Sandblom, Åstrand ja Richardsson SFI:n mestareiksi

Linda Sandblom, Jonathan Åstrand ja Camilla Richardsson voittivat lajinsa Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailuissa Espoon Leppävaarassa. 

Hangö IK:n Sandblom oli naisten korkeushypyn ykkönen tuloksella 184. Hän on hypännyt tänä kesänä Kuortaneen Eliittikisoissa Suomen ennätyksen 193. Sandblom karsiutui täpärästi Amsterdamin EM-kilpailujen finaalista.

Närpiöläisen IF Kraftin Jonathan Åstrand voitti miesten 100 metriä kauden parhaalla ajallaan 10,61. Myötätuulta oli sopivasti 1,7 metriä sekunnissa. 200 metrin sisäratojen SE-mies Åstrand kohensi kauden parastaan peräti 17 sadasosalla.

Toiseksi pinkoi Porvoon Akilleksen Willem Kajander ennätyksellään 10,72.

Vasa IS:n Richardsson voitti naisten 3 000 metriä ajalla 9.32,38. Richardsson juoksi 3 000 metrin esteet Amsterdamin EM-kilpailuissa.

(Jyrki Repola.)

 

ESPOO, Leppävaara 17.7.2016 Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut

1. päivä 16.7.

Miehet,

200 m (3,2 m/s): 1) Jonathan Åstrand 31 NärpKr 21,68, 2) Willem Kajander BorgåAk 21,83, 3) Eljas Aalto SibVa 21,89, 4) Christoffer Envall PedersFa 21,97, 5) Filiph Johansson 19 GamlakarlIF 22,53, 6) Mathias Launonen 18 NärpKr 22,79, 7) Thomas Barrineau HIFK 22,80, 8) Heikki Chen 18 HIFK 22,93.

1. alkuerä (1,6): 1) Åstrand 22,58, 2) Launonen 22,83, 3) Chen 22,98, 4) Pekka Sinkkonen 18 HIFK 22,98. – 2. alkuerä (2,2): 1) Kajander 22,03, 2) Aalto 22,07, 3) Erik Back HIFK 22,46. – 3. alkuerä (3,7): 1) Envall 22,39, 2) Johansson 22,58.

800 m: 1) Simon Haglund PedersFa 1.54,29.

5000 m: 1) Eero Saleva SjuIF 15.13,79, 2) Otto Loukkalahti IFRaseb 15.14,88.

400 m aj: 1) Don-Zheni Ekoebve HIFK 52,29, 2) Jevgeni Aleksandrov HIFK 55,62, 3) Edward Lindberg 19 SibVa 57,96 … Viktor Kantele 19 BorgåAk keskeytti.

Korkeus: 1) Jean Westman GamlakarlIF 187.

Pituus: 1) Joli Koivu EsboIF 716 (2,0 m/s), 2) Otto Ylöstalo SibVa 670 (2,0), 3) Elias Ylöstalo 18 SibVa 669 (2,6).

Kuula: 1) Tomas Söderlund IFRaseb 18,08, 2) Conny Karlsson 41 IFRaseb 16,39, 3) Jonny Karlsson 37 PargIF 14,40, 4) Niklas Söderlund 33 IFRaseb 13,62 (kahdet veljekset) … 6) Joli Koivu EsboIF 13,21, 7) Otto Ylöstalo SibVa 13,01 (moniottelijoita). – Söderlund (18,08, x, x, x, x, 17,86).

Keihäs: 1) Juho Lammi 19 GamlakarlIF 66,02 (come-back, ed. kilp. 10.6.2015).

M17,

200 m (2,5 m/s): 1) Eric Sjölund 16 MIFK (Åland) 22,47 (oma ennätys 23,26), 2) Pavel Mäkinen 16 HIFK 22,60, 3) Benjamin Stendahl 17 EsboIF 22,65, 4) Mikael Granqvist 17 SibVa 22,68, 5) Anton Tallbacka 17 HIFK 22,99, 6) Rickard Nygård 17 IFVOM 23,10, 7) Nay Tha Ta 16 LarsmoIF 23,24.

