Joukkueet moniottelumaaotteluun ja nuorten PM-kilpailuun

Suomen joukkueet miesten ja naisten Suomi-Ruotsi-Viro –moniottelumaaotteluun ja nuorten Pohjoismaiden mestaruuskilpailuihin. Kumpikin kilpailu käydään Kuortaneella 10.-11.6.2017. (Starttilistat ohessa)

Miehet: Ville-Veikko Hanninen  Keski-Uudenmaan Yleisurheilu (kauden paras/ ennätys, vuosi 6454/6454 (-17), Juuso Hassi Oriveden Ponnistus - /7734 (-16), Eetu Kangas Seinäjoen seudun Urheilijat - /6803 (-16), Petri Lemmetyinen Kenttäurheilijat -58 Vantaa - /7225 (-14), Elmo Savola Lappajärven Veikot- /7743 (-16).

Naiset: Hertta Heikkinen Joensuun Kataja - / 5541 (-15), Saga Kivekäs Espoon Tapiot 5111/5487 (-16), Miia Kurppa Viipurin Urheilijat - /5680 (-12) Ida Otstavel Pargas Idrottsförening - /5288 (-16) Jessica Rautelin Esbo Idrottsförening 5232/5580 (-16).

Nuorten joukkueet:

Miehet:

22-v.: Tuomas Valle Helsingin Kisa-Veikot - / - (7223 M19/-16).

19-v.: Joni Heikkinen Oulun Pyrintö 5924/5924 (-17), Leo Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa 6526 / 6578 (-16).

17-v.: Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat - / 6425 (-17).

Naiset:

22-v.: Maria Huntington Tampereen Pyrintö- / 5492 (-16), Miia Sillman Tampereen Pyrintö- /5540 (-15).     

19-v.: Amanda Liljendal Borgå Akilles 4898/4898 (-17), Sanni Pajasmaa HIFK-Friidrott Helsinki 4843/4843 (-17).

17-v.: Janette Hanski Karhulan Urheilijat 5041/5041 (-17), Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö- /4988 (-16).

Joukkueen johtaja: Janne Lahtinen

Valmentajat: Jarmo Heikkinen, Jesse Jokinen, Matti Liimatainen, Mika Vakkuri, Matti Vesterinen

Huolto: Jukka Lahti

Terveydenhuoltotiimi: Lars Sörensen lääkäri, Suvi Lahtinen hieroja, Diari Sharifi fysioterapeutti

Starttilistat (vihreällä kirjoitetut epävarmoja)

 

Pohjoismaiset N/M 22-19-17 moniottelumestaruuskilpailut Kuortane 10-11.6.2017

 

M22 10-ottelu (2)

Nicklas Karlsson                     SWE / Finspångs AIK

Tuomas Valle  -97                   FIN / Helsingin Kisa-Veikot  SB –  /  PB 7223 / - 16

 

M19 10-ottelu (9)

Jakob Samuelsson                  SWE / Hässelby SK

Joni Heikkinen--99                 FIN / Oulun Pyrintö  SB + PB 5924 / -17

Leo Uusimäki--98                   FIN / Kenttäurheilijat -58  SB 6526  PB 6578  -16

Tristan Freyr Jónsson              ISL

Ísak Óli Traustason                 ISL

Gustav Lundholm Nielsen-98 DEN  SB + PB 6406

Oliver Chabert  -99                 DEN  SB + PB 8574

Nikolas Graves  -98                DEN  SB + PB 6642

Toralv Opsal  -98                    NOR/ Dimna IL  SB –  PB 7815

 

M17 10-ottelu (9)

Carl af Forselles  -01              SWE / Hellas FIK

Philip Stömne  -00                  SWE / Valbo AIF

Simon Thor  -00                     SWE / IFK Märsta

Juuso Toivonen –00                FIN / Ähtärin Urheilijat SB – / PB 6425 / 

Mads Lund  -00                      DEN  SB + PB 7161

Gjert Høie Sjursen -00           NOR/ IL Gneist  SB –  PB 6357

Simen Sebastian Hansen -00  NOR/ Ås IL  SB –  PB 6061

Markus Rooth  - 01                NOR/ IK Tjalve  SB –  PB 6377

Kolbeinn Tómas Jónsson       ISL

 

N22 7-ottelu (6)

