10), 2) Milja Thureson TuTo 23,86, 3) Anniina Kortetmaa JKU 24,39, 4) Milla Heiskanen IisVi 24,70, 5) Anna Pursiainen 16 EspTa 25,09 (ae. 24,86).

Alkuerät: 1) Thureson 24,08, 2) Pulkkinen 24,33, 3) Kortetmaa 24,42, 4) Pursiainen 24,86, 5) Heiskanen 24,87, 6) Johanna Kylmänen 17 RaisKu 24,94, 7) Jenna Kokkonen 17 KajKi 25,01, 8) Mette Baas VeitsilKV 25,07, 9) Hertta Heikkinen JoKa 25,08, 10) Alisa Aalto TP 25,24, 11) Alina Strömberg LarsmoIF 25,34, 12) Ida Ravaska VeitsilKV 25,37, 13) Saara Keskitalo EspTa 25,39, 14) Linda Leveelahti 16 HIFK 25,40, 15) Aino Tapio SibVa 25,43, 16) Sanni Mahonen KUYU 25,53, 17) Veera Pudas VeitsilKV 25,64, 18) Emma Suhonen EspTa 25,68, 19) Merituuli Jääskeläinen LUM 25,86, 20) Maisa Laakso JakobstDr 25,90, 21) Jenna Pihkola LA 26,25.

800 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 2.05,10, 2) Jonna Julin IFNykarl 2.09,74, 3) Alisa Virtanen 17 JKU 2.10,65, 4) Janette Niemi JKU 2.12,84, 5) Moona Latvala HKV 2.13,78, 6) Viola Westling TuUL 2.14,17, 7) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRe 2.14,28, 8) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.15,35, 9) Enni Katajalaakso 17 KannUra 2.15,38, 10) Maija Tukeva ÄhtärU 2.15,45, 11) Jemina Forss TP 2.15,51, 12) Lotta Mäkinen JKU 2.15,88, 13) Erika Utriainen VeitsilKV 2.17,61, 14) Venla Saari 16 JKU 2.20,89,

3000 m: 1) Kaisa Tyni PyhtYr 9.22,93, 2) Janica Rauma FoSa 9.23,64, 3) Nathalie Blomqvist PedersFa 9.29,03, 4) Ilona Välimäki UKK 10.00,08, 5) Linnea Harala SomEsa 10.02,63, 6) Iida Haataja PudasjU 10.04,47, 7) Anna Haataja OP 10.08,13, 8) Amanda Virtanen TuUL 10.08,83, 9) Anne-Marika Partanen KuopRe 10.08,93, 10) Heljä-Viivi Unkila TuUL 10.09,84, 11) Emma Hakala EspTa 10.19,82, Salla Laukkanen LA ei osallistunut.

60 m aj: 1) Nooralotta Neziri JKU 7,97 (SE, aik. 7,97 Neziri 2015), 2) Reetta Hurske TP 7,97 (SE), 3) Matilda Bogdanoff HIFK 8,04 (ka-3), 4) Julia Enarvi JKU 8,34 (ae. 8,24, ka-9), 5) Jessica Kähärä MiKV 10,69 (ae. 8,37).

Alkuerät: 1) Hurske 8,08, 2) Bogdanoff 8,15, 3) Neziri 8,15, 4) Enarvi 8,24, 5) Kähärä 8,37, 6) Anni Siirtola HKV 8,40, 7) Saga Kivekäs EspTa 8,54, 8) Tanja Kokkonen 17 LUM 8,57, 9) Saara Keskitalo EspTa 8,64, 10) Sonja Stång KuivasjAu 8,74, 11) Janette Rinne HKV 8,74, 12) Laura Ollikainen VarkKV 8,76, 13) Nora-Julia Isoluoma JKU 8,88, 14) Heidi Parikka HKV 8,99, 15) Eveliina Bogdanoff KuivasjAu 9,01, 16) Reetta Hämäläinen LA 9,03, 17) Janette Hanski KarhU 9,04, 18) Elisa Oksanen JKU 9,14, 19) Lotta Vento TuUL 9,20, Hertta Heikkinen JoKa & Marika Partinen JoKa hylättiin.

