Nuorten hallimestaruuskilpailuiden lauantain tulokset

Suomen yleisurheilun tulevaisuus kamppaili lauantaina Joensuussa. Nuorten hallimestaruuskilpailuiden toisen päivän täydelliset tulokset tällä sivulla.

 

JOENSUU 23.2.2019 Nuorten hallimestaruuskilpailut, 2. päivä.

(325,33 m rata.)

M22,

60 m: 1) Santeri Kuusiniemi LempKi 6,94, 2) Arttu Paananen EsboIF 7,00, 3) Leo Uusimäki KU-58 7,17, 4) Juho Rönkä JanJa 7,22, 5) Pyry Keränen KarkkPo 7,25, 6) Valtteri Välläri JanJa 7,28.

400 m: 1) Ilari Ryyppö TU-38 49,07, 2) Filiph Johansson GamlakarlIF 49,09, 3) Tuomas Lehtonen LiePa 49,46, 4) Leo Uusimäki KU-58 49,99, 5) Anton Tallbacka HIFK 50,52 (B-erän voittaja), 6) Daniel Savolainen JKU 51,50 (B-erän 2:nen), 7) Lauri Siltanen HIFK 52,06 (B-erän 3:s), 8) Mouctar Diallo SavRi 52,83 (B-erän 4:s).

1500 m: 1) Wilho Hautala LA 3.56,73, 2) Janne Kanerva LA 3.57,23, 3) Tuomas Puputti IFRaseb 3.57,30, 4) Jiri Karjalainen JoKa 3.59,98, 5) Mikko Hirvonen JoKa 4.03,79, 6) Eero Heinonen TuUL 4.05,64, 7) Samu Heikkonen LUM 4.07,54, 8) Pekka Antikainen TuTo 4.09,43, 9) Felix Forsgård IFNykarl 4.10,27, Konsta Hämäläinen SulkavU keskeytti.

5000 m kävely: 1) Jaakko Määttänen EspTa 22.22,07.

Korkeus: 1) Matias Mustonen LempKi 197.

3-loikka: 1) Arttu Tyystjärvi LUM 15,34, 2) Veikko Nugraha EspTa 14,99, 3) Antti Tiekso TuWe 14,33.

M19,

60 m: 1) Jesse Väyrynen JKU 6,90, 2) Eero Hirvinen KankaanpSL 6,98, 3) Eeli Purola OP 7,12, 4) Pietari Valoranta JKU 7,18, 5) Jimi Nukala VasaIS 7,23 (ve. 7,21), 6) Topias Laine HKV 7,28.

1. välierä: 1) Väyrynen 6,96, 2) Laine HKV 7,20, 3) Tha Ta LarsmoIF 7,23, 4) Lassi Hirvonen HIFK 7,23, 5) Isac Wedenberg BorgåAk 7,35, 6) Aki Häkkinen JKU 7,35. – 2. välierä: 1) Hirvinen 7,08, 2) Purola 7,16, 3) Valoranta 7,18, 4) Nukala 7,21, 5) Max Montin TuUL 7,31, 6) Sebastian Björkman SjuIF 7,36.

400 m: 1) Chibunna Ezeabasirim HKV 48,99, 2) Tommi Mäkinen HKV 49,01, 3) Niko Viljola HKV 49,42, 4) Asseri Välimäki NoormNo 50,18 (B-erän voittaja), 5) Joonatan Junkkala VammSV 50,30 (B-erän 2:nen), 6) Elias Jrad KU-58 50,36, 7) Eelis Uitto VU 50,41 (B-erän 3:s), 8) Elias Tuominen NaantLöy 51,33 (B-erän 4:s), 9) Olli Ahlgren LA 51,59 (C-erän voittaja), 10) Lassi Kuva LA 51,70, 11) Jussi Julkunen KuopRe 51,71, 12) Roope Kangasvieri ToholU 51,85 (D-erän voittaja), 13) Eeki Kokkonen JoKa 53,28 (E-erän voittaja), 14) Kabongu Tshibangu VasaIS 53,91, 15) Lauri Klinga HKV 55,02, 16) Ville Yli-Kivistö VantSa 55,18, 17) Iiro Pitkänen PohjanKo 55,51, 18) Veeti Lapveteläinen LapinlVe 56,82, 19) Carl-Ivar Back SibVa 56,98.

