Euroopan yleisurheiluliiton hallitus (EA) päätti, että yleisurheilun EM-kilpailussa 2028 on jaossa 3,5 miljoonaa euroa palkintorahaa. Kilpailu järjestetään Chorzówissa Puolassa kesäkuun alussa noin kuukausi ennen Los Angelesin olympiakisoja.
Rooman ja Birminghamin EM-kilpailuissa oli jaossa kymmenen 50 000 euron bonusta. Puolan kisoissa palkintorahaa jaetaan kahdeksalle parhaalle kaikissa lajeissa.
Henkilökohtaisen kultamitalin voittaja saa 30 000 euroa, hopea- ja pronssimitalistit saavat 15 000 ja 10 000 euroa. Sijoille 4–8 yltäneille urheilijat saavat palkintorahaa seuraavasti: 5 000, 4 000, 3 000, 2 000 ja 1 000 euroa. Viestijuoksuissa palkintoraha jaetaan joukkueen kesken.
EA:n puheenjohtaja Dobromir Karamarinov katsoi, että ennätyksellinen palkintopotti tuo kisoille selkeästi lisäarvoa. Palkintorahalla lienee merkitystä myös silloin, kun yleisurheilulajien kärkinimet tekevät päätöksiä osallistumisestaan olympiavuoden EM-kisoihin.
– Eurooppalaisten urheilijoiden puolesta olen erittäin tyytyväinen siihen, että laji huomioi kilpailijoiden saavutukset asianmukaisilla taloudellisilla palkinnoilla, totesi EA:n urheilijavaliokunnan puheenjohtaja pika-aituri Pia Skrzyszowska.