300 m aj: 1) Kristiina Halonen LUM 40,99 (SE, ent. 41,01 Ilona Ranta 2006), 2) Annika Hannola HKV 42,07, 3) Eveliina Määttänen KUYU 42,43, 4) Mathilda Kvist VasaIS 42,51, 5) Salla Parviainen EsboIF 42,70 (B-erän voittaja), 6) Erin Karjalahti NurmijYU 43,17 (B-erän 2:nen), 7) Oona Hujanen HKV 43,29 (B-erän 3.s), 8) Pinja Heinonen TP 44,01 (B-erän 4:s), 9) Janette Hanski KarhU 44,59, Heidi Salminen 16 JKU keskeytti.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä MiKV 190 (kkk & EM-raja & 19-v. SE & sivuaa 22-v. SE:tä, ent. 19-v. SE), 2) Eleriin Haas HIFK 186, 3) Linda Sandblom HangöIK 182, 4) Heta Tuuri LA 182, 5) Elina Kakko PerttPe 179, 6) Viivi Voutilainen TuUL 179, 7) Elin Pajunen KronÅs 176, 8) Sini Lällä JKU 176, 9) Lotta Putkiranta EspTa 172, 10) Gabriela Kosonen JKU 167, 11) Maria Peura TervolTe 167, Miia Sillman TP ilman tulosta (176). – (Kähärä paransi kahdesti 19-v. SE:tä ylittämällä 188 ja 190, ent. SE 187 Susann Sundkvist 1976 & Sari Karjalainen 1986 & Katja Kilpi 1991. Kähärä myös sivusi 22-v. SE:tä, aik. Ella Junnila 16.1. Tampere.)

3-loikka: 1) Emma Pullola VaasVa 13,23, 2) Kira Kytölä EsboIF 12,82, 3) Ada Koistinen JKU 12,79, 4) Saara Hakanen HKV 12,75, 5) Sini Sanaslahti KaipVi 12,74, 6) Jessica Miettinen JoKa 12,43, 7) Elina Kostiainen VihdVie 12,25, 8) Wilhelmiina Harju 17 JKU 12,22, 9) Liisa Naskali NokU 12,16, 10) Ella Nisula KuivasjAu 12,14, 11) Johanna Hokkanen KangasnKa 12,08, 12) Maria Peura TervolTe 12,08, 13) Laura Rautiainen LA 12,04, 14) Gia Reinholm JKU 11,79, 15) Lotta Kirvesmies MiKV 11,76.

4x337m: 1) JKU (Anniina Kortetmaa, Heidi Salminen, Janette Niemi, Aino Pulkkinen) 3.04,26, 2) LUM (Merituuli Jääskeläinen, Tanja Kokkonen, Riina Heikkonen, Kristiina Halonen) 3.06,97, 3) VasaIS (Mathilda Kvist, Madelene Glasberg, Fina Backholm, Malva Nylund) 3.12,91 (B-erän voittaja), 4) JoKa (Hertta Heikkinen, Marika Partinen, Jessica Miettinen, Silja Kempas) 3.14,54, 5) JKU II (Johanna Kulmala, Venla Saari, Oona Nieminen, Alisa Virtanen) 3.16,84 (B-erän 2:nen), 6) KannUra (Helmi Kortetmaa, Emma Katajalaakso, Elli-Noora Puustinen, Enni Katajalaakso) 3.19,56 (B-erän 3:s), 7) OP (Enni Lehtomäki, Jandeh Jallow, Taru Väisänen, Pinja Purola) 3.23,87 (B-erän 4:s), 8) KuopRe (Annina Walling, Maria Murtorinne, Anna-Marika Partanen, Pihla Hokkanen) 3.27,23. – TP (Alisa Aalto, Jemina Forss, Pinja Heinonen, Reetta Hurske) & EspTa (Saga Kivekäs, Anna Pursiainen, Emma Suhonen, Liisa Sätilä) eivät osallistuneet.

 

17.02.2019 - 18:17