3000 m: 1) Mustafe Muuse TuUL 8.40,23, 2) Mika Kotiranta JoKa 8.46,04, 3) Aleksi Kivelä LempKi 8.48,51, 4) Matias Meriläinen NurmijYU 8.51,34, 5) Walte Hautala LA 8.53,34, 6) Jani Juntunen LimingNM 9.02,38, 7) Samuel Auvinen JoKa 9.05,99, 8) Väinö Venetjoki GamlakarlIF 9.07,83, 9) Niko Putkinen KarhKa 9.09,47, 10) Juho-Kusti Sivosavi TuWe 9.46,85, 11) Kalle Turunen LimingNM 10.11,09.

5000 m kävely: 1) Lauri Tossavainen SavRi 25.35,43.

Korkeus: 1) Daniel Kosonen TP 205, 2) Casper Tillander SibVa 197, 3) Lassi Saarela LUU 186, 4) Ville Eikkula TP 182.

Pituus: 1) Jimi Nukala VasaIS 715, 2) Aaro Davidila LapLu 711, 3) Juuso Toivonen ÄhtärU 699, 4) Lasse Hämelahti JanJa 695, 5) Rasmus Hiltunen SavRi 664, 6) Eeki Kokkonen JoKa 639, 7) Michael Niskala KU-58 637, 8) Aleksi Hakanen LauttakLu 637.

Kuula (6 kg): 1) Aaro Leinonen RymättSo 16,15, 2) Vesa Leveelahti VirtainU 15,78, 3) Ville Halonen PyhäselU 15,13, 4) Eero Virtanen ImatrU 14,44, 5) Kaapo Kolari VarkKV 13,74, 6) Joonas Karppinen KuivasjAu 11,63.

M17,

60 m: 1) Niilo Mustalahti SeinäjSU 7,02, 2) Arttu Peltola JKU 7,16, 3) Joel Turkka TP 7,16, 4) Alexander Björkgren JakobstDr 7,18 (ve. 7,15), 5) Tuukka Koskinen LA 7,23 (ve. 7,18), 6) Julius Lehto TU-38 7,30.

1. välierä: 1) Koskinen 7,18, 2) Peltola 7,20, 3) Lehto 7,30, 4) Juho Haapala MasKa 7,37, 5) Konsta Kekäläinen VeitsilKV 7,44, Rasmus Martin SibVa ei osallistunut välieriin. – 2. välierä: 1) Mustalahti 7,07, 2) Björkgren 7,15, 3) Turkka 7,19, 4) Juuso Pyyhtiä LA 7,51, 5) Joonas Rajaniemi OulaistHu 7,51, Leevi-Kalle Heikkilä JKU ei osallistunut välieriin.

