Aitajuoksija Mila Heikkosen EM-kilpailut olivat onnistuneet, vaikka toivottua mitalia aivan ei tullutkaan. 400 metrin aitajuoksussa hän oli neljäs uudella ennätyksellään ja raivasi sunnuntaina tiensä 100 metrin aitajuoksussakin välieristä finaaliin.
Heikkonen oli omassa vastatuulierässään toinen ajalla 13,56 ja selviytyi finaaliin suoraan sijoituksensa perusteella ilman aikavertailua.
Loppukilpailussa hän oli hyvin rintamassa, kunnes kolautti jalkansa aitaan ja rytmi särkyi. Sijoitus oli kahdeksas ajalla 13,74.
Puolessavälissä osui kovaa aitaan, sattuu vieläkin, Heikkonen sanoi
– Kyllä lähdin ihan tosissani uuteen mahdollisuuteen, mutta ehkä alkaa vähän painaa jo edelliset juoksut.
Heikkonen kilpaili Tampereen EM-kilpailuissa kahden eri aitajuoksun alkuerät, välierät ja finaalin eli yhteensä kuusi juoksua.
Euroopan mestaruuden voitti Sveitsin Jil Sánchez ajalla 13,24 ja mitalikorokkeelle yllettiin ajalla 13,32. Heikkosen ennätys suotuisammissa tuulioloissa juostuna on 13,20. Ratinassa finaali puristettiin vastatuuleen 1,5 metriä sekunnissa.
Topi Parviainen palasi arvokilpailuihin: ”Saahan sitä joskus hävitäkin”
Vaikeasta olkapäävammasta kärsinyt Topi Parviainen kilpaili koko nuoruutensa voittamattomana ja palasi arvokilpailuihin Tampereella alle 20-vuotiaiden EM-kilpailuissa, missä hän sijoittui miesten keihäänheitossa parhaana suomalaisena kahdeksanneksi.
Parviainen oli tätä ennen voittanut jokaisen arvokilpailunsa eri ikäluokkien SM-kilpailuissa ja maaotteluissa ja alle 18-vuotiaiden EM-kilpailuissa. Loukkaannuttuaan hän ei kilpaillut vuonna 2023 lainkaan ja viime kesänäkin vain kahdesti.
Tänä kesänä hän on hiljalleen jatkanut kipuamistaan huipulle ja koki nyt Tampereella uransa ensimmäisen tappion arvokilpailuissa.
– Ei ollut normaaleja heittoja, kaikki eri tavalla omituisia. Viimeinen ristiaskel pilasi kaiken, tukijalka ei pitänyt, törmäystä ei tullut oikeastaan ollenkaan, Parviainen kuvaili teknisiä vaikeuksiaan.
– En tiedä. Saahan sitä joskus hävitäkin.
Parviaisen tulokseksi finaalissa jäi 67,87. Viides heitto oli yli 70 metriä, mutta hän kaatui ja olkapää kierähti heittoviivan yli. Euroopan mestaruuden voitti Espanjan Rafael Mahiques tuloksella 76,30.
Parviainen heitti jo kolme vuotta sitten 16-vuotiaana 100 grammaa kevyempää keihästä poikien Suomen ennätyksen 84,52. Miesten keihästä hän on tänä kesänä kiskaissut 74,72.
– Käsi on ollut kipeä hyvin pitkään. Sitä ihmettelen, että tänään ei ollut kädessä mitään tuntemuksia. Oliko sitten niin voimatonta vai mikä on syynä, Parviainen arveli.
Okafor ja Piirainen 15,39 ja 15,18
Kolmiloikkaajat Jamie Okafor ja Niklas Piirainen ponnistivat Tampereella 15,39 ja 15,18. Ne kantoi kahdeksanneksi ja 11:nneksi. Sen jälkeen, kun Ranskan Emmanuel Idinna hylättiin. Okaforin tulos jäi vain sentin hänen karsinnassa tekemästään ennätyksestä.
Okaforin hypyt kantoivat 15,24, 15,14 ja 15,39, joka olisi voinut olla pidempi, mutta alastulossa toinen kyynärpää söi hieman senttejä.
– Olisi ehkä voinut ottaa vähän enemmän vielä riskillä. Nyt merkki vähän kauas ja jouduin harppaamaan ne vikat kaksi askelta ja siinä vauhti hävisi kokonaan, eikä sitä pituuttakaan tullut hyppyyn tarpeeksi, Okafor sanoi.
– Onha tuo hyvä kokemusta, mutta huijaisin, jos olisin tähän tyytyväinen. Kyllä minä vähän enemmän odotin täältä.
Piirainen: Hypyt lähtivät lankun takaa
Piiraisen avaushyppy epäonnistui ja kaksi seuraavaa kantoivat 15,18 ja 15,14. Finaalipaikka täytti Piiraisen EM-kilpailulle asettaman tavoitteen, mutta toiveissa oli ponkaista finaalissa pidemmälle.
– Yleisön kannustus oli hyvää. Oli kiva olla tuollaisen yleisön edessä, mutta hypyt eivät riittäneet kahdeksan parhaan joukkoon. Molemmat hypyt lähtivät lankun takaa, eivät olisi varmaan riittäneet muutenkaan, Piirainen sanoi.
– Olisi ehkä hieman enemmän voinut laittaa askelmerkkiä riskillä lähemmäksi Olisi ehkä vähän parempaa tulosta saanut silleen.