1. alkuerä (2,1): 1) Mäkinen 22,79, 2) Granqvist 23,00, 3) Nygård 23,10, 4) Nay Tha Ta 23,19. – 2. alkuerä (3,7): 1) Stendahl 22,70, 2) Tallbacka 23,03.

800 m: 1) Kim Kytölä 17 EsboIF 2.00,29, 2) Johannes Brännback 16 NärpKr 2.03,07.

Seiväs: 1) Anton Kunnas 17 SibVa 455.

Moukari (5 kg): 1) Victor Hongell 17 KronÅs 66,43.

4x100 m: 1) BorgåAk (M16) 46,06 (Henrik Illman, Daniel Niva, Eino Könönen, Isac Wedenberg), 2) HIFK 46,06 (Toma Lahtinen, Akseli Salin, Ossian Newby, Vishal Ale).

M15,

300 m: 1) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 36,17, 2) Ossian Newby 15 HIFK 36,82.

100 m aj (83,8 cm, 3,8 m/s): 1) Alexander Björkgren 14 JakobstDr 13,93.

Naiset,

200 m (0,5 m/s): 1) Jeanine Nygård JakobstDr 24,72, 2) Anna Julin IFNykarl 24,83, 3) Nathalie Nystrand KorsnFy 25,87 (ae. 25,36), 4) Ida Otstavel PargIF 25,94, 5) Nadia Korkman 19 EsboIF 26,00. Jasmin Showlah HIFK (ae. 25,13) & Jessica Rautelin 19 EsboIF (ae. 25,29) & Salla Parviainen 19 EsboIF (ae. 25,72) eivät osallistuneet finaaliin.

1. alkuerä (0,8): 1) Showlah 25,13. – 2. alkuerä (3,5): 1) Nygård 24,81, 2) Parviainen 25,72, 3) Korkman 25,72, 4) Felicia Ehrs 19 VasaIS 25,94. – 3. alkuerä (1,6): 1) Julin 24,89, 2) Rautelin 25,29, 3) Nystrand 25,36.

800 m: 1) Jonna Julin IFNykarl 2.11,54, 2) Heidi Eriksson 30 PedersFa 2.12,18, 3) Lycke Karlsson 18 VasaIS 2.19,94 (kuurojen Suomen mestari).

3000 m ej: 1) Jenni Karstunen HIFK 12.46,95 (debyytti).

400 m aj: 1) Aino Tapio 19 SibVa 64,45, 2) Jasmin Koivunen 19 EsboIF 66,26, 3) Tiia Gustafsson 18 IFRaseb 66,37.

Seiväs: 1) Ellinor Kronholm 19 Korsh5 350.

Pituus: 1) Kira Kytölä EsboIF 624 (4,4 m/s), myös 609/0,9, 2) Hanna Wiss MIFK (Åland) 621 (2,2 m/s), myös 619/2,0, 3) Tilda Lipasti 18 HIFK 588 (2,1), myös 571/0,9, 4) Jessica Rautelin 19 EsboIF 585 (0,5), 5) Suvi Eerikäinen 19 HIFK 573 (0,9). – Kytölä (571/1,1, 586/0,4, 609/0,9, 567/0,7, 624/4,4, 608/1,1). Wiss (591/1,1, 586/-0,4, 595/0,7, 621/2,2, 609/1,5, 619/2,0).

Kiekko: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 45,86, 2) Emma Rintamäki Korsh5 44,46.

Keihäs: 1) Rebecca Ljung LarsmoIF 45,80, 2) Jenny Wiklund Korsh5 42,73,, 3) Ida Otstavel PargIF 38,15 (moniottelija).

N17,

200 m (1,7 m/s): 1) Noora Juslin 17 BorgåAk 25,55, 2) Jenny Asplund 16 LarsmoIF 25,87, 3) Sandra Liljendal 16 BorgåAk 26,03 (ae. 25,95). – 1. alkuerä (2,0): 1) Liljendal 25,95. – 2. alkuerä (1,9): 1) Juslin 25,82. – 3. alkuerä (4,6): 1) Asplund 25,88.

800 m: 1) Hanna Frostdahl 17 JakobstDr 2.19,82.

