Yleisurheilun lasten kilpailusääntöihin tehtiin toukokuussa lisäyksiä, joilla halutaan tuoda lisää liikettä ja toistoja lasten kilpailuihin ja antaa kilpailuiden järjestäjille jouston mahdollisuuksia.
Toukokuun 1. päivä astui voimaan sääntö, joka koskee pituussuuntaisia kenttälajeja, pituushyppyä, kolmiloikkaa ja heittolajeja. Niissä kaikilla kilpailijoilla on yhtä monta suoritusta, eli ketään ei karsita kisan aikana.
Kilpailussa voi lajijohtajan harkinnan mukaan olla 4-8 suoritusta per urheilija. Tämä sääntö ei koske ns. poikkeuskilpailuja.
– Tähän sääntöön tarkennuksena, että samassa kilpailutapahtumassa voi olla eri määrä suorituksia eri lajeissa ja sarjoissa. Suoritusten määrään vaikuttaa varmastikin kilpailijoiden määrä lajissa. Jos kilpailuilmoituksessa on jo ilmoitettu suoritusten määrä kyseisiin lajeihin, niin kilpailupaikalla kilpailun järjestäjä ei voi niitä enää ainakaan vähentää, sanoo Suomen Urheiluliiton lasten yleisurheilujohtaja Tapio Rajamäki.
Pienryhmien hyödyntäminen
Rajamäki kannustaa seuroja hyödyntämään myös pienryhmien käyttöä tulevissa kisoissaan, varsinkin rimalajien läpiviennissä.
– Siten vältetään turhaa odottelua ja seisoskelua ja pidetään rimankorotukset maltillisempina. Pienryhmät muodostetaan aloituskorkeuksien mukaan ja voidaan toteuttaa myös sekaryhminä eli eri-ikäisiä ja eri sukupuolia voi olla samoissa pienryhmissä, Rajamäki sanoo.
Miniotteluilla monipuolisuutta kilpailuihin
Jos loppukesälle on vielä suunnitteilla uusia kilpailuja lapsille, Rajamäki suosittelee niiden toteuttamista miniotteluina, eli kunkin ikäsarjan 2-4 lajin miniotteluina, joissa lajeina ovat lasten viralliset lajit, mutta niin, että ottelussa on aina vähintään yksi rata- ja kenttälaji.
Rajamäki kannustaa sijoittamaan lajiohjelmaan myös lajeja, joissa kilpaillaan vähemmän. Näin urheilijoilla on mahdollisuus kilpailla monipuolisesti ja tavoitella suurempia tähtimääriä Tulevat tähdet-monipuolisuuskilpailussa.
– Kun seura järjestää kesän aikana runsaasti kisoja monipuolisella lajiohjelmalla, se tarjoaa myös oman seuran urheilijoille mahdollisuus kisailla monipuolisesti. Mitä nuoremmista urheilijoista on kyse, sen parempi, että voi kilpailla paljon lähikentillä, Rajamäki sanoo.
Tulevat tähdet -monipuolisuuskilpailu
Yleisurheilijan Hätäilemättä huipulle -urapolun lapsuusvaiheen yksi keskeisistä tavoitteista on runsas monilajinen kilpaileminen. Lasten monipuolinen yleisurheilukilpaileminen parantaa motorisia taitoja ja taitojen oppimiskykyä, vahvistaa kehoa ja kehon eri elinjärjestelmiä, kehittää fyysisiä ominaisuuksia sekä opettaa psykososiaalisia taitoja.
Lapsuusvaiheen monipuolisuus luo siis edellytykset lapsen harjoitettavuuden kehittämiselle. Monilajisen kilpailemisen avulla lapsi myös löytää varmemmin lajin tai lajit, mitkä itselle parhaiten sopivat ja mihin oma innostus erityisesti syttyy.
Tuloksia ja pisteitä voi parantaa koko kalenterivuoden ajan
Tulevat Tähdet -monipuolisuuskilpailuun osallistuvat kaikki yleisurheilulisenssin omaavat yleisurheilussa kilpailevat 8-13 -vuotiaat lapset. Monipuolisuuskilpailussa kerätään pisteitä kilpailemalla mahdollisimman monessa oman sarjan yleisurheilulajissa. Pisteitä jaetaan niissä lajeissa, joihin on määritelty taitomerkkirajat.
Tulevat Tähdet -monipuolisuuskilpailussa lasketaan urheilijalle yhteen jokaisen lajin parhaan kilpailutuloksen antamat pisteet ja niiden perusteella muodostetaan hänelle tähtitaso. Kilpailu kestää 1.1.-31.12. Tuloksia ja pisteitä voi parantaa koko kalenterivuoden ajan kaikissa virallisissa lasten kilpailuissa.
Vähintään kolme tähteä on jo 985 urheilijalla
Heinäkuun alkuun mennessä viisi tähteä on saavuttanut viisi 8-13-vuotiasta urheilijaa. Neljä tähteä on saavuttanut tähän mennessä 188 ja suurimmalla osalla heistä varmasti tavoitteena nousta viiden tähden urheilijaksi loppuvuoden aikana.
Vähintään kolme tähteä on 985 urheilijalla ja vähintään yksi tähti 5 295 urheilijalla. Vähintään 10 lajissa on kilpaillut tähän mennessä kesää 414 lasta.
– Kesää vielä rutkasti jäljellä ja tuloksia voi parantaa joulukuun loppuun saakka. Tulevat tähdet -monipuolisuuskisasta kannattaa informoida seuroissa, varsinkin uusille harrastajille ja heidän huoltajillensa ja kannustaa runsaaseen ja monilajiseen kilpailemiseen, Rajamäki sanoo.
Lisätietoa:
-
- Lasten kilpailutoiminnan uudistuksista Lasten yleisurheilukisoihin lisää liikettä joustosäännöillä – Yleisurheilu.fi
- Tulevat tähdet -monipuolisuuskilpailusta Tulevat Tähdet -monipuolisuuskilpailu – Yleisurheilu.fi
- Tulevat tähdet-monipuolisuuskilpailun seurantasivusto Tulevat tähdet – monipuolisuuskilpailu