Anna Larsson  -97                SWE / Varbergs GIF

Emilia Stentsröm  - 97          SWE / Huddinge AIS

Victoria Stöckel  -97             SWE / Nedre Soppero

Maria Huntington -97           FIN / Tampereen Pyrintö  SB – / PB 5492 / -16

Miia Sillman -95                   FIN / Tampereen Pyrintö  SB – / PB 5540 / -15

Caroline Fleischer  -96         NOR/ Ski IL  SB –   PB 5160

 

N19 7-ottelu (14)

Frida Bergvall   -99               SWE / IFK Växjö

Alma Kilpeläinen  -99           SWE / Ljungby FIK

Helena Kolte  -98                  SWE / Täby IS

Amanda Liljendal -98           FIN / Borgå Akilles SB + PB 4898 / -17

Sanni Pajasmaa -99               FIN / HIFK-Friidrot Helsinki    SB + PB 4843 / -17

Sarah Bahat  -99                    DEN  SB + PB 4730 / -17

Nicoline Skifter Andersen-98 DEN  SB + PB 4631 / -17

Amanda Grefstad Frøynes  -98  NOR/ Sem IF  SB – PB 5493

Ida Eikeng  -99                      NOR/ Urædd friidrett SB – PB 5330

Solveig Hernandez Vråle-99 NOR/ IF Sturla SB – PB 4428

Line Myrestøl Johansson-98 NOR/ Sørild FIK SB – PB 4392

Telma Eid  -98                       NOR/ Søndre Land IL SB – PB 4374

Sigrid Kleive–00                   NOR/ Ålesund FIK            SB – PB 4999

Irma Gunnarsdóttir                ISL

 

N17 7-ottelu (8)

Tilde Johansson  -01              SWE/ Falkenbergs IK

Lovisa Karlsson  -00              SWE / Högby IF

Erika Wärff  -00                     SWE / Malmö AI

Janette Hanski -00                 FIN / Karhulan Urheilijat SB + PB 5041 / -17

Frida Hämäläinen -00            FIN / Tampereen Pyrintö  SB – PB 4988 / -16

Laura Nørrung Poulsen -00   DEN SB 4394  PB 4425

Hedda Marie Kjølberg Hauge–01 NOR/ Ski IL SB – PB 4741

Helga Margrét Haraldsdóttir   ISL

 

Miesten ja naisten Suomi-Ruotsi-Viro moniottelumaaottelu

 

M 10-ottelu

Rasmus Elfgaard  -94            SWE / Habo IF

Kevin Fankl  -95                    SWE / Ullevi FK

Andreas Gustafsson  -97        SWE / Falu IK

Sebastian Ruthström – 97      SWE / Spårvägens FK

Ville-Veikko Hanninen -94    FIN / Keski-Uudenmaan Yleisurheilu  SB + PB 6454 / -17

Juuso Hassi -93                      FIN / Oriveden Ponnistus SB – PB 7734 / -16

Eetu Kangas     -93                 FIN / Seinäjoen Seudun Urheilijat SB – PB 6803 / -16

Petri Lemmetyinen -89          FIN / Kenttäurheilijat -58 Vantaa  SB – PB 7225 / -14

Elmo Savola -95                    FIN / Lappajärven Veikot SB – PB 7743 / -16

Ramo Kask  -89                     EST PB 7558

Mikk-Mihkel Arro  -84         EST  PB 7808

Risto Lillemets  -97               EST  PB 7376 (U20)

Sören Jööras  -92                   EST PB 6866

Henri Loose  -95                    EST PB 6866

Guðmundur Karl Úlfarsson   ISL

Ingi Rúnar Kristinsson            ISL PB 7156

                    

N 7-ottelu  

Beatrice Lantz  -97                SWE / IFK Växjö

Lisa Linnell  -91                    SWE / Atleticum 24 Seven

Bianca Salming  -98              SWE / Turebergs FK

Lovisa Östervall  -97             SWE / Upsala IF

Frida Johansson  -95              SWE / Tjalve FI

Hertta Heikkinen -94             FIN / Joensuun Kataja SB – PB 5541 / -15

Saga Kivekäs -97                  FIN / Espoon Tapiot SB 5111 PB 5487 / -16

Miia Kurppa -88                    FIN / Viipurin Urheilijat SB – PB 5680 / -12

Ida Otstavel -94                     FIN / Pargas Idrottsförening SB – PB 5288 / -16

Jessica Rautelin -97               FIN / Esbo Idrottsförening SB 5232 PB 5580 / -16

Margot Meri  - 96                  EST  PB 5261

Kristella Jurkatamm  -96       EST PB 5489

Hanna-Mai Vaikla  -97          EST  PB 5294