Suomen joukkueet 22- ja 19-vuotiaiden PM-kisoihin

Suomen joukkueet yleisurheilun 22-vuotiaiden Pohjoismaisiin ja Baltian mestaruuskisoihin sekä 19-vuotiaiden Pohjoismaisiin mestaruuskilpailuihin ja maaotteluun. Molemmat kilpailut ovat 11.-12. elokuuta. 22-vuotiaat kilpailevat Ruotsin Gävlessä  ja 19-vuotiaat Hvidovressa Tanskassa.

Suomen joukkue 22-vuotiaiden Pohjoismaisissa ja Baltian mestaruuskisoissa Ruotsin Gävlessä 11.-12. elokuuta:

Miehet:

100 m: Aleksi Lehto Seinäjoen Seudun Urheilijat kauden paras 10,51/ ennätys10,51, Erno Mehtonen Savonlinnan Riento 10,86/10,76

200 m: Eljas Aalto IF Sibbo Vargarna 21,37/21,37, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö 21,78/21,27

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,77/47,63, Eljas Aalto/IF Sibbo Vargarna 47,97/47,76

800 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 1.49,26/1.48,87, Alex Rauhala Vasa Idrottssällskap 1.53,29/1.52,72

1500 m: Samuli Hussa Limingan Niittomiehet 3.55,96/3.51,80, Jiri Karjalainen Joensuun Kataja 3.54,70/3.52,95

5000m: Otto Kaario Jyväskylän Kenttäurheilijat 15.02,82/15.02,82, Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit 15.24,33/14.42,79

110m aj: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,18/14,18, Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 14,50/14,22

400 m aj Jonni Blomqvist Borgå Akilles 52,63/52,63 Tuomas Lehtonen Liedon Parma 53,32/51,81

3000 m ej: Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat 8.57,17/8.57,17, Eero Heinonen Turun Urheiluliitto 9.44,35/9.44,35

Korkeus: Matias Mustonen Lempäälän Kisa Yleisurheilu 211/211, Julius Kuusela Länsi-Uudenmaan Urheilijat 208/208

Seiväs: Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto 521/535, Leo Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa 480/490

Pituus: Joona Luotonen If Sibbo Vargarna 710/710, Pyry Keränen Karkkilan Pojat 729/729

Kolmiloikka: Arttu Tyystjärvi Lappeenrannan Urheilu-Miehet 15,90/15,90, Veikko Nugraha Espoon Tapiot 15,41/15,41

Kuula: Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat 18,02/18,02, Matti Kahilainen Pihtiputaan Tuisku 15,50/15,50

Kiekko: Oskari Perälampi Espoon Tapiot 57,75/57,75, Veikko Laitinen Keuruun Kisailijat 49,71/52,61

Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku   72,09/72,09, Roope Auvinen Sjundeå Idrottsförening 70,12/70,12

Keihäs: Toni Keränen Limingan Niittomiehet 78,86/78,86 Jaakko Hauta-aho Töysän Veto 73,29/73,29

4x100 m: Ilari Manninen, Aleksi Lehto, Ville Aarnivala, Erno Mehtonen

4x400 m: Filiph Johansson, Eljas Aalto, Leo Uusimäki, Ville Aarnivala, Jonni Blomqvist, Tuomas Lehtonen                                                 

Naiset:                                                                           

100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,65/11,65, Milla Heiskanen Iisalmen Visa 12,24/12,01

200 m: Milla Heiskanen Iisalmen Visa 24,62/24,62, Aino Pulkkinen  Äänekosken Urheilijat 23,73/23,73

400 m: Jessica Rautelin Esbo Idrottsförening 57,12/55,97, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 54,07/54,07

800 m: Krista Lindholm IF Raseborg 2.13,60/2.13,60, Janette Niemi Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.13,13/2.11,99

1500 m: Mona Jäppinen Helsingin Kisa-Veikot 4.36,17/4.30,93, Lycke Karlsson Vasa Idrottssällskap 4.42,54/4.42,54.

5000 m: Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 15.51,94/15.51,94, Heidi Kuuttinen IF Kraft Närpiö 17.57,90/17.39,27

100 m aj: Julia Enarvi Tampereen Pyrintö 13,61/13,61, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot 13,69/13,61.