800 m: 1) Santtu Heikkinen LempKi 2.00,12, 2) Tuure Haapanen TuUL 2.00,73, 3) Benjamin Lee HKV 2.01,01, 4) Aleksi Rajaniemi LA 2.01,02, 5) Atte Nevala KU-58 2.01,90, 6) Johannes Helander LimingNM 2.02,32, 7) Markus Serenius LUU 2.05,28 (B-erän voittaja), 8) Jussi Alastalo LA 2.05,64, 9) Justus Luonela LA 2.05,73, 10) Lassi Korpijärvi ToholU 2.05,80, 11) Pyry Terä LA 2.05,98 (C-erän voittaja), 12) Wäinö Hautala LA 2.06,53, 13) Josef Höglund PedersFa 2.07,12, 14) Pyry Suojanen TuUL 2.07,52, 15) Antti Juvonen OP 2.08,40, 16) Jiri Juntunen LimingNM 2.09,48, 17) Joakim Pitkänen PohjanKo 2.09,94, 18) Ville Harju KU-58 2.10,50 (D-erän voittaja), 19) Eetu Kalske EspTa 2.11,03, 20) Okko Vuorikoski LA 2.11,13, 21) Saska Rauhala HKV 2.13,32, 22) Viktor Björkell VasaIS 2.13,47, 23) Veikko Huuskonen PosPy 2.15,25, 24) Jere Raunio HKV 2.20,39, 25) Teo Penttinen LA 2.22,29, 26) Walter Törnwall EsboIF 2.22,80, 27) Adnan Vuorinen EsboIF 2.23,53.

300 m aj (83,8 cm): 1) Joel Turkka TP 39,58, 2) Atte Timgren HKV 39,93, 3) Matvei Telov HIFK 40,25, 4) Kasperi Valonen TP 40,97 (E-erän voittaja), 5) Hugo Limnell HIFK 41,33 (D-erän voittaja), 6) Matias Komi SibVa 41,46 (C-erän voittaja), 7) Abdirahiim Salah HIFK 41,49, 8) Jaakko Linnus TP 41,56 (B-erän voittaja), 9) Eemil Porvari HartVo 41,67, 10) Abdinain Moalin HIFK 41,88, 11) Johannes Åhman JakobstDr 42,14, 12) Andrei Kiviharju EsboIF 42,15, 13) Antti Pihlavisto HKV 42,99, 14) Henrik Tapio KUYU 43,22, 15) Okko Tiilikainen VU 44,56, 16) Sakari Vallius JoKa 44,74, 17) Oliver Westerlund HKV 47,05.

3000 m kävely: 1) Sulo Aalto JanJa 13.46,40, 2) Rasmus Lerstrand VasaIS 13.46,45.

Seiväs: 1) Juho Alasaari LaihLu 486, 2) Anton Purola OP 438, 3) Joonatan Kemppainen PihtipTu 433, 4) Oskari Henttinen KokemKV 417, 5) Niklas Tallqvist BorgåAk 409, 6) Aleksi Savolainen TP 386, 7-8) Andrei Kiviharju EsboIF &) Eeli Heikkilä TuUL 371, 9) Otto Junnila SibVa 371, Albin Lundberg VasaIS ilman tulosta (386), Oliver Helenius TuUL ilman tulosta (356).

Pituus: 1) Jonatan Kinnunen JKU 677, 2) Evangelos Spartiotis EspTa 662, 3) Patrik Jakonen NakkVire 652, 4) Eemil Porvari HartVo 647, 5) Ville Toivonen ÄhtärU 645, 6) Otso Mikkilä ImatrU 626, 7) Aukusti Jaskari SeinäjSU 616, 8) Eelis Snåre LA 610, 9) Miska Käyhkö SavRi 608, 10) Nuutti Kokko TuUL 605, 11) Arttu Peltola JKU 604, 12) Adrian Björkgren JakobstDr 580, 13) Patrick Lindberg VihdVi 579, 14) Manu Metsäkangas LA 577, 15) Jere Virta VaasTo 568, 16) Oliver Enqvist SibVa 565, 17) Luukas Saari JKU 487, Jermu Vihmakoski TuUL ilman tulosta.

Kuula (5 kg): 1) Miika Lahtonen MynämIs 16,30, 2) Linus Nurminen KristU 15,71, 3) Niklas Hyvönen PyhäselU 14,52, 4) Aleksi Savolainen TP 14,38, 5) Arttu Härkönen SavRi 14,30, 6) Joonas Pulkkinen RistiinU 14,11, 7) Taneli Karvonen MynämIs 14,07, 8) Jesse Sorvari BorgåAk 13,78, 9) Lauri Pimiä SaarijPu 11,12, 10) Ville Myllyaho KuivasjAu 10,85, 11) Okko Tiilikainen VU 8,43.

