Lukiolaisille suunnattu PNM-juoksukoulu innosti nuoria liikkumaan Turussa

Turussa käynnistettiin keväällä Yleisurheilun yhteinen talo -hankkeen ja Paavo Nurmi Marathonin yhteistyönä lukiolaisille suunnattu juoksukoulu. Toiminta koostuu ohjatuista yhteisharjoituksista ja luennoista sekä ohjelmasta omatoimiselle harjoittelulle. Ryhmän yhteisenä tavoitteena oli osallistua elokuisen Paavo Nurmi Marathonin 10 kilometrin matkalle.

Juoksukoulua tarjottiin maksuttomana kolmen turkulaisen lukion opiskelijoille: Turun Normaalikoululle, Steiner-koululle ja Luostarinvuoren Lyseon lukiolle. Näistä kouluista mukaan ilmoittautui lähes 50 innokasta opiskelijaa, jotka ovat kevään ajan harjoitelleet Tuukka Mäkisen, Turun Urheiluliiton hanketyöntekijän, johdolla.

Yleisurheilun yhteinen talo -hankkeen hanketyöntekijä Tuukka Mäkinen Pelttarin kentällä Turussa. Kuva: Turun Sanomat/ Milla Kangasjärvi.

– PNM-juoksukoulun pilotointiin saatiin mukaan mukava määrä nuoria. Osallistujien aiempi juoksukokemus vaihteli paljon, mutta on ollut hienoa seurata, kuinka hyvällä asenteella kaikki nuoret ovat harjoituksiin osallistuneet. Toiveena on, että juokseminen jäisi osaksi nuorten arkea myös juoksukoulun jälkeen, Mäkinen kertoo.

Yksi osallistujista on Jonathan Boschetti, jolle juokseminen on ollut aiemmin lähinnä koulun liikuntatunneilta tuttua.

– Onhan tässä oppinut paljon uutta ja on ollut kiva nähdä, että jaksan juosta paremmin kuin etukäteen kuvittelin. Ehkä parasta juoksukoulussa onkin ollut huomata, että ei se juokseminen oikeasti ole niin kamalaa, vaan jopa ihan hauskaa. Kyllä mä uskon, että jatkan lenkkeilyä, Jonathan toteaa.

Juoksukoulu on herättänyt positiivista kiinnostusta kouluissa, ja sen jatkumiselle on esitetty toiveita. Esimerkiksi Turun Normaalikoulussa juoksukoulua varten ollaan perustamassa omaa kurssia. Tavoitteena on laajentaa toimintaa tulevaisuudessa myös muihin turkulaisiin lukioihin ja innostaa yhä useampia nuoria juoksemisen ja liikunnan pariin.