Lehikoinen kokeili uutta rytmitystä Genevessä – Laine ja Leveelahti toiseksi

Viivi Lehikoinen juoksi kauden ensimmäisen 400 metrin aitakilpailunsa Genevessä lauantaina. Lehikoinen oli B-erässä toinen ajalla 56,82. Erän voitti Etelä-Afrikan Rogail Joseph ajalla 56,58.

Juoksu oliLehikoisen ensimmäinen 400 metrin aidoissa Pariisin olympiakisojen jälkeen.

– Tavoitteena oli päästä takaisin kilpailemaan Pariisin jälkeen ja kokeilla uutta rytmiä, jonka toteutin suunnitelman mukaan. Palattiin rytmissä vuoden 2021 systeemiin, jossa juoksin 16 askeleen rytmillä seitsemännelle aidalle ja 17 askeleen rytmillä maaliin, Lehikoinen totesi.

Tulos kokeilusta ei ollut sitä mitä Lehikoinen toivoi,

– Nyt kun olen paremmassa kunnossa kuin silloin 2021, on vaikea sovittaa askelta tuohon rytmiin. Tuntui, että kaikki aidat tulivat vähän syliin. Nyt täytyy keskustella valmentajan kanssa, miten jatkossa toimitaan, Lehikoinen sanoi.

 Kuluvan kauden mittaan Lehikoinen on kilpaillut vain sileillä pikajuoksumatkoilla ennen Geneven juoksua.

Leveelahti toinen kiekonheitossa, Laine keihäskisassa

Helena Leveelahti oli Geneven kiekonheittokilpailussa toinen. Leveelahden paras heitto kantoi 55,31. Kilpailun voitti Moldovan Alexandra Emilianov tuloksella 61,15. Leveelahden kauden paras on 56,35.

Topias Laine oli toinen keihäskilpailussa tuloksella 75,74. Kilpailun voitti Espanjan Manu Quijera, joka pisin heitto kantoi 77,94,

Geneve, Sveitsi:

Atleticageneve -kilpailu:

Miehet,

Keihäs: 1) Manu Quijera Espanja 77,94, 2) Topias Laine Suomi 75,74.

Naiset,

Naiset, 400 m B-erä: 1) Rogail Jospeh E-Afrikka 56,58, 2) Viivi Lehikoinen Suomi 56,82.

Kiekko: 1) Alexandra Emilianov Moldova 61,15, 2) Helena Leveelahti Suomi 55,31, 3) Stefania Strumillo Italia 54,77.