400 m aj: 1) Mathilda Kvist 17 VasaIS 63,19, 2) Elin Mickos 16 SibVa 64,00, 3) Ida Ounaslehto 16 EsboIF 67,22.

Pituus: 1) Ida Ounaslehto 16 EsboIF 557 (2,9 m/s), 2) Sanni Pajasmaa 17 HIFK 552 (3,5).

Kuula (3 kg): 1) Sanni Pajasmaa 17 HIFK 14,26, 2) Andrea Österman 17 HIFK 13,22.

4x100 m: 1) IFÅland 50,76 (Ebba Koskinen MIFK, Anni Nylund JomalaIK, Adina Renlund JomalaIK, Sofia Södergårdh LemlIF), 2) VasaIS 50,80 (Linnéa Backholm, Mathilda Kvist, Fina Backholm, Erica Kolehmainen), 3) BorgåAk 50,94 (Jenna Sorvari, Noora Juslin, Sandra Liljendal, Emilia Anttila), 4) JakobstDr 51,12 (Fanny Kaitfors, Bianca Sundell, Rebecca Åkerholm, Maisa Laakso), 5) NärpKr 51,19 (Amanda Nordström, Wilma Lassfolk, Elin Svedman, Emma Lipkin). – B-erä: 1) BorgåAk (N15) 50,31 (Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen), parempi kuin A-erän voittaja.

N15,

300 m: 1) Anni Nylund 14 JomalaIK (Åland) 41,67, 2) Filippa Tallqvist 15 BorgåAk 42,43.

2000 m: 1) Nathalie Blomqvist 15 PedersFa 6.39,31.

Korkeus: 1) Meeri Salomaa 15 EsboIF 163.

Kuula (3 kg): 1) Felicia Meriheinä 15 LiljIK 12,96, 2) Linn Sund 15 VasaIS 12,95.

Keihäs (400 g): 1) Minna Hollanti 15 GamlakarlIF 51,23.

1. kilpailupäivän raportti:

2. päivä 17.7.

Miehet,

100 m (1,7 m/s): 1) Jonathan Åstrand 31 NärpKr 10,61, 2) Willem Kajander BorgåAk 10,72, 3) Artem Lopatenko HIFK 11,10, 4) Mathias Launonen 18 NärpKr 11,12, 5) Heikki Chen 18 HIFK 11,14. – 1. alkuerä (-1,1): 1) Åstrand 11,07. – 2. alkuerä (3,3): 1) Kajander 10,76, 2) Lopatenko 11,00.

400 m: 1) Jaakko Lehtilä EsboIF 48,98, 2) Eljas Aalto SibVa 49,40, 3) Filiph Johansson 19 GamlakarlIF 49,73, 4) Daniel Lundmark 18 HIFK 49,83.

1500 m: 1) Simon Haglund PedersFa 4.08,87.

110 m aj (3,5 m/s): 1) Joli Koivu EsboIF 14,55, 2) Viktor Kantele 19 BorgåAk 14,62, 3) Thomas Barrineau HIFK 15,12, 4) Elias Ylöstalo 18 SibVa 15,83, 5) Edward Lindberg 19 SibVa 15,98.

5000 m kävely: 1) Eemeli Kiiski EsboIF 20.56,31, 2) Elmo Koivunen EsboIF 21.38,98, 3) Mikko Ruokolainen 35 EsboIF 24.10,49.

Seiväs: 1) Thomas Barrineau HIFK 465, 2) Christian Westö 37 Korsh5 455, 3) Joli Koivu EsboIF 445 (moniottelija).

3-loikka: 1) Joona Luotonen SibVa 14,26 (-2,6 m/s), 2) Emil Storlund IFVOM 13,84 (-2,6).

Kiekko: 1) Conny Karlsson 41 IFRaseb 43,58 … 6) Joli Koivu EsboIF 38,97.

Moukari: 1) Joachim Koivu EsboIF 67,35, 2) Simon Solvin PedersFa 61,78, 3) Fredrik Fröberg SjuIF 61,01, 4) Roope Auvinen 18 SjuIF 59,89.

M17,

100 m (-0,9 m/s): 1) Pavel Mäkinen 16 HIFK 11,26, 2) Eric Sjölund 16 MIFK (Åland) 11,31.