N22,

60 m: 1) Annika Haverinen KajKi 7,61, 2) Taika Koilahti TuWe 7,61, 3) Sanni Mahonen KUYU 7,62, 4-5) Jandeh Jallow OP & Säde Honkala TuUL 7,79, 6) Elisabet Salmela VeitsilKV 7,80 (ve. 7,75).

1. välierä: 1) Koilahti 7,65, 2) Salmela 7,75, 3) Honkala 7,87, 4) Anni Siirtola HKV 7,88, 5) Ilona Luoma TP 7,94, 6) Tiia Tammisalo EsboIF 7,94. – 2. välierä: 1) Haverinen 7,65, 2) Mahonen 7,66, 3) Jallow 7,80, 4) Roosa Määttälä KokkVe 7,89, 5) Sofia Järvelin AlavuU 7,91, Kira Kruuti HKV ei osallistunut välieriin.

400 m: 1) Kristiina Halonen LUM 55,65, 2) Viola Westling TuUL 56,76, 3) Annika Hannola HKV 57,98, 4) Eveliina Ojala SoinSi 58,86 (B-erän voittaja), 5) Liisa Sätilä EspTa 60,20, 6) Helmi Kortetmaa KannUra 61,28 (B-erän 2:nen), 7) Hanna Frostdahl PedersFa 62,04 (B-erän 3:s), 8) Taru Väisänen OP 67,37 (B-erän 4:s).

1500 m: 1) Katri Gauriloff KUYU 4.51,30, 2) Sara-Elise Ruokonen KuusjHu 4.55,58, 3) Ninni Löf KalajJu 5.08,15, 4) Jasmin Tukiainen PyhäselU 5.20,09.

3000 m kävely: 1) Enni Nurmi EspTa 13.35,69, 2) Anniina Kivimäki LapuanVi 13.55,36, 3) Elina Heikkinen OP 14.08,50.

Seiväs: 1) Henriikka Könönen KuivasjAu 400, 2) Maria Kytölä NurmijYU 367, 3) Pinja Koivumäki LauttakLu 359.

Kuula: 1) Eveliina Rouvali KuopRe 16,50, 2) Henna Sallinen SavRi 13,55, 3) Helena Leveelahti VirtainU 13,12, 4) Suvi Arvela VehmKi 12,37, 5) Iina-Kaisa Mäkelä KU-58 12,19, 6) Jenna Vanhala KuivasjAu 10,66.

N19,

60 m: 1) Saara Keskitalo EspTa 7,60, 2) Veera Pudas VeitsilKV 7,68, 3) Kerttu Latvala KUYU 7,71 (ve. 7,70), 4) Pirkitta Marjanen PoYU 7,74 (ve. 7,73), 5) Jenna Kokkonen KajKi 7,75 (ve. 7,72), 6) Olivia Ben Khalifa TP 7,78.

1. välierä: 1) Latvala 7,70, 2) Keskitalo 7,72, 3) Ben Khalifa 7,81, 4) Kaisa Mikander EsboIF 7,94, 5) Maisa Laakso JakobstDr 8,02, 6) Petra Häggqvist HKV 8,04. – 2. välierä: 1) Kokkonen 7,72, 2) Marjanen 7,73, 3) Pudas 7,73, 4) Juulia Kokko ImatrU 7,88, 5) Anni Grekula RaahVe 7,89, 6) Evelina Ojaniittu TuWe 7,91.

