Mette Baas ja Riku Illukka välieräjahtiin Toruńissa – Kangas hyvässä vireessä kuulafinaaliin

Riku Illukka ja Mette Baas avaavat Suomen joukkueen urakan Toruńin MM-halleissa Puolassa perjantaina. Illukka hakee välieräpaikkaa 60 metrin alkueristä ja Baas 400 metrin alkueristä. Kisojen avauspäivänä suomalaisista kilpailee myös kuulantyöntäjä Emilia Kangas

Illukka starttaa 60 metrin viidenteen alkuerään vierellään Jamaikan Kishane Thompson, joka on yksi lajin suosikeista. Jatkoon menevät erien kolme parasta ja kolme aikavertailusta. Välieräpaikka vaatii hyvän kilpailukauden juosseelta Illukalta onnistumista.

– Uskon, että kunto on edelleen hyvä. Pystyn juoksemaan ennätyksen ja pääsemään välieriin. Se on onnistumisesta kiinni, eli pitää saada hyvä reaktio, kiihdytys ja loppu, ja siinä pitää olla porukan mukana, Illukka sanoo.

Illukka on juossut tällä kauden ennätyksekseen 6,60, joka jää kaksi sekunnin sadasosaa Markus Pöyhösen Suomen ennätyksestä. MM-kisatilastossa hän on 32:s.

– Alkuerät ovat heti aamusta. Kaikki eivät siinä ehkä ole ihan kauden parhaassa kunnossa. Siinä on paikka iskeä. Uskon, että välieriin ei tarvita ennätystä vaan aika, joka on luokka 6,65–6,66, Illukka arvioi.

Baas alkueränsä tilastokakkonen: Tavoitteena välierä ja kauden paras juoksu

Mette Baas on 400 metrin alkuerässään kuluvan kauden aikojen vertailussa toinen. Erän tilastokärki on 400 metrin aitojen slovakialainen MM-mitalisti Emma Zapletalová ennätyksellään 50,78. Kolmanneksi nopein on Haitia edustava Wadeline Venlog, joka oli 2021 Tokion olympialaisissa vielä Yhdysvaltain 4 x 400 metrin joukkueessa ja juoksi viime kesänä 400 metriä 49,91.

Venlog on radalla neljäs ja Zapletalová radalla viisi, kun tällä kaudelle lyhyiden ratojen SE:n 51,65 juossut Baas on kuutosradalla. Taistelu kärkipaikasta toiselle kierrokselle on tiukka.

– Treeneissä on nyt vähän panostettu juoksun alkupäähän, että saisin lähdettyä reippaasti täällä ja saisin itseni hyvälle paikalle toiselle kierrokselle, Baas sanoo.

Perjantai-illalla juostaviin välieriin etenee erien kaksi parasta ja kaksi aikavertailusta. 

– Välierä ja kauden paras juoksu. Se on tavoitteena. Treenit menivät hyvin SM-hallien jälkeen, ja kun tiedän, että on tulossa hyvä kisa, uskon, että ennätyksestä voin ottaa vielä sadasosia, Baas arvioi.

Emilia Kangas: Lähden haastamaan parempia

Emilia Kangas lähtee Toruńin MM-hallien perjantaiseen naisten kuulakisaan tilastojen 13. sijalta. Kangas on työntänyt hyvän hallikauden. Hänellä on nyt nimissään kolme Suomen kaikkien aikojen parasta hallitulosta. Oma ennätys ennen MM-halleja on 18,27.

– Hyvällä mielellä ollaan. Kausi on ollut ihan ok. Olen saanut sitä mitä on haettu, eli oman tason nousemaan, Kangas sanoo.

Toruńissa on mukana 16 työntäjää. Kaikki työntävät kolme kierrosta. Sen jälkeen 4. kierrokselle jatkaa 10 parasta, 5. kierroksella kahdeksan ja päätöskierrokselle kuusi parasta.

