NMJ-urheilijat 2017-2018 on valittu

Nuorten maajoukkue, eli NMJ-valmennusryhmä kaudelle 2017-2018 on valittu. Valinnat perustuvat Suomen Urheiluliiton (SUL) pitkän aikavälin valintaperusteisiin, kehitystaulukon sekä tulostaulukon tulosrajoihin.

Osa NMJ-ikäisistä urheilijoista nimetään myös SUL:n ylempiin valmennusryhmiin. Team Finland, EM- ja nuorten EM-ryhmät julkaistaan kokonaisuudessaan marraskuun loppuun mennessä.

NMJ-ryhmään valitaan muissa lajeissa kuin heitoissa pääosin 98-00 syntyneitä urheilijoita. Heitoissa ikäluokat ovat 97-00. Muutama 2001 syntynyt urheilija on valittu NMJ-ryhmään, koska heidän katsotaan olevan kehityksessä siinä tilanteessa, että tästä leiritysryhmästä on heille täysi hyöty.

NMJ-leiritys koostuu pääsääntöisesti kotimaan leirityksestä, jota järjestetään Pajulahden tai Kuortaneen Urheiluopistoilla riippuen lajiryhmästä. Leirejä on kolmesta neljään riippuen lajiryhmästä. Kutsu leiritykseen lähtee urheilijoille viikolla 41. Kutsussa annetaan urheilijalle ohjeet siitä, miten vahvistaa osallistumisensa leiritykseen.

100m-200m

 

 

Konsta

Alatupa

Kokkolan Työväen Urheilijat

Tuukka

Huuskola

Esbo IF

Riku

Illukka

Vantaan Salamat

Joonas

Kokko

Lapuan Virkiä

Arttu

Kotanen

Imatran Urheilijat

Santeri

Kuusiniemi

Lempäälän Kisa

Erno

Mehtonen

Savonlinnan Riento

Samuel

Purola

Oulun Pyrintö

     

Sara

Francis

Kiuruveden Urheilijat

Henriikka

Parpala

Kokkolan Veikot

Annika

Haverinen

Kajaanin Kipinä

Lotta

Kemppinen

Helsingfors IFK

Sanni

Mahonen

Keski-Uudenmaan YU

     

400-400m aj.

 

 

Vesa

Kittilä

Pyhäjoen Wirta

Tuomas

Lehtonen

Liedon Parma

Tommi

Mäkinen

Helsingin Kisa-Veikot

Kalle

Stylman

Liedon Parma

Elias

Tuominen

Naantalin Löyly

     

Mette

Baas

Veitsiluodon Kisa-Veikot

Frida

Hämäläinen

Tampereen Pyrintö

Viola

Järvinen

Turun Urheiluliitto

Wilma

Lassfolk

IF Kraft

Viivi

Lehikoinen

Helsingfors IFK

Nea

Mattila

Helsingfors IFK

Elin

Mickos

IF Sibbo Vargarna

Alexandra

Niiranen

Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Veera

Perälä

Seinäjoen Seudun Urheilijat

Aino

Pulkkinen

Äänekosken Urheilijat

     

Pika-aidat

 

 

Eelis

Hirvinen

Kankaanpään seudun Leisku

Pyry

Santahuhta

Kankaanpään seudun Leisku

Miska

Sundberg

Jyväskylän Kenttäurheilijat

Mark

Szücs Bartfai

Espoon Tapiot

     

Julia

Enarvi

Tampereen Pyrintö

Saara

Keskitalo

Espoon Tapiot

Mathilda

Kvist

Vasa IS

Anni

Siirtola

Helsingin Kisa-Veikot

     

Kestävyysjuoksu

 

Wilho

Hautala

Lahden Ahkera

Niklas

Heikkilä

Kuusankosken Urheiluseura Kouvola

Mika

Kotiranta

Joensuun Kataja

Tomi

Lehto

Espoon Tapiot

Markus

Teijula

Naantalin Löyly

Jemina

Forss

Tampereen Pyrintö

Reetta

Joronen

Savonlinnan Riento

Emma

Katajalaakso

Kannuksen Ura

Aino

Kuljukka

Lahden Ahkera

Salla

Laukkanen

Lahden Ahkera

Saija

Seppä

Suolahden Urho

Astrid

Snäll

Forssan Salama

     

