Nooralotta Neziri avasi MM-kesän naisten 100 metrin aitajuoksut voitolla ja kauden kotimaisella kärkiajalla 12,95. Tulos syntyi Weinheimin kansainvälisissä kilpailuissa Saksassa ja aika on Nezirin paras viiteen vuoteen.
– Viisi vuotta siinä meni, että pääsin uudelleen alle 13 sekunnin. Minuahan on pidetty jo menneen talvena lumena, Neziri veisteli.
Weinheimissa Neziri oli alkuerien nopein ajalla 13,29 ja voitti finaalin yhtä aitakolhua lukuunottamatta mainiolla juoksulla. Toiseksi aitoi Saksan Rosina Schneider ajalla 13,03. Myötätuulta juoksussa oli 1,9 metriä sekunnissa.
– Meinasi olla vaikea paikka. Jännitin ja olin väsynyt, kun olen ollut leirillä liki kuusi viikkoa ja sitten alkuerä meni vielä huonosti. Sitten kuitenkin vapauduin finaalissa, kun pääsin pitkästä aikaa juoksemaan 100 metriä hyvässä kunnossa ja oloissa, Neziri kertaili.
– Odotin, että voisin juosta jotakin tällaista kauden ensimmäisessä kilpailussa ja siksi varmaan jännitinkin niin paljon.
Nezirin, 32, ennätys on 12,81 vuodelta 2016. Hän on kuusinkertainen 100 metrin aitajuoksun Suomen mestari.
Harjoituskaveri Schneider innosti mukaan kisoihin
Nezirin piti alun perin avata kilpailukausi vasta ensi viikolla Puolassa. Suunnitelmat kuitenkin muuttuivat, kun hän kevään kolmen viikon Malagan leirin jälkeen piipahti Suomessa ja siirtyi sitten Stuttgartiin harjoittelemaan Rosina Schneiderin kanssa.
– En tuntenut häntä enkä hänen valmentajaansa etukäteen. Hän juoksi kovaa hallissa ja nähtiin talvella Berliinissä. Kysyin häneltä, onko hän menossa leirille. Rosina kertoi harjoittelevansa Stuttgartissa, kun kelit ovat jo niin hyvät, ja toivotti minut tervetulleeksi sinne, Neziri kertoo.
Neziri matkusti Stuttgartiin ja kun Schneiderin kilpailuohjelmassa oli 150 metrin juoksu ja 100 metrin aitajuoksu, hän kysyi Neziriä mukaan ja Neziri lähti.
Viime sunnuntaina Neziri juoksi 150 metriä kauden kotimaisen kärkiaikaan 17,68 Pliezhausenissa Stuttgartin lähistöllä. Seuraavaksi hän kilpailee 30. toukokuuta Bydgoszczissa, Puolassa.