Nool: Tokion seitsenottelu toi oppia


Saga Vannisen valmentaja Erki Nool piti valmennettavansa Tokion MM-kisojen seitsenottelun lajituloksia hieman yllättävinä verrattuna siihen, miten harjoitukset ovat sujuneet.

– Minun mielestäni hän oli aika hyvässä vireessä. Kaikki testit, kuten juoksut ja hypyt ja samoin kuula olivat hyvät. Eniten pelkäsin keihästä, mutta olin varma, että jos hän kamppailee mitalista, olkapää unohtuu, Nool viittasi kipuun, joka rajoitti heittoharjoittelua.

– Aika vähän heitettiin, mutta tehtiin kyllä keihäsjuoksuja ja muuta, mutta Saga on sen tyyppinen urheilija, että jos pitää heittää, kaikki kivut unohtuvat. Nyt kävikin niin, että laji jota eniten pelättiin, olikin paras. Toki korkeuskin oli hyvä.

Vanninen juoksi 100 metrin aidat 13,44, ylitti korkeushypyssä 180, jäi kuulassa lukemiin 14,59 ja pettyi 200 metrin aikaansa 24,78. Pituushypyssä tulokseksi jäi 597, kun yli kuusimetrinen oli yliastutuksi. Keihäs lensi 47,17 ja 800 metrillä tuli ennätys 2.09,33. Pisteitä ottelu toi 6296.

”Saga odotti ehkä vähän liian paljon mitalia”

Nool koki, että Vannisen hyvät otteet ottelun kahdessa viimeisessä lajissa pelastivat paljon. Nool arvioi, että Vannisella olisi ollut varaa kiristää 800 metrillä, jos tilanne olisi sitä vaatinut.

– Nyt hänen 600 metrin väliaikansa oli 1.35. Kyllä hän on valmis juoksemaan sellaisen 1.32 ja jatkamaan siitä, kun katsoo hänen viimeisiä juoksujaan, Nool sanoo.

Nool arvioi, että urheilijan omat kovat menestysodotukset ehkä vaikuttivat tuloksiin.

– Minun oma spekulaationi on, että Saga odotti ehkä vähän liian paljon mitalia. Hän arvioi kuten minäkin, että 6700 pistettä tuo mitalin. Ja sitten, kun aitajuoksussa tuli kolhimisia ja siinä hävisi pari sekunnin kymmenystä ja korkeushypyssä ei tullut omaa ennätystä, tuli tunne, että 6700 pistettä ja mitali on mennyttä, Nool totesi.

”Sieltä jostain taskusta tuli sellainen aika hyvä heitto”

Nool näki, että Tokion MM-kisat toi Vanniselle oppia siitä, kuinka ottelussa yhden huonon lajin jälkeen pitää kyetä keskittymään jäljellä oleviin.

– Mitä nopeammin se unohtuu, sen helpompi on tehdä seuraava laji hyvällä fiiliksellä, Nool sanoi ja muisteli, että vaisu pituuskisa ymmärrettävästi harmitti Sagaa pitkään.

– Onneksi sieltä jostain taskusta tuli sellainen aika hyvä heitto, ja onneksi Saga ei mennyt 800 metrille vain leikkimään, ja siitä tuli ihan hyvä juoksu, Nool kiitteli.

Nool muistutti, että hyvän ajan tekeminen 800 metrillä on tärkeää myös siksi, että tulevissa otteluissa tulee tilanteita, jossa kilpailijat käyvät läpi Vannisen 800 metrin aikoja, kun laativat omaa taktiikkaansa ottelun päätöslajiin.

Korkeus, 200 metriä ja keihäs vaativat töitä

Kaiken kaikkiaan Nool piti Vanniselle EM- ja MM-hallien viisiottelun voiton ja 22-vuotiaiden EM-tittelin sekä MM-pistesijan tuonutta kilpailukautta onnistuneena. Noolin mukaan syksyn harjoituksiin lähdetään nyt eri tilanteesta kuin viime vuonna.

– Ei tarvitse kuntouttaa mitään, ja Saga on hyvässä kunnossa, Nool sanoi.

Nool on myös miettinyt, mitkä ovat tärkeimmät kehityskohteet jatkossa.

– Jos puhutaan ihan huipputasosta, niin korkeus pitää saada sinne 184–186:een, 200 metriä 23,7:ään ja keihäs sellaiseksi, että Saga pystyy heittämään 52–53 metriä.