SUL:n hallitus nimesi valiokunnat, Pihlakoski ehdolle EA:n ja IAAF:n hallitukseen

Suomen Urheiluliiton (SUL) hallitus päätti puhelinkokouksessaan, että Antti Pihlakoski on liiton ehdokas Euroopan yleisurheiluliiton (EA) ja Kansainvälisen yleisurheiluliiton (IAAF) hallitukseen.

EA valitsee liitolle puheenjohtajan ja hallituksen Prahan kongressissa 13. huhtikuuta. IAAF:n kongressi on syksyllä Dohassa MM-kisojen yhteydessä.

Hallituksen päätös perustui asiaa pohtineen työryhmän esitykseen. Työryhmä korosti perusteluissaan EA:n ja IAAF:n hallituksessa istuvan Pihlakosken tunnettuutta sekä luottamusta, jota hän on kansainvälisissä tehtävissä nauttinut.

Työryhmä kartoitti myös henkilöitä ja erityisesti naisia, joita liitto voisi tulevaisuudessa tarjota erilaisiin kansainvälisiin tehtäviin kuten kansainvälisten liittojen valiokuntiin tai työryhmiin.

Puhelinkokouksessaan hallitus vahvisti myös liiton valiokuntien sekä Naisten johtajuus ja Poika-projekti -työryhmien kokoonpanot. Liitossa toimivat tänä vuonna eettinen -, järjestö -, kilpailu -, lääketieteellinen -, seurapalvelu -, valmennus - ja Masters-valiokunnat.

Seuraavassa valiokuntien sekä sovittelulautakunnan ja Naisten johtajuus ja Poika-projektin -työryhmien kokoonpanot:

Eettinen valiokunta: Ringa Ropo (pj.), Antti Aine, Matilda Bogdanoff, Sari Essayah, Lotta Hanski, Tuija Helander, Kalle Husso, Tarja Mäki-Punto-Ristanen, Esa-Pekka Mattila, Mikko Nieminen.

Järjestövaliokunta: Ari Pietarinen (pj.), Esko Hassinen, Gunilla Peräsalo, Pauli Pitkäkoski, Olli Ruuskanen, Kaisa Siitonen, Rami Urho, Yrjö Kelhä, Pirjo Puskala.

Kansainvälisten asioiden valiokunta: Antti Pihlakoski (pj.), Elisa Hakanen, Carl-Olaf Homén, Mikaela Ingberg, Mirko Jalava, Ilkka Kanerva, Tuomas Näsi, Pasi Oksanen, Kimmo Oila, Jari Salonen, Pirjo Puskala.

Kilpailuvaliokunta: Rami Urho (pj.), Pasi Oksanen, Ari Honkanen, Jaana Kujala, Ingemar Sundelin, Esko Kuha, Esa Kaihlajärvi, Anne Fröberg, Hannu Nurminen, Mika Muukka, Kari Niemi-Nikkola, Yrjö Kelhä.

Lääketieteellinen valiokunta: Timo Kuusisto (pj.), Aki Kanervo, Tanja Komulainen, Ilkka Räsänen, Satu Sandell, Jukka Siljander, Lars Sörensen, Ilkka Tulikoura, Arja Uusitalo, Kaisa Virtanen, Jonne Väisänen, Kari Niemi-Nikkola.

Mastersvaliokunta: Reijo Häyrinen (pj.), Jarmo Hakanen, Esa Kaihlajärvi, Antti Mero, Mika Muukka, Jarmo Mäkelä, Ari Pietarinen, Ilkka Väänänen.

Seurapalveluvaliokunta: Kalle Husso (pj.), Matti Hannikainen, Tanja Hietikko, Pekka Kuusisto, Heikki Mäkinen, Maarit Ovaska, Tapio Rajala, Matti Sutela.

Valmennusvaliokunta: Jens Wallin (pj.), Kari Niemi-Nikkola, Hannele Hiilloskorpi, Jukka Latva-Rasku, Antti Mero, Kristiina Mäkelä, Petra Stenman, Simo Tarvonen.

Sovittelulautakunta: Antti Aine pj. (henkilökohtainen varahenkilö Jari Murto), Juha Auvinen (Hannu Nurmi), Heikki Rautalin (Saija-Leena Tiainen).

Poika -työryhmä: Kalle Husso (pj.), Ville Kallinen, Camilla Nakolinna, Jarmo Rasi, Anssi Vänskä, Ilpo Koponen, Tapio Rajala.

Naisten johtajuus -projektityöryhmä: Maarit Ovaska (pj.), Marja Kylämä, Mikko Nieminen, Ella Salmela, Tanja Taipale.

 

 

06.02.2019 - 19:03