Lotta Haralan kevään harjoittelussa ei ole kiireen tuntua. Pika-aitojen SE:n haltija kokee nyt osaavansa keskittyä tähän hetkeen ja nauttia harjoittelusta.
– Minusta tuntuu, että olen löytänyt tietynlaisen taidon elää tässä hetkessä, olla kiitollinen ja nauttia siitä, että saan elää tällaista ainutlaatuista elämää. Tuntuu, että se on tuonut tosi paljon hyvinvointia, Harala sanoo Monte Gordon leirillä Portugalissa.
Elämänasennetta ovat muovanneet pitkän urheilu-uran ylä- ja alamäet.
– Minä ajattelen, että vaiherikas ura on tuonut paljon resilienssiä ja sietokykyä erilaisiin tilanteisiin. Epävarmuudet ja haasteet eivät lopu, mutta sieto kestää niitä on kasvanut. Se on minulla aika korkealla johtuen haasteista sekä kokemuksesta, että sieltä on aina noustu.
Harala sanoo löytäneensä nautinnon urheiluun oikeastaan vasta tämän vuoden aikana.
– Kun olen todella tavoitteellinen, sitä on hakenut omaa potentiaalia koko ajan. Siinä on mennyt paljon aikaa stressaamiseen, tuloskeskeisyyteen, suorituskeskeisyyteen ja riittämättömyyden tunteeseen läpi uran – aina tähän vuoteen asti.

Minä tulen tähän kisakauteen aika eri tavalla kuin aiemmin
Harala juoksi syyskesällä 100 metrin aidat aikaan 12,67. Se jäi kaksi sekunnin sadasosaa hänen omissa nimissään olevasta Suomen ennätyksestään ja loi työrauhaa kuluvan kevään harjoitteluun rikkomalla elokuisten Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.
– Minä tulen tähän kisakauteen aika eri tavalla kuin aiemmin. En ole ihan niin valmiissa kunnossa kuin yleensä tässä vaiheessa kautta. Olen harjoitellut vielä kovaa ja tehnyt voimaa aikaa kovaa, joten kunto ei ole vielä herkimmillään, Harala sanoo.
– Se on ihan tietoinen valinta, kun minulla on ensi kertaa EM-raja viime vuodelta juostuna. Siitä ketkä suomalaiset Birminghamin EM-kisojen valitaan, tulee tiukka kisa. Silti minulla on ollut vähän rauhallisempi tilanne luoda huippukuntoa heinä-elokuulle.
Haralan harjoittelu jatkuu Portugalissa vielä vajaat pari viikkoa ennen kilpailukauden alkua.
– Toukokuun ja kesäkuun alun kisoissa ei ole vielä tarkoitus juosta ennätyksiä.

Harala kantaa päävastuun harjoittelustaan, mutta ei toimi yksin
Harjoittelustaan Harala on ottanut tukevasti vastuuta itse, muttei yksin.
– Olen tehnyt urheilufysioterapeutti Teemu Leppämäen kanssa töitä jo reilun parin vuoden ajan, mutta nyt hallikauden jälkeen Teemun rooli on vielä korostunut. Hän on isosti vastuussa minun voimaharjoittelustani, Harala sanoo.
– Me testaamme minun fyysisiä ominaisuuksia kuuden viikon välein ja teemme harjoitussuunnitelman Teemun kanssa yhdessä. Päivittäisharjoittelua teen Kati Ala-Huikun sekä Jessi Landströmin kanssa, jota vähän valmentelen.
Harala sanoo nauttivansa siitä, että päävastuu harjoittelusta on hänellä itsellään.
– Minulla on paljon kokemusta ja tietotaitoa siitä, mikä toimii minulle. Toki hyödynnän myös Matiaksen aikaisempia havaintoja ja Matiaksen hermostotaitoa ja -tietoa, Harala viittaa Matias Myttyseen.

Harala: Minä olen tehontuottokone ja -tyyppi
Aiturina Harala kuvaa itseään ominaisuusjuoksijaksi.
– Minulle fyysiset ominaisuudet ovat kaikki kaikessa. Voimatasot, nopeus, räjähtävyys, kova voimantuotto, tehontuotto. Minä olen tehontuottokone ja -tyyppi. En niinkään tekninen taituri. Jos minun voima- tai fyysiset ominaisuudet laskevat, olen ihan pihalla, Harala sanoo.
– Olen aiturina myös sellainen, että oli taustat ja tilanne mitkä hyvänsä, minä saan kisassa itsestäni parhaan irti. Minä sytyn kilpailusta, siksi halusin nytkin leirillä päästä tekemään lähtötreenin Vilman (Mäki) ja Saaran (Keskitalo) kanssa.
– Haluaisin myös ajatella, että olen tässä suomalaisessa aitajuoksupiirissä sellainen henkilö, joka tuo yhteen juoksijoita. Minä kannustan ja tsemppaan kaikkia ja ehkä myös näytän jonkinlaista mallia ja inspiroin muita semmoisella omalla tekemisellä.

”Ennätystä lähden tavoittelemaan ehdottomasti”
Haralan vastaus kysymykseen kesän tavoitteista ei yllätä. Kunto on tähdätty elokuisiin Birminghamin EM-kisoihin.
– Olen tyytyväinen, jos olen kesällä huippukunnossa ja saan arvokisoissa ulosmitattua oman parhaani, ja sijoitun sillä mahdollisimman korkealle. Euroopassa on äärimmäisen kova taso, ja mitalit menevät kovilla ajoilla, mutta ennätystä lähden tavoittelemaan ehdottomasti, Harala linjaa.