– Minulle tämä on mahdollisuus. Mahdollisesti pystyn työntämään neljännen työnnön, Kangas sanoo.

Kemppinen: Oli ihan jäätävän hyvä treeniplokki SM-hallien jälkeen

Lotta Kemppinen avaa MM-kisansa lauantaina aamulla 60 metrin alkuerissä. Miesten kilpailun tapaan myös välierät ja loppukilpailu ovat samana päivänä.

Kemppinen on kisatilastossa 24:s kauden parhaallaan 7,19. Hänen edellinen kilpailunsa on helmikuun lopun SM-hallien finaali, jonka hän voitti ajalla 7,20. Sen jälkeen harjoituksissa on koetettu pienillä asioilla parantaa starttia ja kiihdytyksen alkua.

– Säädettiin vähän telineiden asetuksia pienen treenitauon aikana. Treenien perusteella vaikuttaa, että pääsen nyt kiihdyttämään startista oikeaan kulmaan. Odotan innolla, että se näkyy myös kisatuloksessa, Kemppinen sanoo.

Kemppisen nimissä oleva 60 metrin Suomen ennätys ennätys on 7,16. Se on vuodelta 2021, jolloin hän kiiti Toruńissa EM-hallien pikamatkan hopeamitalistiksi. Nyt Kemppinen valmistautuu kisaan luottavaisena.

– Minulla oli ihan jäätävän hyvä treeniplokki SM-hallien jälkeen. Tästä on tosi kiva lähteä kisaamaan. Nyt on mahdollisuudet kovaan kisatulokseen, Kemppinen sanoo.

– Uskon, että aika lailla kauden perustuloksilla pitäisi päästä välieriin. Toivotaan, että saan välierissä jäätävän hyvän tuloksen, ja katsotaan sitten mihin se riittää.

Lakka: Koetaan saada piikattua kauden loppuun tulos, mikä on otettavissa

Elmo Lakka ja Santeri Kuusiniemi starttaavat lauantaina 60 metrin aitojen kisatilaston sijoilta 23. ja 31. ajoin 7,65 ja 7,70, joka on myös Kuusniemen ennätys. 

– Koetaan saada piikattua kauden loppuun se tulos, mikä on otettavissa. Luulen, että 7,5-alkuisiin aikoihin on koko kauden ollut mahdollisuus, mutta ei vaan ole osunut vielä ihan kohdilleen, Lakka sanoo.

Itse valmennuksestaan vastaava Lakka on juossut hyvän kauden ja aitonut kolmesti alle 7,70:n. Kauden parhaallaan 7,65 hän on jäänyt ennätyksestään kaksi sekunnin sadasosaa. Toruńin kisasta hän ennustaa tasokasta.

– Viime vuoden MM-halleissa Kiinassa tulostaso oli huono. Uskon, että nyt välieriin vaaditaan 7,70:n alitus, kun taso on ollut läpi kauden niin kova, Lakka sanoo.

Kuusiniemi: Lähden hakemaan kauden parasta

Kuusiniemi on samoilla linjoilla Lakan kanssa. Hän arvioi, että aamulla paikallista aikaa kello 10:n jälkeen juostavista alkueristä jatkoon vaadittanee 7,70:n pintaan menevää aikaa.

– Lähden hakemaan kauden parasta, ja sillä toivottavasti välieräpaikkaa, Kuusiniemi sanoo.

Kuusiniemi on talven aikana hionut seitsemällä askeleella ensimmäiselle aidalle tuloa, ja hyvällä menestyksellä.

– Se on parantunut koko ajan ja luotto on kasvanut. Nyt rupeaa olemaan sellainen tunne, ettei sitä tarvitse miettiä, ja sellainen sen pitääkin olla, jos tuloksia meinaa tehdä. Ei se täydellinen ole, mutta hyvä, Kuusiniemi sanoo.

– Kilpailuun valmistautuminen on mennyt ihan hyvin. Rupeaa olemaan hyvä fiilis. 

Share post