400 m aj: Jessica Rautelin Esbo Idrottsförening 61,55/59,62, Salla Parviainen Esbo Idrottsförening 62,89/62,89.

3000 m ej: Amanda Virtanen Turun Urheiluliitto 11.03,59/11.03,59, Sofia Muinonen Espoon Tapiot 11.11.34/10.53,15

Korkeus: Elina Kakko Perttelin Peikot 182/183, Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset 176/181

Seiväs: Elina Lampela Oulun Pyrintö 425/425, Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veiko 415/415

Pituus: Taika KoilahtiTurun Weikot 629/629, Emma Pullola Vaasan Vasama 601/608

Kolmiloikka: Emma Pullola Vaasan Vasama 13,38/13,38, Jessica Miettinen Joensuun Kataja 12,64/12,64

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas15,25/15,25, Henna Sallinen Savonlinnan Riento 14,44/14,44

Kiekko: Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,13/53,48, Vilma Paakkala Espoon Tapiot 51,74/51,74

Moukari: Johanna Witka Someron Esa 62,70/62,70, Tiina RinnekariNurmijärven Yleisurheilu 57,43/62,67.

Keihäs: Suvi Kemppainen   Kajaanin Kipinä 57,75/57,75, Laura Pesola Reisjärven Pilke 54,35/54,35

4x100 m: Milla Heiskanen, Taika Koilahti, Emma Hyvärinen Turun Urheiluliitto, Kira Kruuti Helsingin Kisa-Veikot

4x400 m: Jessica Rautelin, Kira Kruuti, Eveliina Ojala Soinin Sisu, Aino Pulkkinen               

Joukkueen johto 

Joukkueen johtaja Lassi Korhonen

Huoltaja Juha Heinänen

Lääkäri Arja Uusitalo

Lihashuolto: 

Sanna Erkinheimo

Markku Leppänen

Valmentajat: Jaakko Erkinheimo, Timo Siirtola, Tom Andtbacka, Rami Virlander, Mikael Bäck, Kalle Lehmusvuori

                            

19-vuotiaiden PM-kilpailut ja maaottelu

Suomen joukkue 19-vuotiaiden Pohjoismaisessa mestaruuskilpailussa ja maaottelussa 11.-12. elokuuta Hvidovressa, Tanskassa: 

Miehet: 

100 m: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat kauden paras 11,05/ ennätys 11,04,

Joonas Liukkonen Juvan Urheilijat 11,12/11,12  

200 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 21,63/21,65, Antti Tuomela Laihian Luja 21,98/22,13

400 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 48,09/48,73, Lauri Eerola Lahden Ahkera 49,52/49,52  

800 m: Elias Tuominen Naantalin Löyly 1.53,74/1.53,74, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 1.54,25/1.54,25

1500 m: Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 3.56,11/3.56,11, Janne Kanerva Lahden Ahkera 3.59,30/3.59,30

5000 m: Leevi Keronen Lempäälän Kisa 15.07,39/15.07,39, Matias Meriläinen Nurmijärven Yleisurheilu 15.53,80 /15.53,83  

110 m aj: Márk Szücs-Bártfai Espoon Tapiot 14,24/14,24, Pyry Santahuhta Kankaanpään Seudun Leisku 14,34/14,34    

400 m aj: Vesa Kittilä Pyhäjoen Wirta 53,21/53,21, Anton Tallbacka Helsingfors IFK 53,99/53,99

3000 m ej: Wilho Hautala Lahden Ahkera 9.09,31/9.09,31, Matias Meriläinen Nurmijärven Yleisurheilu 9.42,04/9.42,04

Korkeus: Tarmo Savola Lappajärven Veikot 198/198, Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö 210/210

Seiväs: Santtu Koskiaho Karijoen Tappara 512/512, Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat 500/500 

Pituus: Antti Tuomela Laihian Luja 733/733, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 714/714

3-loikka: Iikka Alingué Janakkalan Jana 15,50/15,50, Aaro Davidila Lapin Lukko 15,14/15,14

Kuula: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 19,90/19,90, Ville Halonen Pyhäselän Urheilijat 16,58/16

Kiekko: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 53,11/53,11, Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 52,68/52,68

