SUL:n hallitus nimesi valiokunnat, Harmaakorpi kannusti yhteistyöhön

Suomen Urheiluliiton (SUL) hallitus hyväksyi puhelinkokouksessaan liiton valiokuntien ja työryhmien kokoonpanot. Valiokunnille jätettiin kuitenkin mahdollisuus täydentää kokoonpanoja tarpeen mukaan.

SUL:n puheenjohtaja Vesa Harmaakorpi muistutti, että valiokuntien työtehtävät ovat veteen piirretty viiva sikäli, että usein ne sivuavat toisiaan. Harmaakorpi kehottikin valiokuntia ja työryhmiä yhteistyöhön ja yhteiskokouksiin.

- Ainakin valiokuntien puheenjohtajat voisivat aika ajoin kokoontua pohtimaan asioita yhdessä, Harmaakorpi sanoi.

Valiokunnat koostuvat liittovaltuustoston, hallituksen ja liiton toimiston edustajista sekä kunkin valiokunnan työsaran muista asiantuntijosta.

- Valiokunnat ovat liiton toiminnan kannalta tärkeitä. Kannustan valiokuntia toimimaan liiton strategian suunnassa ja orkestroimaan yleisurheilun ekosysteemiä, Harmaakorpi sanoi.

Harmaakorpi muistutti myös, että kokouksissa on hyvä käyttää esimerkiksi skype-yhteyden tuomia mahdollisuuksia, jotta mahdollisimman monella on tilaisuus olla mukana kokouksessa riippumatta siitä, pääseekö hän paikalle.

Suomen Urheiluliiton valiokunnat:

Eettinen valiokunta: Ringa Ropo (pj), Antti Aine, Matilda Bogdanoff, Sari Essayah, Lotta Hanski, Tuija Helander, Kalle Husso, Esa-Pekka Mattila, Tarja Mäki-Punto-Ristanen, Mikko Nieminen (siht.)

Järjestövaliokunta: Ari Pietarinen (pj), Esko Hassinen, Gunilla Peräsalo, Pauli Pitkäkoski, Olli Ruuskanen, Kaisa Siitonen, Rami Urho, Yrjö Kelhä (esittelijä), Pirjo Puskala (siht.)

Kansainvälisten asioiden valiokunta: Antti Pihlakoski (pj), André Chaker, Elisa Hakanen, Vesa Harmaakorpi, Carl-Olaf Homén, Mikaela Ingberg, Mirko Jalava, Ilkka Kanerva, Hanna-Maari Latvala, Tuomas Näsi, Pasi Oksanen, Kimmo Oila, Lauri Tarasti, Pirjo Puskala (siht.)

Kilpailuvaliokunta: Rami Urho (pj.), Pasi Oksanen, Ari Honkanen, Jaana Kujala, Ingemar Sundelin, Esko Kuha, Esa Kaihlajärvi, Anne Fröberg, Hannu Nurminen, Lassi Korhonen, Yrjö Kelhä, Mika Muukka (esittelijä/siht.)

Lääketieteellinen valiokunta: Timo Kuusisto (pj.), Aki Kanervo, Tanja Komulainen, Ilkka Räsänen, Satu Sandell, Jukka Siljander, Lars Sörensen, Ilkka Tulikoura, Arja Uusitalo, Kaisa Virtanen, Jonne Väisänen ja Jorma Kemppainen

Mastersvaliokunta: Reijo Häyrinen (pj.), Vesa Harmaakorpi, Esa Kaihlajärvi, Antti Mero, Sari Murto, Mika Muukka, Jarmo Mäkelä, Ari Pietarinen, Ilkka Väänänen.

Seurapalveluvaliokunta: Kalle Husso (pj.), Maarit Ovaska, Matti Hannikainen, Tanja Hietikko, Pekka Kuusisto, Heikki Mäkinen, Matti Sutela, Tapio Rajala.

Valmennusvaliokunta: Asko Härkönen (pj.), Hannele Hiilloskorpi, Eeva Kantomäki, Pekka Kelonurmi, Tuomo Salonen, Jens Wallin, Jorma Kemppainen.

Viestintä- ja markkinointivaliokunta: Aila Ahonen (pj.), Elisa Hakanen, Mika Noronen, Tomi Pyylampi, Veera Sahlberg, Ella Salmela, Riku Tapio, Tapio Nevalainen, Jaana Forsberg, Tuuli Taskinen.

Advisory Board: Sami Itani, Ari Hjelm, Johanna Kozul, Jarkko Konttinen, Olli Latola, Antti Pihlakoski, Tuuli Taskinen.

Sovittelulautakunta 2018-2019: Antti Aine (henkilökohtainen varahenkilö Jari Murto) Juha Auvinen (Hannu Nurmi), Heikki Rautalin (Saija-Leena Tiainen).

Naisten johtajuusprojekti: Maarit Ovaska (pj.), Tiina Haapanen, Marjo Kylämä, Mikko Nieminen, Gunilla Peräsalo, Ella Salmela.

Poikatyöryhmä: Jens Wallin (pj.), Ville Kallinen, Camilla Nakolinna, Jarmo Rasi, Anssi Vänskä, Ilpo Koponen, Tapio Rajala.

 

 

06.02.2018 - 11:01