400 m: 1) Mette Baas VeitsilKV 56,11, 2) Malva Nylund VasaIS 57,44 (B-erän voittaja), 3) Frida Hämäläinen TP 57,84, 4) Riina Heikkonen LUM 58,04 (B-erän 2:nen), 5) Erin Karjalahti NurmijYU 58,66, 6) Elin Mickos SibVa 59,76, 7) Maisa Laakso JakobstDr 60,62 (C-erän voittaja), 8) Marianna Liukkonen OP 62,20 (C-erän 2:nen), 9) Aino Eno LauttakLu 62,51 (D-erän voittaja), 10) Siiri Rainio JKU 62,87, 11) Meeri Salomaa EsboIF 63,61, 12) Pinja Purola OP 64,20, 13) Pihla Tiilikainen VU 66,60.

1500 m: 1) Nathalie Blomqvist PedersFa 4.25,05, 2) Lotta Mäkinen JKU 4.47,37, 3) Jemina Forss TP 4.47,42, 4) Aino Sikkinen TP 4.47,76, 5) Kiia Keinonen TP 4.48,78, 6) Edith Eikkinen KU-58 4.52,56, 7) Lumi Laitinen OP 4.53,56, 8) Helmi Vuorimaa LA 5.02,90, 9) Marianne Myllylä KuusamEV 5.02,98, 10) Nea Lilja JKU 5.04,71, 11) Siiri Silvennoinen JoKa 5.07,26, 12) Venla Turakainen HeTa 5.13,28, 13) Iida Pyykönen NurmSe 5.28,04.

3000 m kävely: 1) Peppi Ahponen PyhäselU 13.39,23, 2) Venla-Nora Nirkkonen TuWe 15.49,70, 3) Netta Tuusjärvi HIFK 16.08,89.

Seiväs: 1) Minttu Koskiaho KarijTa 370, 2) Tuuli Kujala SeinäjSU 357, 3) Roosa Rissanen SavRi 274.

3-loikka: 1) Ella Nisula KuivasjAu 12,70, 2) Maria Peura TervolTe 12,42, 3) Laura Koivisto JKU 12,13, 4) Inka Puumalainen MiKV 12,07, 5) Selma Saarinen LappajVe 12,01, 6) Tiia Neuvonen ParikkU 12,00, 7) Riikka Pitkänen SavRi 11,86, 8) Sofia Storbjörk KronÅs 11,40, 9) Minttu Mattinen LUM 11,17.

N17,

60 m: 1) Kiia Koivistoinen IisVi 7,68, 2) Anna Pursiainen EspTa 7,73, 3) Sandra Piippo-Pinho HIFK 7,74, 4) Niina Karttunen SavRi 7,78, 5) Sonja Stång KuivasjAu 7,80 (ve. 7,79), 6) Veera Paasovaara OP 7,93.

1. välierä: 1) Karttunen 7,81, 2) Piippo-Pinho 7,85, 3) Tiina Taskinen VeitsilKV 8,11, 4) Lotta Alasaukko-oja TP 8,16, 5) Enni Lehtomäki OP 8,19, 6) Edit Nurminen TuUL 8,20. – 2. välierä: 1) Stång 7,79, 2) Pursiainen 7,79, 3) Tessa Moisio KaipVi 8,17, 4) Stiina Kokkonen TU-38 8,24, 5) Olivia Heino TuUL 8,28, Emma Mäkikallio PohjanKo ei osallistunut välieriin. – 3. välierä: 1) Koivistoinen 7,76, 2) Paasovaara 7,93, 3) Janette Lohilahti HIFK 8,16, 4) Fina Backholm VasaIS 8,25, 5) Johanna Kulmala JKU 8,28, 6) Jenny Sario EspTa 8,29.