Korkeus

 

 

Arttu

Mattila

Äänekosken Urheilijat

Ella

Junnila

Janakkalan Jana

Saara

Sinervo

Salon Vilpas

     

Seiväs

 

 

Jere

Keskinen

Vaasan Toverit

Santtu

Koskiaho

Karijoen Tappara

Marcus

Kytölä

Hyvinkään seudun Urheilijat

Mikko

Paavola

Alajärven Ankkurit

Jesse

Salmi

Vaasan IS

Juuso

Toivonen

Ähtärin Urheilijat

Eetu

Turakainen

Turun Urheiluliitto

Saga

Andersson

Esbo IF

Elina

Lampela

Oulun Pyrintö

Wilma

Murto

Salon Vilpas

Laura

Ollikainen

Varkauden Kenttä-Veikot

Alina

Strömberg

Larsmö IF

Sofie

Westerlund

IF Drott

     

Pituus

 

 

Taika

Koilahti

Turun Weikot

Olivia

Mäkinen

Tampereen Pyrintö

     

3-loikka

 

 

Iikka

Alingue

Janakkalan Jana

Aaro

Davidila

Lapin Lukko

Juho

Nieminen

Jyväskylän Kenttäurheilijat

Antti

Tiekso

Turun Weikot

Saara

Hakanen

Keski-Uudenmaan YU

Ada

Koistinen

Jyväskylän Kenttäurheilijat

Jessica

Kähärä

Mikkelin Kilpaveikot

     

Kuula

 

 

Eero

Ahola

Porin Yleisurheilu

Arttu

Korkeasalo

Lielahden Kipinä

Samuli

Kyrönviita

Ikaalisten Urheilijat

Panu

Tirkkonen

Keiteleen Kunto

Ville

Välimaa

KU-58

Kaisu

Eskelinen

Maaningan Mahti

Eveliina

Rouvali

Kuopion Reipas

Henna

Sallinen

Savonlinnan Riento

     

Kiekko

 

 

Veikko

Laitinen

Keuruun Kisailijat

Helena

Leveelahti

Virtain Urheilijat

Krista

Uusi-Kinnala

Laitilan Jyske

     

Moukari

 

 

Roope

Auvinen

Sjundeå IF

Aleksi

Jaakkola

Nokian Urheilijat

Aaron

Kangas

Kankaanpään seudun Leisku

Suvi

Koskinen

Kauhajoen Karhu

Emilia

Olkkonen

Ristiinan Urheilijat

Krista

Tervo

Karhulan Katajaiset

Johanna

Witka

Someron Esa

Kiira

Väänänen

Varpaisjärven Vire

     

Keihäs

 

 

Hermanni

Hakasuo

Lauttakylän Luja

Oliver

Helander

IF Raseborg

Toni

Keränen

Limingan Niittomiehet

Topias

Laine

Helsingin Kisa-Veikot

Teemu

Narvi

Kankaanpään seudun Leisku

Lassi

Saarinen

Keuruun Kisailijat

Atte

Sailola

Salon Vilpas

Aleksi

Yli-Mannila

Alajärven Ankkurit

Suvi

Kemppainen

Kajaanin Kipinä

Elina

Kinnunen

Uudenkaupungin Kenttäkarhut

Milla

Koski-Vähälä

Limingan Niittomiehet

Sofia

Pölkky

Seinäjoen Seudun Urheilijat

Julia

Valtanen

Rauman Urheilijat

Roosa

Ylönen

Hankasalmen Hanka

     

Ottelu

 

 

     

Janette

Hanski

Karhulan Urheilijat

Sanni

Pajasmaa

Helsingfors IFK

     

Kilpakävely

 

 

Joni

Hava

KU-58

Anniina

Kivimäki

Lapuan Virkiä

Enni

Nurmi

Espoon Tapiot

Lisätiedot:

Hannu Hämäläinen

Valmennuspäällikkö

Pääkaupunkiseutu

Suomen Urheiluliitto

041 310 0721

hannu.hamalainen@sul.fi

07.10.2017 - 16:01