Ella Mikkola nautti kotiyleisönsä tuesta ja otti komeasti korkeushypyn hopeaa tuloksella 189 nuorten EM-kisojen viimeisenä kilpailupäivänä Tampereella.
– Kotiyleisön ja kovan kannustuksen edessä hyppääminen oli huikeaa, Mikkola kommentoi heti kisan jälkeen.
Mikkola kävi kovan taistelun Unkarin Lilianna Bátoria vastaan. Bátori otti lopulta mestaruuden samalla tuloksella, mutta ratkaisi mestaruuden itselleen ylittämällä voittokorkeuden jo toisellaan. Mikkolalta se onnistui kolmannella yrityksellä.
Bátori ja Mikkola kisasivat korkeuteen 187 tasatahtiin, kun molemmille tuli yksi pudotus 183:sta. Korkeus 192 liikaa oli sitten molemmille liikaa. Siitä Bátori teki parempia yrityksiä kuin Mikkola.
Pronssille hypännyt Espanjan Ona Bonet oli kärkitaistelussa mukana 183:een saakka, mutta seuraavan korkeus 186 ylittyi hänellä vasta kolmannella.
”Kokonaisuus pelasi hyvin”
– Kisan aikana oli erilaisia fiiliksiä. Jännittävä kisa. Pientä painetta oli, mutta tunsin pystyväni nauttimaan tilanteesta ja pitämään mieleni rentona. Kun mitali varmistui, sen jälkeen yritin antaa vain kaikkeni ja elää hetkessä, Mikkola kertasi tunnelmiaan kisan aikana.
Mikkolan mukaan osa hänen hypyistään olivat hyviä, osa todella huonoja.
– Kun kokonaisuus pelasi hyvin, niin onnistuneita hyppyjä tuli, mutta joissakin meni vähän yliyrittämiseksi, ilmavasti ja kevyellä kosketuksella hyppäävä Mikkola totesi.
Tampereen Pyrinnön urheilija kasvoi kotikisojen menestyskasvoksi ja suosikiksi nopealla aikataululla. Vielä viime kesänä ainakaan suuri yleisö ei osannut odottaa hänestä näiden kisojen menestyjää.
– Olen hyvä käsittelemään tällaisia paineita. Ja käsittelen asiat mielelläni itsekseni.
Viime kesänä Mikkolan ennätys oli 180, ja vuotta aikaisemmin 172. Kova kehitysloikka alkoi viime talvena hallikisoissa tuloksella 183. Kesällä ennätys parani melkeinpä kilpailu kilpailulta ensin 184:ään, sitten tulokseen 185, 187 ja Kalevan kisoissa ylittyi lopulta 190 ja sen myötä tuli myös mestaruus.
Mikkola täyttää tänä vuonna vasta 18 vuotta. Samanikäinen on myös Bátori, jonka ennätys on Mikkolan lukemia kovempi 193, joten aivan heikolle hyppääjälle ei Mikkola hävinnyt.
Aalto kahdeksas: ”Odotin vain, että pääsen kilpailemaan”
Suomen korkeusmenestystä täydensi Aino Aalto, joka hyppäsi tuloksella 177 kahdeksanneksi. Hän ylitti korkeudet 168, 173 ja 177 ensimmäisellään, mutta ennätyskorkeus 180 oli tällä kertaa liikaa.
– Hypyt menivät ihan hyvin, 177:ään saakka puhtaasti yli. Se oli hyvää perustasoa, Aalto kertoi tunnelmistaan.
Jännittikö kotikisat ja iso katsomo?
– Ei oikeastaan jännittänyt, ei karsinta eikä tämä finaali. Odotin vain, että pääsen kilpailemaan. Eka tavoite oli päästä finaaliin, sitten yrittää omaa ennätystä. Ja toivoin myös pistesijaa, ja nyt se toteutui, kun olin kahdeksas.
– Jos jotain oli parannettavaa, niin keskittymisessä tuossa hälinässä, Vehmaisten Urheilijoiden hyppääjä kommentoi.
Joukkueenjohtaja Eeva Kantomäki: ”Ei voi olla muuta kuin tyytyväinen”
Suomen joukkue yltyi Tampereen kotikisoissa 2000-luvun parhaaseen menestykseen alle 20-vuotiaiden EM-kisoissa.
Suomi saalisti seitsemän mitalia, joista neljä oli hopeista ja kolme pronssia. Pistesijojen vertailussa Suomi oli kahdeksas ja paras Pohjoismaa, kun kärjessä komeilivat Saksa, Iso-Britannia ja Espanja. Mitalitilaston ykkönen oli Italia 14 mitalilla (6-3-5).
– Ei voi olla muuta kuin tyytyväinen, totesi Suomen joukkueenjohtaja Eeva Kantomäki.
– Virallista mitalitavoitetta meillä ei ollut, mutta omassa mielessäni ajattelin, että jos kuuteen mitaliin pääsisimme, niin se olisi erinomainen suoritus.
– Katson myös aina pistesijoja, ettei vain kapeasti mitalisijoituksia. Siinä vertailussa löimme Norjan ja Ruotsin, Kantomäki kertoi.
SUL:n nuorten valmennuspäällikkö Kantomäki oli joukkueen peräsimessä muun muassa jo kaksi vuotta sitten alle 23-vuotiaiden EM-kisoissa Espoossa, josta tuli jättimenestys.
Kisojen mitali- ja pistetaulukot:
https://live.european-athletics.com/tampere-2025/medals
European Athletics U20 Championships – Tampere, FIN, 2025 Placings