Pikajuoksija Nora Lindahl haluaa jatkossa edustaa Suomea. Tähän asti Ruotsia edustanut Lindahl on esittänyt Suomen Urheiluliitolle (SUL) pyynnön siirtyä edustamaan Suomea. Lindahl on Suomen ja Ruotsin kaksoiskansalainen.
– Minun suuri unelmani on aina ollut kilpailla olympialaisissa, ja edustaa Suomea ja Ruotsia. Nyt, kun olen kilpaillut juniorivuoteni Ruotsin puolesta, tunnen että on oikea aika tavoitella menestystä Suomen puolesta, Lindahl sanoo.
SUL on ollut yhteydessä Ruotsin yleisurheiluliittoon ja jättänyt hakemuksen Lindahlin edustusoikeuden siirrosta Kansainväliselle yleisurheiluliitolle (WA). Nyt odotetaan WA:ssa edustusoikeuksia arvioivan paneelin ratkaisua. Se tullee alkuvuoden aikana.
– Luonnollisesti otimme erittäin positiivisesti vastaan tiedon Noran halukkuudesta edustaa Suomea. Keskustelimme asiasta viime vuoden lopulla, ja aloimme valmistella hakemusta, joka on nyt WA:lla, sanoo SUL:n huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen.
– Kaksoiskansalaisena Nora on syntyperäinen Suomen kansalainen, joten liityntä Suomeen on luonnollinen ja vahva.

Äiti valmentaa, isä manageroi
Lindahlin äiti Frida on ruotsalainen ja isä Markus suomalainen. Lindahlin piti päättää jo 16-vuotiaana, kumpaa maata hän yleisurheilun arvokilpailuissa edustaa. Valinta kohdistui tuolloin Ruotsiin, jossa Lindahlin perhe asui. Sittemmin perhe muutti Luxemburgiin, josta Nora muutti viime syksynä Espooseen. Urheilun ohella Nora opiskelee Novia-ammattikorkeakoulussa.
Urallaan Lindahl, 21, on voittanut alle 20-vuotiaiden 200 metrin Euroopan mestaruuden Jerusalemissa 2023 ja alle 23-vuotiaiden EM-pronssin Bergenissä viime kesänä. Toissa kesänä Lindahl juoksi Rooman EM-kisoissa 200 metrillä välieriin ja Pariisin olympiakisoissa keräilyeriin. Viime kesänä Lindahl juoksi myös Tokion MM-kisoissa 200 metrin alkuerissä.
Lindahl, 21, harjoittelee äitinsä valmennuksessa, ja on juossut 100 metriä 11,50 ja 200 metriä 22,88. Frida Lindahlin valmennuksessa harjoittelee myös Viron 100 ja 200 metrin mestari Ann Marii Kivikas.

Lindahl: Rakastan kilpailla Suomessa
Vaikka Nora Lindahl on edustanut Ruotsia, kontakti Suomeen on pysynyt vahvana. Lindahl on kilpaillut paljon Suomessa ja edustanut kansallisissa kisoissa, kuten SM-viesteissä HIFK-Friidrott -seuraa.
– Rakastan kilpailla Suomessa. Tunnelma kisoissa Suomessa on minusta mahtava. Urheilijat ovat todella mukavia toisilleen ja kisoissa saa upeaa tukea faneilta, Lindahl kiittelee suomalaisten kilpailuiden tunnelmaa.
Lindahlin vanhemmat asuvat Luxemburgissa, mutta matkustavat paljon, koska ovat aina mukana tyttärensä treenileireillä. Markus Lindahl, joka omalla pikajuoksijan urallaan ylsi Kalevan kisoissa mitaleille, hoitaa tyttärensä ja monen muun urheilijan manageritehtäviä.
Tyttärensä päätöksestä Markus Lindahl on iloinen.
– Nora on aina ollut suomalainen ja ruotsalainen, joten hänelle on aina ollut luonnollista kilpailla sekä Suomessa että Ruotsissa. Tietenkin olin vähän surullinen silloin, kun hän juniorina päätti kilpailla Ruotsin puolesta, Lindahl sanoo.
SUL hakee karenssiaikaan lyhennystä
Yleisurheilun kansainvälisessä arvokilpailutoiminnassa edustusmaan voi vaihtaa tietyin ehdoin. Jokaisen vaihdon yhteydessä määritetään karenssijakso, joka on lähtökohtaisesti kolmen vuoden pituinen. Karenssin lyhentämistä voi vaatia erityisillä perusteilla. Jokainen hakemus arvioidaan määritettyjen lyhennysperusteiden ja asiaa koskevien kokonaisolosuhteiden mukaan.
– Karenssijakson aikana urheilija ei saa edustaa vanhaa eikä uutta maataan kansainvälisessä arvokilpailutoiminnassa. Näin ollen Nora Lindahl ei toistaiseksi voi kilpailla Ruotsin eikä Suomen väreissä maaotteluissa tai arvokilpailuissa, Salonen sanoo.
– Nora edusti Ruotsia syksyn MM-kilpailuissa Tokiossa, joten kolmen vuoden lähtökohta karenssijaksona vie vuoteen 2028 saakka. Toivomme tietysti, että karenssijakso olisi ainakin hiukan lyhyempi ja Nora nähtäisiin Suomen paidassa mahdollisimman pian. Se edellyttää kuitenkin sitä, että Suomen WA:lle tekemän hakemuksen perusteet karenssijakson lyhentämiselle kolmesta vuodesta hyväksytään.
Nora Lindahl on varautunut odottamaan.
– Se on tietysti vähän surullista, etten pääse suoraan Suomen joukkueeseen. Olen henkisesti varautunut siihen, etten osallistu ensi kesän EM-kisoihin. Minulla on hyvä tuki omalta tiimiltäni, joten uskon, että kaikki menee hyvin, vaikka olenkin arvokisoista karanteenissa, Lindahl sanoo.
Lisätiedot:
Tuomo Salonen
Huippu-urheilujohtaja
Suomen Urheiluliitto
050 329 1769
tuomo.salonen@sul.fi