Moukari: Veikka Koskinen Kauhajoen Karhu 68,37/68,37, Victor Hongell IF Åsarna 66,18/66,86

Keihäs: Teemu Narvi Kankaanpään Seudun Leisku 75,15/75,15, Tino Mäkelä Pyhäselän Urheilijat 65,95/65,95

Kilpakävely 5000 m: Joni Hava Kenttäurheilijat-58 21.57,74/20.56,16i, Jaakko Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 22.29,68/22.29,68

4x100 m: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,05/11,04, Joonas Liukkonen Juvan Urheilijat 11,12/11,12, Aaro Karjalainen Lahden Ahkera 11,02/11,11, Viljami Hietaharju Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,10/11,10, varajuoksijat: Márk Szücs-Bártfai Espoon Tapiot -/11,25 ja Pyry Santahuhta Kankaanpään Seudun Leisku 11,30/11,30    

4x400 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 48,09/48,73, Lauri Eerola Lahden Ahkera 49,52/49,52, Elias Tuominen Naantalin Löyly 49,21/49,21, Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot 49,54/49,54, varajuoksijat: Vesa Kittilä Pyhäjoen Wirta 49,98/49,98, Anton Tallbacka Helsingfors IFK  51,03i/50,85 

Naiset: 

100 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,75/11,75, Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 12,02/11,89

200 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 24,06/24,06, Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 24,32/24,32

400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 54,85/54,85, Nea Mattila Helsingfors IFK  54,89/54,61  

800 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.09,39/2.09,39, Jemina Forss Tampereen Pyrintö 2.11,64/2.11,43

1500 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 4.41,28/4.41,28, Katri Gauriloff Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 4.38,44/4.38,44

5000 m: Astrid Snäll Forssan Salama -/17.01,77, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 17.31,92/17.31,92

3000 m ej: Astrid Snäll Forssan Salama 10.12,67/10.12,67, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 10.36,38/10.36,38

100 m aj: Saara Keskitalo Espoon Tapiot 13,88/13,88, Kia Kemppainen Lahden Ahkera 14,10/14,10

400 m aj: Nea Mattila Helsingfors IFK  58,11/58,11, Viola Westling Turun Urheiluliitto 60,23/60,23

Korkeus: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 176/177, Sofia Heikonen Veitsiluodon Kisaveikot 169/171 

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF 440/442i, Tuuli Kujala Seinäjoen Seudun Urheilijat 355/355

Pituus: Olivia Mäkinen Tampereen Pyrintö 600/600, Oona Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 582/582

3-loikka: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,79/12,93, Janita Leppäranta Kristiinan Urheilijat 12,01/12,01

Kuula: Janette Hanski Karhulan Urheilijat 13,66/13,66, Kaisu Eskelinen Maaningan Mahti 14,12/14.12

Kiekko: Taija Tirkkonen Keiteleen Kunto 45,19/45,19, Maria Olkkonen Hartolan Voima 42,92/42,92  

Moukari: Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 61,75/61,75, Kaisu Eskelinen Maaningan Mahti 47,63/47,63

Keihäs: Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 52,50/54,30, Roosa Ylönen Äänekosken Urheilijat 54,33/54,33

Kilpakävely 5000 m: Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä 23.54,45/23.54,45, Peppi Ahponen Pyhäselän Urheilijat 27.13,85/27.13,85

4x100 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,75/11,75, Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 12,02/11,89, Alina Strömberg Larsmo IF 12,05/11,93, Saara Keskitalo Espoon Tapiot 12,23/12,18. Varajuoksija:  Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 12,34 

4x400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 54,85/54,85, Nea Mattila Helsingfors IFK  54,89/54,61, Wilma Lassfolk IF Kraft 55,93/55,77, Viola Westling Turun Urheiluliitto 56,16/56,16. Varajuoksija: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 55,82 

Joukkueen johto 

Joukkueen johtaja Tapio Rajamäki 

Huoltaja Jukka Lahti

Lääkäri Satu Sandell

Lihashuolto: 

Kimmo Pölönen 

Tiina Louhimo 

Valmentajat: Lotta Bryggare, Hannu Hämäläinen, Mikko Kuivinen, Timo Vuorimaa, Eeva Kantomäki, Vesa Rantanen, Janne Alin, Jani Vottonen.