Yleisurheilumaajoukkueet hallimaaotteluun Uppsalaan

Suomen miesten joukkue puolustaa voittoa yleisurheilun pohjoismaisessa hallimaaottelussa Ruotsin Uppsalassa sunnuntaina (11.2.). Maaottelussa kohtaavat Ruotsi, Suomi, Norja ja yhdistetty Tanskan ja Islannin joukkue.

Vuosi sitten maaottelu käytiin Tampereella. Silloin Suomen miesten joukkue voitti sen ensi kertaa maaottelun nykyisen formaatin historiassa. Suomen joukkue kokosi 140 pistettä, kun Ruotsi oli toinen 121,5 pisteellä. Naisten maaottelun voitti Ruotsi pistein 138. Suomi oli toinen 122 pisteellä.

Suomen miesten joukkueen kärkinimiä Uppsalassa ovat muiden muassa hallikauden ennätyksillään aloittaneet pikajuoksijat Samuel Purola, Samuli Samuelsson ja Otto Ahlfors.

Pituushyppääjät Kristian Pulli ja Roni Ollikainen taistelevat onnistuessaan maaottelun kärkisijoista, samoin kuin 220 tällä kaudella ylittänyt korkeushyppääjä Samuli Eriksson.

Naisten joukkueen kärkinimiä ovat kestävyysjuoksija Camilla Richardsson, seiväshyppääjät Saga Andersson ja Minna Nikkanen, kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä ja aiturit Lotta Harala ja Reetta Hurske.

Hyvässä vireessä on myös ennätyksiään murskannut pikajuoksija Aino Pulkkinen, joka juoksee Uppsalassa 60 ja 400 metriä.

Suomen joukkue hallimaaotteluun:

Suomen joukkue yleisurheilun pohjoismaiseen hallimaaotteluun, joka kilpaillaan Ruotsin Uppsalassa 11. helmikuuta. Maaottelussa kohtaavat Ruotsi-Suomi-Norja ja Tanska/Islanti.

Miehet:

60m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat (kauden paras 6,73/ennätys 6,73, Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat (6,74/6,74).

200m: Roope Saarinen Esbo IF (21,61/21,34), Samuel Purola Oulun Pyrintö (21,11/21,11).

400m: Erik Back HIFK (49,10/49,08), Antti Kokkonen Oulun Pyrintö (49,52/49,42).

800m: Simon Haglund IK Falken (1.53,16/1.53,16, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö (1.56,28/1.50,37).

1500m: Samu Mikkonen Joensuun Kataja (-/3.51,04), Joonas Rinne Saarijärven Pullistus (-/3.51,81).

3000m: Arttu Vattulainen Joensuun Kataja (8.17,73), Hannu Granberg Lahden Ahkera (8.44,04/8.28,05).

60m aidat: Viktor Kantele Porvoon Akilles (8,01/8,01), Otto Kilpi Jyväskylän Kenttäurheilijat (8,08/7,88).

Korkeushyppy: Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut (211/211), Samuli Eriksson Salon Vilpas (220/220).

Seiväshyppy: Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat (525/532), Tommi Holttinen Someron Esa (541/541).

Pituushyppy: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot (754/769), Kristian Pulli Kaipolan Vire (758/777).

Kolmiloikka: Arttu Tyystjärvi Lappeenrannan Urheilu-Miehet (15,54/15,54), Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat (15,69/15,69).

Kuulantyöntö: Timo Kööpikkä Seinäjoen Seudun Urheilijat (18,95/18,95), Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku (-/20,18).

Naiset:

60m: Jasmin Showlah HIFK (7,49/7,43), Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat (7,50/7,50).

200m: Kira Kruuti Helsingin Kisa-Veikot (24,94/24,94), Sara Francis Kiuruveden Urheilijat (24,61o/24,61o).

400m: Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilumiehet (56,43/56,43), Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat (54,98/54,98).

800m: Sara Kuivisto Porvoon Akilles (2.07,62/2.07,62), Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat (2.13,28/2.13,28).

1500m: Saija Seppä Suolahden Urho (-/4.41,45), Lotta Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (4.39,48, 4.39,48).

3000m: Camilla Richardsson Vasa IS (9.15,51/9.15,51), Janica Mäkelä Forssan Salama (9.42,52/9.36,74).

60m aidat: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö (8,19/8,17), Lotta Harala Tampereen Pyrintö (8,17/8,17)

Korkeushyppy: Laura Rautanen Vilppulan Veikot (181/187), Elina Kakko Perttelin Peikot (185/185).

Seiväshyppy: Minna Nikkanen Someron Esa (425/461), Saga Andersson Esbo IF (437/437).

Pituushyppy: Matilda Bogdanoff HIFK (613/613), Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (616/634).

Kolmiloikka: Sanna Nygård Vasa IS (13,58/13,63), Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy (13,80/14,20).

Kuulantyöntö: Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus (15,27/15,61), Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire (15,93/15,93).

Joukkueen johto:                                 

Joukkueen johtaja Jorma Kemppainen                   

Lääkäri: Timo Kuusisto                          

Lihashuolto: Aki Rissanen                     

Valmentajat: Petra Stenman, Jukka Keskisalo, Suren Ghazaryan ja Jarno Koivunen.  

Huoltaja: Lassi Korhonen  

Aikataulu