400 m: 1) Benjamin Stendahl 17 EsboIF 50,30, 2) Anton Kunnas 17 SibVa 50,62, 3) Anton Tallbacka 17 HIFK 51,28, 4) Johannes Brännback 16 NärpKr 52,11 (B-erän voittaja).

Korkeus: 1) Casper Tillander 16 SibVa 192.

M15,

100 m (-1,9 m/s): 1) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 11,59.

800 m: 1) Ossian Newby 15 HIFK 2.03,83.

300 m aj: 1) Eero Ilomäki 15 HIFK 39,37 (15-v. ka-7).

Naiset,

100 m (0,8 m/s): 1) Anna Julin IFNykarl 12,29, 2) Linn Gustafsson 19 SaltvFr (Åland) 12,46. – 2. alkuerä (-1,3): 1) Julin 12,48.

400 m: 1) Sanna Erkinheimo 35 HIFK 56,02 (35-v. SE, ent. 57,65 Lotta Bryggare 2004), 2) Jeanine Nygård JakobstDr 56,31, 3) Jonna Julin IFNykarl 57,08, 4) Nea Mattila 17 HIFK 57,72 (B-erän voittaja, debyytti), 5) Nathalie Nystrand KorsnFy 58,39, 6) Nadia Korkman 19 EsboIF 58,98.

3000 m: 1) Camilla Richardsson VasaIS 9.32,38, 2) Johanna Lindholm 43 LovTor 10.10,14, 3) Lycke Karlsson 18 VasaIS 10.22,83 (kuurojen Suomen mestari), 4) Sofie Lövdahl VasaIS 10.30,76 (come-back, ed. kilp. 22.8.2015), Zenitha Eriksson PedersFa keskeytti.

100 m aj (2,6 m/s): 1) Cecilia Sandell HIFK 13,97 (come-back, ed. kilp. 10.8.2014), 2) Jessica Rautelin 19 EsboIF 14,09, 3) Ida Otstavel PargIF 14,40, 4) Pinja Pikkupeura 19 HIFK 14,93.

3000 m kävely: 1) Hanna Westerlund 19 JakobstDr 15.38,69, 2) Vera Rauhala 19 VasaIS 16.07,85, 3) Ursula Koivunen 47 EsboIF 17.22,95.

Korkeus: 1) Linda Sandblom HangIK 184, 2) Elin Pajunen KronÅs 178, 3) Jessica Rautelin 19 EsboIF 165. – Sandblom (170-o, 176-o, 180-o, 184-o, 187-xxx).

3-loikka: 1) Kira Kytölä EsboIF 12,60 (2,6 m/s), myös 12,20/1,3, 2) Anna Pajunen 19 KronÅs 12,24 (0,9), 3) Heini Vainionpää HIFK 12,03 (0,9).

Kuula: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 13,48, 2) Susanna Törrönen 18 EsboIF 12,95, 3) Sara Oraheimo IFRaseb 12,88, 4) Ida Otstavel PargIF 12,25, 5) Emma Sjölind JakobstDr 12,01 (uran toinen yleisurheilukilpailu).

Moukari: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 46,63 (ed. moukarikilp. 3.8.2013).

N17,

100 m (1,5 m/s): 1) Sanni Pajasmaa 17 HIFK 12,60.

400 m: 1) Wilma Lassfolk 17 NärpKr 59,15.

100 m aj (76,2 cm, -1,2 m/s): 1) Mathilda Kvist 17 VasaIS 14,32, 2) Ida Ounaslehto 16 EsboIF 14,62, 3) Noora Juslin 17 BorgåAk 14,65. – 1. alkuerä (-0,1): 1) Ounaslehto 14,83. – 2. alkuerä (-1,3): 1) Kvist 14,41.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 16 JakobstDr 350, 2) Marielle Gustafsson 16 EsboIF 325

N15,

800 m: 1) Nathalie Blomqvist 15 PedersFa 2.19,95.

Kiekko (750 g): 1) Linn Sund 15 VasaIS 43,89.

Moukari (3 kg): 1) Felicia Meriheinä 15 LiljIK 49,15.

(Yhteensä 473 ennakkoon ilmoittautunutta kilpailijaa.)