800 m: 1) Venla Saari JKU 2.12,99, 2) Pinja Kotinurmi LA 2.14,35, 3) Ronja Koskela KuivasjAu 2.16,25, 4) Enni Katajalaakso KannUra 2.18,51, 5) Janette Vänttinen PorvU 2.19,37, 6) Heljä-Viivi Unkila TuUL 2.19,40, 7) Inka Metsämäki SeinäjSU 2.24,16 (B-erän voittaja), 8) Jenna Maukonen JKU 2.24,87 (B-erän 2:nen), 9) Veera Helkama SalVil 2.25,22, 10) Nella Varjas EspTa 2.25,46, 11) Suzette Finne PedersFa 2.27,13, 12) Liisa Jalava TuUL 2.27,16, 13) Venla Häkkinen JoKa 2.27,44, 14) Elina Paavola LohtajVe 2.28,05 (C-erän voittaja), 15) Ada Koskelainen KarhU 2.28,26 (D-erän voittaja), 16) Hanna-Maija Siltanen HKV 2.29,38, 17) Nelli Hiippavuori TuUL 2.30,84, 18) Emilia Tala VU 2.31,04, 19) Maria Peltoniemi TP 2.31,86, 20) Sanni Markkanen HKV 2.31,87, 21) Kaisla Keiski GamlakarlIF 2.35,22, 22) Siiri Ojanen TuUL 2.35,54, 23) Selina Rintala SeinäjSU 2.35,98, 24) Venla Harala TP 2.36,38, 25) Nikita Kumpulainen HKV 2.39,84, 26) Juulia Tala VU 2.40,58, 27) Ingrid Jalas HeTa 2.52,59, Alisa Virtanen JKU keskeytti (johti 780 m).

300 m aj: 1) Linda Leveelahti HIFK 43,96, 2) Heidi Salminen JKU 44,39, 3) Iina Holopainen HIFK 44,78, 4) Vilma Hakala EspTa 45,17, 5) Venla Pulkkanen LA 45,66 (B-erän voittaja), 6) Roosa Toivonen HKV 47,60 (B-erän 2:nen), 7) Emilia Voutilainen HKV 48,87 (C-erän voittaja), 8) Adeliina Kemppainen PohjanKo 49,00 (C-erän 2:nen), 9) Krista Korhonen HKV 50,33, 10) Olivia Chandras EspTa 51,77.

3000 m kävely: 1) Heta Veikkola LapuanVi 15.05,69, 2) Ellen Seisto EspTa 15.39,99, 3) Essi Hietula TapanilErä 15.52,35, 4) Inka Sakkara ElimVa 16.38,91, 5) Helmi Köykkä RekolRa 16.46,97, 6) Aava Sevonkari KeravU 18.23,17, 7) Iida Salmela KauhWi 19.09,77.

Korkeus: 1) Lotta Putkiranta EspTa 174, 2) Saga Vanninen TP 166, 3) Nea Luokkanen HimangU 166, 4-5) Aino Koskela RiihimKi & Milka Riiali ImatrU 163, 6) Maiju Saukkosaari TP 159, 7) Janna Siegfrids VasaIS 159, 8) Saana Peura TervolTe 159, 9) Wolferiina Mörönen TuUL 159, 10) Iina Holopainen HIFK 159, 11) Aada Mikkilä SeinäjSU 155, 12) Eveliina Lehtola OP 151, 13) Fina Backholm VasaIS 151, 14-17) Juulia Inkinen LA & Hilla Mikkilä ImatrU & Camilla Forsberg JKU & Henna Jalovaara RiihimKi 146, 18) Heljä Halonen MiKV 146.

3-loikka: 1) Nea Lento TP 12,69, 2) Olivia Bojang VeitsilKV 12,45, 3) Ilona Ruohola TuUL 11,87, 4) Wilhelmiina Harju JKU 11,77, 5) Saana Peura TervolTe 11,64, 6) Meeri Elomaa SeinäjSU 11,56, 7) Janika Jokinen TU-38 11,48, 8) Rosa Muurasniemi TP 11,37, 9) Emilia Heino TP 11,18, 10) Nelli-Rosa Korpua PoYU 11,12, 11) Essi Eriksson HKV 10,86, 12) Aino Koskela RiihimKi 10,31, 13) Laura Koivukoski EurajVe 10,11, Saana Takala SeinäjSU ilman tulosta.

.